Niedziałający wskaźnik temperatury silnika

Tutaj piszemy o problemach związanych tylko z elektryką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

pittereck
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 102
Rejestracja: pn paź 26, 2009 21:11
Lokalizacja: Włocławek

Niedziałający wskaźnik temperatury silnika

Post autor: pittereck » ndz wrz 05, 2010 16:42

Witam, temat który poruszam na forum juz nie pierwszy raz. Drugi rok walczę we własnym zakresie z niedziałającym wskaźnikiem temperatury silnika. Bezpieczniki ok, czujnik zakładam że tez ok. Poprzedni własciciel nieudolnie zainstalował w miejsce zegarka obrotomierz który zresztą nie działał, a przy tym pozrywał troche ścieżek od zegarów.Zegary na jedna kostkę. Myslałem że to jest przyczyną, jednak dzis wymieniłem kompletne zegary i.... wszystko działa własciwie prócz wskaźnika temperatury który wciąż leży.. Znajomy przez telefon zaproponował bym sprawdził czy czujnik ma masę... niestety do elektryka samochodowego raczej mi daleko i niewiem jak sie za to zabrac... może jakies porady fachowców by mi pomogły, może jakies propozycje pomysłu co jest przyczyną usterki?
Wymysliłem że może być gdzieś przerwa na kablach idących od czujnika. W planie mam pociągnięcie nowych wiązek od czujnika bezpośrednio pod kostkę idacą do zegarów. I tu takie pytanie- czy te przewody nie przechodzą po drodze przez coś więcej niz skrzynka bezpieczników?

Po podłączeniu wszystkiego spowrotem gdy juz miałem złożoną deske , pozostały mi 2 luźne czarne kabelki zakończone małymi czarnymi wsówkami oraz jedna kostka, niewielka biała z której wychodzi jedna wsówka- niewiem czy to są wymysły poprzedniego właściciela który lubił namieszac , czy to może fabryczne kostki i kabelki które powinny byc gdzieś podpięte. Co Wy na to?

Prosze o porade i pomysły co z tym fantem zrobić bo brak wskaźnika temperatury silnika bardzo mnie irytuje i jest dośc niebezpieczny w codziennej oksploatacji



Awatar użytkownika
Zico63b
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4241
Rejestracja: pt cze 06, 2008 21:45
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Niedziałający wskaźnik temperatury silnika

Post autor: Zico63b » ndz wrz 05, 2010 16:54

Temperatura dla wskazówki idzie przewodem żółto-czerwonym i tylko taki nas interesuje.
Sprawa cała opiera się na tym, że od wskaźnika idzie przewod do czujnika, w którym jest łączony przez określony opór do metalowej obudowy czujnika.
Sprawdzenie polega więc na odpięciu przewodu z czujnika i dotknięciu nim do masy (metalu silnika) - wskazówka powinna ruszyć w górę. Dotykamy tylko na moment, bo wskazówka tak może rozpędzić się w górę, ze pozostanie na położeniu "max", więc tylko na moment!
Dalsze kroki zależą od reakcji: jest reakcja - wymieniamy czujnik.
Brak reakcji - sprawdzamy ten przewód na wejściu do skrzynki bezpieczników i na wyjściu oraz na wejściu do licznika - stale ten sam kolor.
Opisy tyłu skrzynki (stara i nowa):
http://translate.google.pl/translate?hl ... 26hs%3DS28" onclick="window.open(this.href);return false;
lub
http://translate.google.pl/translate?hl ... pl%26lr%3D" onclick="window.open(this.href);return false;
Ostatnio zmieniony ndz wrz 05, 2010 17:04 przez Zico63b, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

Niedziałający wskaźnik temperatury silnika

Post autor: Paweł Marek » ndz wrz 05, 2010 17:01

co do tych resztek kabelkowych nikt nie odpowie nie wiedząc co tam było robione. A sam czarny czujnik ma mieć na kablu zasilanie ok 12 V z licznika - w ten sposób sprawdzisz ciągłość kabla od licznika do czujnika


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

pittereck
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 102
Rejestracja: pn paź 26, 2009 21:11
Lokalizacja: Włocławek

Niedziałający wskaźnik temperatury silnika

Post autor: pittereck » ndz wrz 05, 2010 17:24

D29 Coolant Temperature Sender Nadawcy temperatura płynu chłodzącego Gauge Cluster (Coolant Temperature Gauge) Zestawu wskaźników (Wskaźnik temperatury płynu chłodzącego) Yellow/Red Yellow / Red


Zico znalazłem w materiałach od Ciebie cos takiego. nieznalazłem tam opisu poszczególnych wejśc i wyjśc ze skrzynki
Skrzynkę mam nową



Awatar użytkownika
Zico63b
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4241
Rejestracja: pt cze 06, 2008 21:45
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Niedziałający wskaźnik temperatury silnika

Post autor: Zico63b » ndz wrz 05, 2010 17:28

Dobra, oto szczegóły
Do skrzynki z silnika wchodzi białym wtykiem G2/pin3; ze skrzynki wychodzi na licznik niebieskim U2/pin 9. W licznik wchodzi pinem 23.
Ostatnio zmieniony ndz wrz 05, 2010 17:34 przez Zico63b, łącznie zmieniany 1 raz.



pittereck
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 102
Rejestracja: pn paź 26, 2009 21:11
Lokalizacja: Włocławek

Niedziałający wskaźnik temperatury silnika

Post autor: pittereck » ndz wrz 05, 2010 17:31

Zico z tego co napisałes wynika , że żółto-czerwony kabel leci bezposrednio od czujnika do skrzynki a potem ze skrzynki pod kostę do zegarów czyli jesli wyszłoby że on ma gdzies po drodze przerwę , wiedziałbym jak poprowadzic nowy przewód , z tym że ominąłbym skrzynke a bezpiecznik założył gdzies na kablu. A ten drugi przewód który wychodzi z czujnika? Którędy on wedruje i gdzie powinien być podłączony?



Awatar użytkownika
Zico63b
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4241
Rejestracja: pt cze 06, 2008 21:45
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Niedziałający wskaźnik temperatury silnika

Post autor: Zico63b » ndz wrz 05, 2010 17:35

A... brązowy! To masa.



Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

Niedziałający wskaźnik temperatury silnika

Post autor: Paweł Marek » ndz wrz 05, 2010 18:39

pittereck, poczekaj, możesz podać numery z czujnika? O ile pamiętam do wskazówki jest czarny czujnik jednostykowy, a masę ma w obudowie, 049 919 501. Dobry czujnik oglądasz? Jaki to silnik.


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

Awatar użytkownika
Zico63b
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4241
Rejestracja: pt cze 06, 2008 21:45
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Niedziałający wskaźnik temperatury silnika

Post autor: Zico63b » ndz wrz 05, 2010 19:48

Tak, jest - ja też wiem że ma być jeden ale kolega w Golfie 2 z 90 roku ma dwupinowy, z brązowym jako masą i to dla wskazówki, nie dla silnika. Nie wiem jak to wyjaśnić, jest z dołu króćca, silnik 1,8B oznaczenia nie znam :-k
Zdjęcie kolegi:
Obrazek
Już jasne! :grin:
Ostatnio zmieniony ndz wrz 05, 2010 19:53 przez Zico63b, łącznie zmieniany 2 razy.



Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

Niedziałający wskaźnik temperatury silnika

Post autor: Paweł Marek » ndz wrz 05, 2010 19:52

Etka widzi dwa rodzaje czujników, dlatego najlepiej byłoby jakby kolega podał numery z czujnika wyjaśniłoby się, zdaje się nowsze auta mają dwupinowe starsze jedno - z takim grzybkiem jakby, ja miałem auto z 84 to był jednopinowy


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

pittereck
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 102
Rejestracja: pn paź 26, 2009 21:11
Lokalizacja: Włocławek

Niedziałający wskaźnik temperatury silnika

Post autor: pittereck » ndz wrz 05, 2010 20:21

Autko jest z końcówki 89 , już z nową skrzynka bezpieczników. Jest to silnik 1,6 benzyna PN więc czujników jest tam cała masa. Ten który mnie interesuje wychodzi z króćca wodnego , jest dwupinowy. pawelmarek jutro podam dokładne numery czujnika.

zico brązowy to masa, więc gdzie powinien byc poprowadzony by wszystko działało tak jak należy? wiem, pytanie dla elektryka denne ale ja jestem lakiernikiem i niestety pojęcia o tym niemam



pittereck
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 102
Rejestracja: pn paź 26, 2009 21:11
Lokalizacja: Włocławek

Niedziałający wskaźnik temperatury silnika

Post autor: pittereck » ndz wrz 05, 2010 20:23

aa noi dzięki za tak dokładne informacje



Awatar użytkownika
Zico63b
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4241
Rejestracja: pt cze 06, 2008 21:45
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Niedziałający wskaźnik temperatury silnika

Post autor: Zico63b » ndz wrz 05, 2010 20:28

Do złącza pod akumulatorem - to oficjalnie. Praktycznie, gdyby ten fabryczny szwankował, do najbliższej metalowej nakrętki :grin:



pittereck
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 102
Rejestracja: pn paź 26, 2009 21:11
Lokalizacja: Włocławek

Niedziałający wskaźnik temperatury silnika

Post autor: pittereck » ndz wrz 05, 2010 20:53

jutro zrobie ten test z żółtym kabelkiem i zobacze czy wskazówka sie wychyli. przedłuże sobie ten przewód i mase złapie gdzieś wewnątrz samochodu bym mógł obserwowac wskaźnik



ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 74 gości