Sonda Lambda 1.3 NZ

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

qczer
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: pn lip 04, 2011 16:45

Sonda Lambda 1.3 NZ

Post autor: qczer » sob cze 02, 2012 13:27

Witam, wiem że pewnie było mnóstwo takich tematów, ale chodzi mi o ten konkretny przypadek. Od jakiegoś czasu auto zaczęło więcej palić (po mieści nawet 15L w trasie ok 8L). W zimie po zejściu z ssania zaczynało go dusić (czasami nawet gasł). Czasami czuć paliwo (ciężko powiedzieć skąd). Ale najgorsze że zaczął mi wzrastać stan oleju w silniku, i czuć go benzyną.

Dzisiaj sprawdzałem sonde lambda i dziwny wyniki wyszedł bo na ssaniu (słychać wyższe obroty - nie mam obrotomierza) napięcie skacze od 0-6v ale jak sie zagrzeje i zejdzie z ssania (słyszalnie spadają obroty) napięcie zatrzymuje się na wartości 5,7-5,8v. Przy okazji sprawdziłem niebieski czujnik i jest ok.

Co sprawdzić jeszcze przed wymianą sondy, bo nie chciałbym żeby okazało się że wymieniłem dobrą część a wada leży zupełnie gdzie indziej. Czy restart sterownika może coś zmienić czy jak sonda padnie to już koniec? I jak sprawdzić przy zakupie czy sonda jest dobra, da sie na sucho czy można dopiero po założeniu?



władek111
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 209
Rejestracja: pt sty 06, 2012 16:40
Lokalizacja: DSW

Sonda Lambda 1.3 NZ

Post autor: władek111 » sob cze 02, 2012 15:35

A próbowałeś pojeździć z odpiętą sondą? Ja miałem podobnie jak odpiąłem sondę to silnik o wiele równiej chodził potem założyłem inną i chodził dobrze



qczer
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: pn lip 04, 2011 16:45

Re: Sonda Lambda 1.3 NZ

Post autor: qczer » sob cze 02, 2012 18:20

Ale auto jeździ tylko spalanie jest bardzo duże.



MrPatience
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 27
Rejestracja: pn kwie 18, 2011 17:48

Sonda Lambda 1.3 NZ

Post autor: MrPatience » ndz cze 03, 2012 00:37

Sterownika Digijet się nie resetuje. On sam się resetuje po wyłączeniu zapłonu.
Silnik pracuje Ci równo?



qczer
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: pn lip 04, 2011 16:45

Re: Sonda Lambda 1.3 NZ

Post autor: qczer » pn cze 04, 2012 11:24

Ale w pore zadane pytanie!!! Wsiadam dzisiaj rano do auta odpalam jak zawsze równo pracuje na ssaniu. Kończy się ssanie i od razu nierówne obroty, tak jak by na jednym cylindrze nie pracował. Próbowałem przegazować ale nic z tego, no i śmierdziało paliwem. POMOCY



Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

Sonda Lambda 1.3 NZ

Post autor: Paweł Marek » pn cze 04, 2012 13:47

Coś powoduje ze przelewa silnik paliwem. Napięcie sondy ktore podałeś właściwie jest niemożliwe, ale może spowodowane typową dla NZ usterką czyli urwanym jednym z dwóch kabli masowych do sterownika silnika, sprawdź to szybko bo sterownik zdechnie szczegóły na forum. Ewentualnie poszedł się paść przepływomierz - opisy testów na forum również. Usterki samej sondy na razie nie masz podstaw podejrzewać i dobrze że jej nie zmieniłeś, ponieważ w tym silniku ona ma rolę tylko lekko wspomagającą takiego przebogacenia mieszanki raczej by nie dała.


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

qczer
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: pn lip 04, 2011 16:45

Sonda Lambda 1.3 NZ

Post autor: qczer » pn cze 04, 2012 16:42

Właśnie byłem 'pogadać' z moim autem. Odpalam i napięcie oscyluje w ok 0,57v, wyłącza się ssanie i nagle skacze od 0 aż do 14,27 i auto przygasa. Zgasiłem go i porozpinałem wszystkie wtyczki i posprawdzałem wszystkie masy jakie widziałem i niby wszystkie są ok. Z powrotem powpinałem wtyczki oprócz sondy żeby sprawdzić sygnał ze sterownika. odpalam no i sygnał raczej stabilny w okolicach 0,47v. Zgasiłem silnik i wszystko pospinałem jak było odpalam i na zagrzanym o dziwo nagle jest normalnie waha się od 0,1 do 0,9v. Może przewody masowe są połamane i nie zawsze przewodzą?

(ah i jeszcze miałem spalony bezpiecznik 15 "Vergaser" - niby że od gaźnika ale przecież to digijet - nie wiem o co chodzi)



Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

Sonda Lambda 1.3 NZ

Post autor: Paweł Marek » pn cze 04, 2012 22:28

nie no 15 w nowym typie to wlaśnie od zasilania sterownika, zmieniłeś?


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

qczer
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: pn lip 04, 2011 16:45

Sonda Lambda 1.3 NZ

Post autor: qczer » pn cze 04, 2012 23:58

odrazu wymienilem bezpiecznik i pozniej jeszcze sprawdzalem czy sie znowu nie przepalil i jest ok. A jak byl spalony to skad bylo zasilanie sterownika skoro auto jezdzilo? Jutro sie przejade zeby sprawdzic czy wszystko jest ok.



Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

Sonda Lambda 1.3 NZ

Post autor: Paweł Marek » wt cze 05, 2012 12:37

nie mam teraz dostepu dio schematu ale nie jest powiedziane że sterownik ma tylko jedno zasilanie odpowiedzialne za wszystkie funkcje, tak samo jak z tym dwoma masami.


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

qczer
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: pn lip 04, 2011 16:45

Sonda Lambda 1.3 NZ

Post autor: qczer » ndz cze 24, 2012 11:59

Sorry że dopiero teraz odpisuje. Spalanie spadło do 9L po mieście czyli jest ok ale dalej czasami zalatuje paliwem w środku. Pod koniec tygodnia robię trasę 600km więc zobaczymy ile spali w trasie.



qczer
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: pn lip 04, 2011 16:45

Sonda Lambda 1.3 NZ

Post autor: qczer » ndz lip 08, 2012 15:40

W trasie bosko bo tylko 6,25L/100km, no ale po mieście czuć paliwo. Da się jakoś wyregulować mieszankę na ssaniu? Jest może inny czujnik niż ten niebieski który mówi o temp. silnika?



ODPOWIEDZ

Wróć do „Volkswagen: Golf - mk2 (1983 - 1992)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości