Golf III TDI '96 - lewarek zmiany biegów, problem techniczny

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

sunreal
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: ndz lis 08, 2015 12:27
Lokalizacja: Kujawsko - Pomorskie

Golf III TDI '96 - lewarek zmiany biegów, problem techniczny

Post autor: sunreal » sob lip 06, 2024 02:42

Witam załogę. Mam problem z lewarkiem zmiany biegów w Golfie III. Auto jest z silnikiem 1.9 TDI i jest to wersja z linkami. Mówiąc najogólniej to nie wchodzą biegi II oraz IV, choć pozostałe, wraz ze wstecznym działają idealnie. W ramach testu odkręciłem wspominane linki od mechanizmu wybieraka w komorze silnika i gdy wbijam biegi ręcznie tym "młotkiem" to wowczas wchodzą wszystkie bez problemu. Wnioskuję na tej podstawie, że wina leży po stronie mechanizmu samego lewarka w tunelu między fotelami. Po zajrzeniu do środku i próbie wbicia dwójki juz wlasnie lewarkiem, widać jakby w pewnym momencie ten się "omykał" na jakiejś gumie i dalej siłując sie i próbujac załączyć żądany bieg niestety nie jest to możliwe - mimo napierania z dużą siłą bieg nie chce wejść za żadne skarby. Nie wiem, czy to "omknięcie się" powoduje, że lewarek ustawia się po złym kątem względem linki i stąd problem, żeby weszła dwójka? Dajcie znać, czy ktoś miał podobnie, bo przyznać muszę, że powoli kończą mi się koncepcje co do przyczyn tego stanu rzeczy, Pytanie, czy są jakieś zestawy naprawcze do tego, czy może czeka mnie wymiana całego mechanizmu? Wielka prośba o pomoc. Pozdrawiam.



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8869
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

Re: Golf III TDI '96 - lewarek zmiany biegów, problem techniczny

Post autor: marcin7x5 » pn lip 08, 2024 09:10

Tu na forum była procedura regulacji tego mechanizmu z linkami. Poszukaj e dziale FAQ. Być może są już też elementy zużyte w tym mechaniźmie



goraks
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: pt mar 17, 2017 14:43

Re: Golf III TDI '96 - lewarek zmiany biegów, problem techniczny

Post autor: goraks » śr lip 10, 2024 11:05

Rozumiem że masz problem z ruchem lewarka przód-tył? Jeśli to tdi to prawdopodobnie masz typ wybieraka 02A
Lewarek jest bezpośrednio połączony z linką i przesuwa ją przód-tył. Ja bym obstawiał że może z nim być coś nie tak, jest skrzywiony lub coś nie tak z połączeniem linka-wybierak
Ma on numer 357711112C i wygląda na to że jest już niedostępny
Żeby się upewnić chyba musisz zdemontować cały mechanizm wraz z obudową, trzeba zdemontować tunel środkowy, od spodu osłonę termiczną, odkręcić kilka śrub i możesz dołem wyjąć (rury wydechowej nie musisz demontować)



sunreal
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: ndz lis 08, 2015 12:27
Lokalizacja: Kujawsko - Pomorskie

Re: Golf III TDI '96 - lewarek zmiany biegów, problem techniczny

Post autor: sunreal » czw lip 25, 2024 15:20

goraks pisze:
śr lip 10, 2024 11:05
Rozumiem że masz problem z ruchem lewarka przód-tył?
Właściwie to problem jest tylko i wyłącznie z ruchem lewarka "tył", czyli jakbym chciał wrzucić dwójkę oraz czwórkę - lewarek tak jakby sie w pewnym momencie blokuje i tym samym nie ma szansy wbicia tych biegów. Zastanawiam się, czy coś w mechanizmie wybieraka nie uległo deformacji i po prostu kąt pod jakim lewarek ustawia się względem linek jest delikatnie inny niż powinien być, stąd ów problem. Jeśli chodzi o ruch w przód, to wszystko idzie bez najmniejszych oporów - biegi wchodzą lekko, bez zgrzytów, po prostu działają idealnie, włącznie z wstecznym.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Volkswagen: Golf - mk3 (1991- 1997)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości