Golf mocno się przegrzewa

Tutaj piszemy o problemach związanych z mechaniką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Resterwers
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 136
Rejestracja: wt cze 21, 2011 19:50

Golf mocno się przegrzewa

Post autor: Resterwers » śr wrz 12, 2012 00:36

Witam. Kilka dni temu w trasie mój golf (III, 1.8 ) zaczął łapać wysoką temperaturę. Zaczynało się stopniowo od 90' aż doszło pod 120' i musiałem stanąć. Po otwarciu maski zobaczyłem zalaną komorę (pod zbiorniczkiem wyrównawczym płynu do chłodnicy) i brak wody. Dolałem płynu, wsiadłem, przejechałem kawałek i znowu to samo. Po kilkunastu pitstopach dotaszczyłem się do domu i na następny dzień wziąłem się za wymianę termostatu. Termostat wymieniony na nowy, przy okazji sprawdziłem pompę i wyglądała na sprawną (przekręciłem kołem, wiatrak się ruszał). Złożyłem wszystko do kupy, zalałem układ wodą i zostawiłem korek otwarty. Odpaliłem silnik i przy ok. 80' stan w zbiorniczku wyrównawczym zaczął się podnosić i woda bulgotała sobie po aucie. Nie doczekałem momentu aż wiatrak się włączy bo temperatura stanęła w okolicach 85-90', wiatrak się nie poruszył a woda się gotowała ale po chwili wsiadłem w auto, przejechałem kilka km i temperatura znowu zaczęła wędrować w okolice 90-100'.

Co może być przyczyną tego? Czyżby uszczelka pod głowicą poszła?
Dodam, że wiatrak w aucie chodzi bo jak zgasiłem auto po zaparkowaniu to było go wyraźnie słychać.
Również później zauważyłem dziwne dźwięki (jakieś stukanie jakby plastiku) wydobywające się z komory silnika po lekkim wciśnięciu gazu z okolic alternatora/pompy. Czyżby owa pompa dokonała żywotu?

Proszę o pomoc/rady i z góry dziękuję :)



Awatar użytkownika
grandi
Lord GTI
Lord GTI
Posty: 3831
Rejestracja: śr lut 07, 2007 02:04
Lokalizacja: Boat city
Auto: Octavia
Silnik: AQY

Golf mocno się przegrzewa

Post autor: grandi » śr wrz 12, 2012 00:59

rozumiem ze pompa byla wyciagana i wirnik sie nie ukrecil czy kopci na siwo po odpaleniu


...wiesz co jest szykiem , jeździć klasykiem a nie plastikiem...

Temat o moim golfie viewtopic.php?f=87&t=519932" onclick="window.open(this.href);return false;

Resterwers
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 136
Rejestracja: wt cze 21, 2011 19:50

Golf mocno się przegrzewa

Post autor: Resterwers » śr wrz 12, 2012 10:47

Tak, pompa była wyciągnięta. Wirnik kręcił się razem z kołem.

Zapomniałem dodać, że jak przekręcałem koło od pompy to tak jakby wiatrak dziwnie strzelał, ocierał się czy coś w tym stylu. W każdym bądź razie nie było to bezgłośne przekręcenie :)
Pompa nie była tam długo wymieniana (została pominięta przy zmianie rozrządu), po silikonie widać, że nie była pierwszy raz wyjmowana.



Awatar użytkownika
mssg1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 396
Rejestracja: sob sie 18, 2012 12:23
Lokalizacja: Poznań

Re: Golf mocno się przegrzewa

Post autor: mssg1 » śr wrz 12, 2012 15:04

To pompę wody uszczelnia się silikonem ? :P


VW Bora, 1.9 TDI, 2004 rok, 101 KM, silnik w wersji ATD, automat, 5-biegowy TIP-TRONIC
Yamashka R6 :]

Resterwers
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 136
Rejestracja: wt cze 21, 2011 19:50

Re: Golf mocno się przegrzewa

Post autor: Resterwers » śr wrz 12, 2012 20:29

mssg1 pisze:To pompę wody uszczelnia się silikonem ? :P
Jak widać ktoś przede mną stwierdził, że należy :P

Ma ktoś jakiś sposób co sprawdzić/wymienić? Może ktoś miał podobny przypadek? Bo średnio uśmiecha mi się wymienianie całego układu po kolei...



Awatar użytkownika
mssg1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 396
Rejestracja: sob sie 18, 2012 12:23
Lokalizacja: Poznań

Re: Golf mocno się przegrzewa

Post autor: mssg1 » śr wrz 12, 2012 22:21

Wymienianie całego układu zostaw "fachofffcom" :P

A co pokazuje komp ? Jaka temperatura po VAG-u ? Ja miałem w Audicy. Nie otwierał się duży obieg i się płyn gotował w układzie.


VW Bora, 1.9 TDI, 2004 rok, 101 KM, silnik w wersji ATD, automat, 5-biegowy TIP-TRONIC
Yamashka R6 :]

Resterwers
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 136
Rejestracja: wt cze 21, 2011 19:50

Golf mocno się przegrzewa

Post autor: Resterwers » śr wrz 12, 2012 23:56

Komp nic nie pokazuje bo nie był podpinany :P Duży obieg raczej się otwiera bo chłodnica nagrzewa się, wiatrak się włącza no i przede wszystkim jest założony nowy termostat.
Ps. Ile powinno wejść płynu do całego układu? Bo u mnie weszło niecałe 5l wody z czego po zagotowaniu auta wylało się trochę.



Awatar użytkownika
mssg1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 396
Rejestracja: sob sie 18, 2012 12:23
Lokalizacja: Poznań

Re: Golf mocno się przegrzewa

Post autor: mssg1 » czw wrz 13, 2012 07:52

O ile nie uciekł innym miejscem to dobrze jak przy zagotowaniu ubywa go mało a nie fruwa po okolicy :]


VW Bora, 1.9 TDI, 2004 rok, 101 KM, silnik w wersji ATD, automat, 5-biegowy TIP-TRONIC
Yamashka R6 :]

Resterwers
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 136
Rejestracja: wt cze 21, 2011 19:50

Golf mocno się przegrzewa

Post autor: Resterwers » czw wrz 13, 2012 08:15

Ubyło go bo zostawiłem otwarty korek od wlewu (żeby w razie potrzeby "odpowietrzył" się) i jak zaczął bulgotać to chlapał po całym aucie.

My tu pitu pitu a rozwiązanie nie padło, albo jakieś kilka słów które mogłyby mi pomóc.



Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

Golf mocno się przegrzewa

Post autor: Paweł Marek » czw wrz 13, 2012 09:19

Resterwers, po pierwsze jesli grzejesz silnik w fazie odpowietrzania na odkręconym korku to musi płyn wywalić - to jest błąd z jakiejś serwisówki wyczytany i powtarzany nieraz na forum. odpowietrzasz wyłącznie na zakręconym korku. Zanim to zrobisz sprawdź drożność węzyka cienkiego odpowietrzajacego idącego do zbiorniczka - łacznie z jego króćcami - przetkaj drutem dla pewności. Korek najlepiej wymień zatkane zaworki w nim moga być przyczyną. Pompa jeśli się kręci i sprawdziłeś wirnik to działa, upewnij sie tylko czy paska nie założyłeś odwrotnie - ma iść pod jej kołem pasowym czyli na około a nie nad - częsta pomyłka. Jesli to wszystko bedzie ok to pomartwisz się o uszczelkę pod głowicą


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

Resterwers
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 136
Rejestracja: wt cze 21, 2011 19:50

Golf mocno się przegrzewa

Post autor: Resterwers » czw wrz 13, 2012 16:09

Więc tak, wszystko przy zbiorniczku jest drożne bo jeżeli auto się gotuje to właśnie tam wycieka płyn przy zagrzaniu. Nie wiem czy tak powinno być ale tak jest :) Pompa tak jak napisałem, wirnik kręci się razem z kołem. Co do paska to jest założony tak jak był czyli dołem. Niestety coraz bardziej wydaje mi się, że to wina uszczelki :(

Ps. Ile zdzierają za wymianę uszczelki w warsztatach? Bo jeżeli pogoda będzie już taka jak dzisiaj to nie mam co myśleć o samodzielnej wymianie.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechanika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 164 gości