Geometria Golfa - wyniki

Tutaj piszemy tylko o problemach związanych z podwoziem i zawieszeniem

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Obłomow
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: czw paź 21, 2010 21:04

Geometria Golfa - wyniki

Post autor: Obłomow » czw sty 19, 2012 20:50

Witam, robiłem właśnie geometrię w moim Golfie. Wyniki przedstawiam poniżej. Czy ktoś z forumowiczów może ocenić czy wszystko jest ok i nie ma jakiś podejrzanych anomalii?
Geometria ustawiana w ASO Skody, auto to Golf IV 1,9 TDI na kołach 16 calowych. Wydaje mi się, że jest w porządku - bo geometryczna oś jazdy ma wartość 0.
Reszta tych cyfr to dla mnie czarna magia:/

Obrazek



Awatar użytkownika
sokol26
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 292
Rejestracja: czw sie 26, 2010 23:05
Lokalizacja: Głowno (łódzkie)
Kontakt:

Geometria Golfa - wyniki

Post autor: sokol26 » czw sty 19, 2012 23:22

Pomiar wejściowy to tak jak miałeś przed, a wyjściowy to tak jak Ci już poprawili. Pomiędzy masz dane pomiarowe czyli tyle ile być powinno i zakres +- , czyli na przykład pochylenie koła na tylnej osi powinno się zmieścić w zakresie od -1.17° do -1.37°. Przed ustawieniem nie było najlepiej ale jak widać wszystkie wartości mieszczą się w dopuszczalnych zakresach, więc teoretycznie jest ok, moim zdaniem niema się czym przejmować. :)



Obłomow
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: czw paź 21, 2010 21:04

Geometria Golfa - wyniki

Post autor: Obłomow » czw sty 19, 2012 23:49

Dzięki, miałem robione zawieszenie przód+tuleje tylnej belki. Najbardziej mnie zaniepokoiła duża różnica między wartością Pochylenie sworznia zwr. 10: +14.08 i +14.02, a po korekcie +3.30 i +5.20. Znaczy było coś źle ustawione.
Grunt że wszystko mieści się w normie.



Awatar użytkownika
sokol26
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 292
Rejestracja: czw sie 26, 2010 23:05
Lokalizacja: Głowno (łódzkie)
Kontakt:

Geometria Golfa - wyniki

Post autor: sokol26 » czw sty 19, 2012 23:57

To pochylenie wzięło się stąd że montując elementy zawieszenia zakłada się je na oko, tak mniej więcej, a poprawia robiąc pomiary.



przemlin
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 922
Rejestracja: wt sty 06, 2009 20:31
Lokalizacja: kwidzyn

Geometria Golfa - wyniki

Post autor: przemlin » pt sty 20, 2012 14:29

Obłomow pisze:Przed ustawieniem nie było najlepiej ale jak widać wszystkie wartości mieszczą się w dopuszczalnych zakresach,
Czyli można ustawiać z tyłu geometrie , na tylnej belce? w jaki sposób?



Awatar użytkownika
sokol26
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 292
Rejestracja: czw sie 26, 2010 23:05
Lokalizacja: Głowno (łódzkie)
Kontakt:

Geometria Golfa - wyniki

Post autor: sokol26 » pt sty 20, 2012 19:49

Miałem na myśli przód. Można ustawić zbieżność, przestawiając trochę tylną belkę, jak nie jest prostopadle pod względem auta. A inne wartości wymieniając zużyte elementy nic więcej z tyłu sie nie da zrobić.



Obłomow
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: czw paź 21, 2010 21:04

Geometria Golfa - wyniki

Post autor: Obłomow » pt sty 20, 2012 20:48

Jeszcze mam jedno pytanie - wartości wytłuszczone czyli dane pomiarowe - to ideał jaki ma/powinien mieć samochód fabrycznie nowy ewentualnie z idealnym zawieszeniem? Czy fabrycznie nowy egzemplarz też może mieć odchylenia od danych pomiarowych w ramach normy producenta?



Awatar użytkownika
sokol26
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 292
Rejestracja: czw sie 26, 2010 23:05
Lokalizacja: Głowno (łódzkie)
Kontakt:

Re: Geometria Golfa - wyniki

Post autor: sokol26 » pt sty 20, 2012 21:58

Nie jestem pewien, ale raczej niemożliwe jest żeby te wszystkie miliony aut w fabrykach miały wszystko idealnie i identycznie ustawione, podejrzewam że każdy samochód na końcu linii jest sprawdzany, mierzony czy wszystko działa tak jak powinno i czy wszystkie wartości są w normie. Na pewno różnice są minimalne i na pewno wiele mniejsze niż w nawet idealnie zachowanym 10-letnim golfie niedzielnego kierowcy, jeżdżącego tylko w suche dni po niemieckich drogach i serwisowanym tylko w ASO :)



03iverson91
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 84
Rejestracja: czw lis 25, 2010 23:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Geometria Golfa - wyniki

Post autor: 03iverson91 » czw lut 09, 2012 23:50

korzystając z tematu robiłem ostatnio geometrię w swoim mk3 TDi ponieważ wymieniałem amorki tuleje na wachacach swożnie i troszkę ścinało oponki teraz na 3 tygodnie po tej geometrii zaczeło mi coś stukać z tyle i po prowadzeniu auta wydaje mi się że do wymiany mogą być tuleje tylnej belki bo nie ruszałem tego jeszcze od kąd śmigam golfiną a troche już będzie i moje pytanko czy będę musiał po wymianie tychże tuleji ponownie ustawiać zbieżność czy też całą geometrię ? ?



Awatar użytkownika
gello1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 277
Rejestracja: pt sie 14, 2009 23:32
Lokalizacja: Krasnystaw

Geometria Golfa - wyniki

Post autor: gello1 » czw lut 09, 2012 23:57

03iverson91, nie nic nie musisz ustawiać. Bo belka z tyłu jest nieregulowana.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Podwozie i zawieszenie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości