Czujnik Temperatury - Co jest grane?

Tutaj piszemy o problemach związanych tylko z elektryką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
Radnaro
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 78
Rejestracja: ndz gru 18, 2011 17:01
Lokalizacja: Łódź

Czujnik Temperatury - Co jest grane?

Post autor: Radnaro » pn maja 28, 2012 00:40

Witam mam problem z moim czujnikiem temp (ten co pokazuje temp na zegarach). Wskazówka na zegarze idzie do końca tej pierwszej grubej białej kreski(wyżej już nie chce). Początkowo myślałem, że czujnik...no faktycznie pokazywał 0ohm czy to zimny czy ciepły silnik. Kupiłem nowy ale problem nie zniknął. Sprawdziłem więc wtyczke co idzie do czujnika. no jest 10V jak przekręcę kluczyk, zwarłem wtyczkę, też wskazówka wskaźnika poszła na sam koniec (nie poszła odrazu tylko tak powoooli do końca. nie wiem czy tak ma być czy nie) , 2 zagadką dla mnie jest że jak jadę tam no ok. 80km/h wskazówka jest na tej białej kresce..ale jak zahamuje, zwolnie i stoje to wskazówka spada poniżej. Dodam też, że jakiś czas jeździłem z odłączona tą wtyczką i też o dziwo ta wskazówka szła do tej grubej kreski. Nie mam zielonego pojęcia co jest grane. jak wyciągłem cała skrzynke z bezpiecznikami to szukałem kabli od czujnika..czyli żółto czerw. i brązowy. znalazłem tylko jedną taką pare wiec to chyba to...do wtyczki w skrzynce bezpieczników te 2 kable wchodzą razem z jakimś fioletowym. nie wiem czy tak ma być czy nie. od czujnika idą tylko 2..żadnego fioletowego niema. Wiatrak załącza się jak silnik się zgrzeje zaś dolny wąż robi się gorący też z czasem wiec raczej wykluczam tutaj układ chłodzenia. To są moje wszystkie dane jakie nagromadziłem. mam nadzieję że mi pomożecie. (wiem że tematy były o tym..ale objawy jakie ja mam są jakieś dziwne dlatego stworzyłem oddzielny)



Awatar użytkownika
miś fazi
_
_
Posty: 6627
Rejestracja: ndz cze 11, 2006 13:01
Lokalizacja: Nowy Sącz

Czujnik Temperatury - Co jest grane?

Post autor: miś fazi » pn maja 28, 2012 08:44

na sam początek to sprawdź dokładnie stabilizator plus 10 V , jest on przykręcony z tyłu zegara w górnym rogu , wyglądem przypomina tranzystor , ma trzy nóżki



Awatar użytkownika
Radnaro
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 78
Rejestracja: ndz gru 18, 2011 17:01
Lokalizacja: Łódź

Czujnik Temperatury - Co jest grane?

Post autor: Radnaro » pn maja 28, 2012 10:58

Aha. wolałbym zegarów nie zdejmować bo to pierdzielenia jest troche. No ale jak niema innych opcji to chyba nie mam wyboru. :/



Awatar użytkownika
miś fazi
_
_
Posty: 6627
Rejestracja: ndz cze 11, 2006 13:01
Lokalizacja: Nowy Sącz

Czujnik Temperatury - Co jest grane?

Post autor: miś fazi » pn maja 28, 2012 17:29

co zrobić , ale ciesz sie że to golf a nie jakiś francuz , tam to miałbyś powód do narzekania



Awatar użytkownika
Radnaro
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 78
Rejestracja: ndz gru 18, 2011 17:01
Lokalizacja: Łódź

Czujnik Temperatury - Co jest grane?

Post autor: Radnaro » pn maja 28, 2012 21:30

a no fakt :P. no dobra. to sie niebawem za to wezme. jak pamiętam muszę zdiąć dolna półkę. odkręcić te 2 śrubki z przodu. coś jeszcze? i wogóle to skąd bede wiedział czy ten stabilizator jest dobry czy zły? jak go sprawdzić?



Awatar użytkownika
miś fazi
_
_
Posty: 6627
Rejestracja: ndz cze 11, 2006 13:01
Lokalizacja: Nowy Sącz

Czujnik Temperatury - Co jest grane?

Post autor: miś fazi » pn maja 28, 2012 21:42

jak nie masz miernika to nie sprawdzisz , ale na pewno ktoś ma , podłączając miernik do nóżki masowej i wyjścia masz mieć dokładnie 10 V , najlepiej jakby to sprawdził ktoś kto orientuje się w elektronice , samo sprawdzenie to chwilka , większy problem jest z wymianą , on jest elektrycznie połączony do ścieżek na foli zaciskanymi łapkami , jeśli będziesz musiał go wymienić to musisz odciąć stary przy obudowie , tak aby nóżki od niego zostały i do nich dolutować nowy, lutować trzeba krótko i sprawnie oraz musisz pamiętać że jak nie zdobędziesz oryginalnego . to zamienniki mają inaczej wyprowadzenia , WE - WY i masa



Awatar użytkownika
Radnaro
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 78
Rejestracja: ndz gru 18, 2011 17:01
Lokalizacja: Łódź

Czujnik Temperatury - Co jest grane?

Post autor: Radnaro » wt maja 29, 2012 00:36

no to grubooo. a jeszcze mam jedną opcje. bo mam jeszcze wskaźnik temp. z golfa mk1. jakbym jego jakoś podłączył i z niego korzystał? tylko właśnie nie wiem. jak lukam w google z tym podłanczaniem wskazników to wszedzie pisze że 12V a tutaj jest 10V. wiec co?. te starsze mogą mieć 12V? czyli moge poprostu poprowadzic kable z czujnika do zegara i mu dać 12V z aku na jakiś wyłacznik albo z kluczyka i by było git? czy lepiej jakoś odłączyć kable od wskaźnika w zegarach i podpiąć pod ten z mk1?

a może na krótko wezme se 12V z aku kable z wskaźnika dam na czujnik i sprawdze czy wtedy by pokazywało właściwie?



Awatar użytkownika
miś fazi
_
_
Posty: 6627
Rejestracja: ndz cze 11, 2006 13:01
Lokalizacja: Nowy Sącz

Czujnik Temperatury - Co jest grane?

Post autor: miś fazi » wt maja 29, 2012 12:35

piszą 12 V bo takie jest z akumulatora , ale wskaźnik pracuje na napięciu stabilizowanym 10 V , chodzi o to żeby wahania napięcia w instalacji nie miały wpływu na wskaźnik , innymi słowy jakbyś miał wskaźnik zasilany bezpośrednio z instalacji bez stabilizacji to wskazówka wahała by się przy każdym wahnięciu napięcia



Awatar użytkownika
Radnaro
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 78
Rejestracja: ndz gru 18, 2011 17:01
Lokalizacja: Łódź

Czujnik Temperatury - Co jest grane?

Post autor: Radnaro » pn cze 24, 2013 10:31

Witam. mam nowe spostrzeżenia. Wymieniłem zegary i wskaznik zachowuje sie identycznie. 2 sprawa to taka że jak silnik chdoiz sam..to wskazowka stoi nieruchomo. Ale np ajk wł swiatła abdz radio tow tedy wędruje na ta 1 kreske....O co może chodzić? ...chciałem zrobić 2 instalacje z cuzjnika doz egara..ale nic neidało...bądź niewiem który kable w liczniku to ten od temp....wyczytałem ze zolto-czerw..ale neimam takeigo koloru..mam 2 zółte...i tlyko 2 dwukolorowe (biało czerw x2). Ma ktoś jakiś pomysł?



Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

Czujnik Temperatury - Co jest grane?

Post autor: Paweł Marek » pn cze 24, 2013 12:36

Póki co uprość sprawe i mierz jeszcze pare razy napięcie na wtyczce czujnika, ostatecznie jak na niej jest dobre to po liczniku grzebac już nie musisz. Kwestia czujnika - czy napewno dobry kupiłeś, nie piszesz czy go sprawdziłes po kupnie czesto dają nie to co trzeba, parametrów do MK2 nie znam, w mk3 byłoby to ok 120 - 130 omów na w pełni rozgrzanym być może jest tak samo w mk2.


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

Awatar użytkownika
Radnaro
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 78
Rejestracja: ndz gru 18, 2011 17:01
Lokalizacja: Łódź

Czujnik Temperatury - Co jest grane?

Post autor: Radnaro » pn cze 24, 2013 23:41

No czujnik moge posprawdzać jeszcze. Ale jak pisałem wcześniej nawet jak wypne wtyczke i czujnik niejest podłaczony nigdzie to zegar i tak pokazuje 1 kreske. teraz wiem ze wskazowka wedruje zależnie od tego co mam powłanczane. To zjawisko najbadziej mnie dziwi ; /



ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 75 gości