Dziwny dźwięk z okolic rozrządu, sprężarki ?

Wszystko na temat chłodzenia i grzania w naszych autach

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

dinoole
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: pn lut 16, 2015 21:11

Dziwny dźwięk z okolic rozrządu, sprężarki ?

Post autor: dinoole » wt sie 23, 2016 10:08

Witam,

Z okolic rozrządu, sprężarki słychać dziwny dźwięk. Dzieje się to głównie przy pierwszym odpalaniu, gdy rano jest zimno. Później gdy się silnik rozgrzeje te dźwięki ustępują.

Poniżej link do dźwięku:
https://youtu.be/hG_mKAgM6GY

Proszę o pomoc, ewentualne uwagi.



Awatar użytkownika
chris2611
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 341
Rejestracja: śr kwie 13, 2011 23:52
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Dziwny dźwięk z okolic rozrządu, sprężarki ?

Post autor: chris2611 » śr sie 24, 2016 21:54

Mi to brzmi jak napinacz paska klinowego. Silnik jest zimny i pracuje z większym obciążeniem. Olej też jest bardziej gesty.

Wysłane z Wielkiego Zderzacza Hadronów



dinoole
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: pn lut 16, 2015 21:11

Dziwny dźwięk z okolic rozrządu, sprężarki ?

Post autor: dinoole » pt sie 26, 2016 12:02

Wymiany miałem kompletny rozrząd pół roku temu. Przed wymianą i po wymianie było to samo.
Wiem na pewno, że mam sprężarkę do regeneracji (coś się dzieje z elektro-sprzęgłem).
I nie wiem teraz, czy nadal z takim dźwiękiem mogę jeździć i czy udać się do kogoś kto mi zregeneruje sprężarkę ?
I mam jeszcze pytanie na jakiej zasadzie klimatyzacja (sprężarka) współpracuje z rozrządem ?



radekrp90
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 868
Rejestracja: pt mar 06, 2009 20:26
Lokalizacja: Tczew

Dziwny dźwięk z okolic rozrządu, sprężarki ?

Post autor: radekrp90 » pt sie 26, 2016 12:39

Na takiej, że i jedno i drugie pracuje przy silniku i odbiera napęd od wału korbowego. Na tym ich "współpraca" się kończy.

Ja bym zdemontował pasek i sprawdzał każdą rolkę, napinacz itp.
Wymiana koła pasowego na kompresorze to nie regeneracja. Tam się wymienia tylko łożysko, ewentualnie tarczę sprzęgłową i ustawia się luz - ale to tylko jeśli koło ma bicie, a sprzęgło się ślizga lub nie rozłącza.

Na ciepłym silniku jest ten sam dźwięk?


________________________________________________________________________________
Było: VW Passat B4 Variant GL 1.9 TDI 1Z '96
Jest: VW Passat B6 Sedan Comfortline 1.4 TSI CAXA '09

Awatar użytkownika
chris2611
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 341
Rejestracja: śr kwie 13, 2011 23:52
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Dziwny dźwięk z okolic rozrządu, sprężarki ?

Post autor: chris2611 » pt sie 26, 2016 13:22

radekrp90 pisze:Na takiej, że i jedno i drugie pracuje przy silniku i odbiera napęd od wału korbowego. Na tym ich "współpraca" się kończy.

Ja bym zdemontował pasek i sprawdzał każdą rolkę, napinacz itp.
Wymiana koła pasowego na kompresorze to nie regeneracja. Tam się wymienia tylko łożysko, ewentualnie tarczę sprzęgłową i ustawia się luz - ale to tylko jeśli koło ma bicie, a sprzęgło się ślizga lub nie rozłącza.

Na ciepłym silniku jest ten sam dźwięk?

Dokładnie jak kolega wyżej pisze. Jeśli masz też problem z elektro-sprzęgłem, to może się okazać, że sprzęgiełko klimy stawia za duży opór i popdouje zbyt mocne napięcie paska lub napinacza i ten nie daje rady i wtedy taak stuka. Miałem kiedyś podobnie, kiedy klima nie była długo używana i olej w sprężarce klimy zastał się. Stukało jeszcze głośniej i był to napinacz. Pojechałem w dłuższą trasę, włączyłem klimę i w czasie jazdy gdy silnik dostaje większą moc i wał też ma więcej "siły", przerobił ten olej i stukanie ustało.



dinoole
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: pn lut 16, 2015 21:11

Dziwny dźwięk z okolic rozrządu, sprężarki ?

Post autor: dinoole » pt sie 26, 2016 13:29

Sytuacja ma miejsce na zimnym silniku i głównie na pierwszym odpaleniu po nocy.

Przesyłam normalny dźwięk na ciepłym silniku gdzie nie ma takich objawów:

https://www.youtube.com/watch?v=fes92EL ... e=youtu.be

Jeżeli chodzi o sprężarkę to mechanik podejrzewa, że to elektrosprzęgło, ale trzeba otworzyć i zajrzeć, dlatego napisałem regeneracja.



radekrp90
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 868
Rejestracja: pt mar 06, 2009 20:26
Lokalizacja: Tczew

Dziwny dźwięk z okolic rozrządu, sprężarki ?

Post autor: radekrp90 » pt sie 26, 2016 13:43

Nie daj się naciągnąć na regenerację kompresora (jego rozbieranie). Dobry fachowiec sprawdzi łożysko i je wymieni bez demontażu kompresora z auta (jak w T4 się da to tu tym bardziej).
Jak dla mnie któraś z rolek ma już dość. Sam mam czasami tak, że rano pasek popiskuje przez minutę gdy włączę obciążenie ale gdy jest ciepło nie ma to miejsca (pasek mam już do wymiany przy następnym serw. olejowym). Jeśli nie masz dwóch lewych rąk, zdemontuj pasek i sprawdź wszystkie koła (nie pamiętam tylko jak się tam odblokowywało napinacz czy imbusem czy "rurą" :D ).


________________________________________________________________________________
Było: VW Passat B4 Variant GL 1.9 TDI 1Z '96
Jest: VW Passat B6 Sedan Comfortline 1.4 TSI CAXA '09

dinoole
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: pn lut 16, 2015 21:11

Dziwny dźwięk z okolic rozrządu, sprężarki ?

Post autor: dinoole » pt sie 26, 2016 14:34

No właśnie to co uda mi się samemu zrobić to robię, ale "specem" nie jestem, dlatego czytam forum i czasem coś wychodzi :)
Wymieniany miałem cały rozrząd z rolkami około pół roku temu i od razu po wymianie następnego dnia z rana tego dziwny dźwięk też był.
Ja bym się skłaniał jednak w kierunku klimatyki.

Dzięki za radę z tym rozbieraniem kompresora.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Klimatyzacja i ogrzewanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości