[MK4] Odgrzybianie klimatyzacji fotoporada

Gotowe opisy różnych podzespołów aut, także nasze porady.

Moderatorzy: Moderatorzy, VIP

Awatar użytkownika
thomas1919
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 207
Rejestracja: sob cze 16, 2007 15:57
Lokalizacja: Zawiercie woj. śląskie
Kontakt:

[MK4] Odgrzybianie klimatyzacji fotoporada

Post autor: thomas1919 » ndz cze 20, 2010 12:45

Z uwagi z zmianę klimatyzacji manualnej na climatronic pojawił się nieprzyjemny zapach z nowo założonej nagrzewnicy. Postanowiłem samemu odgrzybić klimatyzację.

Początkowo kupiłem w ASO preparat firmy ATAS za 14zł. Niestety nie przypadł mi do gustu. Jest w formie pianki o nieprzyjemnym zapachu, który pozostaje na bardzo długo tam gdzie psikniemy preparat. Pianka oblepia kanały wewnątrz zostawiając klejącą się powłokę. W samochodzie śmierdziało jak w szpitalu lub aptece...

Czytałem, że dużo daję ozonowanie klimy. Dzwoniłem do trzech warsztatów i cena we wszystkich 50zł za 30min ozonowania. Pojechałem z ciekawości zobaczyć jaki będzie efekt. Zdziwiłem się, że "ozonator" był wielkości ryzy papieru i na allegro są takie za 260zl.
Profesjonalny kosztuje ok 2,5tys zł. Po ozonowaniu było lepiej ale dalej miałem smród po preparacie ATAS bo oblepił nawiewy w środku.

Czekało mnie mycie z lepkiej mazi nawiewów w środku - dużo roboty.

Od tego momentu fotoporada dla tych którzy jeszcze nie zainwestowali w środek do odgrzybiania.

W serwisie Skoda gdzie pracuję kolega stosują WURT i to był strzał w 10.
Na allegro można dostać taki preparat bez problemu za ok 21zł plus dodatkowo jest jeszcze WURTH QuickFresh. Ten ostatni stosuję przy zamkniętym obiegu klimy, wkładając puszkę do środka, która wypuszcza zawartość w samochodzie. Na forum passata ktoś... pisał, że dobrze działa (ja nie używałem).

Główne narzędzia to dwa rodzaje TORXów, klucz nasadowy 6mm, śrubokręt.
Obrazek
Obrazek
Na początek trzeba wymienić filtr kabinowy na nowy najlepiej węglowy. Trzeba odkręcić cztery śruby przy podszybiu, zdjąć osłonkę i jest filtr, który się wypina.
Obrazek
Obrazek
Mój filtr kabinowy był wymieniany miesiąc temu dlatego wyczyściłem go z paprochów i odkurzyłem
Obrazek
Miejsce gdzie był filtr kabinowy pryskamy i najważniejsze wkładamy rurkę dołączoną razem z preparatem do środka i dokładnie pryskamy w środku (klima-wiatrak wyłączony!)
Obrazek
To samo z wszystkimi nawiewami w środku samochodu. Wkładamy do każdego nawiewu rurkę i pryskając wyjmujemy ją tak żeby cała długość była dokładnie spryskana aż po wylot nawiewu. W sumie jest strona lewa, środek i prawa, nawiew szyby, nawiewy na nogi i można jeszcze spryskać nawiewy znajdujące się pod fotelami (nawiewy na nogi pasażerów z tyłu). Jeśli mamy nawiewy podświetlane od Bory trzeba zachować środki ostrożności żeby nie zrobić zwarcia pryskając na instalację od podświetlenia.

Następnie klima w środku. Trzeba dostać się do wiatraka. Odkręcamy schowek
Obrazek
Obrazek
Teraz trzeba odkręcić plastikową dużą śrubę trzymającą czarną piankę, odgiąć ją i odkręcić dwie śruby
Obrazek
Wypinamy wtyczkę od wiatraka i wyciągamy go
Obrazek
Czyścimy wiatrak, pryskamy łopatki wiatraka. To samo ze środkiem, czyścimy co się da i pryskamy dokładnie chłodniczkę klimy
Obrazek
Obrazek
Skręcamy wszystko i włączamy nawiew żeby wszystko się rozprowadziło po kanałach klimy. Ja włączyłem tak żeby powietrze leciało wszystkimi kanałami. Nie może nas być w tym momencie w samochodzie. Warto zamknąć okna i drzwi (zostawić tak na ok 10-20 min). Później należy wywietrzyć samochód przed jazdą.
Ostatnio zmieniony pn cze 21, 2010 00:14 przez thomas1919, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
KoJ@K
...
...
Posty: 5923
Rejestracja: pt maja 28, 2010 08:45
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

[MK4] Odgrzybianie klimatyzacji fotoporada

Post autor: KoJ@K » pt lip 29, 2011 01:46

Wyjąłeś schowek bez demontowania tunela środkowego ?


Obrazek

Awatar użytkownika
thomas1919
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 207
Rejestracja: sob cze 16, 2007 15:57
Lokalizacja: Zawiercie woj. śląskie
Kontakt:

Re: [MK4] Odgrzybianie klimatyzacji fotoporada

Post autor: thomas1919 » sob lip 30, 2011 10:57

KoJ@K pisze:Wyjąłeś schowek bez demontowania tunela środkowego ?
Tak, ponieważ nie mam przy schowku na dole po lewej takiego plastiku, który jest przykręcany gdzieś... do tunelu (śruba nr 2 na rysunku). Dzięki temu jest to niezależne od siebie.



Awatar użytkownika
KoJ@K
...
...
Posty: 5923
Rejestracja: pt maja 28, 2010 08:45
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

[MK4] Odgrzybianie klimatyzacji fotoporada

Post autor: KoJ@K » ndz lip 31, 2011 12:57

Aha,takie rzeczy. ;)
A czy używał ktoś takiego środka,lub czy można by go użyc: http://allegro.pl/savo-srodek-przeciw-p ... 23102.html" onclick="window.open(this.href);return false; ?? Użyłem go kiedyś w domu na ścianie i zadziałał bardzo skutecznie i do tej pory nie ma śladu po grzybach,pleśni.


Obrazek

Awatar użytkownika
DamianCU
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 900
Rejestracja: ndz maja 01, 2005 13:13
Lokalizacja: Ośvwięcim, Przeciszóvw

[MK4] Odgrzybianie klimatyzacji fotoporada

Post autor: DamianCU » pt sie 12, 2011 21:47

Raczej tylko na ściany.


Każdy jest Kimś [VW]
Pozdrawiam DamianCU
GTI: viewtopic.php?f=88&t=346397" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
KoJ@K
...
...
Posty: 5923
Rejestracja: pt maja 28, 2010 08:45
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

[MK4] Odgrzybianie klimatyzacji fotoporada

Post autor: KoJ@K » sob sie 20, 2011 09:39

No właśnie - Raczej :D


Obrazek

s_n
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: ndz lip 27, 2008 23:24
Lokalizacja: Kielce/Dublin

Re: [MK4] Odgrzybianie klimatyzacji fotoporada

Post autor: s_n » ndz wrz 18, 2011 22:17

KoJ@K pisze:Wyjąłeś schowek bez demontowania tunela środkowego ?
Ja niestety musialem rozebrac caly tunel zeby dostac sie do tej jednej srubki bez ktorej nie idzie zdjac schowka. Jest swietna porada na http://uk-mkivs.net/forums/p/353807/2403871.aspx. Krok po kroku i sie udalo. Podobnie jak kolega powyzej uzywalem srodka Wurth.



Awatar użytkownika
truckman
Varia(n)t
Varia(n)t
Posty: 11847
Rejestracja: ndz paź 18, 2009 20:25

[MK4] Odgrzybianie klimatyzacji fotoporada

Post autor: truckman » śr wrz 21, 2011 12:33

s_n, urwij i wyjdzie na to samo, nie potrzebna jest tamta srubka :)


Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „FAQ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości