klima problem działa wentylatory chodza ale tylko na krotko

Tutaj piszemy o problemach związanych tylko z elektryką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

piaggio
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 82
Rejestracja: wt mar 29, 2011 15:05
Lokalizacja: Lidzbark warmiński

klima problem działa wentylatory chodza ale tylko na krotko

Post autor: piaggio » czw lip 19, 2012 21:44

Panowie Panie mam pewien problem- a mianowicie po 4 latach zabrałem sie za klime- miałem nieszczelna chłodnice- więc ją wymieniłem, przy okazji rownież czujnik przy osuszaczu, pojechalem na sprawdzenie i nabicie, układ szczelny więc został nabity ale gdy przyciskam guziczek AC w kabinie sprezarka sie nie załacza, lecz gdy podam plus na sprężarke zaczyna śmigać, załączają sie wentylatory i zaczyna chłodzić, gdy ja odłącze wentylatory przestają sie krecić i przestaje chlodzic i tu moje pytanie co może być przyczyna że z przycisku nie chce wystartowac, a drogie pytanie- czy jeżeli zrobie ją tak na krótko to nic sie nie stanie?



Awatar użytkownika
miś fazi
_
_
Posty: 6627
Rejestracja: ndz cze 11, 2006 13:01
Lokalizacja: Nowy Sącz

klima problem działa wentylatory chodza ale tylko na krotko

Post autor: miś fazi » pt lip 20, 2012 10:05

a zapytam Cię o jedno , czy włączasz jednocześnie pokrętło nadmuchu w kabinie choć na pierwszą pozycję ? , bo bez tego klima nie ruszy , jeśli włączasz i nie działa , to coś jest nie tak , albo sterownik pod zbiorniczkiem albo coś z czujnikiem ciśnienia bądź czujnik temperatury zewnętrznej , kompresora na krótko nie podłączaj bo w razie wzrostu ciśnienia możesz coś uszkodzić , niby kompresor ma zawór regulujący , ale licho wie , czyli tą klimę miałeś cztery lata pustą i nieużywaną ? bo jeśli tak to na gwałt do wymiany filtr osuszacz



piaggio
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 82
Rejestracja: wt mar 29, 2011 15:05
Lokalizacja: Lidzbark warmiński

klima problem działa wentylatory chodza ale tylko na krotko

Post autor: piaggio » pt lip 20, 2012 15:52

Tak auto jest wyposazone w klimę manualną ale od 4 lat nie była używana bo mam drogie auto z klimą, a teraz poprostu cos mnie tchneło aby ja naprawić- co do dmuchawy- jest włączana na 2 czy 3 bieg i nic sie nie dzieje :-( zawór ciśnienia- ten przy osuszaczu jest nówka fumka - kupiłem go razem z chłodnicą, przy włączaniu kompresora na krotko- klima pochodzi z ok 10 sek. po czym załączajaa sie wentylatory na 1 biegu, pochodza chwile i sie wyłączaja, mija chwila i ponownie sie włączają- i tak wkółko- dodam że wentylatory załączają sie w momencie wzrostu cisnienia a wyłączają gdy cisnienie opada- było to sprawdzane podczas nabicia na maszynie, więc czujnik cisnienia jest ok- dedukując dalej doszedlem do wniosku ze być może guzik nie podaje pradu na sterownik ( nie wiem tylko czy po drodze nie idzie gdzies sygnał do ecu i z tamtąd do sterownika klimy) jezeli tak nie wiem tylko ktory pin i co dalej sprawdzac.



agrala
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4119
Rejestracja: czw lip 19, 2007 18:55
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

klima problem działa wentylatory chodza ale tylko na krotko

Post autor: agrala » pt lip 20, 2012 16:22

Skoro zalaczaja sie wentylatory i wylaczaja to jest ok.
Sterownik wentylatorow nie podaje napiecia na kompresor - mozliwe ze jest uszkodozny badz przerwny przewod.
Guzik w kabinie dziala bo wlczaja sie wentylatory.



Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

klima problem działa wentylatory chodza ale tylko na krotko

Post autor: Paweł Marek » pt lip 20, 2012 21:39

Sterownik wentylatorów podaje napięcie na kompresor. Pytanie pierwsze - czy jednak wentylatory nie włączają się dlatego że rośnie temperatura płynu chłodzącego i włącza je włącznik w chłodnicy a nie sterownik wentylatorów bo on po włączeniu klimy od razu powinien je uruchomić na II biegu nie na pierwszym, pierwszy od niego nie zależy. W każdym razie najprościej chyba byłoby zacząć od podmiany od kogoś sterownika wentylatorów, on jest narażony na przypadkowe zalanie płynem chłodniczym przy dolewaniu i śniedziej potem w środku bo nie jest szczelny - ma taki otworek odpowietrający z boku przez który woda się może nalać do środka - samo to przerabiałem, a jeśli nie to pozostaje do sprawdzenia ze schematem w ręce okablowanie i pozostałe czujniki od klimy w tym od temperatury.


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

Awatar użytkownika
miś fazi
_
_
Posty: 6627
Rejestracja: ndz cze 11, 2006 13:01
Lokalizacja: Nowy Sącz

klima problem działa wentylatory chodza ale tylko na krotko

Post autor: miś fazi » sob lip 21, 2012 08:03

http://imageshack.us/photo/my-images/50 ... 88hg8.jpg/" onclick="window.open(this.href);return false; masz tu schemacik



piaggio
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 82
Rejestracja: wt mar 29, 2011 15:05
Lokalizacja: Lidzbark warmiński

klima problem działa wentylatory chodza ale tylko na krotko

Post autor: piaggio » wt lip 24, 2012 22:11

dzieki koledzy za podpowiedzi- dzis sprawdzalem przekaznik- okazal sie dobry- wentylatory zalączaja sie na 2 biegu i nawet gdy silnik jest jeszcze nie rozgrzany, bede szukał ze schametm w reku co i jak. i napewno napisze jakie są efekty.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 114 gości