Sprzedaz auta po pół roku z dużym niby zyskiem

Wszystko o ubezpieczeniach auta, problemach z rejestracją, papierami.
Porady prawne związane z autami i nie tylko.

Moderatorzy: jhosef, doggie, VIP

Shmatan
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 6972
Rejestracja: sob sie 01, 2009 22:06
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Sprzedaz auta po pół roku z dużym niby zyskiem

Post autor: Shmatan » wt mar 11, 2014 14:10

Jeżeli sprzedasz samochód po pół roku licząc od końca miesiąca w którym go kupiłeś (tzn kupujesz 3.01.2013, sprzedajesz PO 1.07.2013) to podatku od dochodu nie zapłacisz. Jeżeli wcześniej to płacisz dochodowy od różnicy kwot na umowach (po ew. odliczeniu od drugiej umowy kosztów przeróbki, naprawy, przerejestrowań itp. jeżeli na cokolwiek papiery by Ci się jednak znalazły)



kaldan
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: ndz cze 28, 2009 19:17
Lokalizacja: Kalisz

Sprzedaz auta po pół roku z dużym niby zyskiem

Post autor: kaldan » ndz mar 16, 2014 23:38

Przepraszam, że podepnę się bo chcę ustalić.
Kupiłem samochód za 18tyś 19.09.2013 czyli sprzedać mogę go dopiero 01.04.2014 za cenę wyższą aby nie zapłacić podatku od wzbogacenia. Co w przypadku gdy sprzedam go za tą samą cenę tzn. 18tyś lub niższą mogę go sprzedać wcześniej?



Shmatan
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 6972
Rejestracja: sob sie 01, 2009 22:06
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Sprzedaz auta po pół roku z dużym niby zyskiem

Post autor: Shmatan » pn mar 17, 2014 06:03

Jeżeli nie ma przychodu to nie ma od czego płacić podatku



kaldan
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: ndz cze 28, 2009 19:17
Lokalizacja: Kalisz

Sprzedaz auta po pół roku z dużym niby zyskiem

Post autor: kaldan » śr mar 19, 2014 01:07

Jak to jest w końcu dzisiaj w gazecie Motor wyczytałem, że przy sprzedaży wcześniejszej niz 6miesięcy należy wypełnić PIT36 nawet jak się jest stratnym przy sprzedaży.



Shmatan
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 6972
Rejestracja: sob sie 01, 2009 22:06
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Sprzedaz auta po pół roku z dużym niby zyskiem

Post autor: Shmatan » śr mar 19, 2014 06:06

Ale w tej sytuacji podatku za ten samochód nie zapłacisz bo nie będziesz miał na nim dochodu



kaldan
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: ndz cze 28, 2009 19:17
Lokalizacja: Kalisz

Sprzedaz auta po pół roku z dużym niby zyskiem

Post autor: kaldan » śr mar 19, 2014 09:59

Rozumiem, ale trzeba wypełniać ten PIT36 w przypadku zysku,straty każą wypełniać, a jak to jest w przypadku wyjścia na "zero".



Shmatan
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 6972
Rejestracja: sob sie 01, 2009 22:06
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Sprzedaz auta po pół roku z dużym niby zyskiem

Post autor: Shmatan » śr mar 19, 2014 17:59

Można wypełnić i wykazać brak przychodu/straty



kaldan
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: ndz cze 28, 2009 19:17
Lokalizacja: Kalisz

Re: Sprzedaz auta po pół roku z dużym niby zyskiem

Post autor: kaldan » śr mar 19, 2014 23:27

Shmatan pisze:Można wypełnić i wykazać brak przychodu/straty
Można wypełnić ale czy jest taki obowiązek, co mi grozi jak tego nie zrobię?



Radison
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: czw lut 27, 2014 09:31
Lokalizacja: Zabrze

Sprzedaz auta po pół roku z dużym niby zyskiem

Post autor: Radison » śr paź 29, 2014 12:24

Jest taki obowiązek. Jak tego nie zrobisz to organ podatkowy może wszcząć przeciwko Tobie postępowanie w celu ustalenia dochodu ze sprzedaży. Jeśli będziesz posiadał wszystkie dokumenty i wykażesz, że wyszedłeś na zero lub poniosłeś stratę to nic Ci nie grozi, organ może Cię jedynie wezwać do skorygowania złożonego zeznania. Jeśli natomiast postępowanie wykaże, że osiągnąłeś dochód od którego należało zapłacić podatek, będziesz musiał zapłacić ten podatek wraz z odsetkami oraz grozi Ci postępowanie karnoskarbowe.



Awatar użytkownika
herbu
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2356
Rejestracja: pn paź 15, 2007 10:58
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Sprzedaz auta po pół roku z dużym niby zyskiem

Post autor: herbu » pn sty 19, 2015 13:31

Radison pisze:Jest taki obowiązek. Jak tego nie zrobisz to organ podatkowy może wszcząć przeciwko Tobie postępowanie w celu ustalenia dochodu ze sprzedaży. Jeśli będziesz posiadał wszystkie dokumenty i wykażesz, że wyszedłeś na zero lub poniosłeś stratę to nic Ci nie grozi, organ może Cię jedynie wezwać do skorygowania złożonego zeznania. Jeśli natomiast postępowanie wykaże, że osiągnąłeś dochód od którego należało zapłacić podatek, będziesz musiał zapłacić ten podatek wraz z odsetkami oraz grozi Ci postępowanie karnoskarbowe.
Ok, a co w przypadku, gdy kupiłem auto powiedzmy za kwotę X, a sprzedałem przed upływem pół roku za kwotę o 20% większą od X, ale poniosłem pewne nakłady na auto (kupno akumulatora, opon, wymiana olejów, rejestracja), które powodowały, że zysk wyniósł 0?
Poza tym, czy np. rejestrację auta można wciągnąć w te koszty?


Skoda Octavia 1.9TDI PD Obrazek

hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

Sprzedaz auta po pół roku z dużym niby zyskiem

Post autor: hak64 » pn sty 19, 2015 14:47

herbu pisze:Ok, a co w przypadku, gdy kupiłem auto powiedzmy za kwotę X, a sprzedałem przed upływem pół roku za kwotę o 20% większą od X, ale poniosłem pewne nakłady na auto (kupno akumulatora, opon, wymiana olejów, rejestracja), które powodowały, że zysk wyniósł 0?
Poza tym, czy np. rejestrację auta można wciągnąć w te koszty?
W zasadzie skarbówki nie interesują twoje nakłady (nawet te udokumentowane fakturami). Dla nich liczy się to, ze kupiłeś taniej, sprzedałeś drożej i od zysku masz zapłacić podatek. Oczywiście możesz się z nimi kłócić i być może nawet będziesz miał rację, ale co z tego? Skarbówka każe sobie zapłacić kwotę wyliczoną z różnicy w cenie, a dopiero potem (zwykle po orzeczeniu sądu) otrzymasz informację, że masz "nadpłatę" na koncie. Zapomnij też by skarbówka cokolwiek zwróciła. Jeśli zdaniem sądu skarbówka pobrała za dużo, to i tak tych pieniędzy nie zobaczysz, co najwyżej zapłacisz mniejszy podatek w kolejnym roku, lub przy okazji następnej transakcji.


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

Awatar użytkownika
herbu
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2356
Rejestracja: pn paź 15, 2007 10:58
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Sprzedaz auta po pół roku z dużym niby zyskiem

Post autor: herbu » pn sty 19, 2015 15:41

To może lepiej nie zgłaszać? Ciekawe jakie są szanse, że dojdą do tego, że miałeś jakiś zysk?


Skoda Octavia 1.9TDI PD Obrazek

hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

Sprzedaz auta po pół roku z dużym niby zyskiem

Post autor: hak64 » pn sty 19, 2015 16:10

herbu pisze:może lepiej nie zgłaszać? Ciekawe jakie są szanse, że dojdą do tego, że miałeś jakiś zysk?
Taki eksperyment może być bardziej kosztowny, niż to sprzedane auto (kary zwykle naliczane są w tysiącach)


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

bartek9120
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: śr paź 31, 2012 16:46
Lokalizacja: Olsztyn

Sprzedaz auta po pół roku z dużym niby zyskiem

Post autor: bartek9120 » pn sty 19, 2015 21:24

Dzwoniłem kilka miesięcy temu z takim pytaniem do Urzędu Skarbowego i otrzymałem informację, że nie ma jakichś okresów półrocznych jeśli chodzi o sprzedaż auta. Liczy się tylko fakt, że na aucie się zarobi jakąś tam kwotę, od której trzeba zapłacić podatek - jak od dochodu. Pani z US powiedziała mi też, że liczą się tylko ceny na umowie i nie wlicza się w to jakikolwiek nakład na auto.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Ubezpieczenia, porady prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 2 gości