Pare pytań w sprawie klimatyzacji manualnej

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
miś fazi
_
_
Posty: 6627
Rejestracja: ndz cze 11, 2006 13:01
Lokalizacja: Nowy Sącz

Pare pytań w sprawie klimatyzacji manualnej

Post autor: miś fazi » wt cze 05, 2007 18:17

Obrazek szanowni panowie mam pare pytań odnośnie klimatyzacji , nie ma nigdzie na forum odpowiedzi na nie , po pierwsze na tym schemacie elektrycznym jest coś nie tak , przetłumaczyłem sobie na polski oznaczenia i objaśnienia i dalej nie wiem czy jest tam błąd czy ja sie myle , ale w elektronice troszke sie orientuje więc powiedzcie mi jak to jest , na schemacie pod symbolem A54 jest napisane ECU , a wygłąda to na rysunek kompresora , tylko w nim nie ma nic z elektroniki , jedynie co jest to elektromagnes , za to prostokąt z powpinanymi kablami nie ma oznaczenia a wygłąda to na sterownik wentylatorów , więc albo sterownik jest na schemacie oznaczony jako ECU albo już nic nie wiem , mi ECU kojarzy sie ze sterownikiem silnika , chyba że układ klimatyzacji ma jakieś powiązanie ze sterownikiem silnika , piszą tu koledzy że po włączeniu klimy obroty silnika na jałowych spadają a potem wzrastaja , więc co stabilizuje obroty silnika , ja mysle ze sam sterownik silnika , a układ klimatyzacji nie ma zadnego powiązania z instalacją sterownika silnika , jedyne co łączy elektryke klimy z instalacją w samochodzie toczujnik i wentylator chłodnicy i pokrętło do dmuchawy w środku auta , chyba ze sie myle , druga sprawa to nie widze żadnej różnicy w panelu sterowania , chodzi o pokrętła do regulacji nadmuchu , mam obydwie wersje całości i są tylko do klimy dwa dodatkowe przyciski , są na schemacie jako S 514 i S 515 i jeszcze jedna sprawa jak to jest z obiegiem zamkniętym czy w nadmuchu , w środku auta jest jakaś klapka na silniczek czy na siłownik która po naciśnięciu tego przycisku zamyka dopływ powietrza z zewnątrz ? bo jeszcze tego nie mam i nie wiem , a na koniec mała sugestia do MK3 pasuje wiele kompresorów z łapą ,czy to jest silnik 1,6 1, 8 czy 2,0 obojętnie czy MK2 czy MK3 ,

[ Dodano: 05 Cze 2007 18:21 ]
oczywiście cały czas chodzi mi o klime manualną nie o klimatronik
Ostatnio zmieniony wt cze 05, 2007 22:44 przez miś fazi, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
Kamień
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 28
Rejestracja: pn cze 20, 2005 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Kamień » wt cze 05, 2007 22:54

Witam,
Wydaje mi się, że schemat jest OK. Zobacz linka:
http://volkswagen.msk.ru/electro/el_how_read.pdf
tam jest objaśnione jak czytać schematy elektryczne na portalu, z którego masz schemat.

Pod symbolem A54 oprucz rysunku przypominającego kompresor (albo silnik) jest z lewej symbol w kółku podobny do litery K, który właśnie oznacza moduł elektroniczny, w tym przypadku ECU. ECU ma powiązanie z klimą choćby takie, że jeśli temperatura silnika wzrasta nadmiernie to klima jest rozłączana.
Sprzęgło elektromagnetyczne kompresora jest na tym schemacie pod symbolem Y500 (solenoid clutch).
S514 (recirculation switch) załącza obieg wewnętrny, czyli na schemacie sygnał idzie na Y501 czyli klapę sterowaną elektromegnesem.
S515 włączni/wyłącznik klimatyzacji.

Dokładniejszy schemat manualnej jest tu:
http://volkswagen.msk.ru/electro/g3/g3_wd05_ac.pdf



Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

Post autor: Paweł Marek » wt cze 05, 2007 23:05

jedne trojki mają połączenie kablowe z ECU inne nie mają, zależy od typu silnika. A54 to chyba po prostu przekaźnik od sprzęgła sprężarki (stąd ten symbol na schemacie).


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

Awatar użytkownika
tucek
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 180
Rejestracja: czw gru 23, 2004 21:33
Lokalizacja: 3city
Kontakt:

Post autor: tucek » wt cze 05, 2007 23:10

jeśli chodzi o obieg zamknięty to nad w autkach z klimą jest dodatkowa klapka która zamyka dopływ powietrza z zewnątrz znajduje sie ona nad silnikiem nadmuchu.

jesli chodzi o sterowanie obrotami na biegu jałowym to sygnał idzie z komputera w samochodzie nie pamiętam do którego pinu się podpina.

co do panelu to jest taki sam. W wersji z klima jest dodatkowy przełącznik który załancza klimę,


MK3 R36

Awatar użytkownika
miś fazi
_
_
Posty: 6627
Rejestracja: ndz cze 11, 2006 13:01
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post autor: miś fazi » czw cze 07, 2007 08:41

bardzo wielkie dzięki panowie , ale powiedzcie mi jeszcze jakie będą albo mogą być skutki niepodpięcia sie pod ECU silnika , bo chciałem to podłączyć jak najprościej



Awatar użytkownika
AD6
Forum Master
Forum Master
Posty: 1047
Rejestracja: pn paź 16, 2006 20:00
Lokalizacja: Śląsk SC
Kontakt:

Post autor: AD6 » czw cze 07, 2007 11:09

Jeśli masz oryginalną klimatyzacje vw-na (często były dokładane też klimy diavia) to klapka obiegu powietrza nie jest sterowana żadnym siłownikiem elektrycznym tylko siłownikiem ciśnieniowym który jest podpięty pod układ podciśnienia w aucie żeby to zadziałało jest potrzebny jeszcze zbiorniczek podciśnienia który montuje się za lewym błotnikiem oraz elektrozawór który to uruchamia przy naciśnięciu przycisku obiegu zamkniętego na schemacie który wkleił Kamień jest dokładnie rozrysowane podpięcie układu podciśnienia co do podpięcia klimy pod ECU też jest tam pokazane w który pin trzeba się wpiąć co do skutków nie podpięcia to nie pomogę

PS: też jestem w trakcie zakładania klimy w moim ABU
Ostatnio zmieniony czw cze 07, 2007 11:12 przez AD6, łącznie zmieniany 1 raz.


VAG-CZEWA.PL Admin



MK4 VR6 4x4 AQP
:dol:
Obrazek

mk4 VR6 4motion AQP, Toledo II VR5 AGZ, bo świat kręci sie za szybko żeby jeździć wolno

Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

Post autor: Paweł Marek » czw cze 07, 2007 11:21

miś fazi pisze:jakie będą albo mogą być skutki niepodpięcia sie pod ECU silnika
sterownik silnika sam sobie zwykle poradzi z utrzymaniem obrotów silnika po włączeniu klimy(otworzy się trochę krokowiec albo regulator wolnych )


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

Awatar użytkownika
marek2907
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2610
Rejestracja: czw maja 11, 2006 19:21
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontakt:

Post autor: marek2907 » czw cze 07, 2007 11:24

tucek pisze:co do panelu to jest taki sam.
to nie prawda
w wersji bez klimy poktętło nawiewu ma 5 położeń (zamknięte-1-2-3-4 )
Obrazek
a w wersji z klimą pokrętło ma tylko cztery położenia ( 1-2-3-4 )
Obrazek


[url=http://www.forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=53320][img]http://i128.photobucket.com/albums/p180/marek2907/forum2.jpg[/img][/url]
:gora: KLIKNIJ :gora:
[size=200][b]wszystko na 1 stronie[/b][/size]

Awatar użytkownika
miś fazi
_
_
Posty: 6627
Rejestracja: ndz cze 11, 2006 13:01
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post autor: miś fazi » czw cze 07, 2007 14:06

marek2907 pisze:
tucek pisze:co do panelu to jest taki sam.
to nie prawda
w wersji bez klimy poktętło nawiewu ma 5 położeń (zamknięte-1-2-3-4 )
Obrazek
a w wersji z klimą pokrętło ma tylko cztery położenia ( 1-2-3-4 )
Obrazek
zgadzam sie z Tobą , ale tylko troszke , jest niewielka różnica ale tylko troszke , z powodzeniem można wykorzystać panel bez klimy do klimy bo podpięcie kostki wentylatora jest identyczne w tym i w tym , oczywiście jak masz klime to nie będzie wykorzystane ustawienie zamknięcia klapki

[ Dodano: 07 Cze 2007 14:12 ]
AD6 pisze:Jeśli masz oryginalną klimatyzacje vw-na (często były dokładane też klimy diavia) to klapka obiegu powietrza nie jest sterowana żadnym siłownikiem elektrycznym tylko siłownikiem ciśnieniowym który jest podpięty pod układ podciśnienia w aucie żeby to zadziałało jest potrzebny jeszcze zbiorniczek podciśnienia który montuje się za lewym błotnikiem oraz elektrozawór który to uruchamia przy naciśnięciu przycisku obiegu zamkniętego na schemacie który wkleił Kamień jest dokładnie rozrysowane podpięcie układu podciśnienia co do podpięcia klimy pod ECU też jest tam pokazane w który pin trzeba się wpiąć co do skutków nie podpięcia to nie pomogę

PS: też jestem w trakcie zakładania klimy w moim ABU
wiem do mono motronic silnika 1,8 podpina sie pod 33 i 35 pin sterownika , u mnie są nawet gotowe kable od tego , a jak myślisz czy nie dałoby rady wykombinować coś żeby zrobić recyrkulacje na jakiś silniczek z krańcówkami żeby nie kombinować z podciśnieniem ? było by mniej klamotów



Awatar użytkownika
AD6
Forum Master
Forum Master
Posty: 1047
Rejestracja: pn paź 16, 2006 20:00
Lokalizacja: Śląsk SC
Kontakt:

Post autor: AD6 » czw cze 07, 2007 15:07

miś fazi pisze:wiem do mono motronic silnika 1,8 podpina sie pod 33 i 35 pin sterownika , u mnie są nawet gotowe kable od tego , a jak myślisz czy nie dałoby rady wykombinować coś żeby zrobić recyrkulacje na jakiś silniczek z krańcówkami żeby nie kombinować z podciśnieniem ? było by mniej klamotów
Dokładnie myślałem już nad tym bo też mam całą klime bez układu podciśnienia ze schematów wynika że cały układ sterowania klapką jest niezależny od klimatyzacji i nawet jeśli nie będzie zamontowanego podciśnienia do klimy to ona wystartuje tylko oczywiście beż możliwości sterowania klapką (obiegiem powietrza) dokładnie nie oglądałem jeszcze jak jest zamocowany ten siłownik podciśnieniowy ale pewnie jest możliwość zamiast niego zamontować zwykły elektryczny i podpiąć go pod przełącznik do przełączania obiegu w panelu środkowym jak nie zdobędę układu podciśnienia to tak właśnie zrobię co do podpięcia pod ECU to nie podpina się czasem tylko jednego kabla ? ze schematu wynika że dla mono motronica jest to pin nr 35 a dla motronica pin 37 jak to wkońcu z tym jest może ktoś podpowie ??


PS: faktycznie są dwa podłączenia do ECU źle spojrzałem na schemat tzn nie spojrzałem że druga strona to dalsza część schematy z pierwszej strony :bajer:
Ostatnio zmieniony czw cze 07, 2007 15:22 przez AD6, łącznie zmieniany 2 razy.


VAG-CZEWA.PL Admin



MK4 VR6 4x4 AQP
:dol:
Obrazek

mk4 VR6 4motion AQP, Toledo II VR5 AGZ, bo świat kręci sie za szybko żeby jeździć wolno

Awatar użytkownika
Amanda
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 463
Rejestracja: pn gru 06, 2004 13:03
Lokalizacja: Płd. wlkp
Kontakt:

Post autor: Amanda » pt cze 08, 2007 08:04

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Co prawda toto są fotki z Passata B3, ale w Golfach chyba będzie identycznie


był Passat B3 Variant GT 1.8/ABS 1992 + LPG/Zavoli/BingoM
jest Audi A6 C5 2.4+LPG

Awatar użytkownika
miś fazi
_
_
Posty: 6627
Rejestracja: ndz cze 11, 2006 13:01
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post autor: miś fazi » pt cze 08, 2007 08:56

o wielkie dzięki tego mi było potrzeba , teraz wiem czym to sie je :bigok:



Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 510 gości