Wymiana końcówek (rozpylaczy) w 1,6D/TD oraz 1,9D

Gotowe opisy różnych podzespołów aut, także nasze porady.

Moderatorzy: Moderatorzy, VIP

Awatar użytkownika
Michał_1977
_
_
Posty: 14205
Rejestracja: śr sty 28, 2009 23:59
Lokalizacja: Leżajsk
Auto: Golf mk2 (ARL)
Golf mk5 (BKD)
Audi A3 8L (ASZ)
Audi A3 8P (BMM)
Silnik: Zły!
Kontakt:

Wymiana końcówek (rozpylaczy) w 1,6D/TD oraz 1,9D

Post autor: Michał_1977 » ndz gru 12, 2010 00:47

Witam
Jak w temacie.Oto foto porada jak to uczynić :food:
Dotyczy klekotów 1,6D/TD i 1,9D :bajer:

Zdemontowane wtryski trzeba jak najdokładniej umyć w benzynie ekstrakcyjnej.
Obrazek

Przedmuchać sprężonym powietrzem.
Obrazek

Umyte i przedmuchane wtryski,układamy na wcześniej przygotowanym,czystym podłożu np.papierze.
Obrazek

Wylewamy starą benzynę,czyścimy naczynie i nalewamy czystej.
Obrazek

Następnie chwytamy wtryskiwacz w czystym imadle w ten oto sposób.
Obrazek

Rozkręcamy korpus specjalnym kluczem 27
Obrazek
Ja taki klucz wykonałem poprzez rozcięcie nasadki,wydłużenie kawałkiem rury o takiej samej średnicy i zespawanie.Służy mi przede wszystkim do wykręcania i wkręcania wtrysków do głowicy.
Uwaga! W górnej części korpusu nad sprężyną znajduje się podkładka lub podkładki regulacyjne,które w 99% zostają w korpusie,ponieważ są przyklejone na ropie (ON) i trzeba je jakoś wyjąć,bo w przeciwnym razie mogą zginąć!

Oto części składowe kompletnego wtryskiwacza.
Obrazek
Jak widać w środku brudu nie brakuje (wtryski niewiadomego pochodzenia)... :bajer:

Myjemy wszystkie części w benzynie,dmuchamy sprężonym powietrzem,odkładamy kolejno na czyste podłoże,wraz z nowym rozpylaczem.
Obrazek

Nową końcówkę umieszczamy w dolnej części korpusu.
Obrazek

Później kolejne części.
Obrazek Obrazek Obrazek

Podkładka/i regulacyjna/e :bajer:
Obrazek

Na końcu górna część korpusu.
Obrazek

Korpus skręcamy siłą 70Nm
Obrazek Obrazek

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie i ewentualne wyregulowanie ciśnienia otwierania się rozpylacza.
Tutaj warto wspomnieć,że w 80-ciu % udaje się uzyskać zadane ciśnienie od razu po złożeniu,jeżeli wtryskiwacz jest złożony z tą samą ilością podkładek regulacyjnych.
Obrazek Obrazek
Jeżeli ciśnienie nie zgadza się z wymaganym,to należy wtryskiwacz rozkręcić i dodać podkładkę lub ująć w zależności od tego w którą stronę chcemy skorygować.Dodając podkładkę zwiększamy ciśnienie,ujmując zmieszamy.Podkładki dostępne np. w InterCars w różnych grubościach od 0,1mm
Ja zazwyczaj staram się ustawić troszkę wyższe niż zadane o ok.3-5 barów,ponieważ w trakcie jazdy końcówka "uklepie się" i ciśnienie nieco spadnie.

Gdy wtryski są już wyregulowane,dobrze jest posmarować gwint wysokotemperaturowym smarem miedziowym.
Obrazek
Odkąd zacząłem tak robić,nie miałem problemów z wykręcaniem.

Zmieniamy podkładki termiczne w gniazdach głowicy,wkręcamy przygotowane wtryskiwacze i dokręcamy momentem 70Nm.
Obrazek

Zdaję sobie sprawę,że nie każdy posiada próbnik do ustawiania wtrysków,ale zawsze można sobie wszystko ładnie przygotować,a ze złożonymi wtryskami podjechać do mechanika lub pompiarza,który np. nie ma czasu żeby zmieniać rozpylacze,ale na sprawdzenie znajdzie :)

Na zakończenie chcę uczulić,że przy tej pracy wymagana jest czystość,czystość i jeszcze raz czystość!

Dodam także,że skręcenie korpusu siłą 70Nm jest książkowe,ale często bywa za słabe i olej cieknie w miejscu skręcenia,więc trzeba poprawić :bajer:

Pozdrawiam i życzę miłej pracy
:bigok:
Ostatnio zmieniony czw lut 10, 2011 10:49 przez Michał_1977, łącznie zmieniany 1 raz.


:arrow: Zielony GTD-ARL 315HP/615Nm :satan: + Climatronic :zimny: + grzane skóry i inne wodotryski \:D/
Obrazek

Awatar użytkownika
karol8114
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 796
Rejestracja: sob lip 17, 2010 19:37
Kontakt:

Wymiana końcówek (rozpylaczy)

Post autor: karol8114 » ndz gru 12, 2010 10:15

Michał_1977 pisze:Dodam także,że skręcenie korpusu siłą 70Nm jest książkowe,ale często bywa za słabe i olej cieknie w miejscu skręcenia,więc trzeba poprawić :bajer:
Moim zdaniem w większości przypadków :pub:



Awatar użytkownika
Michał_1977
_
_
Posty: 14205
Rejestracja: śr sty 28, 2009 23:59
Lokalizacja: Leżajsk
Auto: Golf mk2 (ARL)
Golf mk5 (BKD)
Audi A3 8L (ASZ)
Audi A3 8P (BMM)
Silnik: Zły!
Kontakt:

Wymiana końcówek (rozpylaczy)

Post autor: Michał_1977 » ndz gru 12, 2010 18:22

karol8114 pisze:Moim zdaniem w większości przypadków
Zgadza się,ale robiąc poradę nie mogłem napisać,żeby kręcić dotąd,aż będzie trzeszczeć,bo to nie zgodne ze sztuką,tak więc tylko uprzedziłem o możliwości wycieku,a każdy niech dokręca wedle uznania :bigok:


:arrow: Zielony GTD-ARL 315HP/615Nm :satan: + Climatronic :zimny: + grzane skóry i inne wodotryski \:D/
Obrazek

twromek
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 739
Rejestracja: pn maja 21, 2007 18:10
Lokalizacja: Oderwalde
Kontakt:

Wymiana końcówek (rozpylaczy)

Post autor: twromek » ndz gru 12, 2010 23:39

Odnośnie cieknięcia: górną część wtryskiwacza, o ile idzie to tak nazwać (to gdzie jest przykręcany przewód i przelewy) można przeszlifować czymś drobniejszym i delikatniejszym od superdrobnego papieru ( :helm: )ściernego, wtedy widać co się tam dzieje i czy będzie ciekło, niekiedy lepiej od razu poszukać innych korpusów. Wpływ na to czy będzie ciekło ma też rodzaj pompy i jej stan.



Awatar użytkownika
grandi
Lord GTI
Lord GTI
Posty: 3831
Rejestracja: śr lut 07, 2007 02:04
Lokalizacja: Boat city
Auto: Octavia
Silnik: AQY

Wymiana końcówek (rozpylaczy)

Post autor: grandi » pn gru 13, 2010 03:02

Jak mamy rozkręcone wtryski możemy dolną część rozpylacza przeszlifować papierkiem ściernym z nagaru , odczucia po wymianie wtrysków to że mniej pali , lepiej się zbiera bardzo cicho chodzi bo okazało się że moje wtryski były zatarte .


...wiesz co jest szykiem , jeździć klasykiem a nie plastikiem...

Temat o moim golfie viewtopic.php?f=87&t=519932" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Michał_1977
_
_
Posty: 14205
Rejestracja: śr sty 28, 2009 23:59
Lokalizacja: Leżajsk
Auto: Golf mk2 (ARL)
Golf mk5 (BKD)
Audi A3 8L (ASZ)
Audi A3 8P (BMM)
Silnik: Zły!
Kontakt:

Wymiana końcówek (rozpylaczy)

Post autor: Michał_1977 » pn gru 13, 2010 23:11

twromek,czy chodzi Ci o przeszlifowanie czoła górnej części korpusu,pod gwintem? Powierzchnię dociskającą rozpylacz? :bajer:
grandi pisze:Jak mamy rozkręcone wtryski możemy dolną część rozpylacza przeszlifować papierkiem ściernym z nagaru
grandi, piszemy o wymianie rozpylaczy,a nie o regeneracji (jeśli takowa gdzieś na świecie istnieje) :bigok:


:arrow: Zielony GTD-ARL 315HP/615Nm :satan: + Climatronic :zimny: + grzane skóry i inne wodotryski \:D/
Obrazek

twromek
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 739
Rejestracja: pn maja 21, 2007 18:10
Lokalizacja: Oderwalde
Kontakt:

Wymiana końcówek (rozpylaczy)

Post autor: twromek » pn gru 13, 2010 23:22

Żeby nie było niedomówień:
Obrazek



Awatar użytkownika
grandi
Lord GTI
Lord GTI
Posty: 3831
Rejestracja: śr lut 07, 2007 02:04
Lokalizacja: Boat city
Auto: Octavia
Silnik: AQY

Wymiana końcówek (rozpylaczy)

Post autor: grandi » pn gru 13, 2010 23:40

Przepraszam źle sformułowałem zdanie chodziło mi o dolną obudowę rozpylacza na zdjęciu wyżej element z prawej strony oczywiście robimy to na mokro w benzynce


...wiesz co jest szykiem , jeździć klasykiem a nie plastikiem...

Temat o moim golfie viewtopic.php?f=87&t=519932" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Michał_1977
_
_
Posty: 14205
Rejestracja: śr sty 28, 2009 23:59
Lokalizacja: Leżajsk
Auto: Golf mk2 (ARL)
Golf mk5 (BKD)
Audi A3 8L (ASZ)
Audi A3 8P (BMM)
Silnik: Zły!
Kontakt:

Wymiana końcówek (rozpylaczy)

Post autor: Michał_1977 » pn gru 13, 2010 23:47

twromek pisze:Żeby nie było niedomówień:
Tak.O to mi chodziło.
Hmm,można spróbować... :bajer:


:arrow: Zielony GTD-ARL 315HP/615Nm :satan: + Climatronic :zimny: + grzane skóry i inne wodotryski \:D/
Obrazek

twromek
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 739
Rejestracja: pn maja 21, 2007 18:10
Lokalizacja: Oderwalde
Kontakt:

Wymiana końcówek (rozpylaczy)

Post autor: twromek » wt gru 14, 2010 00:27

Podstawa, żeby to na czym będziemy szlifować było na idealnie równej powierzchni. Ruszamy tą częścią wtryskiwacza po papierze, patrzymy jak wygląda powierzchnia styku, jeśli jest idealna to dobrze, jeśli słaba, możemy próbować, ale trzeba przygotować inne wtryski lub jeśli mamy pod ręką od razu przełożyć.



Awatar użytkownika
Michał_1977
_
_
Posty: 14205
Rejestracja: śr sty 28, 2009 23:59
Lokalizacja: Leżajsk
Auto: Golf mk2 (ARL)
Golf mk5 (BKD)
Audi A3 8L (ASZ)
Audi A3 8P (BMM)
Silnik: Zły!
Kontakt:

Wymiana końcówek (rozpylaczy)

Post autor: Michał_1977 » wt gru 14, 2010 00:37

Myślę,że zabielenie i wygładzenie na tokarce,byłoby lepszym rozwiązaniem :bajer:
Przyznam się,że kiedyś w akcie desperacji,rozwiązałem ten problem inaczej,trochę po druciarsku,ale sprawdziło się.Otóż,kupiłem teflon w taśmie,uciąłem go kilka cm i wrzuciłem chyba na 2 dni do ON w celu obserwacji jak to zniesie.Nic mu się nie stało.
Zdemontowałem wtryski,rozkręciłem i skręciłem na owym teflonie,lecz nawijając go na gwint,nie zaczynałem od początku lecz kawałek dalej,żeby jakiś strzęp się nie zrobił i nie wpadł wgłąb wtryskiwacza.Tak uszczelnione wtryski,służyły mi do ostatnich dni rozpylaczy tj.z 1,5 roku :bigok:


:arrow: Zielony GTD-ARL 315HP/615Nm :satan: + Climatronic :zimny: + grzane skóry i inne wodotryski \:D/
Obrazek

twromek
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 739
Rejestracja: pn maja 21, 2007 18:10
Lokalizacja: Oderwalde
Kontakt:

Wymiana końcówek (rozpylaczy)

Post autor: twromek » wt gru 14, 2010 00:41

Na pewno są lepsze rozwiązania, ale to jest szybkie, bezproblemowe i do wykonania w domowych warunkach :)



Awatar użytkownika
Michał_1977
_
_
Posty: 14205
Rejestracja: śr sty 28, 2009 23:59
Lokalizacja: Leżajsk
Auto: Golf mk2 (ARL)
Golf mk5 (BKD)
Audi A3 8L (ASZ)
Audi A3 8P (BMM)
Silnik: Zły!
Kontakt:

Wymiana końcówek (rozpylaczy)

Post autor: Michał_1977 » śr gru 15, 2010 11:15

Dla ciekawskich,załączam film jak wygląda praca próbnika.
[youtube][/youtube]
Dociskając w wyczuciem wajchę próbnika,wskazówka nie drży i wskaże ciśnienie otwarcia rozpylacza.


:arrow: Zielony GTD-ARL 315HP/615Nm :satan: + Climatronic :zimny: + grzane skóry i inne wodotryski \:D/
Obrazek

Awatar użytkownika
grandi
Lord GTI
Lord GTI
Posty: 3831
Rejestracja: śr lut 07, 2007 02:04
Lokalizacja: Boat city
Auto: Octavia
Silnik: AQY

Wymiana końcówek (rozpylaczy)

Post autor: grandi » śr gru 15, 2010 14:25

Ja proponuje dodać parę słówek o samej procedurze wykręcania wtrysków ,żeby czymś psiknąć gniazda i nie na pałę wykręcać


...wiesz co jest szykiem , jeździć klasykiem a nie plastikiem...

Temat o moim golfie viewtopic.php?f=87&t=519932" onclick="window.open(this.href);return false;

ODPOWIEDZ

Wróć do „FAQ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości