Jaki olej?

TDI, TD, D.... Piszemy tutaj TYLKO O PROBLEMACH Z SILNIKAMI DIESLA!

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9253
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Jaki olej?

Post autor: wesol » pn lis 27, 2017 19:05

Teoretycznie taki syntetyk 0w40 ma taka sama lepkosco co mineralny 15w40 w tej temp 100 stopni. Co lepsza sporo olejow np motul specyfic niby z norma 505.01 ma napisane mid saps itd co mowi ze nie tylko do asz ajm sie nadaje ale spokojnie tez do PDkow z dpf. Chyba ze 3 miechy temu dzwonilem do pro choice bo jechac do nich mi sie nie chcialo i juz nie pamietam z kim rozmawialem ale zamowilem ten olej i gosc mi mowi do auta z dpf? . Pogadalem chwile z nim no i sam mowil ze jest do takiego silnika. Pisalem tez tu ze zalewalem mobila jakiegos dobrego 0w40 i na nim np nie bylo normy do pompek. Wcale nie znaczy ze sie do takowego silnika nie nadaje. A co dziwne do sporej gamy wymagajacych mercow i bmw jakos spelnia. Dziwne.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

Awatar użytkownika
_KEVIN_
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 51
Rejestracja: ndz cze 12, 2005 12:16
Lokalizacja: SL

Re: Jaki olej?

Post autor: _KEVIN_ » pn lis 27, 2017 20:17

donk pisze:Pytanko mam odnośnie oleju. Nabyłem Golfa mk7 1.6 tdi 105km bm i mam problem z olejem. Otóż 1 właściciel zalewał go olejem Castrol edge 5w30 Longlife interwał wymiany 30tys vw 507.00 ale ja chciałbym zmieniać oliwę co 10-15tys km (nie longlife) i tu pytanko jaki olej polecacie do tego silnika? Myślałem nad Castrol edge 5w30 C3 on niby nie spełania normy vw 507.00 ale domyślam się że ta norma dotyczy olejów LL. Poradzicie coś?

edit. Jeszcze pytanie odnośnie filtrów. Możecie polecić jakiś sklep z oryginalnymi filtrami do VW?

Pozdrawiam
Valvoline Synpower 5w30 XL-III C3 5W30
Motul 8100 X-clean+ C3 5W30
Motul Specific 504 00 507 00 5w30
co do filtrów to po co CI OEM. Mann, Knecht, Bosch - każdy z nich będzie dobry, nawet Filtron.


VW Silesia Club

Awatar użytkownika
iNitiaL
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 404
Rejestracja: czw paź 31, 2013 14:43
Lokalizacja: ___
Auto: mk zwei

Jaki olej?

Post autor: iNitiaL » wt lis 28, 2017 23:12

Barton_ pisze:
iNitiaL pisze:Moje zdanie: nie leje się żadnego szitu typu Lotos, Orlen i koniec. Te oleje to po prostu dziadostwo...
Te oleje nie są ani lepsze ani gorsze od innych.
Śmiem się nadal nie zgodzić. Idę o zakład że mając do wyboru za tą samą cenę ELFA MOTULA CASTROLA i OLRENA - nie sięgniesz patriotycznie po krajowy produkt.
Równie dobrze mógłbyś powiedzieć że klucz TOYA to też klucz, po co kupować jakiegoś tam PROXXON'a czy STANLEY'a. Jakość, jakość, jakość - jak zawsze.
Barton_ pisze: Gorsze to są oleje, których wymianę przeciągnięto. Większość problemów z silnikami to przeciąganie interwałów i przebieg znacznie większy niż licznikowy.
Masz rację, mało kto zdaje sobie sprawę jak ważny jest olej w silniku.
wesol pisze:Jest np motul 10w40 gdzie jest mineralny. Natomiast olej wyczynowy tez motula 15w50 jest olejem syntetycznym w pelni. To czy olej ma 5w czy 15w nie swiadczy o tym ze jest lepszy. Skoro wiekszosc i tak silnika nie paluje odrazu jak jeszcze zimny jest to po co olej mu 0w40?? Poza tym wszystkim to wiekszosc nie wie ze taki mineralny 15w40 lepiej przywiera do scianek panewek itp niz syntetyk 0w40.
Kwestia gęstości i lepkości też jest właśnie często rozdmuchiwana na cztery strony świata, a cała prawda tak naprawdę zawiera się w tym - w jakich mniej więcej temperaturach zewnętrznych silnik (pojazd) będzie eksploatowany. Jest to dość proste i często wyjaśniane. Zakres zmian temperatur. I tak się olej właśnie dobiera. A nie na podstawie widzi mi się: może 0W- będzie lepszy od 5W- ?

Obrazek


___

Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9253
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Jaki olej?

Post autor: wesol » wt lis 28, 2017 23:33

Olej jest dobierany oczewiscie wg zalecen norm producenta ale generalnie to zaleznie id klimatu polozenia geograficznego. My jestesmy w klimacie umiarkowanym. My nie w Norwegi zeby sie palowac czy 5w czy 0w. Zreszta od 5 czy 6 lat zimy nie mamy tu w zachodniopomorskim. Dwa tygodnie bylo sniegu 5 cm i minus chyba 8 czy 10.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

Awatar użytkownika
Barton_
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 768
Rejestracja: śr sty 14, 2015 13:18
Lokalizacja: Tu i Tam

Re: Jaki olej?

Post autor: Barton_ » śr lis 29, 2017 00:34

iNitiaL pisze:...Idę o zakład że mając do wyboru za tą samą cenę ELFA MOTULA CASTROLA i OLRENA - nie sięgniesz patriotycznie po krajowy produkt...
Wytłuściłem Ci część zdania, która jest błędna.
Porównaj ceny polskich dobrych olejów do reklamowanych przeciętych olejów zachodnich.
Kupując z głową polski olej dostaniesz to samo lub lepiej za mniej w porównaniu do ww.


________________________
Wysłane ze schabowego przy użyciu widelca.

Awatar użytkownika
Piasek
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 6867
Rejestracja: sob mar 21, 2009 20:57

Jaki olej?

Post autor: Piasek » śr lis 29, 2017 09:35

Żeby daleko nieszukać polski Specol Gold 5/40 - za ok 70zł prawdziwy syntetyk na bazach PAO.
Olej który od dobrych 2 lat (jak się pojawił) zbiera pochlebne opinie po forach motoryzacyjnych.
Ale... nie ma kampanii reklamowej w TV (jak shell, mobil czy castrol) i przez to jest jak jest.


https://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=91&t=538082&p=7130128#p7130128

Awatar użytkownika
Barton_
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 768
Rejestracja: śr sty 14, 2015 13:18
Lokalizacja: Tu i Tam

Jaki olej?

Post autor: Barton_ » śr lis 29, 2017 09:45

Po argumencie postu iNitiaL odniosłem wrażenie, że rozmawiam z człowiekiem korporacji z branży olejowej.
Dokładnie o Specolu Premium myślałem. 5W30 z normą do pompek kosztuje 65 PLN za 4 litry a jest to prawdziwy syntetyk.
Wskaż mi proszę olej "lepszy bo zachodni" o takiej jakości i cenie.
To kolejny mit taki sam jak to, że oleje na zachodzie są tańsze niż w PL.


________________________
Wysłane ze schabowego przy użyciu widelca.

Awatar użytkownika
Piasek
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 6867
Rejestracja: sob mar 21, 2009 20:57

Jaki olej?

Post autor: Piasek » śr lis 29, 2017 09:57

Barton_ pisze:oleje na zachodzie są tańsze niż w PL
pod warunkiem że kupowane on-line :rotfl:
Same "oryginały"

Obrazek


https://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=91&t=538082&p=7130128#p7130128

Awatar użytkownika
doggie
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10566
Rejestracja: pt lis 23, 2007 00:13
Lokalizacja: GKA
Auto: Cupra Formentor DSG DQ381
Silnik: TSI

Re: Jaki olej?

Post autor: doggie » śr lis 29, 2017 13:13

Piasek pisze:
pod warunkiem że kupowane on-line :rotfl:
Same "oryginały"
niestety, w dobie podrabiania wszystkiego i wszędzie ja mam zawsze wątpliwości do jakości bez względu na to gdzie kupuję, kombinatorstwo kwitnie wszędzie, nawet w ASO z beczki też nie mam pewności że kierownik nie kombinuje i nie sprzedaje jakiegoś fake'a kupowanego hurtowo "skądś tam" bo taniej, chyba największą pewność bym miał kupując bezpośrednio z fabryki Lotosa w Gdańsku :D



Awatar użytkownika
Piasek
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 6867
Rejestracja: sob mar 21, 2009 20:57

Jaki olej?

Post autor: Piasek » śr lis 29, 2017 13:40

No ale Lotosa raczej nie podrabiają bo i co to za biznes kiedy ten niepodrabiany ok 70zł kosztuje.
Za to LM, Motul itp gdzie 140-150zł za bańkę półsyntetyka w oficjalnej dystrybucji... to łakomy kąsek. Jeszcze pół biedy jak tam jakaś kontrabanda z ukrainy cysterkami przywieziona o zbliżonych parametrach tylko w bańki Helixa czy innego Edża lana. Gorzej jak transformatorowy, kolejowy czy inny okrętowy idzie bo taniej się już nie dało.


https://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=91&t=538082&p=7130128#p7130128

dominik7
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 872
Rejestracja: wt lis 22, 2005 19:07
Lokalizacja: WGS//WP
Kontakt:

Re: Jaki olej?

Post autor: dominik7 » śr lis 29, 2017 22:42

Ja może trochę doleję oliwy do ognia :bigok: .
Tu macie tabelkę z wynikami testów różnych olejów zrobionymi przez fachowca " onclick="window.open(this.href);return false;
Po kolei jest:
1. Test tarcia przez 5 minut z naciskiem 1 kg.
2. Również test tarcia, ale w temperaturze 100 stopni Celsjusza.
3. Średnia z testów tarcia.
4. "Test czystości" - podgrzewanie oleju w probówce i ocena jak wygląda po "ugotowaniu" :smirk:

Jak widać większość olejów premium wcale nie ma dobrych wyników.Znaczenia większego też nie ma, czy olej jest olejem HC, czy pełnym syntetykiem. Nasz SpecGold wyszedł marnie, więc cena (do jakiegoś poziomu) chyba jednak ma znaczenie.


http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRkioSjUFKyMHzqmuU0GfCiXEIgR5re3-DV5-g48EwFKSNS3s23AQ

Awatar użytkownika
Barton_
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 768
Rejestracja: śr sty 14, 2015 13:18
Lokalizacja: Tu i Tam

Jaki olej?

Post autor: Barton_ » śr lis 29, 2017 23:43

Test faktycznie odzwierciedla warunki panujące w silniku :banghead:
Proponuję zrobić na olejach silnikowych frytki i po smaku ocenić jakość oleju. Będzie równie miarodajnie.


________________________
Wysłane ze schabowego przy użyciu widelca.

Awatar użytkownika
iNitiaL
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 404
Rejestracja: czw paź 31, 2013 14:43
Lokalizacja: ___
Auto: mk zwei

Jaki olej?

Post autor: iNitiaL » czw lis 30, 2017 23:44

wesol pisze:Olej jest dobierany oczewiscie wg zalecen norm producenta ale generalnie to zaleznie id klimatu polozenia geograficznego. My jestesmy w klimacie umiarkowanym. My nie w Norwegi zeby sie palowac czy 5w czy 0w. Zreszta od 5 czy 6 lat zimy nie mamy tu w zachodniopomorskim. Dwa tygodnie bylo sniegu 5 cm i minus chyba 8 czy 10.
Dokładnie, dla naszej strefy klimatycznej długo zalecany był olej 10W-40. Stosowanie innych olejów bardziej rzadkich może wynikać też z konstrukcji nowych silników, dowsizing, ciasne spasowanie - i już jest zalecany np.5W-30. Dlatego również jestem zwolennikiem stwierdzenia że leje się to, co zaleca produent.
Piasek pisze:Żeby daleko nieszukać polski Specol (...) Ale... nie ma kampanii reklamowej w TV (jak shell, mobil czy castrol) i przez to jest jak jest.
Ja nie słyszałem ani o takim oleju, ani tym bardziej o pochlebnych opiniach na forach. Natomiast dużo się pisze na forach o np.Lotosie - gdzie silniki wrażliwe na olej zaczynają np.dzwonić szklankami zaworowymi. Dziwnym trafem dzownienie ustaje również wraz ze zlaniem Lotosa.
Barton_ pisze:Po argumencie postu iNitiaL odniosłem wrażenie, że rozmawiam z człowiekiem korporacji z branży olejowej.
Mylne:)
Barton_ pisze:Dokładnie o Specolu Premium myślałem. 5W30 z normą do pompek kosztuje 65 PLN za 4 litry a jest to prawdziwy syntetyk.
Wskaż mi proszę olej "lepszy bo zachodni" o takiej jakości i cenie.
Barton_ pisze:Wytłuściłem Ci część zdania, która jest błędna.
Porównaj ceny polskich dobrych olejów do reklamowanych przeciętych olejów zachodnich.
A proszę bardzo, jeżeli 17zł to dla Ciebie nie kosmiczna różnica to 'półka' się zgadza a jakość - jak kto uważa:
https://superparts.pl/elf-5w30-evo-900- ... esults=503" onclick="window.open(this.href);return false;
Barton_ pisze:Test faktycznie odzwierciedla warunki panujące w silniku :banghead:
Proponuję zrobić na olejach silnikowych frytki i po smaku ocenić jakość oleju. Będzie równie miarodajnie.
Coś podobnego już było... silnik jeżdżący na oleju frytkowym.
https://www.youtube.com/watch?v=e9i0CdVBuZs" onclick="window.open(this.href);return false;

A ogólnie to powiem tak. To nie jest tak że wszystkie rzeczy produkcji PL są złe, broń panie. Pierwszy strzał przychodzący na myśl - klucze Coval. Ale wiele rzeczy nie jest robionych ani dobrze, ani z należytą perfekcją czy wkładem w badania/doświadczenia. I sorry ale nie wierzę że firmy produkujące paliwo daleko odstające od paliw zagranicznych zrobią porównywalny lub lepszy olej od firm które zjadły na tym zęby. Firm na których olejach jeżdżą w kosmicznych obciążeniach wysokoobrotowe silniki F1, firm które od lat potrafią produkować świetnej jakości oleje do wysokoobrotowych silników do tego z mokrym sprzęgłem - mam tu na myśłi motocykle. I tak, są setki opinii na różnych forach o różnych dziwnych rzeczach dziejących się z silnikiem po zalaniu naszych krajowych produktów, a dzwoniące szklanki będą tu chyba flagowym przykładem.


___

Awatar użytkownika
Piasek
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 6867
Rejestracja: sob mar 21, 2009 20:57

Jaki olej?

Post autor: Piasek » pt gru 01, 2017 09:31

iNitiaL pisze: rzeczy produkcji PL są złe, broń panie. Pierwszy strzał przychodzący na myśl - klucze Coval.
a od kiedy to Coval jest polską produkcją ?? Taka sama "polska" jak Toya, Yato i setki innych made in kontener z Chin.
Kuźnia to jest stara polska firma z tradycjami i nadal istnieją robiąc zaje... narzędzia.
iNitiaL pisze:Firm na których olejach jeżdżą w kosmicznych obciążeniach wysokoobrotowe silniki F1, firm które od lat potrafią produkować świetnej jakości oleje
bajek ci ktoś naopowiadał albo się reklam za dużo naoglądałeś. I oleje te mają tyle wspólnego z tym co potem w wielkoseryjnej produkcji w bańki pakują dla plebsu co samochód WRC ze swoim seryjnym odpowiednikiem: znaczek na masce.


https://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=91&t=538082&p=7130128#p7130128

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki Diesla-problemy dotyczące tylko silników”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 104 gości