Zgięty korbowód 1.9 TDI AXR

TDI, TD, D.... Piszemy tutaj TYLKO O PROBLEMACH Z SILNIKAMI DIESLA!

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
zembro
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 32
Rejestracja: czw lut 26, 2009 23:00
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Zgięty korbowód 1.9 TDI AXR

Post autor: zembro » śr wrz 07, 2016 07:33

Witam,
podczas wakacji zdarzyło mi się wjechać w kałużę, czego skutkiem jest ugięty korbowód na 4 cylindrze (zmierzone ciśnienie sprężania odpowiednio 30-30-30-23). Planuję zmienić tylko ten krzywy korbowód, choć wiem, ze powinno się wymienić wszystkie. Korbowód kupię jako używany z Allegro od identycznego silnika AXR. Korowód nie jest jeszcze wyjęty, ale po zdjęciu miski olejowej - mierząc suwmiarką od dołu do korpusu, jest różnica ok. 2 mm miedzy tłokami 1. i 4. cylindra. W związku z tym chciałbym prosić o kilka porad.
1. Miał ktoś przypadek podobnej wymiany i korbowód nowy/używany od takiego samego silnika, różnił się znacząco wymiarami i tłok wystawał inaczej?
2. Wymienię panewki stopy i główki korbowodu 4. cylindra, czy warto przy okazji wymienić panewki na pozostałych korbowadach?
3. Czy przy okazji warto wymienić pierścienie tłokowe na nowe?
4. Pasek rozrządu był wymieniany 35 tys, km temu, czy konieczna jest wymiana?



radekrp90
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 868
Rejestracja: pt mar 06, 2009 20:26
Lokalizacja: Tczew

Zgięty korbowód 1.9 TDI AXR

Post autor: radekrp90 » śr wrz 07, 2016 08:59

Wjechać w kałuże czy w staw po szyby? Nie wiem jak TDI z szczelnym dolotem może zaciągnąć wodę na tłoki z kałuży...

Tłoki i korby są grupowane w sekcje. Na dole korbowodu (w stopce) jest chyba wybite jakie mają selekcje (różnią się na 100% wagą ale też możliwe, że wystawaniem nad korpus).

W TDI obchodzi cię tylko wystawanie tłoka ponad korpus (dla doboru uszczelki pod głowicę). Ustawiasz tłok w GMP i mierzysz od płaszczyzny tłoka to płaszczyzny bloku.


________________________________________________________________________________
Było: VW Passat B4 Variant GL 1.9 TDI 1Z '96
Jest: VW Passat B6 Sedan Comfortline 1.4 TSI CAXA '09

Awatar użytkownika
zembro
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 32
Rejestracja: czw lut 26, 2009 23:00
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Zgięty korbowód 1.9 TDI AXR

Post autor: zembro » śr wrz 07, 2016 09:56

Była w lipcu mała powódź w Gdańsku, jechaliśmy ok. 3 godzin w ulewnym deszczu. Na koniec przejechałem zbyt szybko 20 m odcinek ulicy zalanej po krawężniki - taki to był staw.
Czy możesz coś więcej odpowiedzieć na pozostałe pytania?



radekrp90
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 868
Rejestracja: pt mar 06, 2009 20:26
Lokalizacja: Tczew

Re: Zgięty korbowód 1.9 TDI AXR

Post autor: radekrp90 » śr wrz 07, 2016 10:53

A więc jednak nie kałuża ;)

Odpowiadam zdanie po zdaniu:
zembro pisze:(...)Planuję zmienić tylko ten krzywy korbowód, choć wiem, ze powinno się wymienić wszystkie.(...)
Nie trzeba wymieniać wszystkich zakładając, że wybrany korbowód i tłok nie będzie wystawał NAD blok silnika więcej jak 1.2 mm.
zembro pisze:Korbowód kupię jako używany z Allegro od identycznego silnika AXR. Korowód nie jest jeszcze wyjęty, ale po zdjęciu miski olejowej - mierząc suwmiarką od dołu do korpusu, jest różnica ok. 2 mm miedzy tłokami 1. i 4. cylindra.
Mierzysz swój na silniku czy ten "nowy" na silniku-dawcy? Pomiar od dołu jest nie miarodajny. Tylko przy zdjętej głowicy czujnikiem zegarowym w taki sposób
Obrazek
Minimalne wystawanie: 0.91 mm
Maksymalne wystawanie 1.2 mm
To jest do dobru uszczelki ale jest miarodajne do oceny stanu korbowodów.
zembro pisze: 1. Miał ktoś przypadek podobnej wymiany i korbowód nowy/używany od takiego samego silnika, różnił się znacząco wymiarami i tłok wystawał inaczej?
Jak wyżej. Liczy się tylko maksymalne wystawanie i później różnica ciśnień sprężania.
zembro pisze: 2. Wymienię panewki stopy i główki korbowodu 4. cylindra, czy warto przy okazji wymienić panewki na pozostałych korbowadach?
Kupujesz i tak komplet więc jak uważasz. Śruby też nowe, bo są skręcane "kątem" (30NM + 90st jak db pamiętam więc "ciągną" się konkretnie).
zembro pisze: 3. Czy przy okazji warto wymienić pierścienie tłokowe na nowe?
W nowym tłoku sprawdzić czy nie są zapieczone czy uszkodzone i ewentualnie wymyć w nafcie.
zembro pisze: 4. Pasek rozrządu był wymieniany 35 tys, km temu, czy konieczna jest wymiana?
Przy demontażu zaznaczyć jak był założony (kierunek) i jeśli nie jest zaoliwiony zakładać.


________________________________________________________________________________
Było: VW Passat B4 Variant GL 1.9 TDI 1Z '96
Jest: VW Passat B6 Sedan Comfortline 1.4 TSI CAXA '09

Awatar użytkownika
zembro
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 32
Rejestracja: czw lut 26, 2009 23:00
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Zgięty korbowód 1.9 TDI AXR

Post autor: zembro » czw wrz 08, 2016 08:34

Witam,
dzięki za wyczerpująca odpowiedź. Pomiar wystawania tłoka będę robił po wymianie korbowodu. 1., 2., i 3. wystają ok. 1 mm, 4. jest zagłębiony - jest ugięty ok. 2 mm.
Sprawa jest jednak trudniejsza, bo okazuje się, że oprócz zgiętego korbowodu 4. cylindra tłok na 1. cylindrze jest strasznie wytłuczony, prawdopodobnie przez pozostalości turbiny, która rozsypała się Niemcowi w 2006 r. i ponadto ma zapieczone pierścienie. Tłoki 2. i 3. też mają ślady. Poważnie zastanawiam się nad wymianą całego słupka. Dziś sprawdzę jeszcze stan gniazd pompowtryskiwaczy, co prawdopodobnie przesadzi o sposobie naprawy.



Baryla
...
...
Posty: 963
Rejestracja: pt mar 21, 2008 21:57
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Zgięty korbowód 1.9 TDI AXR

Post autor: Baryla » czw wrz 08, 2016 21:29

Zawsze po wyjeciu tloka ktory juz pracowal trzeba zalozyc nowe pierscienie.
Jak masz taki balagan to nawet sie nie zastanawiaj tylko laduj nowy dol lub caly slupek. Myslac przyszlosciowo mozesz wrzucic asz lub awx/avf



radekrp90
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 868
Rejestracja: pt mar 06, 2009 20:26
Lokalizacja: Tczew

Zgięty korbowód 1.9 TDI AXR

Post autor: radekrp90 » czw wrz 08, 2016 21:47

Nie zawsze. Jeśli nie są popękane i zużyte to nie widziałbym powodów. Inna sprawa, że mając wszystko "jak na dłoni" można to zrobić za jedną robota i kosztem.


________________________________________________________________________________
Było: VW Passat B4 Variant GL 1.9 TDI 1Z '96
Jest: VW Passat B6 Sedan Comfortline 1.4 TSI CAXA '09

Baryla
...
...
Posty: 963
Rejestracja: pt mar 21, 2008 21:57
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Zgięty korbowód 1.9 TDI AXR

Post autor: Baryla » czw wrz 08, 2016 22:13

Tuleje nie sa idealnie okragle, nowe pierscienie sa powiedzmy miekkie w porownaniu z starymi. Podczas pracy ukladaja sie do owalu tulei oraz utwardzaja. Po wyjeciu nie wlozysz ich dokladnie tak samo przez co po zlozeniu silnik w najlepszym wypadku bedzie bral olej.



Awatar użytkownika
zembro
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 32
Rejestracja: czw lut 26, 2009 23:00
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Zgięty korbowód 1.9 TDI AXR

Post autor: zembro » wt wrz 13, 2016 20:14

Witam,
podjęliśmy jednak decyzję o remoncie silnika. Większość części już mam, poza uszczelką głowicy, bo muszę dobrać grubość, jak zmontuję korbowody. Kupiłem 1 korbowód 038G oraz 4 tłoki selekcji 7901, ale okazuje się, że są o silnika ASZ. Istotna różnica do AXR jest taka, że mają nieco niżej pierścienie. Czy to nie wpłynie na stopień sprężania?
PS. Mam zdjęcie, ale coś nie mogę go dodać.



Awatar użytkownika
zembro
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 32
Rejestracja: czw lut 26, 2009 23:00
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Zgięty korbowód 1.9 TDI AXR

Post autor: zembro » wt wrz 13, 2016 20:32

Obrazek
Z lewej ASZ, z prawej AXR.



Maszan
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 819
Rejestracja: pn wrz 02, 2013 16:30
Lokalizacja: Skawina, malopolska

Zgięty korbowód 1.9 TDI AXR

Post autor: Maszan » wt wrz 13, 2016 21:14

Na stopien nie bo tloki wysokosc i miejsce sworznia maja to samo.


VW Bora 1.9TDI 01' ASV+sprzedany.
VW Golf 4 1.4 99' LPG -sprzet zony :)
Seat Leon 1.6 16 05' LPG

Baryla
...
...
Posty: 963
Rejestracja: pt mar 21, 2008 21:57
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Zgięty korbowód 1.9 TDI AXR

Post autor: Baryla » śr wrz 14, 2016 06:24

W asz nie sa grubsze korby takze przy sworzniu?



Awatar użytkownika
zembro
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 32
Rejestracja: czw lut 26, 2009 23:00
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Zgięty korbowód 1.9 TDI AXR

Post autor: zembro » śr wrz 14, 2016 09:29

Tłoki od spodu są identyczne.
Obrazek



Awatar użytkownika
Michał_1977
_
_
Posty: 14203
Rejestracja: śr sty 28, 2009 23:59
Lokalizacja: Leżajsk
Auto: Golf mk2 (ARL)
Golf mk5 (BKD)
Audi A3 8L (ASZ)
Audi A3 8P (BMM)
Silnik: Zły!
Kontakt:

Zgięty korbowód 1.9 TDI AXR

Post autor: Michał_1977 » ndz wrz 18, 2016 11:34

Powiem krótko-korby mają być dobrane po nr. OEM i wagowo,z naciskiem zwłaszcza na to drugie.
Nie jesteś pewny,czy pozostałe delikatnie nie oberwały,wymień wszystkie.
Ja zmieniałem w ALH,to chyba 150zł zapłaciłem za komplet.

Nie pisz posta pod postem.Używaj EDYTUJ! :chytry:


:arrow: Zielony GTD-ARL 315HP/615Nm :satan: + Climatronic :zimny: + grzane skóry i inne wodotryski \:D/
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki Diesla-problemy dotyczące tylko silników”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 93 gości