1.9 115 km Przegrzewa się przy dużej prędkości

TDI, TD, D.... Piszemy tutaj TYLKO O PROBLEMACH Z SILNIKAMI DIESLA!

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
Detektor
Forum Master
Forum Master
Posty: 1066
Rejestracja: śr lis 18, 2009 16:40
Lokalizacja: Warszawa

1.9 115 km Przegrzewa się przy dużej prędkości

Post autor: Detektor » śr lip 09, 2014 19:02

gornik_michal pisze:A da się tylko ze wskazań Vaga zdiagnozować uszczelkę ?
nie, vag jest testerem elektroniki i elektryki w aucie.
gornik_michal pisze:Mam jeszcze jedną teorię, mianowicie może są zakamienione kanały w bloku silnika, chociaż to raczej mało prawdopodobne
raczej w ogóle bo chyba nie lejesz wody do układu chlodzenia ?


W zasadzie, w życiu można dojść do wszystkiego. Ale dojechać łatwiej.

Jaro-Ino
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 65
Rejestracja: ndz kwie 28, 2013 22:32
Lokalizacja: Inowrocław

1.9 115 km Przegrzewa się przy dużej prędkości

Post autor: Jaro-Ino » śr lip 09, 2014 21:03

Dlaczego tracisz czas ludzi i pytasz, a potem i tak robisz po swojemu? Za przeproszeniem : g*wno da to, że masz otwory w termostacie (i cholera wie po co skoro to ponoć wysoka półka i jest sprawny), jeżeli termostat może się nie otwierać. Zdemontuj termostat i jeżeli wszystko jest sprawne czyli chłodnica drożna itd itd to dowiesz się czy to termostat. Da to wiele przydatnych informacji do ewentualnej dalszej diagnozy. Chyba, że wolisz głowice zdejmować....

Wyjmij termostat i dawaj na przejażdżke. Powiedz nam czy problem nadal jest i czy wąż dolny idący do termostatu nadal jest zimny czy jest gorący.



Awatar użytkownika
Detektor
Forum Master
Forum Master
Posty: 1066
Rejestracja: śr lis 18, 2009 16:40
Lokalizacja: Warszawa

1.9 115 km Przegrzewa się przy dużej prędkości

Post autor: Detektor » czw lip 10, 2014 21:44

Jaro-Ino pisze:Dlaczego tracisz czas ludzi i pytasz, a potem i tak robisz po swojemu?
Wiele ludzi tutaj ma taki schemat działania i zamiast przede wszystkim pomyśleć logicznie samemu a w razie co później
zapytać to i tak zadają pytania nie rzadko bardzo dziwne po czym gdy dostaną odpowiedzi i tak robią po
swojemu licząc na jakiś cud.


W zasadzie, w życiu można dojść do wszystkiego. Ale dojechać łatwiej.

gornik_michal
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: sob sty 30, 2010 22:24
Lokalizacja: Pszczyna, Oświęcim, Żory, Rybnik

1.9 115 km Przegrzewa się przy dużej prędkości

Post autor: gornik_michal » pt lip 11, 2014 18:56

Nie wiem po co te uszczypliwości, ale ok, po pierwsze jest nalany płyn nie woda, po drugie jeździłem bez termostatu (wiosna) - wynik temperatura była za niska. Po trzecie po co jeżdżę z termostatem z otworkami? żeby nie zajechać silnika, oczywiście z logicznego punktu widzenia lepiej założyć termostat z dziurką niż nie zakładać w ogóle, przecież przy pełnym otwarciu dobrzebyłoby zablokować mały obieg. Może jeszcze raz wyjaśnię. Na początku jeździłem na trzech termostatach, ori, wernet="carlostat" i wahler. wszystkie były 87. Powinno wszystko śmigać, ale tak nie było. Raz na autostradzie wywaliło prawie cały płyn i był problem. Wiem że to nie nie rozwiązanie , ale zacząłem wyposażać termostaty w otworki. Miałem podejrzenie, że jeśli układ się zapowietrza w rejonie termostatu to, to tymczasowo rozwiąże problem. Przyszło lato , Temperatury przy jeździe rosły 90-110 (przy zwykłej jeździe). Dałem termostat 80, potem próby, vag odczyty przy jeździe (oczywiście prawidłowość działania wszystkich termostatów była zweryfikowana przy pomiarach termometrem). Potem dodałem otworek do tego 80, i ..klapa na wycieczce w górach, jak pisałem wcześniej, temperatura w górę, układ nie zadziałał. Może uszczelka jest ok , tylko coś jest z nieprawidłowego w układzie cylinder głowica tłoki, może to początek zacierania silnika, i przy wyższych obrotach i obciążeniach, temperatura szybuje do góry? Kiedyś jak mu przygarowałem bardzo mocno to oprócz tego że temperatura poszła do góry na 120, to jeszcze silnik zaczął słabnąc jakby coś go chwytało.



Maszan
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 819
Rejestracja: pn wrz 02, 2013 16:30
Lokalizacja: Skawina, malopolska

1.9 115 km Przegrzewa się przy dużej prędkości

Post autor: Maszan » pt lip 11, 2014 21:12

No jak go gotuje na 120st to pewnie go gdzies lapie- korek powietrzny sie robi i miejscowo nie ma chlodzenia.


VW Bora 1.9TDI 01' ASV+sprzedany.
VW Golf 4 1.4 99' LPG -sprzet zony :)
Seat Leon 1.6 16 05' LPG

Jaro-Ino
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 65
Rejestracja: ndz kwie 28, 2013 22:32
Lokalizacja: Inowrocław

1.9 115 km Przegrzewa się przy dużej prędkości

Post autor: Jaro-Ino » sob lip 12, 2014 01:03

Nieważne, że wiosną miał za niską temperature. Ważne, że teraz ma za wysoką, a robienie otworków to głupota z prostego powodu: na siłę szukasz lekkiego podleczenia skutków zamiast zdiagnozować i zlokalizować przyczynę. Ja wiem jaka jest rola termostatu. Gdyby on faktycznie potrzebował otworków w sobie to one by tam były. Powietrze zawsze CI się pojawi jak zagotujesz płyn. Dlatego ważne jest sprawdzić czy bez termostatu tak się będzie działo. Używanie kilku nie gwarantuje poprawności działania, a otworki z tego co piszesz też nie pomagają. A układ jest samoodpowietrzający. Dlatego jeśli bez termostatu będzie się tak działo to wtedy będzie bardziej prawdopodobne, że np ktoś dał złą uszczelke pod głowice itp historie. Ale pytanie: wolisz przegrzewać silnik i się domyślać co tam nie gra, czy sprawdzić termostat wywalając go i wtedy powiesz co i jak? Jeśli wiosną miał za niską temperature mimo pałowania to jak myślisz? To, że teraz się przegrzewa i jest zimny wąż dolny chłodnicy ma znaczenie czy żadnego i to NA PEWNO coś innego?



gornik_michal
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: sob sty 30, 2010 22:24
Lokalizacja: Pszczyna, Oświęcim, Żory, Rybnik

1.9 115 km Przegrzewa się przy dużej prędkości

Post autor: gornik_michal » sob lip 19, 2014 23:59

Mówimy trochę inaczej o tym samym, zasadniczo się zgadzamy. Obecnie moje prowizoryczne rozwiązanie ( 4 otworki się sprawdza), jak pisałem już wyżej. Jeżeli wyjmę całkiem termostat będzie jeszcze lepiej, wiem to. Krótko mówiąc nie zrobi mnie to wiele mądrzejszym. Będę wiedział tyle ile teraz. Obecnie mam dwa podejrzenia uszczelka lub zatamowany przepływ cieczy w bloku. No może jeszcze początek zatarcia silnika (problemy występują przy obciążeniach i powyżej 2000 obr) jeżeli tego nie ma to jest ok. Chciałem dodać ważną uwagę. Mianowicie gdy jeździłem w zimie przy minusowej temperaturze po zrobieniu 35 km i wyłączeniu silnika pracowały wentylatory( oczywiście dolny wąż zimny). I ważne, termostat był na 100% sprawny. Problem polega na tym iż tak jak wszyscy wyżej piszą to prowizorka. Układ ma mieć termostat poprawnie funkcjonować.



Jaro-Ino
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 65
Rejestracja: ndz kwie 28, 2013 22:32
Lokalizacja: Inowrocław

1.9 115 km Przegrzewa się przy dużej prędkości

Post autor: Jaro-Ino » ndz lip 20, 2014 14:43

Jeśli mówisz, że 4 otworki działają, bo jest lepiej i że po wyciągnięciu termostatu byłoby jeszcze lepiej to czy nie odpowiadasz sobie samemu? Masz wadliwy termostat, lub co jest prawdopodobne, źle założony i przez to nie może się otworzyć tak jak powinien. Zacząłbym od termostatu. Ostatnio przy 30*C trzymając na autostradzie 140 w 1,9TD miałem 100st. Dalej nie rosło, ale temperatura opadła do 90 jak zwolniłem do 130km.h. Brak chłodnicy oleju, intercoolera i lejące wtryski. U Ciebie obstawiam nadal termostat. Przy 120st wrze w całej objętości, wywali go, bo ciśnienie wzrośnie, a dodatkowo układ zapowietrzy się w bardzo wielu miejscach. Ale dziurki w termostacie pozwalają na przepływ cieczy i dlatego jest lepiej, a nie dlatego, że rzekomo przestał się zapowietrzać, bo przy przemyślanym zalewaniu układu praktycznie sam się odpowietrzy.



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9253
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

1.9 115 km Przegrzewa się przy dużej prędkości

Post autor: wesol » ndz lip 20, 2014 15:02

mi sie wydaje ze sie tu ktos ludzi e to nie UPG a ja i tak wiem jak sie to skonczy. Wspomnisz moje slowa. Zapraszama na forum sharana gdzie tam uszczleki pod glowica w PD'kach siadaja duzo,duzo czesciej.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

Jaro-Ino
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 65
Rejestracja: ndz kwie 28, 2013 22:32
Lokalizacja: Inowrocław

1.9 115 km Przegrzewa się przy dużej prędkości

Post autor: Jaro-Ino » ndz lip 20, 2014 16:34

Mając do wyboru wyjęcie termostatu albo wymianę uszczelki profilaktycznie zacząłbym od tego pierwszego. Nie kosztuje dużo czasu, a da pewność, że broi coś innego. Swoją drogą dlaczego temperatura nie pozostawałaby 90*C i od razu nie wywalałoby płynu od ciśnienia wywołanego przez spaliny tylko wywala dopiero jak się zagotuje? Żadnych śladów spalin w płynie, oleju nie przybywa. Zacząłbym od termostatu, a w drugiej kolejności zanim zacząłbym demontaż głowicy zerknąłbym czy czasem nie jest po prostu za słabo dokręcona.



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9253
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

1.9 115 km Przegrzewa się przy dużej prędkości

Post autor: wesol » ndz lip 20, 2014 18:05

Nie no glowica za salbo dokrecona? Nie rob jaj. Prostych kilka testów i bedzie wiadomo co dolega. odpalasz autko i rozgrzewasz do temp roboczej. Robi sie test przy spokojnje jezdize temperatur anie pdonosi sie powyzej 90 stopni i nie ma psykniecia konkretnego z korka. Ta sama akcja tylko jazda z 5-10 minut z pedalem gazu wciskajac w podloge tak ze auto jest zbutowane. Odkrecasz korek od zbiorniczka z plynem. Jesli jest lekkie psyk to okej ale naprawde lekkie psyk. Jeśli jest psssyy z korka to nie ma zludzen- poczatki padania upg. Jak pada upg wcale nie musi sie mieszac plyn z olejem. Padniec upg jest wiele wariantów. W PD zazwyczja siada tak ze troszke spalin idzie w uklad wodny. Wcale nie musi isc odrazu mega duzo tych spalin. ja jezdzilem pare miechów z tak padajaca uszczleka. Ba- udalem sie do tune up i spokojnie przeszdl chipowanie i jazde w obie strony ze Szczecina do Gdańska czyli prawie 700 km. Jak dobrzez butowalem i pocislem to wtedy plyn wylewal sie a za chwile brakowalo go w zbiorniczku.

Owszem termostat nawet nie trzeba wymieniac choc koszt 35 zl to zaden majatek. W niedizel mozna nawet taki termostat sobie wyciagnac z auta i sprawdzic w garnku.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

gornik_michal
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: sob sty 30, 2010 22:24
Lokalizacja: Pszczyna, Oświęcim, Żory, Rybnik

1.9 115 km Przegrzewa się przy dużej prędkości

Post autor: gornik_michal » wt lip 22, 2014 19:24

Jaro-Ino w pełni się z tobą zgadzam, ale uwierz mi że sprawdziłem 3 termostaty specjalnym termometrem, powoli podgrzewając wodę wszystkie działały dobrze (Wernet, Wahler, i Febi). Każdy był sprawdzany kilkukrotnie. Po drugie Termostat jest dobrze założony, nie ma opcji żeby coś go zablokowało. W każdym razie dzięki za uwagi, Wiem już sporo, ale dobrze jest posłuchać innych. mądrzejszych.
Chyba niestety zobaczyłem rozwiązanie tej zagadki, które wcale mi się nie podoba. Wesol pisze, że to może być początek UPG, a objawem są testy z odkręceniem korka zbiorniczka po różnego rodzaju jeździe.
To mnie zaniepokoiło. U mnie syknięcie jest zawsze głośne, nawet po spokojnej jeździe. A w dodatku towarzyszy mu dźwięk jakby ktoś odkorkował cały system chłodniczy, słychać że ciecz przelewa się wszędzie.
Gdy robiłem próby z butowaniem auta i gdy wskazówka nagle szybowała gruba ponad 90 (~120), to oczywiście po wyłączeniu silnika musiałem kilka razy odkręcać korek zbiorniczka, żeby się odpowietrzył. A syknięcia były naprawdę głośne+ odgłosy przelewania. Dla porównania kiedyś przyjechał do mnie kumpel autkiem z podobnym silnikiem - A4 1,9 tdi, pompowtryski, z podobnym przebiegiem a nawet rocznikiem auta , w lecie, gorąco, zrobił około 20km i sprawdziłem jaka będzie reakcja na odkręcenie korka zbiorniczka od razu po jeździe, otóż tak jak mówi Wesol, delikatne syknięcie i nic żadnych dzwięków ,,odkorkowania wody", przelewania się , nic (dolny wąż gorący). To mnie zastanowiło, dzisiaj jeszcze bardziej. dzięki Wesol za rade.



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9253
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

1.9 115 km Przegrzewa się przy dużej prędkości

Post autor: wesol » wt lip 22, 2014 19:51

na 100% uszczleka pdo glowica. Tez myslalem ze jakies tam sykniecia nie za duze- takie srednie to normalan sprawa. W życiu! Po wlasnorecznej wymianie uszczleki pod glowica, bez planowania glowicy nawet to zrobilem i wymienilem tylko uszczleke glowicy oraz śruby głowicy sam bylem w szoku ze po rozgrzaniu auta i nawet zbutowaniu tródno mi owic o syknieciu odkrecajac korek. Jest takie zaledwie minimalne ze trzeba sie dobrze skoncentrowac przy odkrecaniu by zauwazyc ze cos syklo. Nie wiem czemu ale wlasnie w sharanch i reszcie trojaczków ta uszczleka pada bardzo czesto. Nawet bedac w Tune Up Robert sam mnie pytal czy wymienialem juz UPG. Sam mowil ze pare takich sharanów w swojej historiu juz rwał.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

gornik_michal
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: sob sty 30, 2010 22:24
Lokalizacja: Pszczyna, Oświęcim, Żory, Rybnik

1.9 115 km Przegrzewa się przy dużej prędkości

Post autor: gornik_michal » śr lip 23, 2014 15:10

A jak zdemontowałeś starą uszczelkę to było widać że jest uszkodzona?



ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki Diesla-problemy dotyczące tylko silników”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 159 gości