Phulips DAP 650 i uderzenia głosnika gdy jest cisza

Sprzęt audio do Naszych aut i wszystko co z nim związane.

Moderatorzy: dan124, powalla, VIP

Awatar użytkownika
Gawior
Forum Master
Forum Master
Posty: 1807
Rejestracja: śr lip 15, 2009 21:38
Lokalizacja: Częstochowa

Phulips DAP 650 i uderzenia głosnika gdy jest cisza

Post autor: Gawior » pt mar 11, 2011 10:14

Witam wszystkich. Ostatnio kupiłem ( wylicytowałem ) na alledrogo wzmacniacz samochodowy ze starej dobrej serii - Philips DAP 650 ( rzeczywiste 4x50W ).

Wzmacniacz dotarł wczoraj i po jego podłączeniu w miejsce wcześniejszego wzmacniacza ( z nim tego problemu nie było ) wzmacniacz w momencie jak się włącza to daje takie lekkie uderzenie na głośnik i przy wyłączeniu też. Występuje to także jak nic nie "leci" w radiu np. przy przełączaniu piosenek na CD, czy po przełączeniu z Radia na CD zanim wczyta piosenkę. Wtedy słychać takie lekkie uderzenia, pukania.

Dodam że jak pokrętło GAIN we wzmacniaczu ( czy jak to tam w tym wzmacniaczu oznaczyli ) jest na maksa nie zauważyłem tego efektu, ale wtedy bardzo wali głośnik ( za głośno ), nawet jak na sterowaniu wyjściem RCA w radiu dam na minimum.
Jak zmniejszyłem GAIN to jest właśnie efekt tych lekkich uderzeń, puknięć z głośnika.
Czy może być to wina potencjometru GAIN , czy czegoś innego. Na wcześniejszym wzmacniaczu tego nie było, a kable RCA, przewody zasilające są te same.
Ten wzmacniacz był strasznie brudny w środku i w otworach z pokrętłami i przełącznikami ( kłaczki kurzu itp. ). Czy może to być wina zabrudzenia potencjometru ?

Puki co wzmacniacz napędza głośnik bassowy, ale ma być też do napędzenia zestawu odseparowanego na przodzie ( Hertz HSK 165 ) i nie chciał bym mieć jakichś obcych dźwięków kiedy w głośnikach nastanie cisz, a wzmacniacz będzie włączony.

Występowało to wczoraj wyłączonym silniku, jak i dzisiaj podczas jazdy.


Moja dorożka - http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=325090
Alpine Fantomface CDA-7897->Audio Art 200MS->DLS UR36S (UR2,5 i UR1)->woofer Focal K2P, Rodek R4100A2->STX 8" 23L@35Hz

Awatar użytkownika
slaww
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 629
Rejestracja: sob gru 04, 2010 12:18
Lokalizacja: GdyniaCity

Phulips DAP 650 i uderzenia głosnika gdy jest cisza

Post autor: slaww » pt mar 11, 2011 12:16

Psiknij wd40 nie zaszkodzi.Dziwne i nie mam pojecia co to moze byc.Moze to byc wina wzmaka, w domu na starym radmorze tez slychac pierdniecie z kolumn przy wlaczaniu.

Najlepiej sprawdzic w inny aucie.

Wzmak suszarka, albo dupcia okurzacza wydmuchaj.


Dex P99r >Macrom 59.16[Dynaudio md100&Macrom Md.4] >Audison vr203 & Hifonics falcon >PPI 4200AM >Sony XES S-12

Awatar użytkownika
Gawior
Forum Master
Forum Master
Posty: 1807
Rejestracja: śr lip 15, 2009 21:38
Lokalizacja: Częstochowa

Phulips DAP 650 i uderzenia głosnika gdy jest cisza

Post autor: Gawior » pt mar 11, 2011 18:44

Dobra Panowie. Coś jest nie tak z podłączeniem wzmacniacza chyba. Wzmacniacz jest pod tylną kanapą chwilowo i nie da się jej zamknąć ( poprzedni wzmacniacz był prawie połowę mniejszy i się tam mieścił ) i nie jest na sztywno przymocowany.
Jak go lekko uniosę na włączonym , czy w ogóle ruszę, to dopiero zaczyna coś trzeszczeć i są puknięcia w głośniku. Na dzisiaj jest odłączony, a jutro zabieram się za przebudowę CA od podstaw na ile pogoda pozwoli, bo w garażu to mieści się tylko auto. Do wymiany idą: kable sygnałowe, zasilające, kable do głośników, wzmacniacz i głośniki, do tego na nowo wygłuszone drzwi ( w sumie zostaje tylko samo radio ).


Moja dorożka - http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=325090
Alpine Fantomface CDA-7897->Audio Art 200MS->DLS UR36S (UR2,5 i UR1)->woofer Focal K2P, Rodek R4100A2->STX 8" 23L@35Hz

Awatar użytkownika
Kubus20
VW Baron
VW Baron
Posty: 3221
Rejestracja: sob lut 12, 2005 14:10
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Kontakt:

Phulips DAP 650 i uderzenia głosnika gdy jest cisza

Post autor: Kubus20 » pt mar 11, 2011 23:25

Takie zakłócenia są łapane przez kable sygnałowe. Obstawiałbym kiepską masę, lub jej brak na wejściach we wzmacniaczu skoro na poprzednim wzmaku było ok...



Awatar użytkownika
Gawior
Forum Master
Forum Master
Posty: 1807
Rejestracja: śr lip 15, 2009 21:38
Lokalizacja: Częstochowa

Phulips DAP 650 i uderzenia głosnika gdy jest cisza

Post autor: Gawior » sob mar 12, 2011 09:41

Kubus20, jesteś drugą osobą co mi o tym pisze ( na innym forum też mi pisał ktoś o tym ).

Tak mi odpowiedział ktoś na StrefaCarAudio.pl :
"Spróbuj połączyć jego obudowę z karoserią (może być kawałem niegrubego kabelka) jak to nie pomoże sprawdź masy jego RCA.

jak podniesiesz i nim "ruszysz" to coś się robi = podejrzenie zimnych lutów. "

Kiepską masę obstawiasz na wejściu GROUND do wzmacniacza, czy gdzie, bo chyba niedokładnie rozumiem.


Moja dorożka - http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=325090
Alpine Fantomface CDA-7897->Audio Art 200MS->DLS UR36S (UR2,5 i UR1)->woofer Focal K2P, Rodek R4100A2->STX 8" 23L@35Hz

bogib184
Forum Master
Forum Master
Posty: 1441
Rejestracja: czw gru 31, 2009 17:50
Lokalizacja: Pułtusk/Maków Mazowiecki
Kontakt:

Phulips DAP 650 i uderzenia głosnika gdy jest cisza

Post autor: bogib184 » sob mar 12, 2011 09:55

Chodzi o masę na kablach sygnałowych - minus, czyli ten płaszcz otaczający bolczyk (+) - tak po chłopsku tłumaczę :helm: i na wejściu RCA na wzmacniaczu tak samo - minus na zewnątrz, dziurka to plus :bigok:



Awatar użytkownika
Gawior
Forum Master
Forum Master
Posty: 1807
Rejestracja: śr lip 15, 2009 21:38
Lokalizacja: Częstochowa

Phulips DAP 650 i uderzenia głosnika gdy jest cisza

Post autor: Gawior » sob mar 12, 2011 15:03

Dobra rozumiem. Zrozumiał bym jak za pierwszym razem napisane było "minus na kablu RCA", czy tam na gnieździe :)


Moja dorożka - http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=325090
Alpine Fantomface CDA-7897->Audio Art 200MS->DLS UR36S (UR2,5 i UR1)->woofer Focal K2P, Rodek R4100A2->STX 8" 23L@35Hz

Awatar użytkownika
Gawior
Forum Master
Forum Master
Posty: 1807
Rejestracja: śr lip 15, 2009 21:38
Lokalizacja: Częstochowa

Phulips DAP 650 i uderzenia głosnika gdy jest cisza

Post autor: Gawior » sob mar 12, 2011 19:48

No i podłączyłem wszystko jak należy i wzmacniacz dalej wydaje szumy itp. Podłączałem 2 różne komplety przewodów RCA i to samo. Podłączałem do wzmacniacza Playera Mp3 przewodami chinch->RCA i też jest coś nie tak.
Jak nic nie gra i dotknie się głośnika to czuć że lekko chodzi.
Nieraz to głośnik chodzi za bardzo i nie koniecznie odpowiednio do bassu ( jakieś dzikie wychyły ).
Jeszcze dzisiaj go rozkręcę i rzucę okiem od spodu na płytkę, na luty i na gniazdo RCA, bo coś się za bardzo rusza.

Teraz mi się przypomina że kiedyś we wcześniejszym wzmacniaczu jak przez przypadek czymś trafiłem w gniazdo RCA we wzmacniaczu, to miałem jak była cisza takie dudnienie w głośniku ( podobnie do teraz ale głośniej i o jednakowym natężeniu ). Okazało się że pękła blaszka od gniazda RCA wchodząca w płytkę ( przylutowana na jej końcu do ścieżki na płytce ). Była to właśnie masa RCA ( minus gniazda RCA ). Po przylutowaniu tego "jak ręką odjął" i problem minął.


Moja dorożka - http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=325090
Alpine Fantomface CDA-7897->Audio Art 200MS->DLS UR36S (UR2,5 i UR1)->woofer Focal K2P, Rodek R4100A2->STX 8" 23L@35Hz

Awatar użytkownika
Gawior
Forum Master
Forum Master
Posty: 1807
Rejestracja: śr lip 15, 2009 21:38
Lokalizacja: Częstochowa

Phulips DAP 650 i uderzenia głosnika gdy jest cisza

Post autor: Gawior » ndz mar 13, 2011 00:51

Po rozebraniu okazało się że była oberwana razem z kawałkiem ścieżki masa wspólna wszystkich 4 wejść RCA.
Dziękuję wszystkim, którzy o tym wspomnieli i dzięki temu także przypomniało mi się o poprzednim wzmacniaczu ( podobny problem i także tam była oberwana masa RCA ).
W tym momencie jest zrobiony by-pass ścieżki sygnału minusowego RCA, ale o działaniu wzmacniacza przekonam się jutro, bo dzisiaj za późno na jego podłączanie.


Moja dorożka - http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=325090
Alpine Fantomface CDA-7897->Audio Art 200MS->DLS UR36S (UR2,5 i UR1)->woofer Focal K2P, Rodek R4100A2->STX 8" 23L@35Hz

Awatar użytkownika
Gawior
Forum Master
Forum Master
Posty: 1807
Rejestracja: śr lip 15, 2009 21:38
Lokalizacja: Częstochowa

Phulips DAP 650 i uderzenia głosnika gdy jest cisza

Post autor: Gawior » ndz mar 13, 2011 19:44

No i tak. Podłączyłem dzisiaj i dalej to samo. Mimo naprawy oderwanej masy RCA nic się nie poprawiło, ale po podłączeniu sygnału z Playera mp3 było lepiej. Niedawno wyjechałem autem i okazało się że przenosi się jakiś sygnał z silnika na wzmacniacz i mam nasilający się dźwięk wraz ze wzrostem obrotów.
Facet wystawiając wzmacniacz na aukcji pisał że u niego było to samo, ale separator pętli masy załatwił sprawę.
Zastanawiam się, czy takie coś załatwi sprawę - http://allegro.pl/sinuslive-gl-205-filt ... 76894.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Czy wina tego brzęczenia od obrotów silnika też może być, że na postoju mam te lekkie stukanie w głośnikach ?


Moja dorożka - http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=325090
Alpine Fantomface CDA-7897->Audio Art 200MS->DLS UR36S (UR2,5 i UR1)->woofer Focal K2P, Rodek R4100A2->STX 8" 23L@35Hz

bogib184
Forum Master
Forum Master
Posty: 1441
Rejestracja: czw gru 31, 2009 17:50
Lokalizacja: Pułtusk/Maków Mazowiecki
Kontakt:

Re: Phulips DAP 650 i uderzenia głosnika gdy jest cisza

Post autor: bogib184 » ndz mar 13, 2011 21:30

Ja teraz testowałem w aucie 3 wzmacniacze, wszystkie miały swoje stanowisko pod tylnym siedzeniem - auto bmw e34, a pod tylnym siedzeniem w beemce jest tyle kabli, wzmacniacz antenowy, cały ustrój od pompy paliwa - ogólnie 10 kg miedzi :grin: i co - pierwszy sony xm - zero zakłuceń, drugi voice kraft wyjęty ze skutera (podpięty dla zabawy i testu) - nie dało się wysiedzieć - pisk od alternatora i trzaski były nie do wytrzymania, monacor - też miał niezłe loty, a przewody rca te same. Dużo zależy od pieca.



Awatar użytkownika
Gawior
Forum Master
Forum Master
Posty: 1807
Rejestracja: śr lip 15, 2009 21:38
Lokalizacja: Częstochowa

Phulips DAP 650 i uderzenia głosnika gdy jest cisza

Post autor: Gawior » ndz mar 13, 2011 23:34

No tak, ale piec to dobry, stary Philips DAP 650 ( polecany ).

Sprzedający na allegro, napisał w opisie takie coś:
"uwaga: moja jedyna wątpliwość co do jego stanu technicznego dotyczy faktu, iż w moim aucie miał on tendencję do wydawania pisku o częstotliwości odpowiadającej obrotom. Nie wiem, czy wynikało to z problemów w aucie, błedu w instalacji czy problemów w samym wzmacniczu. Sprawę zupełnie załatwił 'separator pętli masy' dostępny na Allegro w cenie ok. 20zł. Obecnie na zasilaczu sieciowym jest 'cichy' - nie ma żadnych zakłóceń. "


Moja dorożka - http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=325090
Alpine Fantomface CDA-7897->Audio Art 200MS->DLS UR36S (UR2,5 i UR1)->woofer Focal K2P, Rodek R4100A2->STX 8" 23L@35Hz

bogib184
Forum Master
Forum Master
Posty: 1441
Rejestracja: czw gru 31, 2009 17:50
Lokalizacja: Pułtusk/Maków Mazowiecki
Kontakt:

Re: Phulips DAP 650 i uderzenia głosnika gdy jest cisza

Post autor: bogib184 » pn mar 14, 2011 09:05

Bo to jest bardzo fajnie grający piec :bigok: tylko ma z jakiegoś powodu skłonność do wyłapywania zakłóceń, może obwód masy się nie zamyka, a może przewody RCA nie pasują mu - trzeba próbować do skutku.



Awatar użytkownika
Gawior
Forum Master
Forum Master
Posty: 1807
Rejestracja: śr lip 15, 2009 21:38
Lokalizacja: Częstochowa

Phulips DAP 650 i uderzenia głosnika gdy jest cisza

Post autor: Gawior » pn mar 14, 2011 10:00

Kable sygnałowe były zmieniane, zasilanie samego radia też było zmieniane ( podłączane prosto z akumulatora ). Radio było izolowane od masy samochodu, a przewody do wzmacniacza były ciągnięte od nowa ( z poprzednią instalacją pod wzmacniacz kupiłem to auto ).
W głośnikach podłączonych z samego radia nie ma żadnych zakłóceń.
W poprzednimi wzmacniaczu nie było nic słychać. Gdyby to było coś od radia, to by było też na tamtym wzmacniaczu, a poprzedni wzmacniacz został odpięty i przy radiu nie było nic ruszane.
Więc na chłopsku rozum coś jest z tym wzmacniaczem, skoro po podpięciu jakiegoś urządzenia (Player Mp3) nie mającego nic wspólnego z zasilaniem z samochodu itp. jak i innymi rzeczami w aucie jest dźwięk OK ( puszczony sygnał po kablach do playera chinch->RCA i tylko przewód wzbudzający wzmacniacz z radia samochodowego ).
Jak jeszcze trochę poczytałem, to może być uwalona masa RCA w samym radiu, bo na innym urządzeniu podłączonym do wzmacniacza jest spokój.
Szkoda że nie wpadłem wcześniej na to żeby sprawdzić masę RCA w radiu, a 5 min roboty ( najwięcej czasu z tergo zajmuje znalezienie kluczy do wyjęcia radia :jezor: ).


Moja dorożka - http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=325090
Alpine Fantomface CDA-7897->Audio Art 200MS->DLS UR36S (UR2,5 i UR1)->woofer Focal K2P, Rodek R4100A2->STX 8" 23L@35Hz

ODPOWIEDZ

Wróć do „Car Audio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 55 gości