Parę pytań o montaż radia i wybór anteny.

Wszystko o nawigacji i CB Radiu.

Moderatorzy: k0nr4d, VIP

MojNick
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 118
Rejestracja: ndz lis 29, 2009 01:34
Lokalizacja: Dolnyśląsk

Parę pytań o montaż radia i wybór anteny.

Post autor: MojNick » pn kwie 26, 2010 23:42

Witam.
Na początek informacja - mam VW Borę Sedan ;-)
Zacznę od tego, że posiadam (a bardziej do mnie jedzie) CB Uniden 520XL. Chciałbym je zamontować u siebie nad zwykłym radiem w tym otworze co jest. Czy do takiego montażu potrzebne są jakieś dodatkowe elementy, czy też samo radyjko pasuje idealnie?

Nie mam również anteny. I teraz w głowie mam 2 opcje.
1. Antena mocowaną na stałe - gdyż na dachu jakieś 10cm od zwykłej anteny mam otwór, w którym zaklejony plastikiem, w którym mógł bym taką antenę zamontować.
2. Antenę na magnes, która by jednak była mocowana już na klapie bagaznika.

Dodam, że wybierając opcję nr1 interesowała by mnie antena o długości max 1m aby nie było problemów z wjazdem na parkingi podziemne, i dobrze by było aby była możliwość jej odkręcenia - zostaje sama podstawka - czy takie coś wchodzi w ogóle pod uwagę?

W opcji nr 2 antena do długości max 1,5m.

I tutaj pytanie do Was - jakie anteny polecacie do tego radyjka do oby dwóch opcji? I Która opcja może posłużyć się lepszym zasięgiem? Przyznam, że po ostatnich mandatach interesuje mnie dość spory, 10km było by bardzo mile widziane :-) Da radę?

Kwota jaką mogę wydać? Myślę, że 200zł to max, jednak chciałbym zejść taniej, gdyż za cb dałem 150zł ;)

Dzięki wielkie za wszelką pomoc.
Pozdrawiam
Paweł



Chmarski
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 542
Rejestracja: śr lut 11, 2009 14:14
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Chmarski » wt kwie 27, 2010 10:07

Na Twoim miejscu zamontowałbym Sirio T3-27 w dziurze w dachu.
To antena helikalna, która dorównuje zasięgiem wiekszości anten dolnocewkowych o długości 1m.
Na allegro kosztuje około 100 PLN
Jej wadą może byc słyszalny świst przy pewnych prędkościach, ale na to jest ten patent

Antena jest wyposazona w "motylka" za pomocą którego możesz ja odkręcić. Ja bym jednak sugerował zmienić go na zwykłą śrubkę i dół anteny tez obciągnąć koszulka termokurczliwą (tak jak to zrobiono w załączonym linku). Nie sądzę by ktoś się na nią połaszczył.

Poza tym jej rewelacyjną zaletą jest to... że z Twojej Bory zrobi samochód łudząco podobny do nieoznakowanego radiowozu.

Montaż anteny na magnesie na klapie bagażnika niespecjalnie Ci się sprawdzi gdy masz dziurę w dachu.
Po pierwsze, tracisz wysokość anteny od poziomu bagażnika do dachu.
Po drugie, antena bedzie działała bardziej kierunkowo.
Po trzecie, będzie większy problem z masą anteny co może spowodować zbieranie większej ilości śmieci z samochodu. A jakbys kiedyś chciał sie uzbroic w mikrofon ze wzmocnieniem, na magnetycznej antenie bedzie wiekszy problem z ewentualnym sprzęganiem się.
Ostatnio zmieniony wt kwie 27, 2010 10:26 przez Chmarski, łącznie zmieniany 1 raz.



MojNick
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 118
Rejestracja: ndz lis 29, 2009 01:34
Lokalizacja: Dolnyśląsk

Post autor: MojNick » wt kwie 27, 2010 14:16

Dzięki za odpowiedź.
Antena przyznam wygląda ciekawie i po tym co napisałeś zdecydowałem, że jednak będzie to opcja dachowa.
Tak więc Chciałbym jeszcze poznać opinię czy warto wziąć tą Sirio T3 27 mającą te 62cm długości, czy też szukać anteny troszkę dłuższej? A może też całkiem innej? Znalazłem jeszcze np http://www.allegro.pl/item1004974577_an ... wytem.html . Ale nie mam pojęcia czy jest gorsza czy lepsza.

I ponawiam również pytanie w sprawie montażu samego CB-Radia - potrzebne są dodatkowe elementy, czy radio pasuje idealnie w ten otwór?

Dzięki za pomoc.
Pozdrawiam



Chmarski
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 542
Rejestracja: śr lut 11, 2009 14:14
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Chmarski » wt kwie 27, 2010 15:05

Tu masz małe porównanie w miarę krótkich anten.
IMO, dopiero anteny dolnocewkowe o długości 100 cm są w stanie ją przeskoczyć zasięgiem. Pytanie czy te 35-40 cm robi Ci dużą różnicę?

W sprawie montażu radia Ci nie pomoge bo nie wiem jak.



MojNick
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 118
Rejestracja: ndz lis 29, 2009 01:34
Lokalizacja: Dolnyśląsk

Post autor: MojNick » wt kwie 27, 2010 18:07

W długości oczywiście nie robi. Bardziej kwestia zasięgu mi tutaj chodzi po głowie.
Zapytam więc może tak:
Na tej Sirio t3 27 jaki w otwartym terenie mogę mieć mniej więcej zasięg w łączności z innymi kierowcami?
A jaki mogę mieć na tej dolnocewkowej o długości 100cm? Tu nie znam modeli więc też bym prosił o jakieś propozycje, choćby dla oświecenia mnie w tym wszystkim. I po wszystkich za i przeciw, a także i opiniach będę dopiero myślał co warto wybrać.
Pozdrawiam



Chmarski
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 542
Rejestracja: śr lut 11, 2009 14:14
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Chmarski » wt kwie 27, 2010 20:44

No i to jest odwieczny problem. Jaki zasięg będziesz miał. Zależy to od warunków propagacyjnych. Począwszy od terenu w jakim sie znajdujesz a skończywszy na plamach na Słońcu.

Dla T3-27 w otwartym terenie powinieneś sie przebijać na jakies 8-10 km bez jakichś wiekszych problemów. Pod warunkiem, ze radio będzie miało te 4 waty mocy. Znając Uniden'a to je masz prawdopodobnie. Nie wiem na ile było w środku "rzeźbione" i jak dobrze, ale U520 potrafi się bujnąć na modulacji do około 8-9 watów.
To co Ty u siebie odbierzesz zalezy już od tego z czego będzie ktoś inny nadawał. Jak trafisz na mnie czy na Linka to sie do Ciebie bezproblemowo dobijemy i z 20 km. Jak na kogoś kto ma na dachu Florydę i takie radio jak Twoje... no to może uda się z jakichś 5-7 km.

W przypadku anteny dolnocewkowej o długości 100 cm zasięgi będą podobne z lekkim wskazaniem na ich plus. Dorzuć po kilometrze i będzie mniej wiecej gites.
Z metrowych to moge Ci polecić Sirio AS-100. Sam nie używałem, ale kilku znajomych ma i bardzo chwalą.

Możesz też pomysleć nad Sirtelowską Gammą II. Helikalna 90 cm długości. Osiągi nadawcze zbliżone do ML145, odbiorcze do Turbo 5000... Tyle, że ona znowu dość gruba ijest i bez żyłki moze okazać się świszcząca. No i jest już na tyle wysoka, że raczej będziesz ją musiał zdejmować przed wiekszością garaży podziemnych.



Awatar użytkownika
Mako
Forum Master
Forum Master
Posty: 1030
Rejestracja: śr kwie 02, 2008 16:41
Kontakt:

Post autor: Mako » wt kwie 27, 2010 20:53

Chmarski pisze:No i to jest odwieczny problem. Jaki zasięg będziesz miał. Zależy to od warunków propagacyjnych. Począwszy od terenu w jakim sie znajdujesz a skończywszy na plamach na Słońcu.

Dla T3-27 w otwartym terenie powinieneś sie przebijać na jakies 8-10 km bez jakichś wiekszych problemów. Pod warunkiem, ze radio będzie miało te 4 waty mocy. Znając Uniden'a to je masz prawdopodobnie. Nie wiem na ile było w środku "rzeźbione" i jak dobrze, ale U520 potrafi się bujnąć na modulacji do około 8-9 watów.
To co Ty u siebie odbierzesz zalezy już od tego z czego będzie ktoś inny nadawał. Jak trafisz na mnie czy na Linka to sie do Ciebie bezproblemowo dobijemy i z 20 km. Jak na kogoś kto ma na dachu Florydę i takie radio jak Twoje... no to może uda się z jakichś 5-7 km.

W przypadku anteny dolnocewkowej o długości 100 cm zasięgi będą podobne z lekkim wskazaniem na ich plus. Dorzuć po kilometrze i będzie mniej wiecej gites.
Z metrowych to moge Ci polecić Sirio AS-100. Sam nie używałem, ale kilku znajomych ma i bardzo chwalą.

Możesz też pomysleć nad Sirtelowską Gammą II. Helikalna 90 cm długości. Osiągi nadawcze zbliżone do ML145, odbiorcze do Turbo 5000... Tyle, że ona znowu dość gruba ijest i bez żyłki moze okazać się świszcząca. No i jest już na tyle wysoka, że raczej będziesz ją musiał zdejmować przed wiekszością garaży podziemnych.
dobrze mówi, polać mu :bajer:



MojNick
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 118
Rejestracja: ndz lis 29, 2009 01:34
Lokalizacja: Dolnyśląsk

Post autor: MojNick » śr kwie 28, 2010 09:57

Dzięki bardzo za wyczerpującą odpowiedź :)
Chmarski pisze:Pod warunkiem, ze radio będzie miało te 4 waty mocy. Znając Uniden'a to je masz prawdopodobnie. Nie wiem na ile było w środku "rzeźbione" i jak dobrze, ale U520 potrafi się bujnąć na modulacji do około 8-9 watów.
A da się takie coś sprawdzić samemu? Radio jest niby nowe i nieużywane. Tylko wtyk ma dorobiony.
I czy warto po zakupie radia i anteny udać się gdzieś na strojenie sprzętu?


Co do Sirio AS-100 to odpanie, gdyż widzę tylko wersję na magnez, a z takich już rezygnuje.

Zostały więc na placu boju SIRIO T3 27 oraz Gamma Sirtel II. Dobrą tą drugą znalazłem?
Mam tylko jeszcze pytanie, napisałeś o tej Gamma II
Chmarski pisze:Osiągi nadawcze zbliżone do ML145, odbiorcze do Turbo 5000...
TO mam uznać, że są to osiągi lepsze od tej T3-27? Gdyż na prawdę co do ML145 i Turbo5000 to nic mi to nie mówi ;) Prosiłbym abyś mógł mi te 2 porównać.
Chmarski pisze:Tyle, że ona znowu dość gruba ijest i bez żyłki moze okazać się świszcząca. No i jest już na tyle wysoka, że raczej będziesz ją musiał zdejmować przed wiekszością garaży podziemnych.
Oby dwie będą z tego co pisałeś mieć żyłkę, więc dla mnie to już żaden problem :) Co do garaży podziemnych to zdałem sobie sprawę, że aż tak często na nie nie wjeżdżam, więc mogę się jak coś poświęcić i ją składać/zdejmować przed wjazdem.

Dzięki za pomoc do tej pory :)
Pzdr
Ostatnio zmieniony śr kwie 28, 2010 10:02 przez MojNick, łącznie zmieniany 1 raz.



Chmarski
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 542
Rejestracja: śr lut 11, 2009 14:14
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Chmarski » śr kwie 28, 2010 12:46

MojNick pisze:A da się takie coś sprawdzić samemu? Radio jest niby nowe i nieużywane.
No to jak nie było grzebane, to prawdopodobnie jest w "5".

Sirio AS-100 wystepuje też w wersji montażowej http://www.alan.pl/produkt_szczegoly.php?prod=1284


Gammę II znalazłeś dobrą. Istnieje jeszcze wersja bez "R" na końcu i różni sie tym, że jest troszkę niższa i nie ma sprężyny. Jest niższa o tę sprężynę.

Gamma II przy teście porównawczym z T3-27 wyszła o 2S mocniej (odległość 15 km z przedmieść do ścisłego centrum Wawy). 1S różnicy odpowiada czterokrotnemu wzrostowi mocy. Czyli, zakładając, że z radia wychodzą 4 Waty, to aby uzyskac tę samą siłę sygnału u odbiorcy, musiałbym moc zwiększyć do 64 watów dla T3-27.
Gammy II właściwie się nie stroi. Trzeba tylko sprawdzić SWR czy jest w normie i tyle. Nie ma stroika jak T3-27 i jak ktoś chce sie zaprzeć i ją stroić... to ją musi potraktować brzeszczotem.

ML145 to najpopularniejsza antena dolnocewkowa o długości około 150 cm. Sirio 5000 ma juz prawie 2 metry i jest uznawana za jedną z najlepszych anten samochodowych dostepnych na rynku.
Ostatnio zmieniony śr kwie 28, 2010 12:50 przez Chmarski, łącznie zmieniany 2 razy.



MojNick
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 118
Rejestracja: ndz lis 29, 2009 01:34
Lokalizacja: Dolnyśląsk

Post autor: MojNick » sob maja 08, 2010 21:30

A jak ten SWR sprawdzić? :]

Według tego co pisałeś wybieram więc jednak Gammę II gdyż cena tylko troszkę wyższa, a jednak jak sam mówisz antenka jest lepsza.

Dzięki wielkie za pomoc.
Pozdrawiam


Witam. Odkopię trochę swój temat, gdyż dopiero dziś miałem czas by ściągnąć poszycie dachu od środka i zobaczyć co tam mam od wewnątrz.
A więc na 99% było w tym miejscu już CB zamontowane. Więc teraz tylko kwestia wymiany mocowania do antenki i można śmigać.
Przebiega w środku ciągle kabelek, i pisze na nim RG-58/U Coaxial Cable
I teraz pytanko mam. Czy ten kabelek jest od CB? Czy też od czegoś innego? Jak od CB to warto go zostawić czy lepiej jednak nowy przeciągnąć?

Dzięki za odpowiedź.
Pozdrawiam.



Awatar użytkownika
stepniak.p
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 547
Rejestracja: pn lis 17, 2008 18:38
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Post autor: stepniak.p » sob maja 08, 2010 23:09

MojNick pisze:A jak ten SWR sprawdzić? :]
reflektometrem :bigok:

jak nie masz o tym pojęcia to lepiej zlecić to komuś żeby zrobił bo koszt nie duży :bigok:


OBECNIE : MK6 1.6 TDI DSG

BYŁO: Polo IV 9n3
BYŁO : MK5
12.03.2012 18:40 - Golf mk5 został sprzedany :rozpacz:
BYŁ : MK 6 ; 1.4 TSI ; 122KM ; HIGHLINE :rozpacz:

Awatar użytkownika
Progresywny
Lubie to!
Lubie to!
Posty: 832
Rejestracja: wt sty 12, 2010 19:30
Lokalizacja: Stargard

Post autor: Progresywny » śr cze 02, 2010 19:45

Odświeże troche temat.. a zarazem chodzi mi o montaż CB radia. Zakupiłem dzis, podłączyłem i wszystko elegancko... ale nie wiem gdzie to mam umieścic... na sam początek wysunąłem tą pułeczke nad radiem i w zamian "połozyłem" CB radio.

Moje pytania.. jak to mozna zamontowac i gdzie?
W sklepach nie sprzedają czasem jakiś pułeczek na CB-ka?



Awatar użytkownika
Steryd
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 328
Rejestracja: czw maja 27, 2010 20:21
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Parę pytań o montaż radia i wybór anteny.

Post autor: Steryd » pn sty 24, 2011 20:14

Mam Bore w sedanie. Antene Sirio100 zamontowana jest na dachu. Chce jednak umiescic ja na tylnej klapie, bo czesto do srodka dostaje sie woda po kablu. Poza tym przeszkadza mi kabel z powodu przewozenia roznych rzeczy z tylu. Czy antena na tylnej klapie bedzie slabiej sciagac, np. z powodu zasloniecia przez bryle samochodu? Kabel puscil bym za siedzeniem, przez bagaznik i przez uszczelke od klapy. Woda nie powinna sie dostac do bagazniku. Jesli jednak cos sie dostanie, to podobnie jak po myciu na myjni, splynie odplywem. Antene czesto demontuje z obawy przed kradzieza i jesli miala by byc na klapie, to tylko bym odkrecal sama antene, a podstawa by byla caly czas na klapie.


Sprzedam kierownicę czteroramienną MK4 z poduszką - 100zl z gratisową wysyłką

Awatar użytkownika
k0nr4d
_
_
Posty: 6258
Rejestracja: ndz lis 12, 2006 15:28
Lokalizacja: Łódź
Auto: GSXR/A8
Silnik: R4V8
Kontakt:

Parę pytań o montaż radia i wybór anteny.

Post autor: k0nr4d » pn sty 24, 2011 22:06

Na pewno będzie gorzej nadawać i słyszeć w przód. W tył też się trochę zmniejszy, ale niewiele, bo antena pójdzie niżej, ale nie będzie zasłonięta. Podstawa i kabel porysują Ci lub odparzą z czasem lakier. Marto pomyśleć o wywaleniu anteny FM i włożeniu w jej miejsce główki PL, na którą nakręcałbyś antenę.


"Nie każdy żart rodzi bekę, nie każda przyczepa ma plandekę."
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawigacja i CB Radio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości