Chuczy pompa wody, "opiłki" gumy na pompie

Tutaj piszemy o problemach związanych z mechaniką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

mnt1984
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 47
Rejestracja: czw lut 01, 2007 01:25
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Chuczy pompa wody, "opiłki" gumy na pompie

Post autor: mnt1984 » pn mar 14, 2011 13:45

Witam,

Od jakiegoś czasu zauważyłem (usłyszałem) że podczas pracy silnika słychać jeszcze jakiś dziwny dźwięk, porównywalny do odgłosu jakby łożysko kręciło się bez smarowania - czyli takie chuczenie. Po ściągnięciu paska wieloklinowego i sprawdzeniu wszystkich kół pasowych wyszło iż to koło pasowe od pompy wody. Czy to oznacza iż pompa jest do wymiany? Druga sprawa to fakt, iż pasek na kole pompy wody nie "chodzi" równo, tylko delikatnie się przemieszcza w lewo i prawo. Zauważyłem też że na pompie pojawiły się "opiłki" chyba gumy, wygląda na to że pasek chyba przez to przesuwanie się ściera...Koło od pompy wody nie ma rowków ale wiadomo chodzi po nim pasek wielorowkowy i od tego na tym kole zrobiły się takie jakby delikatne rowki. Teraz jak pasek nie chodzi równo to chyba przez te rowki na kole pojawił się efekt ścierania... Czy te dwie sprawy można ze sobą powiązać? Chuczenie i nierówną pracę paska po kole? Zauważyłem też rolka napinająca też delikatnie lata na boki - względem pręta do którego jest przykręcona, po ściągnięciu paska nie czuć aby miała luz, ale jak się nią zakręci ręką to nie obraca się idealnie równo tylko jakby tak lata na boki. Pod wieczór dodam zdjęcie na którym będzie widać te "opiłki" gumy.

Dotyczy to:

Golf III 1.9 TDI, kod silnika: ALE, rocznik 1997


GOLF IV 1.9 TDI 74KW AXR 2002

rafxxx
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 402
Rejestracja: pn sie 31, 2009 01:38
Lokalizacja: szczecin

Chuczy pompa wody, "opiłki" gumy na pompie

Post autor: rafxxx » pn mar 14, 2011 14:02

skoro lata ci kolo od pompy wody to wiadomo ze rolkae jest do wymiany na wylaczonym silniku jesli mozesz ruszac w lewo i prawo, a plyn chlodniczy ci nie ucieka? bo jak pompa uszkodzona to zazwyczaj ubywa jak pasek nie chodzi rowno to raczej na logike wiadomo ze reszta rolek i pasek beda sie rozwalac po kolei do mechanika szybko zmien pompe i pasek i najlepiej caly zestaw po ktorym idzie pasek wielorowkowy i bedziesz mial spokoj



mnt1984
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 47
Rejestracja: czw lut 01, 2007 01:25
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Chuczy pompa wody, "opiłki" gumy na pompie

Post autor: mnt1984 » pn mar 14, 2011 14:16

Trochę mnie źle zrozumiałeś, nie lata koło od pompy tylko chuczy, a lata trochę rolka od napinacza, chociaż jak nią ręką ruszałem po zdjęciu paska to nie czuć luzu. Płynu mi nie ubywa, jak kiedyś wymieniłem tak cały czas jest tyle samo płynu.


GOLF IV 1.9 TDI 74KW AXR 2002

rafxxx
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 402
Rejestracja: pn sie 31, 2009 01:38
Lokalizacja: szczecin

Chuczy pompa wody, "opiłki" gumy na pompie

Post autor: rafxxx » pn mar 14, 2011 14:27

a skad wiesz ze chuczy kolo od pompy? kreciles nia po zdjeciu paska i wiesz ze ona? bo jak wiesz dzwiek rozchodzi sie po metalu wiec ciezko tak na sluch stwierdzic czy napewno pompa huczy? za to jak lata ci rolka napinacza to powiem szczerze stawiam na niego ze on wydaje dzwiek i przenosi i wydaje ci sie ze to pompa, i jak lata troche rolka to lepiej wymienic, ja mialem tak kiedys ze napinacz poszedl i myslaklem ze zaraz silnbik mi sie rozleci;) ale po wymianie bylo



mnt1984
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 47
Rejestracja: czw lut 01, 2007 01:25
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Chuczy pompa wody, "opiłki" gumy na pompie

Post autor: mnt1984 » pn mar 14, 2011 14:32

Ściągnełem pasek i kręciłem po kolei kołami i wydaje mi się że to właśnie od pompy wody..


GOLF IV 1.9 TDI 74KW AXR 2002

rafxxx
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 402
Rejestracja: pn sie 31, 2009 01:38
Lokalizacja: szczecin

Chuczy pompa wody, "opiłki" gumy na pompie

Post autor: rafxxx » pn mar 14, 2011 14:35

mozliwe ze pompa zaczyna siadac w takim razie ale jeszcze troche pociagnie, napinacz jak masz luz to podejrzewam ze bedzie do wymiany , ale poczekaj na odpowiedzi innych w takim razie bardziej doswiadczonyuch forumowiczow:)



mnt1984
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 47
Rejestracja: czw lut 01, 2007 01:25
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Chuczy pompa wody, "opiłki" gumy na pompie

Post autor: mnt1984 » pn mar 14, 2011 14:44

OK, dzieki za zainteresowanie.
Dodam też jeszcze że cały napinacz drga (skacze) całkiem mocno, wydaje mi się że wcześniej prawie nie drgał. Sam napinacz był wymieniany jakieś 35 - 40 tys km temu.


GOLF IV 1.9 TDI 74KW AXR 2002

mnt1984
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 47
Rejestracja: czw lut 01, 2007 01:25
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Chuczy pompa wody, "opiłki" gumy na pompie

Post autor: mnt1984 » wt mar 15, 2011 11:03

Byłem jeszcze raz w garażu, założyłem pasek, popatrzyłem jak to chodzi.. i tak jak już wcześniej pisałem, napinacz drga dosyć mocno, czy to miałoby wpływ na to że pasek chodzi nierówno po kole od pompy wody? przesuwa się delikatnie w lewo - prawo. Tak myślę że to chyba przez to się też ściera. Ma ktoś jakieś pomysły co z tym dalej zrobić?


GOLF IV 1.9 TDI 74KW AXR 2002

ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechanika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości