Bezdotykowe mycie samochodu od A do Z

Gotowe opisy różnych podzespołów aut, także nasze porady.

Moderatorzy: Moderatorzy, VIP

Awatar użytkownika
Wojtek
VW Baron
VW Baron
Posty: 3003
Rejestracja: sob cze 17, 2006 14:06
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

Bezdotykowe mycie samochodu od A do Z

Post autor: Wojtek » czw kwie 21, 2011 16:39

Witam. Jako, że dużo osób z racji mojej pracy zwraca się do mnie z pytaniem "jak myć auto myjką ciśnieniową" postanowiłem zrobić mały poradnik. Wiem, że temat jest błahy i może wydać się śmieszne, że tak trywialną rzecz jak mycie samochodu opisuję - ale po ilości pytań o to "jak myć, żeby było dobrze" oraz wielu dyskusjach, że bezdotykowo nie da się dobrze umyć auta stwierdziłem, że taka porada nie zaszkodzi ;)

Co będzie potrzebne:

- brudny samochód ;)
- myjka ciśnieniowa
- "pianownica" do myjki ciśnieniowej (opcjonalnie opryskiwacz kompresyjny (chociażby taki do pryskania drzewek)
- środek myjący - w zależności od tego jak go nakładamy albo typowa "piana aktywna", albo środek niskopieniący
- wosk na mokro
- ściągaczka do wody / ircha
- czernidło do zderzaków + pianka do opon
- opcjonalnie tzw detailer (nabłyszczacz) + miękka szmatka z mikrowłókien
- w wypadku polerowanych felg pasta polerska + środek do mycia felg o odczynie obojętnym

Brudne auto (ciężko na tym lakierze "złapać brud na zdjęciu" )
Obrazek Obrazek Obrazek

Etap 1 - mycie
Za pomocą pianownicy (opcjonalnie opryskiwacza) nakładamy pianę aktywną na całe auto. Na co zwrócić uwagę:
- każdą chemię aktywną nakładamy od DOŁU samochodu do GÓRY (nigdy odwrotnie) - zapobiega to powstawaniu zacieków po myciu samochodu.
- chemię aktywną nakładamy na SUCHY i brudny samochód. Nie należy spłukiwać auta przed myciem!! (najprościej mówiąc są 2 powody - chemia spłynie po wodzie zamiast zostać na aucie, a to co zostanie rozcieńczy się z wodą i nie będzie miało odpowiedniej mocy)
- Chemia ma poleżeć na aucie parę minut, ale nie należy dopuścić do jej wyschnięcia.
- Jeżeli mamy polerowane ranty/felgi to przed nałożeniem chemii aktywnej spryskujemy je środkiem do mycia felg o odczynie obojętnym -zabezpieczy to koła przed zmatowieniem. Podczas nakładania chemii uważamy żeby nie pryskać jej po felgach (jak trochę spadnie nic się nie stanie ;) )
Na tym etapie auto wygląda tak:
Obrazek Obrazek

Chemię spłukujemy pod wysokim ciśnieniem bardzo dokładnie - nie chodzi o spłukanie piany z auta tylko o jego umycie - dlatego kawałek po kawałku myjemy samochód :) Tutaj bardzo ważne jest to, że myjemy OD GÓRY DO DOŁU - odwrotnie jak przy nakładaniu chemii. Po umyciu samochód wygląda tak:
Obrazek Obrazek

ETAP 2 - woskowanie
Następnie nakładamy na całe auto wosk na mokro. Tutaj nie ma znaczenia jak nakładamy, możemy pianownicą, możemy opryskiwaczem. Nie ma znaczenia czy na suche czy na mokre auto
Obrazek Obrazek Obrazek

Ponownie bardzo dokładnie myjemy auto wodą pod ciśnieniem - wymyte i nawoskowane auto:
Obrazek Obrazek Obrazek

Teraz za pomocą CZYSTEJ i WILGOTNEJ irchy (najlepiej naturalnej) wycieramy samochód do sucha.
Obrazek Obrazek Obrazek

Tutaj w zasadzie można zakończyć opis. Lakier jest wyczyszczony i zabezpieczony. Teraz możemy zadbać o ogólny wygląd auta:

ETAP 3- nabłyszczanie
Opony spryskujemy pianką, zderzaki czernidłem (uwaga - plak to nie jest czernidło do zderzaków i szczerze go odradzam)
Obrazek Obrazek

Na zakończenie nakładamy na samochód detailer - tutaj w zależności od konkretnego środka sposoby są różne - ogólna porada jest taka, że szmatka musi być czysta (jak nowa) żeby nie porysować lakieru. Jeżeli mamy polerowane felgi możemy przetrzeć je delikatnie pastą polerską. Po tym wszystkim samochód wygląda tak:

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

I tyle. Samochód nadaje się do pokazania go ludziom ;) na całość potrzeba było około 15-20 minut na wyczyszczenie i 10-15 minut na dodatkowe nabłyszczenie.

Środki jakie zostały wykorzystane:
Pianownica typ HD/HDS - http://skleptechniczny.pl/Pianownica_La ... p1961.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Piana aktywna DLS125
wosk na mokro karcher RM 824 - http://skleptechniczny.pl/WOSK_PERLOWY_ ... p1594.html" onclick="window.open(this.href);return false;
środek do mycia felg sonax extreme http://skleptechniczny.pl/Preparat_do_m ... p1272.html" onclick="window.open(this.href);return false;
pianka do opon sonax http://skleptechniczny.pl/Pianka_do_opo ... p1252.html" onclick="window.open(this.href);return false;
nabłyszczacz TENZI CAR SHINE http://skleptechniczny.pl/Srodek_NABLYS ... p1757.html" onclick="window.open(this.href);return false;
ściereczki z mikrofibry sonax http://skleptechniczny.pl/Sciereczka_z_ ... p1498.html" onclick="window.open(this.href);return false;
ircha naturalna http://skleptechniczny.pl/100_NATURALNA ... p1352.html" onclick="window.open(this.href);return false;
dodatkowo do felg pasta autosol

Oczywiście nikt nie mówi, że mają to być te konkretne środki, ja korzystam z tych i jestem z nich zadowolony.


Dziękuję za uwagę i mam nadzieję, że komuś się przyda ta porada. W razie pytań proszę pisać w tym temacie a nie na pw, aby wszyscy na tym skorzystali :)


Obrazek

Awatar użytkownika
A r t u r
,
,
Posty: 1583
Rejestracja: śr cze 13, 2007 19:55
Lokalizacja: Garwolin
Kontakt:

Bezdotykowe mycie samochodu od A do Z

Post autor: A r t u r » czw kwie 21, 2011 18:34

Wojtek,

Fajna fotoporada :-) piszesz że wszystko schodzi się 35 minut, hmmm będę musiał pomyśleć o myjce, mi ręcznie zajmuje razem z mleczkiem do polerowania dobre 2 godziny,

Z porady najbardziej podoba mi się auto po etapie 1 :okej:



Awatar użytkownika
_Raq_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 380
Rejestracja: pn sie 10, 2009 19:11
Lokalizacja: Kraków

Bezdotykowe mycie samochodu od A do Z

Post autor: _Raq_ » czw kwie 21, 2011 20:25

Wojtek pisze:- każdą chemię aktywną nakładamy od DOŁU samochodu do GÓRY (nigdy odwrotnie) - zapobiega to powstawaniu zacieków po myciu samochodu.
w sumie najbardziej z całej porady mnie zaskoczył ten etap

Przyznam się bez bicia, że zawsze robiłem to odwrotnie - myśląc że jak pianę nałożę od góry to dłużej "poleży" i odmoknie brud... a tu efekt może być inny :)


[size=150][color=red]
Nie dyskutuj z debilem! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.[/color][/size]

[url=http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?p=3218645#3218645/][img]http://img196.imageshack.us/img196/2648/podpis2.jpg[/img][/url]

Awatar użytkownika
bongo
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 7767
Rejestracja: sob wrz 17, 2005 19:58
Lokalizacja: Londyn
Kontakt:

Bezdotykowe mycie samochodu od A do Z

Post autor: bongo » czw kwie 21, 2011 21:25

Wojtek pisze:- chemię aktywną nakładamy na SUCHY i brudny samochód. Nie należy spłukiwać auta przed myciem!!
A ja myślałem inaczej... :kac:



Awatar użytkownika
zajac
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2492
Rejestracja: sob sty 21, 2006 23:18
Lokalizacja: krakow,skarzysko
Kontakt:

Bezdotykowe mycie samochodu od A do Z

Post autor: zajac » sob kwie 23, 2011 01:54

Wojtek pisze:chemię aktywną
a to co dostałem do karchera to jest piana aktywna??? :helm:

czy to samo można rozumieć pod nazwą szampon samochodowy ? czy są 2 różne rzeczy?


Moje mark 4 http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=251704&start=0

NARZĘDZIA I SPRZĘT WARSZTATOWY - SPRZEDAŻ
Pomoc prawna - ubezpieczenia
Ubezpieczenia PZU OC, AC, NNW, Pakiety - Tanio

Awatar użytkownika
Wojtek
VW Baron
VW Baron
Posty: 3003
Rejestracja: sob cze 17, 2006 14:06
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

Bezdotykowe mycie samochodu od A do Z

Post autor: Wojtek » sob kwie 23, 2011 08:51

2 róże rzeczy. Ty z tego co wiem to dostałeś pianę aktywną, ale nie koniecznie aż tak pieniącą jak to czym ja myję (aczkolwiek nie wiem do końca co Ci chłopaki spakowali, bo mnie nie było w firmie wtedy)


Obrazek

Awatar użytkownika
inż. Mk2_marcin
Golfista
Golfista
Posty: 2034
Rejestracja: sob lis 07, 2009 18:05
Lokalizacja: Kraków

Bezdotykowe mycie samochodu od A do Z

Post autor: inż. Mk2_marcin » sob kwie 23, 2011 12:29

Spróbowałem jak napisałeś i jest bajecznie :D


Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
bongo
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 7767
Rejestracja: sob wrz 17, 2005 19:58
Lokalizacja: Londyn
Kontakt:

Bezdotykowe mycie samochodu od A do Z

Post autor: bongo » ndz kwie 24, 2011 10:07

Wojtek, No właśnie.Ja próbowałem DLS 125,teraz Dimmera i pienić się pieni,ale nie jest to nigdy tak gęsta piana jak w myjniach :bajer:
Czy to kwestia samej myjki?Ale w sumie do rzucania piany nie trzeba jakiegoś wielkiego ciśnienia.Mam oryginalną pianownicę Karchera,myjkę też Karchera..
Może zaproponujesz jakąś inną dobrą chemię?



Awatar użytkownika
Wojtek
VW Baron
VW Baron
Posty: 3003
Rejestracja: sob cze 17, 2006 14:06
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

Bezdotykowe mycie samochodu od A do Z

Post autor: Wojtek » ndz kwie 24, 2011 10:34

jak masz tą pianownicę żółtą lub szarą (w każdym razie plastykową) to nigdy efektu lepszego nie uzyskasz. Ja u siebie daję pianę dużo poniżej "maksymalnych możliwości" pianownicy (nie chcę za mocno lakieru traktować) a efekt jest na fotkach. Ale (żeby nie było za różowo) żeby można było użyć takiej przemysłowej (mamy też z mocowaniami do myjek serii K) musisz mieć minimum k5.20 żeby to miało ręce i nogi.

Co do chemii to Dimer jak dla mnie jest za mocny do osobówek - potrafi zmatowić lakier :)


Obrazek

Awatar użytkownika
bongo
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 7767
Rejestracja: sob wrz 17, 2005 19:58
Lokalizacja: Londyn
Kontakt:

Bezdotykowe mycie samochodu od A do Z

Post autor: bongo » ndz kwie 24, 2011 10:59

Wojtek, tak myślałem..
Nie będę kombinował z innymi pianownicami,zresztą z tego co piszesz to moja myjka i tak się nie nadaje :chytry: Zresztą na moje potrzeby wystarczy w zupełności.
Jeszcze jedno pytanie,gdzie można kupić RM 824 w mniejszym opakowaniu niż 20kg?



harvard
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 532
Rejestracja: sob sie 29, 2009 10:04
Lokalizacja: jukej

Bezdotykowe mycie samochodu od A do Z

Post autor: harvard » wt maja 10, 2011 06:46

Fajny poradnik.
Mam pytanie czy stosując wosk na mokro a potem go wcierając mikrofibrą nie szkodzimy lakierowi?? czytałem jest jest taka pasta SWIRL REMOVER (na allegro nie widzę jej) która maskuje koliste rysyz myjki. Czy ona aby czasem nie szkodzi?
czy woskowani i ręczne polerowanie nie rysuje lakieru??


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

Awatar użytkownika
Wojtek
VW Baron
VW Baron
Posty: 3003
Rejestracja: sob cze 17, 2006 14:06
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

Bezdotykowe mycie samochodu od A do Z

Post autor: Wojtek » śr maja 11, 2011 16:35

Wosku na mokro nie wciera się w ogóle, tylko jak sama nazwa mówi spłukuje się go wodą.
harvard pisze:czytałem jest jest taka pasta SWIRL REMOVER (na allegro nie widzę jej) która maskuje koliste rysyz myjki. Czy ona aby czasem nie szkodzi?
o tej nie słyszałem, natomiast każda politura ma takie zadanie - usunąć mikrorysy i nie szkodzą one lakierowi.
harvard pisze:czy woskowani i ręczne polerowanie nie rysuje lakieru??
woskuje się po to, żeby wyrównać powierzchnię - wypełnić rysy woskiem. Owszem, możesz porysować lakier, jak będziesz nakładał/polerował brudną szmatą, ale robiąc to "zgodnie z zaleceniem producenta" nie masz szans zarysować lakieru.


Obrazek

borek
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 97
Rejestracja: śr wrz 29, 2004 18:17
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Bezdotykowe mycie samochodu od A do Z

Post autor: borek » śr maja 11, 2011 18:30

harvard pisze: czytałem jest jest taka pasta SWIRL REMOVER (na allegro nie widzę jej) która maskuje koliste rysyz myjki. Czy ona aby czasem nie szkodzi?
Pewnie chodzi o taki produkt http://www.all4auto.pl/meguiars-swirlx- ... ?cPath=1_3" onclick="window.open(this.href);return false; Polecam również Autoglym SRP http://www.all4auto.pl/autoglym-super-r ... p-275.html" onclick="window.open(this.href);return false;



Shmatan
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 6972
Rejestracja: sob sie 01, 2009 22:06
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Bezdotykowe mycie samochodu od A do Z

Post autor: Shmatan » czw maja 12, 2011 13:24

srp nie usuwa swirli, a jedynie je maskuje (typowy AIO cleaner, filler, glaze i sealant)



ODPOWIEDZ

Wróć do „FAQ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości