[foto porada] Wymiana uszczelek kolektora ssącego

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
sebic
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: pn mar 08, 2010 13:15
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

[foto porada] Wymiana uszczelek kolektora ssącego

Post autor: sebic » pt paź 16, 2015 14:14

Przeglądając różne fora nie znalazłem dokładnego poradnika, ilustrującego krok po kroku na zdjęciach w jaki sposób wymienić uszczelki kolektora. Rzecz banalna, dla kogoś kto raz to zrobi - stąd postanowiłem ułatwić sprawę innym. Foto porada w 10 krokach.

Dot. Golf IV 1.6 SR 74kW

Problem: samochód gaśnie na zimnym silniku na początku raz, dwa razy z czasem 5-6 razy zanim ruszył po rozgrzaniu silnika problem znika.

Jeśli nie pomaga czyszczenie przepustnicy, proponuję wymienić w drugiej kolejności 8 uszczelek (4 między kolektorem a silnikiem - dół kolektora; 4szt. na łączeniu kolektora).

Potrzebne narzędzia:
1. imbus 5 i 6 (przedłużany),
2. nasadkowy (przedłużany) 1/2 cala (DN: 15, DIN: 20).

Potrzebne części:
1. uszczelka - 06A 133 227B - 4 szt. (uszczelka górna kolektora ssącego - łącząca dwie części kolektora)
2. uszczelka uszczelniająca - 06A 133 398F - 4 szt. (uszczelka dolna; łącząca kolektor z blokiem silnika).

Krok po kroku:
1. Odkręcamy odmę (rura łącząca przepustnicę z filtrem powietrza). 4 śrubki śrubokrętem krzyżakowym.
2. Odkręcamy przepustnicę 4 śruby - klucz imbusowy 5; odłączamy kabel od przepustnicy, wyjmujemy linkę;
3. Odkręcamy śrubę pod przepustnicą; taka sama śruba jest po przeciwnej stronie kolektora na pierwszy rzut niewidoczna (pkt. 3a-zdjęcie);

ObrazekObrazek

4. Odkręcamy 2 śruby torx od frontu kolektora.

Obrazek

5. Delikatnie śrubokrętem zsuwamy wężyk gumowy i odpinamy wtyk (pokazują pomarańczowe strzałki).
6. Teraz trzeba odchylić plastiki (czerwone strzałki) i można wysunąć górną cześć kolektora w kierunku kabiny. Teraz mamy już dostęp do 4 uszczelek (06A 133 227B, uszczelka wg kat. ETKA - potrzebne 4 szt.). Jednak zależało mi żeby wymienić uszczelki pod kolektorem, stąd działamy dalej.

Obrazek

7. Odkręcamy śruby imbusowe, kluczyk 6 (najlepiej bity na przedłużeniu z grzechotką) i 2 nakrętki 1/2 cala (DN: 15, DIN: 20). Ściągamy linkę od przepustnicy. Teraz trzeba poradzić sobie z kablami i już połowa sukcesu.
Obrazek

8. Przewody biegną w listwie, odczepiamy prawą stronę i możemy wyjąć całą listwę w lewo; po kolei odłączając 4 kable z wtyków zabezpieczonych drucikiem.
Obrazek

9. Będą przeszkadzały po prawej stronie 2 wężyki gumowe, ale dałem radę bez ich odpinania. Teraz mamy już dostęp do dolnej części kolektora. Wyciągamy stare uszczelki kolektora dolotowego. (zdjęcie pkt 9 stara i nowa uszczelka). Zielona - nowa uszczelka gumowa, elastyczna (06A 133 398F, pierścień uszczelniający wg kat. ETKA, wymiary 42,6x1,75x4,75 - potrzebne 4 szt.).
ObrazekObrazekObrazek

Skręcamy i składamy w odwrotnej kolejności. Samochód nie do poznania ;-)



cegulla
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 125
Rejestracja: sob cze 18, 2016 22:54
Lokalizacja: Żuromin

[foto porada] Wymiana uszczelek kolektora ssącego

Post autor: cegulla » sob lut 04, 2017 12:57

Odkopuję temat, świetna porada! Sam się wezmę za wymianę uszczelek w moim golfie bo przerywa i szarpie. Myślicie, że to mogą być uszczelki ? Przepływomierz mam czyściutki. Kable WN i świece nowe.

Ma ktoś namiar na dobre uszczelki gdzie je kupic ?



Awatar użytkownika
psilos1
Forum Master
Forum Master
Posty: 1152
Rejestracja: ndz cze 06, 2010 12:25

[foto porada] Wymiana uszczelek kolektora ssącego

Post autor: psilos1 » sob lut 04, 2017 18:32

Gdzie kupic uszczelki?..w ASO.
Proponuję przenieść do FAQ ....tutaj znowu "wsiąknie"



Awatar użytkownika
brzozkalbn
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 268
Rejestracja: czw lis 12, 2009 22:54
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

[foto porada] Wymiana uszczelek kolektora ssącego

Post autor: brzozkalbn » sob lut 04, 2017 18:34

Uszczelki można kupić w każdym szanującym się sklepie motoryzacyjnym, który potrafi posługiwać się katalogami i zamówić odpowiednią część.



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8869
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

[foto porada] Wymiana uszczelek kolektora ssącego

Post autor: marcin7x5 » ndz lut 05, 2017 20:12

Lub u kolegów na forum tym lub innym.



Santi_VW
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: pn lip 30, 2007 22:23
Lokalizacja: Gliwice
Auto: Golf IV
Silnik: AKL

Re: [foto porada] Wymiana uszczelek kolektora ssącego

Post autor: Santi_VW » ndz wrz 30, 2018 17:29

Witam

Odświeżę trochę kotleta ponieważ zostałem posiadaczem Golfa 4 1.6 sr czy szczęśliwym to się okażę. Przy kupowaniu auta wszystko było ok jednak po jakimś czasie zaczęły mi falować obroty, ogólnie poczytałem trochę o tym na forum i przyczyn może być wiele typu przepustnica, przewody podciśnienia, uszczelki kolektora itd. Rozebrałem u siebie górną osłonę silnika i zobaczyłem, że mam nieszczelny kolektor ssący, a co za tym idzie pewnie zasysa jakieś lewe powietrze. I teraz moje pytanie czy kleiliście kiedyś kolektory lub spawaliście ? bo słyszałem, że też się takie praktyki stosuje..

Poniżej fota rozwarstwionego kolektora
Obrazek



ODPOWIEDZ

Wróć do „Volkswagen: Golf - mk4 (1997 - 2005)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 155 gości