Silnik się przegrzewa, wentylator nie działa

Tutaj piszemy o problemach związanych z mechaniką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Yaskier
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: pn sty 11, 2010 22:30
Lokalizacja: Sosnowiec

Silnik się przegrzewa, wentylator nie działa

Post autor: Yaskier » czw sie 18, 2011 00:09

Hej wszystkim :)
Jak trwoga to do Boga, mój pierwszy post rzecz jasna spowodowany problemem z Golfiorem :rozpacz:

Sprawa ma się następująco:
Golf IV rok 2000, przebieg 150k, silnik 1.4, bez klimy.
Mam go od początku (i jestem z Nim emocjonalnie związany :) ), temperatura silnika nigdy nie przekraczała 90 stopni (w zasadzie wynosiła zawsze jakieś 89). Od kilku dni silnik się przegrzewa (zaczęło się od zagotowania płynu chłodzącego). Ilość płynu po uzupełnieniu w normie, płyn koncentrat ori 50/50 z wodą. Przegrzewał się dalej.
Zauważyłem, że po przekroczeniu 90 stopni wentylator się nie włącza. Gniazdo włącznika wentylatora jest 3-pinowe, trójkątne. Podłączałem na krótko - działa ale tylko w jednej konfiguracji (np 1-2). Pozostałe dwie konfiguracje (2-3 i 1-3) nie działają (a powinna działać chyba jeszcze jedna? o ile jest dwubiegowy).
Myślałem, ze to włącznik wentylatora się zepsuł, umiejscowiony w chłodnicy nad wtyczką zasilającą. Wymieniłem na nową. Dalej to samo.
Zauważyłem też, ze przed wymianą i po, jak silnik się zagrzeje, górny przewód dolotowy do chłodnicy jest gorący, dolny wylotowy jest zimny.
Czy to oznaka zepsutego termostatu? Reanimacja delikatna młotkiem nie pomogła ;) Czy może zapowietrzonego układu?
Nie wiem czy oddawać auto do mechanika, czy niezbędne jest podpięcie do kompa, czy jestem w stanie coś sam jeszcze zrobić.
Jeżeli było na forum to przepraszam. Szukałem ale przyznaję niezbyt wnikliwie - mam niestety mało czasu przed podjęciem decyzji, a zależy mi na szybkim doprowadzeniu samochodu do stanu sprawności.
Znalazłem tylko wątki dotyczące chwilowego "braku zasilania" wskaźnika temperatury na desce rozdzielczej, co mojemu autku również doskwiera, ale to dotyczy innego czujnika przy silniku i związku z przegrzewaniem i nie włączaniem sie wentylatora być nie powinno.
Z góry dziękuję za wsparcie!
Yask



Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19379
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

Silnik się przegrzewa, wentylator nie działa

Post autor: Qto » czw sie 18, 2011 02:09

Yaskier pisze:temperatura silnika nigdy nie przekraczała 90 stopni (w zasadzie wynosiła zawsze jakieś 89)
teoretycznie na wskaźniku nie jesteś wstanie tego zobaczyć...90* jest pokazywane w zakresie 75-107* (jak dobrze pamiętam)...ale spotkałem też przypadek gdzie uszkodzony czujnik temperatury przesuwał delikatnie (może 1mm) wskazówkę w lewo.
Yaskier pisze:dolny wylotowy jest zimny
termostat do wymiany...gorący płyn nie dociera do chłodnicy, co za tym idzie do czujnika który wymieniłeś i wentylator się nie załącza
Yaskier pisze:Nie wiem czy oddawać auto do mechanika, czy niezbędne jest podpięcie do kompa
ani do mechanika ani pod kompa....po prostu kup termostat (tylko nie jakiś megatani zamiennik) i wymień dziada.



Yask
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: śr sie 17, 2011 22:19

Silnik się przegrzewa, wentylator nie działa

Post autor: Yask » czw sie 18, 2011 09:18

Ok, z ta temperaturą 90st. domyślałem się, że coś jest nie tak, teraz mam już pełną jasność :)

Co do diagnozy - tak podejrzewałem. Zastanawiało mnie tylko jedno - jesli popatrzymy na obwód w ten sposób:
silnik->termostat->rura->chłodnica->rura...
To rura między termostatem a chłodnicą jest gorąca, czyli tak jakby termostat przepuszczał a zatrzymywał się gdzieś na początku chłodnicy (zapomniałem dodać, że włącznik wentylatora też jest zimny).
I nie jest to nagrzanie od silnika, silnik nagrzewa rurę dolną w jej górnej części do znacznie mniejszych temperatur.

No ale pewnie masz rację :) Jeszcze tylko poszukam tutaj jak się za wymianę dziada zabrać.

Dzięki za pomoc! :pub:



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8869
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

Re: Silnik się przegrzewa, wentylator nie działa

Post autor: marcin7x5 » czw sie 18, 2011 13:52

Yask pisze:jesli popatrzymy na obwód w ten sposób:
silnik->termostat->rura->chłodnica->rura...
To rura między termostatem a chłodnicą jest gorąca, czyli tak jakby termostat przepuszczał a zatrzymywał się gdzieś na początku chłodnicy
Może byc tak, że termostat otwiera sie tylko delikatnie co powoduje nagrzewanie się węża za nim. Niestety jego przepustowośc jest na tyle mała, że płyn będący w tzw małym obiegu zdąży sie zagrzać znacznie ponad normę.



Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19379
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

Silnik się przegrzewa, wentylator nie działa

Post autor: Qto » czw sie 18, 2011 14:35

Yaskier pisze:Yaskier
Yask pisze:Yask
:bajer:



Yaskier
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: pn sty 11, 2010 22:30
Lokalizacja: Sosnowiec

Silnik się przegrzewa, wentylator nie działa

Post autor: Yaskier » czw sie 25, 2011 16:12

Wymieniłem dziada, tzn termostat i.. nic. Dalej to samo :banghead: A termostat chyba dobry - ori z ASO.
Odpowietrzyłem wszystko chyba dobrze, płynu weszło tyle ile wyszło (spuściłem wcześniej całą wodę z chłodnicy), wąż za termostatem zimny, chłodnica zimna, woda się gotuje.
Dziś chyba wyjmę termostat całkiem i zobaczę.
Chłodnica chyba nie zatkana, bo przegrzewanie nastąpiło zero-jedynkowo, nie było wcześniej takich objawów.
A nie mam innych pomysłów :/



Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19379
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

Silnik się przegrzewa, wentylator nie działa

Post autor: Qto » czw sie 25, 2011 16:50

Przy wymianie termostatu dochodzi jeszcze jego poprawny montaż. Często pojawiały się na forum tematy gdzie termostat nie był prawidłowo wsadzony na swoje miejsce.



Yaskier
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: pn sty 11, 2010 22:30
Lokalizacja: Sosnowiec

Silnik się przegrzewa, wentylator nie działa

Post autor: Yaskier » czw sie 25, 2011 19:48

Szukam, szukam i nic nie widzę.. jakieś wskazówki pamiętasz na co zwrócić uwagę? Wydaje sie to bajecznie proste.
Wywaliłem termostat i wszystko jest ok, wiec diagnoza była słuszna. Zagotowałem oba, stary jakby się wydłużył (ta igła) ale może ze 3 mm, nowy nic się nie ruszył.. Chyba bez mechanika się nie obejdzie.
A miało być tak fajnie - Golfior ressurection.. :foch:



Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19379
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

Silnik się przegrzewa, wentylator nie działa

Post autor: Qto » czw sie 25, 2011 19:58

wygląda na to że kupiłeś niesprawny termostat - też się zdarzało czytać na forum takie przypadki :grrr: Próbuj go oddać, ale nie wiem czy w ASO coś zdziałasz.
stary też się za mało otwiera...kup w sklepie motoryzacyjnym firmy Wahler. Ja graty kupuję w IC (o ile nie potrzebuję czegoś z ASO) i nigdy nie miałem problemu.
Yaskier pisze:Wywaliłem termostat i wszystko jest ok
czyli pozostaje kwestia założenia sprawnego termostatu...i zawsze lepiej sprawdzić przed montażem niż później się głowić o co kaman

PS
Wypowiedz się jeszcze jakoś na piąty post tego tematu...ten krótki i rzeczowy, który ja napisałem :chytry:



Yaskier
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: pn sty 11, 2010 22:30
Lokalizacja: Sosnowiec

Silnik się przegrzewa, wentylator nie działa

Post autor: Yaskier » czw sie 25, 2011 22:35

Ok, dzięki.. Wahler w IC jest za 45 zł i juz miałem brac, ale sie skusiłem na ori za 65 :los2:

Czyli rozumiem, ze jak wkładam dziada do gara, to ta igła wraz ze wzrostem temp (od 87 st) powinna się chować? Taki jest prawidłowo działający termostat?

Co do piątego postu - teraz zajarzyłem, do tego ten ban i wszystkie puzzle sie składają w całość :)

Nie wiem, chyba mam jakies rozdwojenie jaźni.. Dawno dawno temu zakładałem tutaj konto, potem zapomniałem hasła, założyłem nowe, a potem okazało się, że jednak stare pamiętam :)

EDIT:
To jest neverending story :)
Byłem w ASO z reklamacją. Owszem, mogą ją przyjąć, ale pod jednym warunkiem - wadliwa cześć MUSI być zamontowana w samochodzie, muszę się umówić na wizytę, przyjechać z gotującym się płynem chłodniczym i.. wtedy na to zerkną :bigok: Dodatkowo jeśli nie mam faktury za wymianę z warsztatu mogą mnie za robociznę skasować.
Kurna. Czyli muszę włozyć zepsuty termostat z powrotem, dokulać się tam i zostawić auto pewnie na 2 dni.
Pomyślałęm, że chrzanię to i jadę do IC po Wahlera za 45. A tu niespodzianka - Wahler kosztuje jednak 75 (więcej niż ori), a za 45 jest francuski Vernet (akurat na stanie). No to biorę dziada od żabojadów, patrzę a tu różnice widoczne gołym okiem - ta igła co wchodzi do króćca krótsza chyba z 3 razy. I parę innych detali tez innych. Zdaniem sprzedawcy Wahler ponoć jest identyczny jak Vernet :kac: Pomijam, że słabą jakość wykonania Verneta widać gołym okiem.
Zatem nie ma w IC takiego termostatu i jestem skazany na ori.
Chyba po prostu kupię drugi w innym ASO bo już mi witki opadają eh..

edit: sam już nie wiem, znalazłem na aukcji termostat ori taki sam jak ten co kupiłem http://allegro.pl/oryginalny-termostat- ... 57008.html" onclick="window.open(this.href);return false; i na tym zdjeciu ta igła do kroćca jest krótka (taka jak w tym Vernecie). I jak go kupowałem to chyba tez była taka krótka, bo inaczej nie zmieściłaby się w tym tekrutowym pudełku :los2:
Tylko w miedzyczasie nie wiem jak ona się wydłużyła? Jak jest wydłużona, to powinno byc w pozycjio otwartej, czyli powinno bć wszystko ok.. kurde banalny temat z pozoru a dla mnie to czarna magia jednak.. Wahler tez ma tą igłe krótką http://allegro.pl/termostat-wahler-cord ... 33815.html" onclick="window.open(this.href);return false; czyli w zasadzie mam dwa ori (nowy ui stary) i oba w pozycji wydłużonej i sie nie chowaja.


EDIT:
Jeszcze wrzucam fotkę jak to wygląda u mnie. Widać wyraźnie, że ta igła jest dłuższa (i się nie chowa ani sama ani pod naciskiem).

Obrazek

Dla porównania jak to wygląda z linkowanej w poście powyżej aukcji na Allegro:
Obrazek

Nie pamiętam dokładnie, ale u mnie na początku tez tak musiał wyglądać, żeby się zmieścił w opakowaniu. Pls heeeeeelp :rozpacz:



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8869
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

Silnik się przegrzewa, wentylator nie działa

Post autor: marcin7x5 » wt sie 30, 2011 12:44

Ma być taki jak oryginalny.



Awatar użytkownika
xXAdiXx
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 186
Rejestracja: pt sie 19, 2011 08:37
Lokalizacja: Śląsk

Silnik się przegrzewa, wentylator nie działa

Post autor: xXAdiXx » pt wrz 02, 2011 11:59

kup kabel Vag wiele nie kosztuje a czasmi pomaga w lokalizacji przyczyny :bigok: sam tak robię jak coś z silnikiem się dzieje



Yaskier
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: pn sty 11, 2010 22:30
Lokalizacja: Sosnowiec

Silnik się przegrzewa, wentylator nie działa

Post autor: Yaskier » pn wrz 19, 2011 10:38

Panowie, po wymianie czujnika temperatury płynu, dwóch termostatów, konsultacji tutaj, wśród znajomych i mechaników - zdiagnozowałem problem! :okej:

Otóż okazało się, że winien jest króciec przyłączeniowy, który powinien mieć otwór z dnem oporowym dla igły od termostatu i to dno zostało wypchane. W efekcie igła przechodziła przez dziurę w króćcu na wylot i nie miała jak się zaprzeć, żeby otworzyć termostat.

Nie wiem czy tylko ja tak pechowo trafiłem, że nikt nie był w stanie tego zasugerować i ta usterka się po prostu nie zdarza, w każdym razie wpisuje dla potomności - może komuś się przyda :D

Pozdro



Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19379
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

Silnik się przegrzewa, wentylator nie działa

Post autor: Qto » pn wrz 19, 2011 12:16

może nie tak szczegółowo ale pisałem...
Qto pisze:Przy wymianie termostatu dochodzi jeszcze jego poprawny montaż



ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechanika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 77 gości