Przekaźnik tylnej wycieraczki

Tutaj piszemy o problemach związanych tylko z elektryką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Kaven
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 27
Rejestracja: ndz lis 07, 2010 00:07

Przekaźnik tylnej wycieraczki

Post autor: Kaven » ndz sie 05, 2012 20:54

Witam!
Który przekaźnik jest od tylnej wycieraczki? Jak się do niego dobrać, żeby nic nie urwać? Co się powinno stać po jego odłączeniu?
Posiada ktoś opis pinów tylnej wycieraczki przy sprawnej instalacji?
Mogę ją wyłączyć tylko bezpiecznikiem (od kupna tak było), więc coś tu jest nie tak, przypuszczam, że z instalacją.
Czy w tylnej wycieraczce tam gdzie jest silniczek, tarcza ze stykami etc powinno być pełno smaru(lub innej galarety)?
Z góry dzięki! :)



Awatar użytkownika
kurczepieczone
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 220
Rejestracja: sob paź 10, 2009 09:57
Lokalizacja: Kraków

Przekaźnik tylnej wycieraczki

Post autor: kurczepieczone » ndz sie 05, 2012 22:19

Z tego co się orientuję (choć mogę być w błędzie) to temu silniczkowi nie jest przyporządkowany przekaźnik, natomiast wewnątrz jest jakiś elektroniczny system sterowania, który nie lubi wody. W moim poprzednim aucie ten układzik był uszkodzony i wycieraczka włączała się kiedy chciała i zatrzymywała gdzie jej się podobało, lub nie zatrzymywała się wcale. Mechanizm powinien być nasmarowany.



Kaven
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 27
Rejestracja: ndz lis 07, 2010 00:07

Re: Przekaźnik tylnej wycieraczki

Post autor: Kaven » ndz sie 05, 2012 23:05

Przy silniczku jest układzik elektryczny. Z tego co wiem to ten silnik jest sterowany masą. Miałem nadzieję, że w prosty sposób zdiagnozuję czy gdzieś nie ma zwarcia np. z karoserią.
Proszę jeszcze o odpowiedzi związane z tematem, może jednak jest jakiś przekaźnik (kolega kurczepieczone nie jest pewien).
Jakby ktoś posiadał też schemat instalacji elektrycznej wycieraczki tylnej, albo jakieś informacje, które by mi pomogły to byłbym wdzięczny.

EDIT. Elektronika przy wycieraczce wyglądała ok na pierwszy rzut oka, chociaż nie mogłem jej rozebrać tak bardzo jak chciałem. Samochód garażowany, czasem stoi tydzień, więc raczej miałby szansę wyschnąć.



Awatar użytkownika
Zico63b
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4241
Rejestracja: pt cze 06, 2008 21:45
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Przekaźnik tylnej wycieraczki

Post autor: Zico63b » pn sie 06, 2012 00:10

Silniczek nie jest sterowany masą. Włączany jest plusem z manetek. Oprócz elektroniki mogą być uszkodzone przewody, najczęściej w gumie nadwozie-klapa.



Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19379
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

Przekaźnik tylnej wycieraczki

Post autor: Qto » pn sie 06, 2012 00:53

Co i jak powinno w środku wyglądać znajdziesz tutaj http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=124314" onclick="window.open(this.href);return false;
Na początek obadaj jednak kable w lewej przelotce między klapą a budą.



Kaven
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 27
Rejestracja: ndz lis 07, 2010 00:07

Re: Przekaźnik tylnej wycieraczki

Post autor: Kaven » pn sie 06, 2012 08:32

Zico63b pisze:Silniczek nie jest sterowany masą. Włączany jest plusem z manetek. Oprócz elektroniki mogą być uszkodzone przewody, najczęściej w gumie nadwozie-klapa.
Na 100% tak jest w mk4?
Bo jeśli tak to przerwanie kabli/izolacji w harmonijce powodowałoby zwarcie i przepalenie bezpiecznika lub niedziałanie wycieraczki w ogóle.



Awatar użytkownika
Zico63b
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4241
Rejestracja: pt cze 06, 2008 21:45
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Przekaźnik tylnej wycieraczki

Post autor: Zico63b » pn sie 06, 2012 12:23

To, co widać na schematach - czyli łączenie manetkami jednego z przewodów do masy potrzebne jest silniczkowi spryskiwacza: w zależności od podanej polaryzacji pompuje na przednią lub tylną szybę.
W Golfach zdarzają się takie cuda, wystarczy, że zetknie się w tej gumie przewód z plusem z zapłonu z plusem uruchamiania silniczka. Zamiast zwarcia - uruchamia się silniczek wycieraczek.
A zwarcia i wybicia bezpieczników się zdarzają, a owszem; to jednak inne tematy do poczytania. To wówczas, gdy plus "styknie" się z masowym.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 62 gości