rozbiórka dzrzwi i progów w mk5

Sprzęt audio do Naszych aut i wszystko co z nim związane.

Moderatorzy: dan124, powalla, VIP

ditomek
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 614
Rejestracja: pt paź 08, 2004 09:41
Lokalizacja: dolny śląsk

rozbiórka dzrzwi i progów w mk5

Post autor: ditomek » pt wrz 07, 2012 08:16

Witam.
Zabieram się za wymianę oryginalnego audio w moim mk5
ostatnie 4 lata jeździłem nie_golfem (za co wszystkich przepraszam :-) ) więc mam kilka pytań natury konstrukcyjnego dotyczącej mk5
Golfa nam kilka dni wiec nie zdążyłem jeszcze nic zepsuć szukając własnoręcznie odpowiedzi na te pytania:

1. Jak rozebrać plastikowe osłony progów? czy trzymają je jakieś śrubki czy tylko na wcisk? jesli wcisk to w którą stronę ciągnąć? Na bok? Do góry?
2. Wczoraj zastanawiałem się jak rozebrać drzwi od strony kierowcy. Sa inne niż pasażera. Czy w ogóle są śruby w okolicach uchwytu? Jak ściągnąć osłonę uchwytu żeby się do nich dostać.
3. czy przepust kablowy miedzy drzwiami a karoserią oferuje miejsce do ułożenia dodatkowych przewodów , czy jest to może wtyczka jak np w mk3 i trzeba kombinować?
4. Jak skonstruowany jest tweeter i jego okolice? mam wrażenie ze gra przez szmatę w kierunku przedniej szyby. Lubie co prawda lekkie stępienie wysokich (jak w THX) ale to co jest w mk5 przeszło najśmielsze oczekiwania.
Doszło do tego ze musiałem dodać kilka db w korektorze. Bardzo źle się z tym czuje :-) Może są gdzieś w sieci zdjęcia ori tweetera? Mi nie udało się znaleźć.
5. Wie ktoś kto odpowiada za projekt audio w MK5. Imię, nazwisko, adres... Z chęcią bym mu...podziękował.

Pozdrawiam



Awatar użytkownika
powalla
_
_
Posty: 3729
Rejestracja: wt sty 10, 2006 19:43
Lokalizacja: Mikołów

rozbiórka dzrzwi i progów w mk5

Post autor: powalla » pt wrz 07, 2012 08:39

Przed wymianą czegokolwiek czytałeś o "audio w mk5" ? Wiesz że tam bez 3 waya nie podchodź i wymiana "na sztukę" tylko przyniesie szkody ? Co tam chcesz wsadzić?



ditomek
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 614
Rejestracja: pt paź 08, 2004 09:41
Lokalizacja: dolny śląsk

rozbiórka dzrzwi i progów w mk5

Post autor: ditomek » pt wrz 07, 2012 08:50

na razie chciałem "rozejrzeć się w środku"
najpilniejsza sprawa to ten tweeter.

jestem przekonany ze cokolwiek bym nie zrobił i tak nie mogę pogorszyć obecnej jakości dźwięku.



Awatar użytkownika
Pablo Corrado
Forum Master
Forum Master
Posty: 1110
Rejestracja: sob lut 26, 2005 21:08
Lokalizacja: Chrzanów

Re: rozbiórka dzrzwi i progów w mk5

Post autor: Pablo Corrado » pt wrz 07, 2012 20:29

Ad.1. Są tylko na zatrzaskach-jak zaczniesz ciągnąć to będą puszczać.
Ad.2. Wyciągasz do góry ramkę z przyciskami szyb i pod nię masz śruby. Jedna śruba jest od przodu boczka w okolicy trójkąta, trzy śruby od dołu boczka.
Ad.3. Między drzwiami a budą jest wtyczka i gniazdo, ale kabel nie przejdą. Trzeba rozwiercić wolne miejsca na złączki-jest ich na tyle.
Ad.4. Rozbierz boczek, wykręć śrubeczkę pod boczkiem i będziesz miałl trójkąt z tweeterem na wierzchu to ocenisz ;-)

Przy zdejmiwaniu boczka z drzwi musisz ostrożnie poodpinać wtyczki pod nim.


Scirocco II 1,6 / Scirocco II 1,8 / Corrado G60 / Corrado 2,0 16V / Golf IV 2,0 / Golf IV GTI / Passat B5FL 1,8T / Golf V 1,4 i 1,6
Sprzedam:
-Uszczelkę głowicy 1,8 T 20V (AGU i innych) GOETZE.
-NOWĄ przepustnicę do 1,4 TSI i innych 03C 133 062S.

ditomek
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 614
Rejestracja: pt paź 08, 2004 09:41
Lokalizacja: dolny śląsk

Re: rozbiórka dzrzwi i progów w mk5

Post autor: ditomek » pt wrz 07, 2012 20:41

o to chodziło.
dzieki



Rafcioo
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: pn wrz 03, 2012 21:40

rozbiórka dzrzwi i progów w mk5

Post autor: Rafcioo » wt wrz 11, 2012 20:22

powalla pisze:Przed wymianą czegokolwiek czytałeś o "audio w mk5" ? Wiesz że tam bez 3 waya nie podchodź i wymiana "na sztukę" tylko przyniesie szkody ? Co tam chcesz wsadzić?
Nie rozumiem tego podejścia. Czy możesz wyjaśnić dlaczego?



bogib184
Forum Master
Forum Master
Posty: 1441
Rejestracja: czw gru 31, 2009 17:50
Lokalizacja: Pułtusk/Maków Mazowiecki
Kontakt:

Re: rozbiórka dzrzwi i progów w mk5

Post autor: bogib184 » wt wrz 11, 2012 22:00

Miejsce montażu woofera widział ? Grają w du..., znaczy się, są w tylnej części drzwi, przełożyć je do przodu - rzeźba jak cholera, prowadnica szyby przeszkadza, a gdzie boczek przerobić ? 3 x trzeba się zastanowić, żeby sobie biedy nie narobić.



Rafcioo
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: pn wrz 03, 2012 21:40

rozbiórka dzrzwi i progów w mk5

Post autor: Rafcioo » wt wrz 11, 2012 22:14

Nie wiedziałem, to w takim razie chyba najrozsądniej wygłuszyć matami drzwi, a jeśli efekt nie będzie zadawalający to wymienić przetworniki. Golfy w porównaniu do np. Passatów to małe samochody i wydaje mi się, że 2 przetworniki średniotonowe oraz 2 wysokotonowe są wystarczające do takiego samochodu.

ditomek, jakie masz radio? być może to jest słabe ogniwo. Wysokotonowe powinny być skierowane w stronę uszu słuchacza/słuchaczy, gdyż drobne wychylenia powodują znaczną zmianę słuszanych częstotliwości. Niestety im większa częstotliwość dźwięku tym dźwięk jest bardziej kierunkowy.



ditomek
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 614
Rejestracja: pt paź 08, 2004 09:41
Lokalizacja: dolny śląsk

rozbiórka dzrzwi i progów w mk5

Post autor: ditomek » wt wrz 11, 2012 22:45

Rafcioo,w tej chwili w golfie siedzi mój stary soniak z poprzedniego auta. Nie pamiętam symbolu, 6x RCA nobilitują go do jakiejś tam średniej półki. Do tej pory byłem zadowolony z brzmienia mimo tego, że grał z seryjnymi głośnikami w audi A4. Oczywiście wszystkie głośniki (2.1) zasilałem z zewnętrznego wzmaka.
Te tweetery w golfie grają strasznie metalicznie, dźwięk jest pozbawiony szczegółów (nawet w przypadku mp3). W zasadzie to nie mogę powiedzieć o nich nic dobrego. Jest to seria na którą podejrzewam jest skazana większa część posiadaczy mk5.
Fakt, umiejscowienia wooferów nie pomaga. Mam natomiast wrażenie ze jakakolwiek zmiana w nagłośnieniu nie może przynieść dalszej degradacji.
Dziwi mnie panujące tutaj przekonanie, ze nagłośnienia golfa albo sie nie rusza albo pakuje tysiące w głośniki. Nie zgadzam się z tym. Czekam z utęsknieniem na urlop który da mi więcej czasu na eksperymentowanie. Po głowie krążą pomysły tylko ten brak czasu.

Przy okazji zapytam.
Co z tym otworem na średniaka. U mnie jest pusty. Wydaje się ze pasuje tam 3,5 cala. Zastanawia mnie czy potrzebny jest tam dystans i czy można tam umieścić przetwornik 4 calowy



Awatar użytkownika
dan124
_
_
Posty: 479
Rejestracja: wt sie 22, 2006 12:16
Lokalizacja: wawa

rozbiórka dzrzwi i progów w mk5

Post autor: dan124 » wt wrz 11, 2012 22:51

Dobry jesteś!

Nie widział ale już wie.

Szpec prawdziwy :rotfl:



ditomek
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 614
Rejestracja: pt paź 08, 2004 09:41
Lokalizacja: dolny śląsk

rozbiórka dzrzwi i progów w mk5

Post autor: ditomek » wt wrz 11, 2012 23:05

dan124, co Cie tak rozbawiło?



bogib184
Forum Master
Forum Master
Posty: 1441
Rejestracja: czw gru 31, 2009 17:50
Lokalizacja: Pułtusk/Maków Mazowiecki
Kontakt:

Re: rozbiórka dzrzwi i progów w mk5

Post autor: bogib184 » śr wrz 12, 2012 06:00

Szpenio :hmm: Słuchaj Kolego, jakie tysiące musisz ładować ? Nic nie musisz, bo np. w Golfie 4 już seria ludziom nieraz wystarcza, a w 5 nie przyniesie po zmianie głośników degradacji ? Zgoda, niech Ci będzie, ale ciekawe jakie oczy byś postawił, jakbyś włożył zestaw powiedzmy za 1 tysiak, i bez zmian... Pewnie oczy jak 5 PLN byś zrobił :kac: Żeby jakaś scena była, żebyś jakoś tej muzyki posłuchał, to musiał byś przy takim miejscu montażu jeździć na tylnej kanapie, a z przodu fotele wyjąć :helm: Chodzi o scenę, szczegóły jakieś, radość ze słuchania naszych ulubionych kawałków :hmm: Nie po to się człowiek bawi w CA, żeby wpakować nowe głośniki, wygłuszać furtki, dokładać wzmacniacze, żeby nie było degradacji, ale ja się pytam w takim razie : "gdzie progres ?". Miejsce na średniaka ? Pamiętaj o tym, że 3 way, to nie zapychanie dziur odpowiednią ilością głośników... To nie chodzi, że kupujesz 3 waya ze stajni Boschmana (tak, tak, mają taki zestawik :smoke: ), w dziury pasuje i gra jak złoto. Ja nawet nie odważył bym się sięgać na obecną chwilę po 3 way, przecież to duży koszt, a żeby uzyskać dobry efekt, to trzeba i magika dobrego. Spróbowałem włożyć średniaka w Golfie 3 w miejsce po oryginalnych gwizdkach, to czym prędzej go wyjmowałem, bo takiego młynu dawno u mnie nie było :helm: Pamiętaj, że zazwyczaj średniak musi mieć jakąś komorę do grania :popcorn: Także powtórzę w skrócie - wymiana serii, na coś "lepszego" z nazwy może oprócz głośności nie przynieść nic, chyba, że dla kogoś jak będzie mega głośno, a w bagażniku będzie łoił jakiś tłuczek = poprawa nagłośnienia - spoko :bigok: ja jednak mam inny pogląd.



ditomek
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 614
Rejestracja: pt paź 08, 2004 09:41
Lokalizacja: dolny śląsk

rozbiórka dzrzwi i progów w mk5

Post autor: ditomek » pt wrz 21, 2012 08:11

Jestem po wymianie tweeterów.
Znalazłem w piwnicy tweetery philipsa (dla VW) które kiedyś kupiłem razem z phonocarami Yline.
Okazało się że sa to prawie te same co w moim mk5.
prawie bo oprócz wymiarów i wyglądu różniły sie tylko jedną rzeczą - producentem.
te philipsa grają dużo lepiej.
Jeśli ktoś nie jest zadowolony z tweeterów to tanim kosztem można zrobić upgrade.
do wymiany tweeterów nie trzeba zdejmować tapicerki.
Obrazek



Awatar użytkownika
Raadek
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 654
Rejestracja: wt wrz 09, 2008 10:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

rozbiórka dzrzwi i progów w mk5

Post autor: Raadek » pt wrz 21, 2012 09:43

ditomek pisze:Przy okazji zapytam.
Co z tym otworem na średniaka. U mnie jest pusty. Wydaje się ze pasuje tam 3,5 cala. Zastanawia mnie czy potrzebny jest tam dystans i czy można tam umieścić przetwornik 4 calowy
W lepszych wersjach siedzi tam średniak.Jak się postarasz i dorobisz odpowiednie mocowanie to i 4" wejdzie(przed zakupem koniecznie sprawdź głębokość montażową).
Przy okazji dodam że w G5 nie jest łatwo osiągnąć zadowalający poziom dźwięku.Najprostszym rozwiązaniem jest wsadzenie tw. i midów na deskę(słupek,plastik pod szybą) a woofery zostawić w ori miejscach.Głośniki wcale nie muszą być drobie,ważne aby to ktoś dobrze zestroił.Był jeden G5 całkiem dobrze nagłośniony więc się da :smirk:


Natural Sound

ODPOWIEDZ

Wróć do „Car Audio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 39 gości