Wysoka temperatura silnika

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

paw_wen
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: wt lis 21, 2006 23:46
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Wysoka temperatura silnika

Post autor: paw_wen » pt cze 03, 2011 16:33

Mam problem ze swoim Golfem III 1,6 AEE benzyna + LPG, mianowicie nie włącza się wentylator chłodnicy, wymieniłem czujnik temp. ten przy chłodnicy który steruje wentylatorem, po zalaniu płynem i rozgrzaniu silnika na wolnych obrotach zaczął pracować, temperatura w normie przeczekałem dwa pełne cykle włączenia się wentylatora i myślałem że wszystko będzie ok. Jednak problem wystąpił podczas jazdy samochodem, temperatura silnika po przejechaniu ok 10 km wzrosła do ok 100 stopni, więc zjechałem na parking otwieram maskę a tu wentylator nie kręci się. Zgasiłem stacyjkę i w tym momencie wentylator ruszył. nie będę opisywał dalej ale taka sytuacja powtórzyła się jeszcze kilka razy w tym dniu. Co to może być, że na wolnych obrotach wentylator się załancza natomiast podczas jazdy nie. Dodam jeszcze że termostat był wymieniany jakieś 10 tyś km temu więc chyba dobry, układ chłodzenia odpowietrzony. Po podpięciu wentylatora na "krótko" działa w dwóch zakresach prędkości.


KOPCI KASZLE ALE "BRYKA" VW Golf III 1,6 silnik AEE (pb95 / LPG sekwencja "Vector")

Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

Wysoka temperatura silnika

Post autor: Paweł Marek » pt cze 03, 2011 17:59

Chyba wszystko jest ok. Ale nie napisałeś ile stopni pokazuje na liczniku w momencie kiedy załącza się wntylator, oraz czy startuje na pierwszym czy od razu na drugim biegu. Generalnie w czasie jazdy wenty;lator bardzo rzadko się włącza bo chłodzenie pędem powietrza wystarcza, chyba że w korkach, albo pod górke na niskim biegu , troche tych górek masz koło Wadowic. Eewntualnie warto byłoby jeszcze wyjąc termostat rozrać go w naczyniu z olejem i sprawdzić czy otwiera się w pełnym zakresie bo jakość zamienników termostatów jest tragiczna. Za włączanie wentylatora po zgaszeniu silnika odpowiada inny czujnik - przy silniku, więc może faktrycznie silnik troszku jest przegrzany bo nie jest zachowana pełna cyrkulacja płynu, z winy tego termostatu, czasem tez łamią się łopatki na pompie wody.


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

Awatar użytkownika
jjaworskyy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 433
Rejestracja: czw maja 05, 2011 19:31
Lokalizacja: WOLNE MIASTO GDAŃSK

Wysoka temperatura silnika

Post autor: jjaworskyy » pt cze 03, 2011 22:24

z tego co piszesz to podczas jazdy masz 100 stopni? wskazówka jest na pierwszej kresce patrzac na środkową?? i nie napisales czy te 10 km to jazda stała czy korki... u mnie w golfie zalacza sie tez jakos okolo 100 stopni



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8873
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

Wysoka temperatura silnika

Post autor: marcin7x5 » pn cze 06, 2011 11:14

A ja radze ci sprawdzić czy na jednym z przewodów od tego czujnika co wymieniłeś (w chłodnicy) masz cały czas napięcie. Naet bez włozonego kluczyka do stacyjki musi byc. Tak samo musi byc po przekręceniu kluczyka. Z opisu wynika, że nie masz zasilania po uruchomieniu silnika. Byc może cos gdzies nie kontaktuje na złączce elektrycznej. Posprawdzaj wszystkie połaczenia i bezpieczniki. Jak dla mnie jest to problem typowo elektryczny.



paw_wen
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: wt lis 21, 2006 23:46
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Wysoka temperatura silnika

Post autor: paw_wen » pn cze 06, 2011 21:43

Powiem tak, od dwóch dni jeżdżę na "zwartym" wentylatorze (połączyłem w kostce czujnika tego na chłodnicy za pomocą spinacza do papieru:-) dwa przewody. wiatrak chodzi na wysokich obrotach przez cały czas) problem jednak dalej występuje, podczas jazdy temp wyskakuje na kreskę powyżej środkowej czyli ok 100 stopni,(jedynie pomaga mu włączenie ogrzewania i nawiewu na 4 ale przy dzisiejszych temperaturach taka jazda nie należy do zbyt komfortowych) jak pisałem wcześniej na wolnych obrotach i postoju wszystko działa tak jak powinno. Problem pojawia się podczas jazdy po górkach bo innego terenu u mnie w rejonie niema. Rozmawiałem z zaprzyjaźnionym mechanikiem i stwierdził jak to napisał Paweł Marek z Biertowic:-) że najprawdopodobniej nie wyrabia pompa wody (tylko że rozrząd wymieniałem jakieś 30 tyś temu razem z pompą). Mechanik wyjaśnił, że przy niewyróbce pompy mogą różnić się też odczyty temp, na czujnikach i ten w silniku pokazuje 100* natomiast ten na chłodnicy poprzez awarie pompy może dostawać niższy odczyt. W czwartek jestem umówiony na sprawdzenie pompy. (ma rozbierać rozrząd) wtedy napiszę czy coś to dało. na razie dzięki za porady.


KOPCI KASZLE ALE "BRYKA" VW Golf III 1,6 silnik AEE (pb95 / LPG sekwencja "Vector")

Awatar użytkownika
zielu
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 5218
Rejestracja: ndz sie 29, 2004 21:24
Lokalizacja: Wieluń
Kontakt:

Wysoka temperatura silnika

Post autor: zielu » wt cze 07, 2011 10:21

a czy po takiej jeździe i podniesieniu się temp, jak otwierasz maskę nie zauważyłeś żeby ze zbiorniczka wyciekał troche płyn??


Obrazek

stivengti
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: pn cze 06, 2011 20:28

Wysoka temperatura silnika

Post autor: stivengti » wt cze 07, 2011 21:56

wymień termostat...czujnik temperatury który mi tez pokazywal 110stopni i jeszcze wlacznik wentylatorow zeby sie samo automatycznie wlaczalo...moze byc tez popma wody uszkodzona to wszystko zrobisz i musi dzialac



paw_wen
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: wt lis 21, 2006 23:46
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Wysoka temperatura silnika

Post autor: paw_wen » wt cze 14, 2011 08:56

Awaria usunięta, wymieniłem termostat stary nie otwierał się do końca przez co nie puszczał pełnego obiegu płynu do chłodnicy. Więc czujnik nie dawał sygnału do wentylatora bo w chłodnicy temp była dużo niższa niż w silniku... Dzięki za pomoc...


KOPCI KASZLE ALE "BRYKA" VW Golf III 1,6 silnik AEE (pb95 / LPG sekwencja "Vector")

Zzzymus
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 35
Rejestracja: śr sie 25, 2010 21:25

Re: Wysoka temperatura silnika

Post autor: Zzzymus » śr lip 13, 2011 15:00

a czy po takiej jeździe i podniesieniu się temp, jak otwierasz maskę nie zauważyłeś żeby ze zbiorniczka wyciekał troche płyn??
A co to może oznaczać?

U siebie mam podobnie, tzn ze czasem temperatura silnika dojedzie do 100 i stoi. Termostat wymieniałem ponad rok temu, ale wcześniej jak miałem cały czas otwarty termostat to też w korkach temperatura dochodziła do 100 stopni. W czasie jazdy temperaturę mam w granicach 80-90, jedynie podczas wolniejszej jazdy lub w korkach dochodzi do 100. Musze się zainteresować moją pompą wody bo ostatnio coś piszczała i jak poruszałem kołem pompy wody to przestała.



Awatar użytkownika
zielu
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 5218
Rejestracja: ndz sie 29, 2004 21:24
Lokalizacja: Wieluń
Kontakt:

Wysoka temperatura silnika

Post autor: zielu » śr lip 13, 2011 15:22

no w tedy właśnie prawdopodobnie pompa do wymiany... u siebie miałem takie objawy i po wymiany pompy wszystko OK


Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Volkswagen: Golf - mk3 (1991- 1997)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości