Webasto - obieg cieczy chłodzącej a silnik

Tutaj piszemy o problemach związanych z mechaniką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

gnomon85
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: pt sie 16, 2013 21:18
Lokalizacja: Wrocław

Webasto - obieg cieczy chłodzącej a silnik

Post autor: gnomon85 » ndz lis 17, 2013 11:00

Witam
W aucie mam zamontowane Webasto D4WSC z dodatkową pompką obiegu cieczy chłodzące. Piecyk działa bez najmniejszych problemów ale ciekawi mnie jedna rzecz. Po ustawieniu na zegarze godziny grzania, załóżmy np 6:00 do 6:15, silnik osiąga mniej więcej jakieś 70 stopni C a przez dmuchawę leci ciepłe powietrze. Następnie, po włączeniu silnika, temperatura na wyświetlaczu spada do minimum, przez nawiew leci już chłodne powietrze. Dlaczego tak się dzieje i czy tak powinno być?



muszkatobiasz
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2733
Rejestracja: pn lis 05, 2012 00:35
Lokalizacja: Oborniki wlkp.

Webasto - obieg cieczy chłodzącej a silnik

Post autor: muszkatobiasz » ndz lis 17, 2013 18:38

bo płyn krąży przez najmniejszy obieg z webasto do nagrzewnicy z nagrzewnicy do bloku lub chłodnicy oleju i z powrotem do webasto i po uruchomieniu silnika płyn krąży w całym motorze mieszając cały układ i temu temperatura spada ! ale też warto sprawdzić termostat, silnik dogrzewa do 90c?



gnomon85
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: pt sie 16, 2013 21:18
Lokalizacja: Wrocław

Webasto - obieg cieczy chłodzącej a silnik

Post autor: gnomon85 » ndz lis 17, 2013 19:28

Silnik grzeje do 90°C i trzyma więc termostat jest raczej dobry. Widocznie jest tak jak mówisz. Samo webasto działa na małym obiegu cieczy chłodzącej a po włączeniu silnika płyn dociera do całego silnika. Tylko teraz zastanawia mnie jedno. Skoro webasto grzeje na tak małym obiegu to czy przy włączeniu silnika odpalam go na zimnym czy już lekko podgrzanym oleju?



muszkatobiasz
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2733
Rejestracja: pn lis 05, 2012 00:35
Lokalizacja: Oborniki wlkp.

Webasto - obieg cieczy chłodzącej a silnik

Post autor: muszkatobiasz » ndz lis 17, 2013 20:47

coś tam podgrzeje ale nie dużo tym bardziej że olej jest na samym dole i nie krąży ale po rozruchu szybciej łapie płyn i olej temperaturę



gnomon85
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: pt sie 16, 2013 21:18
Lokalizacja: Wrocław

Webasto - obieg cieczy chłodzącej a silnik

Post autor: gnomon85 » ndz lis 17, 2013 22:33

Z tego co znalazłem to moje webasto, czyli D4W SC, pracuje na małym obiegu i podgrzewa kabinę i silnik. Jak dokładnie ma wyglądać to dogrzewanie silnika, nie wiem. Będę musiał zadzwonić do jakiegoś serwisu i zapytać czy na pewno jest wszystko ok.



muszkatobiasz
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2733
Rejestracja: pn lis 05, 2012 00:35
Lokalizacja: Oborniki wlkp.

Webasto - obieg cieczy chłodzącej a silnik

Post autor: muszkatobiasz » ndz lis 17, 2013 23:11

tak ale do nagrzania silnika to musi trochę dłużej podgrzewać żeby był gorący ale zimny nie będzie ! tak więc swoją funkcje spełnia !



Awatar użytkownika
grg474
_
_
Posty: 5938
Rejestracja: ndz lut 27, 2011 10:56
Lokalizacja: Skarżysko

Webasto - obieg cieczy chłodzącej a silnik

Post autor: grg474 » pn lis 18, 2013 20:51

gnomon85, są 2 wersje podpiecia webasto.
1. przecinasz przewód idący z silnika do nagrzewnicy - wprowadzasz go do webasto z webasto wypuszczasz wąż który wchodzi do nagrzewnicy. W takim przypadku masz grzaną i kabinę i silnik
2. przecinasz wąż idący z silnika do nagrzewnicy - wstawiasz trójnik z zaworem zwrotnym - od tego trójnika idzie wąż do wyjścia wody webasto, przecinasz wąż powrotny z nagrzewnicy do silnika i wstawiasz trójnik z zaworem i do niego puszczasz drugi wąż z webasto (zasilanie płynem webasto). Przy takim połączeniu masz zagrzaną tylko kabinę a nie masz zagrzanego silnika.
Sprawdź u siebie jak masz podpięte webasto - jeśli jak w wersji 1 - sprawdź termostat silnika (może np otwierać sie przy niższej temperaturze - wystarczy dotknać wąż wody dolny idący do chłodnicy)


Masz pytanie pisz ale nie rób ping-ponga - treściwie pytaj o całość co chcesz się dowiedzieć
regulamin działu technicznego
były mk2 GTD, mk3 1Y, mk4 AKQ, mk4 AXR :(, A3 8P jest EOS , New Beetle cabrio - oznaczone Käfer, Audi A5

gnomon85
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: pt sie 16, 2013 21:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Webasto - obieg cieczy chłodzącej a silnik

Post autor: gnomon85 » czw lis 21, 2013 22:41

Ostatnio jakoś nie mogłem się zebrać do odpisania ale już wiem jakie mam połączenie :) A więc tak. U mnie jest połączenie, które opisałeś jako pierwsze. Widać, że wąż wychodzący z silnika idzie na wejście do webasto a wyjście z webasto na nagrzewnice. Po ostatnich testach sprawa wygląda tak. Po załączeniu pieca na 15min, ciecz chłodząca osiąga (wg oczywiście wskazań na czujniku temp.) temperaturę powyżej 60°C. Waż górny, przy chłodnicy, jest wtedy ciepły, waż dolny zimny a węże od webasto są gorące. Po zakończeniu pracy pieca, pompka wody pracuje jeszcze ponad minutę. Na wskaźniku temperatury widać jak spada temperatura cieczy do prawie minimum, czy tak ma być? Nie wiem. Na weekendzie dostanę się do termostatu i sprawdzę go na garnku ciepłej wody, czy wszystko z nim ok.



Awatar użytkownika
grg474
_
_
Posty: 5938
Rejestracja: ndz lut 27, 2011 10:56
Lokalizacja: Skarżysko

Webasto - obieg cieczy chłodzącej a silnik

Post autor: grg474 » sob lis 23, 2013 23:28

gnomon85 pisze:Na wskaźniku temperatury widać jak spada temperatura cieczy do prawie minimum, czy tak ma być?
hmm w minutę?? nie spotkałem się z czymś takim. W moim poprzednim uzywałem webasto do zagrzania kabiny i silnika ze względu na LPG i krótkie odcinki przejeżdżane. Temperatura silnika nie spadała tylko rosła pozostaje sprawdzenie faktycznej temp silnika na VAG po uruchomieniu silnika


Masz pytanie pisz ale nie rób ping-ponga - treściwie pytaj o całość co chcesz się dowiedzieć
regulamin działu technicznego
były mk2 GTD, mk3 1Y, mk4 AKQ, mk4 AXR :(, A3 8P jest EOS , New Beetle cabrio - oznaczone Käfer, Audi A5

ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechanika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 75 gości