problem z podświetleniem deski rozdzielczej

Tutaj piszemy o problemach związanych tylko z elektryką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

mavric
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 285
Rejestracja: pt lut 13, 2009 19:38
Lokalizacja: Zabrze

problem z podświetleniem deski rozdzielczej

Post autor: mavric » czw cze 27, 2013 10:13

Witam.
Panowie od 2 dni trapi mnie problem z oświetleniem deski rozdzielczej (oświetlenie włącznika świateł, oświetlenie licznika wraz z podświetleniem wyświetlaczy, oświetlenie panelu nawiewu, włącznik podgrzewania tylnej szyby i chyba oświetlenie zapalniczki). Mianowicie odpalając wczoraj rano auto wszytko świeciło prawidłowo. W drodze do pracy zauważyłem że wszystko zgasło, bądź mocno zciemniało, na tyle że nie było widoczne w świetle dziennym. W drodze powrotnej z pracy zrobił się cyrk totalny. Przez parę sekund po załączeniu wszystko świecie prawidłowo po czym przygasa i mruga.
W weekend majstrowałem przy oświetleniu wyłącznika świateł zmieniając go na zestaw od kolegi achamerski i przez dwa dni wszystko działało prawidłowo.
Z objawów i informacji o usterkach ściemniacza oświetlenia zakładam że to właśnie jego wina, stąd też pytanie. Które piny potencjometru zmostkować w celu obejścia ściemniacza?
Obrazek
Jeszcze dzisiaj po pracy kupie zestaw bezpieczników i na wszelki wypadek wymienię bezpiecznik nr 16 i chyba 21, ale po oględzinach wyglądały na sprawne.



Awatar użytkownika
Mavrick
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2064
Rejestracja: pn lis 19, 2007 22:46
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

problem z podświetleniem deski rozdzielczej

Post autor: Mavrick » czw cze 27, 2013 16:17

Moze zrobily sie zimne luty na potencjometrze od regulacji jasnosci podswietlenia...potraktuj styki lutownica...moze pomoze:).



mavric
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 285
Rejestracja: pt lut 13, 2009 19:38
Lokalizacja: Zabrze

problem z podświetleniem deski rozdzielczej

Post autor: mavric » czw cze 27, 2013 19:03

Niestety poprawa lutów nie pomogla. Bezpieczniki też wymienione i żadnej poprawy :?



Awatar użytkownika
Mavrick
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2064
Rejestracja: pn lis 19, 2007 22:46
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

problem z podświetleniem deski rozdzielczej

Post autor: Mavrick » pt cze 28, 2013 11:20

Zobacz jeszcze czy nie wypial sie ktorys z kabelkow w skrzynce bezpiecznikow...kabelki (szaro-zielone) odpowiedzialne za podstwietlenie wpiete sa w koszczyki nad przekaznikami. Mozesz jeszcze sprawdzic czy po wlaczeniu swiatel pojawia sie napiecie na kablu (szaro-zielonym) wychodzacym z wlacznika swiatel.



mavric
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 285
Rejestracja: pt lut 13, 2009 19:38
Lokalizacja: Zabrze

problem z podświetleniem deski rozdzielczej

Post autor: mavric » pt cze 28, 2013 12:19

Napięcie pojawia się na wejściu do włącznika (gruby szaro-niebieski) po przekręceniu kluczyka i wychodzi (cienki szaro-niebieski) po przełączeniu w pozycje świateł postojowych/mijania, tyle że napięcie skacze/zanika co skutkuje mruganiem i przygasaniem podświetlenia.
Dlatego chciałem uzyskać informację jak obejść potencjometr na płytce drukowanej, aby wyeliminować lub potwierdzić jego awarię i przez pewien czas jeździć bez niego. Znalazłem informację że można zmostkować w kostce oba szare-niebieskie kable, ale wtedy podświetlenie będzie pojawiać się zaraz po przekręceniu stacyjki, co mnie nie urządza na tą chwile.



Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

problem z podświetleniem deski rozdzielczej

Post autor: Paweł Marek » ndz cze 30, 2013 09:11

mavric, proponuję ci abyś najpierw popatrzył czy składając włącznik dobrze "mechanicznie " to zrobiłeś - chodzi o odpowiednie ustawienie pokrętła regulacji podświetlenia przy składaniu zeby wskoczyło w ząbek potencjometru, może niedokładnie to opisałem ale najpierw kwestia mechniczna potem elektryczna, a jeśli to nic nie da to widząc potencjometr na płytce nie umiesz mu nóżek na krótko połączyć?


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

mavric
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 285
Rejestracja: pt lut 13, 2009 19:38
Lokalizacja: Zabrze

problem z podświetleniem deski rozdzielczej

Post autor: mavric » ndz cze 30, 2013 16:42

Mechanicznie wszystko wygląda że prawidłowo składam, cypel z pokrętła zaskakuje w mechanizm potencjometru. Co do połączenia na krótko, nóżek jest aż 3, połączyłem dwie które miały min opór przy ustawieniu na max świecenie i max opór przy ustawieniu na min świecenie. Moja logika chyba nie była prawidłowa bo po tym zabiegu oświetlenie przestało całkowicie świecić. Po ponownym rozebraniu włącznika i jego oględzinach zaobserwowałem spalony jeden rezystor :crazy: Plus tej całej sytuacji jest taki że po odlutowaniu mostka oświetlenie deski rozdzielczej powróciło, a potencjometr działa (tzn można przyciemnić podświetlenie). Przygasanie i mruganie oświetlenia dalej można zaobserwować. Muszę się zaopatrzyć w drugi włącznik i sprawdzić na nim działanie oświetlenia.

EDIT:
Problem rozwiązany. Podmiana włącznika nic nie dała więc rozebrałem całe oświetlenie kokpitu. Winne było zmienione oświetlenie zapalniczki powodujące zwarcie.



przemkoski84
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 32
Rejestracja: pn mar 25, 2013 19:50
Lokalizacja: Wąbrzeźno

problem z podświetleniem deski rozdzielczej

Post autor: przemkoski84 » wt mar 18, 2014 13:08

kilka dni temu zginęło mi podświetlenie panelu nawiewu... zmieniłem żarówkę, mimo to nie świeci... gdzie szukać przyczyny??



Franz_1981
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: sob lut 02, 2013 17:42
Lokalizacja: Przemyśl

Re: problem z podświetleniem deski rozdzielczej

Post autor: Franz_1981 » śr kwie 09, 2014 19:09

Witam

Jaki typ żarówki tam pasuje ? (do oświetlenia panelu nawiewu) - czyli jaki trzonek żarówki ?



Awatar użytkownika
Mavrick
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2064
Rejestracja: pn lis 19, 2007 22:46
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

problem z podświetleniem deski rozdzielczej

Post autor: Mavrick » śr kwie 09, 2014 19:14

przemkoski84 pisze:kilka dni temu zginęło mi podświetlenie panelu nawiewu... zmieniłem żarówkę, mimo to nie świeci... gdzie szukać przyczyny??
Sprawdz kabelki (szaro-zielony) w koszyczkach nad przekaznikami.
Franz_1981 pisze:Jaki typ żarówki tam pasuje ? (do oświetlenia panelu nawiewu) - czyli jaki trzonek żarówki ?
Cos takiego: http://www.brightec.pl/userfiles/produk ... w2x46d.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;



Franz_1981
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: sob lut 02, 2013 17:42
Lokalizacja: Przemyśl

problem z podświetleniem deski rozdzielczej

Post autor: Franz_1981 » śr kwie 09, 2014 19:17

tyle co na obrazku to ja wiem - pytam o typ trzonka, bo ta żaróweczka jest nietypowo mała



Awatar użytkownika
Mavrick
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2064
Rejestracja: pn lis 19, 2007 22:46
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

problem z podświetleniem deski rozdzielczej

Post autor: Mavrick » śr kwie 09, 2014 19:54

Franz_1981 pisze:tyle co na obrazku to ja wiem - pytam o typ trzonka, bo ta żaróweczka jest nietypowo mała
Nie ma raczej okreslenia na taka zaroweczke...przejdz sie do elektronicznego i powiedz ze potrzebujesz zaroweczki do podswietlenia konsoli w samochodzie...jezeli sprzedawca bedzie ogarniety to bedzie wiedzial o jaka chodzi.



przemkoski84
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 32
Rejestracja: pn mar 25, 2013 19:50
Lokalizacja: Wąbrzeźno

problem z podświetleniem deski rozdzielczej

Post autor: przemkoski84 » czw kwie 10, 2014 14:00

nad którymi przekaźnikami?? bo są jakieś pod maską i przy bezpiecznikach...



Awatar użytkownika
Mavrick
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2064
Rejestracja: pn lis 19, 2007 22:46
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

problem z podświetleniem deski rozdzielczej

Post autor: Mavrick » czw kwie 10, 2014 21:22

przemkoski84 pisze:nad którymi przekaźnikami?? bo są jakieś pod maską i przy bezpiecznikach...
Nad przekaznikami w skrzynce bezpiecznikow...rozumiem ze mowimy o mk3?;).



ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 61 gości