Skończona polisa OC a jazda

Wszystko o ubezpieczeniach auta, problemach z rejestracją, papierami.
Porady prawne związane z autami i nie tylko.

Moderatorzy: jhosef, doggie, VIP

Axaris
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 98
Rejestracja: pt mar 22, 2013 14:19
Lokalizacja: Płock

Skończona polisa OC a jazda

Post autor: Axaris » pt mar 22, 2013 22:51

Ubezpieczenie OC w moim autku skończyło się jakiegoś 13 marca. I teraz muszę jechać je zrobić. I tu pytanie jeśli pojadę tym autkiem no i zatrzyma mnie policja to na co się narażam? Czy jest to już całkowity brak polisy OC czy tylko brak opłaconej polisy i będzie tylko 50zł za brak dokumentu potwierdzającego OC?



Awatar użytkownika
scaner21
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 236
Rejestracja: ndz lut 01, 2009 11:39
Lokalizacja: Miasto Grzejników
Kontakt:

Skończona polisa OC a jazda

Post autor: scaner21 » pt mar 22, 2013 23:34

50zł jest za brak dokumentu. W przypadku kiedy polisa Ci się skończyła 13 marca to jej nie masz.
Znajomy ostatnio rozbił się na słupie i nie miał OC (skończyło się 2 dni wcześniej) Przyznali mu nagrodę 3k do zapłaty


Kupię zegary z FIS bez CAN do Passata / Golfa 4

mlodypoznan
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 129
Rejestracja: śr sty 26, 2011 10:48

Skończona polisa OC a jazda

Post autor: mlodypoznan » pt mar 22, 2013 23:41

Pytanie czy popszednia polise miałeś opłaconą w całości?Jeżeli tak to ubezpieczenie sie przedłużyło automatycznie i masz OC.Jeżeli nie to spodziewaj sie kary z UFG 3200 za brak OC powyżej 14 dni.



Axaris
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 98
Rejestracja: pt mar 22, 2013 14:19
Lokalizacja: Płock

Skończona polisa OC a jazda

Post autor: Axaris » sob mar 23, 2013 10:31

Tak OC zapłacone zostało w całości. Czyli jest przedłużone i można jechać?



Awatar użytkownika
Kamel
VW Baron
VW Baron
Posty: 3278
Rejestracja: pt kwie 20, 2007 16:32
Lokalizacja: WB / WZ
Kontakt:

Skończona polisa OC a jazda

Post autor: Kamel » sob mar 23, 2013 13:04

Axaris pisze:Ubezpieczenie OC w moim autku skończyło się jakiegoś 13 marca. I teraz muszę jechać je zrobić.
A kto powiedział, że musisz jechać samochodem? Jeszcze się nie spotkałem z sytuacją, kiedy przy wykupie polisy OC wymagane byłyby oględziny pojazdu ubezpieczanego.
mlodypoznan pisze:Pytanie czy popszednia polise miałeś opłaconą w całości?Jeżeli tak to ubezpieczenie sie przedłużyło automatycznie i masz OC.
Polisa przedłużyła się z automatu, jednak nie została opłacona, więc w razie kolizji ubezpieczyciel może (i pewnie będzie) się wymigiwać od pokrycia kosztów. A i w razie kontroli Policji nie interesuje, że poprzednia była opłacona tylko dowód jej opłacenia, w związku z czym jest to traktowane jako brak OC.

Axaris a ta wcześniejsza polisa to w ogóle była wykupiona na Ciebie?
I przy założeniu, że przedłużyła się z automatu to wystarczy ją opłacić na kolejny rok na poczcie / w banku / przelewem przez internet.
Dlatego nie rozumiem takiego kombinowania.


. . . . . . . . . . MOJA BYŁA GOLFINA . . . . . . . . . . . . . MOJA OBECNA JETTA . . . . . . . . . .

Awatar użytkownika
scaner21
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 236
Rejestracja: ndz lut 01, 2009 11:39
Lokalizacja: Miasto Grzejników
Kontakt:

Skończona polisa OC a jazda

Post autor: scaner21 » sob mar 23, 2013 13:23

Kamel pisze:Axaris a ta wcześniejsza polisa to w ogóle była wykupiona na Ciebie?
I przy założeniu, że przedłużyła się z automatu to wystarczy ją opłacić na kolejny rok na poczcie / w banku / przelewem przez internet.
Dlatego nie rozumiem takiego kombinowania.


Jeżeli byłaby przedłużona z automatu to nie powinny mu przyjść druki do wpłaty jakoś niedługo po zakończeniu poprzedniej umowy? Albo nawet pod koniec?
Ja jak miałem u jednego ubezpieczyciela i nie wycofałem OC to druki przychodziły mi tydzień przed końcem ważności OC


Kupię zegary z FIS bez CAN do Passata / Golfa 4

Axaris
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 98
Rejestracja: pt mar 22, 2013 14:19
Lokalizacja: Płock

Skończona polisa OC a jazda

Post autor: Axaris » sob mar 23, 2013 15:43

Ok temat można zamknąć bo pojechałem na ryzyko i ubezpieczenie zrobiłem pytając się też ubezpieczyciela o taką sytuację to powiedział , że jest mandat 50zł ale czy ta kara obowiązuje to nie.



mlodypoznan
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 129
Rejestracja: śr sty 26, 2011 10:48

Skończona polisa OC a jazda

Post autor: mlodypoznan » sob mar 23, 2013 16:35

kary by nie było tylko mandat.



gtrzec
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: śr sie 01, 2012 16:48

Skończona polisa OC a jazda

Post autor: gtrzec » pn mar 25, 2013 13:09

Kamel pisze:Polisa przedłużyła się z automatu, jednak nie została opłacona, więc w razie kolizji ubezpieczyciel może (i pewnie będzie) się wymigiwać od pokrycia kosztów. A i w razie kontroli Policji nie interesuje, że poprzednia była opłacona tylko dowód jej opłacenia, w związku z czym jest to traktowane jako brak OC.
Skąd Ty kolego bierzesz takie informacje?
Jeśli porzednia polisa nie była polisą po poprzednim właścicielu oraz jeśli była opłacona w całości to ulega automatycznemu wznowieniu. I nikt tu nie ma najmniejszych podstaw by się wymigać lub nałożyć karę- z wyjątkiem 50zł za brak dowodu zawarcia ubezpieczenia.
Jeżeli doszło do automatycznego wznowienia to ubezpieczyciel ma obowiązek w ciągu 14dni przysłać potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia.

Ale też się zastanawiam po coAxaris, jechał tym samochodem wykupować OC.



Awatar użytkownika
Kamel
VW Baron
VW Baron
Posty: 3278
Rejestracja: pt kwie 20, 2007 16:32
Lokalizacja: WB / WZ
Kontakt:

Skończona polisa OC a jazda

Post autor: Kamel » pn mar 25, 2013 16:10

gtrzec czytamy ze zrozumieniem :bigok:
gtrzec pisze:Jeśli porzednia polisa nie była polisą po poprzednim właścicielu oraz jeśli była opłacona w całości to ulega automatycznemu wznowieniu. I nikt tu nie ma najmniejszych podstaw by się wymigać lub nałożyć karę- z wyjątkiem 50zł za brak dowodu zawarcia ubezpieczenia.
Kamel pisze:Polisa przedłużyła się z automatu, jednak nie została opłacona, więc w razie kolizji ubezpieczyciel może (i pewnie będzie) się wymigiwać od pokrycia kosztów.
O ile ubezpieczyciel przedłuża polisę z automatu to przy wypłacie odszkodowania wymaga jej opłacenia. Zgodnie z moją wcześniejszą wypowiedzią, jeśli polisa została przedłużona, ale nie opłacona to raczej bym nie liczył na odszkodowanie :hmm:
gtrzec pisze:I nikt tu nie ma najmniejszych podstaw by się wymigać lub nałożyć karę- z wyjątkiem 50zł za brak dowodu zawarcia ubezpieczenia.
Kamel pisze:A i w razie kontroli Policji nie interesuje, że poprzednia była opłacona tylko dowód jej opłacenia, w związku z czym jest to traktowane jako brak OC.
Samo słowo kierowcy, że opłacił tylko nie wziął kwitka, czy że polisa sama się przedłużyła nie jest argumentem dla policjanta. Brak jest dowodu zawarcia umowy OC (w tym wypadku potwierdzenia jej opłacenia), więc brak jest OC.
Wszystko zależy też od policjanta, na jakiego trafimy. Jeden nałoży mandat, inny wezwie lawetę do samochodu bez ważnego OC i przywali "troszkę" wyższą opłatę.


. . . . . . . . . . MOJA BYŁA GOLFINA . . . . . . . . . . . . . MOJA OBECNA JETTA . . . . . . . . . .

gtrzec
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: śr sie 01, 2012 16:48

Skończona polisa OC a jazda

Post autor: gtrzec » pn mar 25, 2013 16:49

Kamel,
Kamel pisze:czytamy ze zrozumieniem
Odsyłam Cię do ustawy. Kompletnie nie masz racji. Jeśli polisa przedłużyła się automatycznie to nawet jeśli nie jest opłacona, to ubezpieczyciel nie ma podstaw do odmowy wypłaty odszkodowania. Jedyne co może zrobić to nasłać na Ciebie komornika w celu wyegzekwowania należnej składki.

To jest właśnie zasadność prolongacji polisy. Nie wprowadzono tego żeby właścicielowi samochodu ułatwić życie, a po to by uchronić ofiary wypadków przed problemami.



Awatar użytkownika
doggie
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10566
Rejestracja: pt lis 23, 2007 00:13
Lokalizacja: GKA
Auto: Cupra Formentor DSG DQ381
Silnik: TSI

Skończona polisa OC a jazda

Post autor: doggie » pn mar 25, 2013 17:00

gtrzec, ma rację, odwrotnie jest przy AC



Awatar użytkownika
zajac
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2492
Rejestracja: sob sty 21, 2006 23:18
Lokalizacja: krakow,skarzysko
Kontakt:

Skończona polisa OC a jazda

Post autor: zajac » śr mar 27, 2013 14:04

to może ja wam wyjaśnie pewne kwestie :)

Polisa z automatycznego wznowienia (zakładamy że poprzednia polisa była opłacona) działa bez wzglęu na to czy jest opłacona czy nie (dokument potwierdzający ma przyjść w termieni 14 dni)
Jeśli poprzednia polisa nie została opłacona nowa się nie wznawia i pojazd nie jest ubezpieczony

Nie wznawia się automatycznie polisa OC oddzidziczona po poprzednim właścicielu pojazdu


W przypadku ubezpiecznia AC umowa jest ważna jeśli została zawarta i opłacona wg poniższych założeń

1. Zawarcie umowy np 01.01.2013 okres odpowiedzialoności od 01.01.2013 składka płatna do 01.01.2013 - brak wpłaty - umowa się uruchomi dopiero od dnia wpłaty
2. Zawarcie umowy np 01.01.2013 okres odpowiedzialoności od 01.01.2013 składka płatna do 14.01.2013 - brak wpłaty - umowa jest ważna od 01.01.2013
3. Zawarcie umowy np 01.01.2013 okres odpowiedzialoności od 10.01.2013 składka płatna do 01.01.2013 - brak wpłaty - umowa się uruchomi dopiero od dnia wpłaty


Moje mark 4 http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=251704&start=0

NARZĘDZIA I SPRZĘT WARSZTATOWY - SPRZEDAŻ
Pomoc prawna - ubezpieczenia
Ubezpieczenia PZU OC, AC, NNW, Pakiety - Tanio

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ubezpieczenia, porady prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości