Kawałki metalu blokujące grzybek zaworu EGR

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

adasbb
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: śr wrz 24, 2014 17:40

Kawałki metalu blokujące grzybek zaworu EGR

Post autor: adasbb » śr wrz 24, 2014 18:01

Witam,

panowie, mam dość duży problem, otóż nie wiem skąd, ale w zaworze EGR ostatnio pojawił się kawałek płaskiego metalu, o falistej fakturze (taka miniaturowa blacha falista), która zablokowała mi zawór EGR przez co auto zostało unieruchomione na amen.

Wyciągnąłem opiłek, rozruszałem zawór, podłączyłem wszystko do kupy i auto chodziło ok. Po około miesiącu czasu, zaś zablokowało mi zawór EGR, identyczne kawałki jakby płaskiego, giętkiego falistego aluminium.

Pomyślałem, że to zawór EGR się jakoś skruszył czy coś i kupiłem następny, wymieniłem i autko chodziło super przez 60km po czym zaś EGR się zablokował i unieruchomił auto (nie szło odpalić). Jakoś udało mi się dojechać do domu, bo odkręciłem lekko rurę od EGRa żeby zassał powietrze lewe.

Wykręciłem zawór EGR i patrze, a tam jeszcze więcej takich opiłków blokujących zawór EGR. Wyczyściłem zawór EGR z opiłków i silnik pracuje idealnie. Zostałem teraz z 100% działającymi dwoma zaworami EGR :-(

Pytanie, czy ktoś z was wie może co to za opiłki, kawałki jakby aluminium, uszczelki o falistej fakturze? Odkręciłem również to kolanko, do którego przykręca się zawór EGR i tam uszczelka była również OK. Załamuje ręce i proszę o pomoc, jeśli ktoś wie co to może być.

Autko jak w opisie 1.6 16V AZD.

To samo pytanie zadałem na forum Leona, otrzymałem podpowiedź, że może to kawałki PREKATa w kolektorze wylotowym. Przeskanowałem internet, inne fora i doszedłem do wniosku, że takie coś nie istnieje.

Na razie zaślepiłem EGR blaszką (przed EGRem). Efektem zaślepienia jest check engine.

Podzwoniłem po kilku mechanikach, żaden nie spotkał się z takim przypadkiem. Zasugerowałem, że może to z pierwszego katalizatora kawałeczki jakoś się cofają, jednak powiedzieli, że nie spotkali się z takim przypadkiem.

Podzwoniłem po firmach zajmujących się w kodowaniu silników (np. CompSport) czy są może w stanie wykodować EGRa z ECU, jednak żaden nie był w stanie. Mi trochę ręce opadają, ponieważ nie wiem na co patrzeć.

Jak w EGR nie ma opiłków, czy też teraz jak jest zaślepiony, silnik chodzi idealnie, nie telepie nim, żadnych przykrych obiawów. Nie spala oleju.

Być może tutaj na forum ktoś z was będzie wiedział co jest grane. Autko ma od roku instalację LPG.



Hubi14
Forum Master
Forum Master
Posty: 1933
Rejestracja: pt lis 22, 2013 23:00
Lokalizacja: Pabianice

Kawałki metalu blokujące grzybek zaworu EGR

Post autor: Hubi14 » śr wrz 24, 2014 19:20

zrób fotkę tego metalu



adasbb
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: śr wrz 24, 2014 17:40

Kawałki metalu blokujące grzybek zaworu EGR

Post autor: adasbb » śr wrz 24, 2014 19:35

Kiedy te kawałeczki wyrzucałem za każdym razem jak tylko je wyciągałem z EGRa w tych nerwach, że już kolejny raz go rozbieram :( No nic, zdejmę zaślepkę z EGRa jutro, jeśli za nią nic nie będzie to poczekam aż zaś się zapcha, wyciągnę i popstrykam zdjęcia.

Ogólnie te kawałeczki w fakturze przypominają cienką pofalowaną blaszkę aluminium i widać, że od czegoś się po kawałku odrywają.

Przeszło mi przez myśl nawet, czy czasem poprzedni właściciel nie nawciskał czegoś przed EGR, odkręciłem to kolanko które łączy EGR z głowicą ale nic tam nie było. Jak tylko uda mi się uzyskać taki kawałeczek blokujący EGRa, to sprawdzę też czy to blacha czy aluminium (przyłożę magnes).



adasbb
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: śr wrz 24, 2014 17:40

Kawałki metalu blokujące grzybek zaworu EGR

Post autor: adasbb » śr wrz 24, 2014 19:42

Tak pomyślałem, że w fakturze wygląda to bardzo podobnie jak blaszki w chłodnicy tylko trochę twardsze i widać, że omiatane spalinami.



Eyk88
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 756
Rejestracja: czw lip 25, 2013 23:35

Kawałki metalu blokujące grzybek zaworu EGR

Post autor: Eyk88 » śr wrz 24, 2014 21:26

Chłodnica spalin? Chociaż szczerze mówiąc strzelam, bo nawet nie wiem czy w tym silniku jest bo kojarzę to z TDI.



adasbb
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: śr wrz 24, 2014 17:40

Kawałki metalu blokujące grzybek zaworu EGR

Post autor: adasbb » czw wrz 25, 2014 06:55

Z tego co wiem, nie występuje w tym silniku chłodnica spalin (nawet nie wiedziałem, ze takie coś istnieje)



Awatar użytkownika
grg474
_
_
Posty: 5938
Rejestracja: ndz lut 27, 2011 10:56
Lokalizacja: Skarżysko

Kawałki metalu blokujące grzybek zaworu EGR

Post autor: grg474 » czw paź 02, 2014 07:11

jeśli to nie są aluminiowe tylko stalowe to możliwe że to kawałki pierscienia tłokowego - pierwszy pierścień czasem właśnie wygląda jak pofalowana blacha
taki jak tu


Masz pytanie pisz ale nie rób ping-ponga - treściwie pytaj o całość co chcesz się dowiedzieć
regulamin działu technicznego
były mk2 GTD, mk3 1Y, mk4 AKQ, mk4 AXR :(, A3 8P jest EOS , New Beetle cabrio - oznaczone Käfer, Audi A5

adasbb
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: śr wrz 24, 2014 17:40

Kawałki metalu blokujące grzybek zaworu EGR

Post autor: adasbb » czw paź 02, 2014 18:45

Puki co zdjąłem zaślepkę EGR i przejechałem już około 600km i żadnego kawałeczka nie natrafiłem, EGR nie został zblokowany. Może wydmuchało wszytko. Ta blaszka nie przypomina tej z pierścienia tłokowego. Ale czy to metal czy "amelinum" to nie wiem, bo w sumie nie pomyślałem żeby magnes przyłożyć jak kawałki miałem w ręce.

Bardzo dziękuję za sugestię. Jak mi jeszcze raz zblokuje EGR to zdjęcie pstryknę i wstawię na forum.



Erwus
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: pn lip 18, 2016 12:15

Kawałki metalu blokujące grzybek zaworu EGR

Post autor: Erwus » ndz paź 16, 2016 20:30

Witam, mam taki sam silnik 1.6 16v AZD 105 km i co jakieś 100 km mam ten sam kawałek metalu czy coś w egr i mi gaśnie silnik i nie da się odpalić póki nie wyciągnę egr i ko nie wyjmę. Jak sobie z tym poradziłeś?



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8869
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

Kawałki metalu blokujące grzybek zaworu EGR

Post autor: marcin7x5 » pn paź 17, 2016 20:00

Masz stopiony pre kat i to jego kawałki latają ci po kolektorze wydechowym i głowicy blokując egr. Musisz albo go wymienić alby wytłucz go do reszty. Jest w tej puszce co jest wkręcona sonda.



Erwus
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: pn lip 18, 2016 12:15

Kawałki metalu blokujące grzybek zaworu EGR

Post autor: Erwus » wt paź 18, 2016 00:20

Czyki jak rozbiore kolektor i wybebsze środek to cos się stanie? Jakiś chceck czy coś? A resztę kawałków jak mam wyciągnąć oprócz tego w kolektorze i egr?



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8869
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

Kawałki metalu blokujące grzybek zaworu EGR

Post autor: marcin7x5 » wt paź 18, 2016 20:46

Nic się nie stanie oprócz trochę głośniejszej pracy silnika. Kilka osób tu na forum już tak zrobiło. Reszta blaszek powinna sama wypaść. Dla pewności możesz odkręcic egr i dmuchnąć sprężonym powietrzem tylko ustaw tłok w 4 cylindrze tak aby zawory wydechowe były zamknięte.



Erwus
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: pn lip 18, 2016 12:15

Kawałki metalu blokujące grzybek zaworu EGR

Post autor: Erwus » śr paź 19, 2016 14:24

Dmuchnąć gdzie bo już mam zdjęty egr bo wyjmowałem kolejną blaszkę. Czyli jak? Tłok w górę czy w dół? Sposobem śrubokręt zamiast świecy?



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8869
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

Kawałki metalu blokujące grzybek zaworu EGR

Post autor: marcin7x5 » śr paź 19, 2016 20:01

Ustawiasz tłok w górnym punkcie podczas suwu sprężania- znaczniki na kołach rozrządu tak jak do wymiany paska plus 1 obrót. Demontujesz kolektor wydechowy i dmuchasz w kanał gdzie przykręcony jest egr.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Volkswagen: Golf - mk4 (1997 - 2005)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 158 gości