lampy hella celis ringi

Tutaj piszemy o problemach związanych tylko z elektryką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
ROBIK1301
...
...
Posty: 375
Rejestracja: czw wrz 30, 2004 15:39
Lokalizacja: siedlce/bialystok
Kontakt:

lampy hella celis ringi

Post autor: ROBIK1301 » pn maja 14, 2012 20:42

witam.mam taki problem.u kumpla ktory ma celisy ringi swieca jakby na zielono
czy to normalne czy cos juz z diodami nie tak?
czy ma ktos manual jak to naprawic i czy ida tam jakies normalne ledy czy jakies nietypowe?
dzieki


TDI THE BEST

Awatar użytkownika
gr@jek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: ndz maja 17, 2009 10:27
Lokalizacja: Wieluń
Kontakt:

lampy hella celis ringi

Post autor: gr@jek » pn maja 14, 2012 22:23

Miałem podobny problem ze swoimi Celiskami. Możesz zmienić diodkę nie jest to zwykła diodka tylko Dioda mocy z dosyć dużym radiatorkiem (blaszka odprowadzająca ciepło). Troszke roboty z tym jest. Do wymiany diody musisz zdjąć klosz, wykręcić odbłyśnik i bodajże soczewke, klucz gwiazdkowy 6 albo 8. Radiator z diodą też gwiazdkowym odkręcasz. Nie próbowałem tego robić z tyłu lampy. Jak zdejmiesz pokrywkę jest tam co prawda troche miejsca ale czy wystarczy to nie wiem ;) Dioda jest ok 1W na ten radiator montowałem 3W diodkę zdaje egzamin. Musi być wymiarowo dokładnie taka sama jak z orginału bo Ci nie wejdzie idealnie w dziure w ringu. Możesz spróbować wypolerować ten plastik jednak czasochłonne zajęcie i da się to dobrze zrobić tylko od przedniej nieżłobionej strony ringu. pozdr


Spiesz się powoli!;)

Awatar użytkownika
gr@jek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: ndz maja 17, 2009 10:27
Lokalizacja: Wieluń
Kontakt:

lampy hella celis ringi

Post autor: gr@jek » pn maja 14, 2012 22:59

Mam gdzieś foty rozebranych i malowanych na czarno ale są robione tel i troszke ch...o widać.


Spiesz się powoli!;)

Awatar użytkownika
skaktus
Mirafioli
Mirafioli
Posty: 3125
Rejestracja: pt lis 30, 2007 21:38
Lokalizacja: Nysa

lampy hella celis ringi

Post autor: skaktus » wt maja 15, 2012 14:23

Zamontowanie w miejsce diody 1 W wersji 3 W nic nie daje - prąd i napięcie dla diody jest ustalane za pomocą sterownika wewnątrz lampy i choć by się dało diodę 50W to i tak to nic nie zmieni. Dioda świeci na zielono bo jest z kiepskiego binu. Aby mieć dobrej jakości światło, więcej niż standardowo, nie kupować diod no-name itp tylko dać kasę na np. Cree Q5 lub XPG-R5 i poszaleć. Przy okazji wymienić radiator na większy, bo ten co dała Hella to typowo - na szczędnego.



Awatar użytkownika
gr@jek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: ndz maja 17, 2009 10:27
Lokalizacja: Wieluń
Kontakt:

lampy hella celis ringi

Post autor: gr@jek » wt maja 15, 2012 21:12

skaktus o który sterownik Ci się rozchodzi? :chytry: tam gdzie jest radiator jest tylko płytka z diodą mocy i rezystorem 12V, wlutowałem diodkę ze sklepu elektronicznego 3W i to moim zdaniem załatwiło sprawe :grin: dołaczam fotki płytki (na czerwono) radiatora(na żółto) oraz efektu :grin:
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony wt maja 15, 2012 21:47 przez gr@jek, łącznie zmieniany 2 razy.


Spiesz się powoli!;)

Awatar użytkownika
gr@jek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: ndz maja 17, 2009 10:27
Lokalizacja: Wieluń
Kontakt:

lampy hella celis ringi

Post autor: gr@jek » wt maja 15, 2012 21:17

może troszke nie wyraźne to zdjęcie ale jak na urlop pojade do PL to postaram się zrobić lepsze, chce obkleić carbonem klosze i odbłyśniki i tu taki mały pakiecik z http://carbonmods.com/ nie folią z allegro :grin: z przebiegu oraz efektu prac umieszcze fotki w odpowiednim dziale :grin:


Spiesz się powoli!;)

Awatar użytkownika
skaktus
Mirafioli
Mirafioli
Posty: 3125
Rejestracja: pt lis 30, 2007 21:38
Lokalizacja: Nysa

lampy hella celis ringi

Post autor: skaktus » śr maja 16, 2012 14:34

Jeśli hella dała zwykły rezystor to jest to jakieś nieporozumienie i tylko można stwierdzić że zrobiła chłam na "odwal się". Dioda powinna mieć sterownik dający odpowiednie natężenie prądu dla diody przy również odpowiednim napięciu zależnym od VF diody. Do tego dioda powinna być dobrze chłodzona.



Awatar użytkownika
gr@jek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: ndz maja 17, 2009 10:27
Lokalizacja: Wieluń
Kontakt:

lampy hella celis ringi

Post autor: gr@jek » śr maja 16, 2012 21:08

heh... gdzieś było o ringach na forum... rozchodzi się o luminacje diody jeśli będzie za słaba diodka dobrze nie rozświetli ringów i będą jakie będą zielone, odcienie żółtego itd... dlatego niektórzy stosują markery w przypadku ringów bmw. Hella zastosowała diodę mocy nie wymienialną bez rozkopywania całej lampy. Odnośnie radiatorów moim zdaniem dobrze odbierają ciepło z diody mocy, nie grzeją się nie powodują wypaleń...


Spiesz się powoli!;)

Awatar użytkownika
skaktus
Mirafioli
Mirafioli
Posty: 3125
Rejestracja: pt lis 30, 2007 21:38
Lokalizacja: Nysa

lampy hella celis ringi

Post autor: skaktus » czw maja 17, 2012 00:24

Grzanie musiał byś sprawdzić, przy zamkniętej lampie i włączonej żarówce mijania - wówczas gwarantuję że temperatura wewnątrz lampy jest całkiem spora, dlatego BMW "wywaliło" diody poza lampę doprowadzając światło światłowodem do ringu, który również ma inną konstrukcję niż te w Helli.

Barwa diody nie zależy od jej zasilania, tylko od binu określającego barwę. Gdyby się pokusić do dobre chłodzenie, sterowanie diodami sterownikiem z prawdziwego zdarzenia i do tego markowe diody, jak choćby Cree Q5 a nawet bardziej Cree XM-L można by uzyskać spokojnie po 200 - 300 lumenów na ring przy dobrej barwie oscylującej w widmie barwy białej, bez żadnego "nalotu" zieleni itp. Dobra dioda jak np. Cree XP-G przy barwie około 6000K i prądzie 350mA osiąga przynajmniej 100 lumenów, gdzie diody no-name (bez względu ile mają W) osiągają około 70 - 80. Przy prądzie 1,5A osiągają około 400 lumenów. A gdyby zamiast tego dać XM-L to już w ogóle bajka - wtedy postojowe w ringach mogą skutecznie służyć jako dzienne, ale chłodzenie też za tym musi iść. Przy prądzie 1,5 A już trzeba sporego radiatora aby taką diodę schłodzić.

PS-Diody przegrzane zmieniają barwę na niebieską i inne, ze względu na przegrzanie chipa jak i luminoforu. Zastosowanie diody no-name da pewnie dobry efekt (Hella stosowała jedne z pierwszych diod mocy Edisona o ile się nie mylę) ale ilość światła z nich w porównaniu do diod markowych z dzisiejszych czasów to niebo a ziemia.

Ja bym w ring dał Q5 lub XBD



ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości