Nie działąjąca klima manual + dziwne zachowanie wentylatorów

Tutaj piszemy o problemach związanych tylko z elektryką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

kuczy
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: wt lip 15, 2014 20:19

Nie działąjąca klima manual + dziwne zachowanie wentylatorów

Post autor: kuczy » pt sie 21, 2015 09:10

Witam,
Nie znalazłem podobnego problemu na tym forum, wcześniej wyszperałem na elektrodzie, że gość miał podobny problem, ale póki co nie odpowiada na PW, więc może ktoś z Was będzie wiedział co się dzieje. Prawdopodobnie te dwie rzeczy zaczęły się dziać w podobnym momencie, choć 100% pewności nie mam.
Otóż po pierwsze nie załącza mi się klima - na wtyczce po podpięciu miernika pokazuje mi ~1,5V przy wyłączonym przycisku na panelu oraz ~2,5V przy włączonym. Dziwne, bo spodziewałem się 0/12V, ale mniejsza z tym... Wartości te wahają się. Chciałem polecieć po instalacji i sprawdzić czy w ogóle sygnały dochodzą, ale zatrzymałem się na czujniku ciśnienia w układzie klimy (stojąc przed samochodem to po lewej stronie blisko podszybia), który jest 3-pinowy i podobno sygnał na wyjściu rzuca 50Hz o różnym wypełnieniu - oscyloskopu nie mam.
Ale dzieje się w tym samym momencie druga dziwna rzecz, czyli po przekręceniu kluczyka w stacyjce, jeszcze przed uruchomieniem silnika załączają mi się wentylatory i chodzą dosyć szybko, choć ciężko mi ocenić czy to 1 czy 2 bieg. I wystarczy, że odpalę i zgaszę zaraz silnik to nadal pracują jeszcze przed dobrych kilka minut, mimo, że ani silnik nie jest nagrzany, ani temp zewnętrzna nie jest wysoka. Wentylatory mogę wyłączyć wyciągając bezpiecznik ze skrzynki na aku, po włożeniu wentylatory nie odpalają się ponownie.
Chciałbym zacząć sprawdzanie wszystkiego od wentylatorów, bo coś czuję, że ta klima to rykoszetem dostaje. Pierwszy bieg załączany jest wyłącznie przez czujnik temperatury na chłodnicy(?), jeśli to było by to, to wentylatory działały by cały czas, niezależnie od stacyjki, bo zasilanie idzie prosto z aku, dobrze rozumiem? Dopiero drugi bieg idzie przez sterownik, bo i załączenie klimy powinno powodować załączenie II biegu. Tak więc, prosiłbym o jakieś sugestie, jeśli ktoś już przy czymś takim miał do czynienia i ma jakiś pomysł.

Do tego:
1. Prosiłbym o określenie gdzie szukać tego czujnika na chłodnicy, bo nigdzie nie widzę, żeby jakieś kable wychodziły. Rozumiem, że jego wypięcie powinno spowodować, że zupełnie wentylatory nie powinny ruszać (o ile coś innego nie wymusza ich pracy)?
2. Czy wypięcie czujnika od ciśnienia w układzie klimy (o ile zgłaszał by za duże) powinno mi wyłączyć wentylatory? (co z działaniem wtedy sprężarki?)
3. Gdzie znajduje się coś takiego jak "termowyłącznik klimatyzatora F163" - z tego co widzę w układach elektrycznych dla innych silników TDI to działa on na zasadzie przekaźnika
4. Gdzie jest czujnik temperatury zewnętrznej? Czy jest to ten siedziący za zderzakiem po prawej stronie (stojąc przodem do samochodu) poniżej akumulatora za zaślepioną kratką u dołu? Bo widzę tylko jakąś wtyczkę (dosyć dużą), która wychodzi prostopadle do zderzaka.

Silnik jaki mam to wydaje mi się, że AJM (1.9 TDI 115KM) mam napisane koło zapasu w bagażniku, dokładnego schematu elektryki dla niego nie udało mi się uzyskać.



Awatar użytkownika
arkadiusz87
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 41
Rejestracja: śr mar 09, 2011 20:42
Lokalizacja: Gorzow Wlkp

Re: Nie działąjąca klima manual + dziwne zachowanie wentylat

Post autor: arkadiusz87 » pt sie 21, 2015 09:44

Sprawdz bezpieczniki w skrzynce (juz nie pamietam ktory był) bo ja miałem tak że przewody od sprzegielka się przetarly i zrobiło mi zwarcie , po zgaszeniu auta i wyjęciu kluczyka właśnie wentylatory chodziły na maxsa i właśnie były Dziwne wskazania zasilania na sprzegielku , po wymianie bezpiecznika w skrzynce wszystko wrucilo do normy ....



kuczy
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: wt lip 15, 2014 20:19

Nie działąjąca klima manual + dziwne zachowanie wentylatorów

Post autor: kuczy » sob sie 22, 2015 10:36

Nie no bezpieczniki wszystkie są ok, to było sprawdzone jako pierwsze.

Edit:
Po wypięciu czujnika temp w chłodnicy odpowiedzialnego za załączanie I/II biegu wentylatory nadal uruchamiają się po przekręceniu kluczyka w stacyjce, także to nie od niego idzie sygnał.
Po wypięciu czujnika ciśnienia w układzie klimy też bez zmian, napięcie do niego przychodzi.



Awatar użytkownika
grg474
_
_
Posty: 5938
Rejestracja: ndz lut 27, 2011 10:56
Lokalizacja: Skarżysko

Nie działąjąca klima manual + dziwne zachowanie wentylatorów

Post autor: grg474 » sob sie 22, 2015 15:38

sprawdź tj wymień bezpiecznik nr 16 w kabinie i nie pisz, że sprawdzałeś tylko czy wymieniłeś. Ju niejeden tu forumowicz sprawdzał a potem okazało się jednak że był do wymiany


Masz pytanie pisz ale nie rób ping-ponga - treściwie pytaj o całość co chcesz się dowiedzieć
regulamin działu technicznego
były mk2 GTD, mk3 1Y, mk4 AKQ, mk4 AXR :(, A3 8P jest EOS , New Beetle cabrio - oznaczone Käfer, Audi A5

Awatar użytkownika
machul333
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 292
Rejestracja: ndz lip 20, 2014 10:36

Nie działąjąca klima manual + dziwne zachowanie wentylatorów

Post autor: machul333 » sob sie 22, 2015 22:36

Potwierdzam sam miałem kiedyś problem że bezpiecznik wyglądał na nieuszkodzony , miernik wykazywał przejście a i tak nie przewodził prądu.
Okazało się że przy jednej nóżce był pęknięty i pod obciążeniem nie przewodził , dopiero po mocnym wstrząśnięciu blaszka odczepiła się do końca i było widać wadę.



kuczy
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: wt lip 15, 2014 20:19

Nie działąjąca klima manual + dziwne zachowanie wentylatorów

Post autor: kuczy » wt sie 25, 2015 13:19

Bezpieczniki sprawdzone, pozamieniane i nadal nic. Czy sterownik wentylatorów widać pod maską, czy trzeba do niego dobierać się od spodu zdejmując osłonę silnika? Bo miał być pod aku, ale po jego wyjęciu i wykręceniu tej puszki, w której siedzi nic nie widać, a chciałem sprawdzić czy napięcie po kablu dochodzi od tego bezpiecznika na wtyczkę, skoro sugerujecie przerwę w tym obwodzie.



Awatar użytkownika
machul333
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 292
Rejestracja: ndz lip 20, 2014 10:36

Nie działąjąca klima manual + dziwne zachowanie wentylatorów

Post autor: machul333 » wt sie 25, 2015 13:28

powinien być obok chłodnicy przy lewej podłużnicy , szybciej od dołu chyba go zobaczysz.

http://i58.tinypic.com/w041ms.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;



ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 113 gości