Zmostkowanie radia 4x50W na 2x100W???

Sprzęt audio do Naszych aut i wszystko co z nim związane.

Moderatorzy: dan124, powalla, VIP

Awatar użytkownika
żeber
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 65
Rejestracja: wt sty 23, 2007 01:09
Lokalizacja: Truskaw
Kontakt:

Zmostkowanie radia 4x50W na 2x100W???

Post autor: żeber » czw mar 08, 2007 18:54

Witam!
Z góry chciałem przeprosić za ten temat ale nie daje mi spokoju :helm:
Wczoraj znajomy (elektronik) prubował mi sprzedać taką nowinę że skoro mam głośniki tylko z przodu (zasilane z radia niestety), to mam dwa wyjścia na głośniki tylne wolne. W takim razie mogę śmiało zmostkować 4 kanały z radia na 2 głośniki przednie z przyrostem mocy oczywiście!
Dodam że do radia mam podłączony dwu kanałowy wzmacniacz z subikiem, ale to jest chyba nieważne.
Czy wogóle jest możliwość zmostkowania radia na przewodach wychodzących z kostki???
Pytam bo nie wierze.
Dzięki


Diesel Power!!!
Kupie dokładke GTI lub zamienie
Mój golficz - http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=91600
http://forum.vwgolf.pl/viewforum.php?f=45

Awatar użytkownika
Łuki
Forum Master
Forum Master
Posty: 1749
Rejestracja: pn gru 12, 2005 14:55
Lokalizacja: Pruszcz Gd.

Post autor: Łuki » czw mar 08, 2007 19:45

ten gość nie jest elektrykiem, to jakiś rzeźnik !
nigdy nie rób takich rzeczy bo tylko ubijesz końcówke mocy !
nowsze radia mają wbudowaną funkcje, że jeśli nie są obciążane na któryś kanał to moc przechodzi jakoś, ale tylko słyszałem o tym - więc nawet tego nie potwierdze w 100%
ale nie mostkuj wyjść z radia !!!



maximanek
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 150
Rejestracja: pn sie 29, 2005 14:13
Lokalizacja: Dębica

Post autor: maximanek » czw mar 08, 2007 20:04

Łuki, ma rację a tu cytat "Ze względu na to, że nowe radia mają zwykle końcówki pracujące w układzie mostkowym (wzmacniacze o mocy przekraczającej 7 W na kanał) nie wolno łączyć żadnego z kabli głośnikowych ze sobą albo też z zasilaniem lub masą. Takie połączenie grozi uszkodzeniem wzmacniacza mocy (a końcówki są drogie np. do przeciętnej Alpine to wydatek ponad 60 zł plus wymiana ponad 20 zł pod warunkiem, że nie jest uszkodzony laminat). Faktem jest, że producent układów obiecuje zabezpieczenie wzmacniacza przed takimi ewentualnościami ale zabezpieczenie działa kilka sekund (do czasu spalenia bezpiecznika lub stopienia ścieżek - prądy nawet kilkadziesiąt amperów). A więc jak ktoś lubi eksperymentować to proszę bardzo. A jeżeli przy okazji spali auto to jego problem. Dlatego nieużywane wyjścia głośnikowe starannie zaizolujmy (obciąć wystający przewodnik i zabezpieczyć rurką termokurczliwą)" tekst zaporzyczony z http://www.studio24.prv.pl/ dział kablomania - podstawy



Awatar użytkownika
luki88
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: pt lut 02, 2007 18:18
Lokalizacja: Kutno
Kontakt:

Post autor: luki88 » czw mar 08, 2007 22:56

Te końcówki są już fabrycznie zmostkowane , a więc dalsze ich zmostkowanie prowadzi do ich zniszczenia. Są tanie wzmacniacze na allegro o mocach do 50 w rms (chodzi o używki a nie jakieś badziewia typu voicecraft czy boschman itp.)


Czerwone jest szybsze:)

ditomek
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 614
Rejestracja: pt paź 08, 2004 09:41
Lokalizacja: dolny śląsk

Post autor: ditomek » pt mar 09, 2007 09:49

pojedynczy kanał w radio to fizycznie dwa wzmacniacze podłączone w konfigurację mostkową.
Jak koledzy pisali nie można łaczyć mostkowo czegoś co już jest mostkowo połaczone.

Można natomiast łaczyć je róznolegle.
Wymaga to jednak dużego doświadczenia.

Pojawia się problem napiecia stałego na wyjściu wzmacniacza (problem dotyczy każdej końcówki ale w konfigu równoległym nabiera dodatkowego znaczenia) z którym walczy się stosując duzej mocy rezystory o małym oporze.

Temat jest trudny i w praktyce niekt z niego nie korzysta (no moze jedna firma amerykańska chyba).

Zreszta nawet gdyby ci sie udało podłączyć tak głosnik i nic byś nie spalił to ciezko mi jest wyobrazić sobie słyszalny zysk.
pozdrawiam

PS
w moim odczuciu jakikolwiek wzmacniacz tranzystorowy na elementach dyskretnych działa lepiej niż na scalaku. Z tego samego napiecia ma zawsze wiekszą moc. Dlatego scalaki w sprzecie audiota zadko sie stosuje.
Chyba jepeij kupis jakis nawet urzywany wzmacniacz niż eksperymentowac z radiem.
szkoda radia



Awatar użytkownika
boostertd
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 102
Rejestracja: śr lut 28, 2007 00:40
Lokalizacja: CHEŁM
Kontakt:

Post autor: boostertd » pt mar 09, 2007 10:04

z tego co wiem to w radiach wogle nie mozna laczyc plusow ze soba na jednym glosniku...myle sie???



Awatar użytkownika
żeber
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 65
Rejestracja: wt sty 23, 2007 01:09
Lokalizacja: Truskaw
Kontakt:

Post autor: żeber » pt mar 09, 2007 14:48

Dzięki za rozwianie wątpliwości
Pozdrawiam!


Diesel Power!!!
Kupie dokładke GTI lub zamienie
Mój golficz - http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=91600
http://forum.vwgolf.pl/viewforum.php?f=45

ditomek
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 614
Rejestracja: pt paź 08, 2004 09:41
Lokalizacja: dolny śląsk

Post autor: ditomek » pn mar 12, 2007 15:47

boostertd, mozna to robić - nazywa sie to połaczenie równoległe.
W teorii powinno sprawiać ze moc wzrasta ale w praktyce...
...wymaga to włączenia w szereg rezystorów dużej mocy.
Dlatego jest to niespotykane w praktyce choć w teorii jak najbardziej.
Są gotowe scalaki (wzmacniacze jednokanałowe) umożliwiające sprzęganie w trybie master-slave 2 takich scalaków (TDA 729cośtam - nie pamietam dokładnie).
Ale do samochodu jeszcze czegoś takiego nie widziałem.
I chyba jeszcze długo nie zobaczę :)

pozdrawiam



Awatar użytkownika
rysiektr
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 6202
Rejestracja: ndz paź 22, 2006 23:49
Lokalizacja: Minczewo/Warszawa
Kontakt:

Post autor: rysiektr » pn mar 12, 2007 22:19

opusc to sobie....koncowka mocy tego na 100% nie wytrzyma...a juz na pewno nie te montowane w radiach.


http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=88&t=164952 mój były golf

Dzikun Performance - swapy silników VAG
adaptery do obrotomierza 1.8T VR5 VR6 R32 golf mk1 mk2
M 3.8.X, ME 7.X.X, MED 9.1 immo off, usuwanie sond, błędów DCT, dogrywanie LC, POPS & BANGS itd.
elektryka/wiązki do swapów wysyłkowo

Awatar użytkownika
boostertd
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 102
Rejestracja: śr lut 28, 2007 00:40
Lokalizacja: CHEŁM
Kontakt:

Post autor: boostertd » wt mar 13, 2007 08:34

no wlasnie TEORETYCZNIE a w praktyce predzej szlag raio trafi, skrecajac tylko kabelki na glosnikach poczujesz roznice tylko na jak dlugo...wg mnie lepiej kupic wzmacniacz niz bawic sie w takie cos a np koncowka do mojego raia kosztuje tyle samo co dalem za wzmak pod ktory mam podlaczony przod:)



ditomek
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 614
Rejestracja: pt paź 08, 2004 09:41
Lokalizacja: dolny śląsk

Post autor: ditomek » wt mar 13, 2007 13:43

blaupunkt GTA 400 (czterokanałówka) na allegro to wydatek około 230 zł.
W tej cenie masz wszystkie możliwe filtry, duzo mocy i zero problemów



ODPOWIEDZ

Wróć do „Car Audio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 70 gości