[mk4] "Pyrkanie" z wydechu, drgania silnika i całego auta

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Rinzler
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: czw cze 14, 2018 22:13
Auto: Volkswagen Golf

[mk4] "Pyrkanie" z wydechu, drgania silnika i całego auta

Post autor: Rinzler » czw cze 14, 2018 22:33

Witam. Od niedługiego czasu mam problem ze swoim golfem. Silnik 1.6 16V AZD. Mianowicie co jakiś czas słychać i czuć takie pyrkanie z wydechu, jakby jakiś stary traktor, zjawisku temu towarzyszą drgania silnika i całej budy. Dodatkowo przy tym przygasają wszystkie światła. Dzieje się to na postoju jak i w czasie jazdy.
Zaczęło się to w sumie dziać jak mechanik mi pospawal katalizator (był pęknięty od strony podłogi). Twierdzi on, że katalizator jest zatkany. Ostatnio podpinaliśmy ze znajomym auto pod kompa i wyszło, że wydajność katalizatora 0%. Innych błędów brak. Dodatkowo auto praktycznie od samego początku odkąd go mam (4 lata) ma strasznego mula, zwłaszcza na rozgrzanym silniku, czasem są dni kiedy chodzi w miarę normalnie.

Odkąd pojawiło się to pyrkanie z wydechu początkowo działo się to na rozgrzanym silniku, a teraz zaczyna już trzesc cała buda odrazu po odpaleniu.

Czy rzeczywiście te wszystkie objawy może powodować katalizator? Problem opisałem w miarę szczegółowo, mam nadzieję że ktoś mi pomoże:-)



muszkatobiasz
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2733
Rejestracja: pn lis 05, 2012 00:35
Lokalizacja: Oborniki wlkp.

[mk4] Re: "Pyrkanie" z wydechu, drgania silnika i całego auta

Post autor: muszkatobiasz » czw cze 14, 2018 23:05

możliwe że kat się rozleciał i zatyka wydech puki spaliny wychodziły przez kata górą było w miarę ok



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8869
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

[mk4] Re: "Pyrkanie" z wydechu, drgania silnika i całego auta

Post autor: marcin7x5 » pt cze 15, 2018 15:32

Pyrkanie z wydechu i szarpanie silnikiem pasuje również pod wypadający zapłon na którymś z cylindrów a przyczyn może byc kilka. Proponuję sprawdzić czy w vag-u widać liczbę wypadających zapłonów...



Rinzler
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: czw cze 14, 2018 22:13
Auto: Volkswagen Golf

[mk4] Re: "Pyrkanie" z wydechu, drgania silnika i całego auta

Post autor: Rinzler » ndz cze 17, 2018 22:39

Wypadanie zapłonów - zero.



Awatar użytkownika
luckyboy
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 926
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 21:28
Lokalizacja: Toruń
Silnik: BCA

[mk4] Re: "Pyrkanie" z wydechu, drgania silnika i całego auta

Post autor: luckyboy » pn cze 18, 2018 11:20

U mnie też vag nie pokazywał wypadania zapłonów, a po montażu nowych cewek inne auto. Stare padły zaraz po montażu LPG - i dobrze :-)



Rinzler
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: czw cze 14, 2018 22:13
Auto: Volkswagen Golf

[mk4] Re: "Pyrkanie" z wydechu, drgania silnika i całego auta

Post autor: Rinzler » pn cze 18, 2018 17:52

To w takim razie co polecacie? Mechanik mówi, że na kompie zero błędów i stawia na kata... A nie chciałbym kata na darmo wymienić, chociaż w sumie i tak raczej jest zapchany... Ale jeśli to nie będzie to, a komputer nie pokazuje błędów?



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8869
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

[mk4] Re: "Pyrkanie" z wydechu, drgania silnika i całego auta

Post autor: marcin7x5 » pn cze 18, 2018 21:06

Kat w benzynie tak łatwo się nie zapycha. Musiałby silnik mega kopcić na czarno lub błękitno aby go przyjąć. To nie diesel. To że vag nie widzi błędu nie znaczy że zapłon nie wypada. Podglądaliśmy poszczególne grupy w silniku czy tylko sprawdziliście błędy? Proponuję w momencie pyrkania odłączać cylindry po kolei. Tam gdzie będzie mocna różnica w pracy silnika jest ok. Pyrkania w wydech może oznaczać podpalone zawory wydechowe ale w stopniu niewielkim bo jeszcze dochodzi do zapłonu w danym cylindrze co z czasem może się pogłębić.



muszkatobiasz
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2733
Rejestracja: pn lis 05, 2012 00:35
Lokalizacja: Oborniki wlkp.

[mk4] Re: "Pyrkanie" z wydechu, drgania silnika i całego auta

Post autor: muszkatobiasz » pn cze 18, 2018 22:39

marcin7x5 pisze:
pn cze 18, 2018 21:06
Kat w benzynie tak łatwo się nie zapycha.
kolego a spotkałeś się kiedyś z rozsypanym katem który popękał i kawałki ustawiły się w poprzek rury lub zapchały ostatni tłumik? bo ja tak
najlepiej rozkręcić tłumik za katem i zaświecić czy jest cały albo opukać ręką po kacie nieraz grucha jak grzechotka



Rinzler
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: czw cze 14, 2018 22:13
Auto: Volkswagen Golf

[mk4] Re: "Pyrkanie" z wydechu, drgania silnika i całego auta

Post autor: Rinzler » wt cze 19, 2018 06:02

Wczoraj auto padło. Podczas jazdy silnik zgasł, wywaliło komunikat STOP i tyle, auto na hol. Zgaśnięcie auta poprzedziło bardzo mocne trzęsienie silnikiem jak i całym autem. Auto stoi już pod serwisem, zobaczymy co bedzie. Jedyne co zauważyłem, że jak włączam zapłon to pompa paliwa nie pracuje. Wymieniana była 2 lata temu...



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8869
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

[mk4] Re: "Pyrkanie" z wydechu, drgania silnika i całego auta

Post autor: marcin7x5 » wt cze 19, 2018 07:17

muszkatobiasz pisze:
pn cze 18, 2018 22:39
marcin7x5 pisze:
pn cze 18, 2018 21:06
kolego a spotkałeś się kiedyś z rozsypanym katem który popękał i kawałki ustawiły się w poprzek rury lub zapchały ostatni tłumik? bo ja tak
najlepiej rozkręcić tłumik za katem i zaświecić czy jest cały albo opukać ręką po kacie nieraz grucha jak grzechotka
Owszem spotkałem się. Ale jak sam piszesz dużo wcześniej ostro grzechoczą co raczej autor tematu by zauważył/usłyszał.



Rinzler
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: czw cze 14, 2018 22:13
Auto: Volkswagen Golf

[mk4] Re: "Pyrkanie" z wydechu, drgania silnika i całego auta

Post autor: Rinzler » wt cze 19, 2018 15:26

Co do grzechotania to nie wiem czy to dokładnie to, ale.od jakiegoś czasu, dłuższego czasu przy dodawaniu gazu było słychać dziwny dźwięk(nie zawsze), podobny właśnie do grzechotania, a bardziej mi się kojarzyło to z tym jakby ktoś gdzieś jakaś śrubkę wsadził do jakiegoś naczynia i ona sobie w tym latała, wydawało mi się wtedy, że dźwięk ten jakby od silnika dochodził, ale to może rzeczywiście katalizator? Mówiłem o tym mechanikowi to nic konkretnego mi nie odpowiedział. Ale ok, załóżmy, że to katalizator, to w takim razie mógł on auto tak zblokować, że teraz nawet nie chce odpalić? Jak pisałem wcześniej auto stoi w serwisie. Prawdopodobnie zajmą się nim dopiero jutro.



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8869
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

[mk4] Re: "Pyrkanie" z wydechu, drgania silnika i całego auta

Post autor: marcin7x5 » wt cze 19, 2018 20:54

Zluzuj wydech i zobacz czy odpali. Ale nie sądzę aby był aż tak zapchany że nawet na chwilę by nie załapał.



Rinzler
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: czw cze 14, 2018 22:13
Auto: Volkswagen Golf

[mk4] Re: "Pyrkanie" z wydechu, drgania silnika i całego auta

Post autor: Rinzler » czw cze 21, 2018 19:59

Witam, auto jest już na chodzie, wywaliło cewkę, bezpiecznik od pompy paliwa i coś tam jeszcze, jakieś zwarcie. Drgania silnika też ustąpiły. Widocznie winna wszystkiemu była cewka.

Wracając do tematu katalizatora, bo i tak mam wrażenie, że silnik jest ciągle zamulony... Jak najlepiej i najpewniej sprawdzić stan katalizatora zanim go wymienię lub wsadzę co innego?
Oprócz zamulonej pracy silnika sam dźwięk silnika jest inny, jakby chciał, a nie mógł.
Przykład z kiedyś... Coś się chyba wtedy odetkalo na chwilę i nie dość, że auto lepiej się zbierało to i dźwięk silnika był inny. Przy 4 - 4,5tys obrotów miałem tak cicho w aucie jak przy 2 - 2,5 tys obrotów na zmulonym silniku.

A może to co innego niż katalizator, może co innego dławi silnik? Dodam też, że przy puszczaniu czy dodawaniu gazu są mniejsze czasem większe szarpnięcia(kangurek).



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8869
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

[mk4] Re: "Pyrkanie" z wydechu, drgania silnika i całego auta

Post autor: marcin7x5 » sob cze 23, 2018 10:49

Jak masz pre kata tam gdzie wkręcona jest sondą to one nieraz lubią się stopić. Ogólnie aby sprawdzić przepustowość kata to trzeba go wykręcić. Co do kangurów to oby nie były to nity w skrzyni biegów.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Volkswagen: Golf - mk4 (1997 - 2005)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 101 gości