CB - pogaduchy ogólne

Wszystko o nawigacji i CB Radiu.

Moderatorzy: k0nr4d, VIP

Chmarski
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 542
Rejestracja: śr lut 11, 2009 14:14
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Chmarski » wt maja 25, 2010 12:34

No i jest to calkiem dobry wybór.


Najlepsze przy kołku w serce jest to, że działa nie tylko na wampiry.

VDO - Blink
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 550
Rejestracja: sob kwie 04, 2009 12:23
Kontakt:

Post autor: VDO - Blink » wt maja 25, 2010 22:05

A tak z ciekawości zapytam. Da się jakoś zamocować antene montazową do jakiegoś magnesu??? Wiem że można dokupić magnes wraz z gotowym motylkiem gdzie tylko przykręcamy i jest ok, ale mi chodzi o rozebranie magnesu i zamontowanie jakoś tam całej anteny montażowej. Da rade tak ????



Chmarski
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 542
Rejestracja: śr lut 11, 2009 14:14
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Chmarski » śr maja 26, 2010 10:37

Daje radę. Mam taka Sirio Turbo 1000 i do niej magnes. Nie wiem na ile przerabiane to było i na ile taki magnes jest dostepny, bo się nie interesowałem.
Najlepiej będzie jeśli weźmiesz antenę i magnes do niej w tym samym punkcie bys nie musiał potem szukac jakiegoś specyficznego czy przerabianego. Łatwiej i prosciej będzie.


Najlepsze przy kołku w serce jest to, że działa nie tylko na wampiry.

Awatar użytkownika
Kristensen
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 268
Rejestracja: czw lip 09, 2009 22:09
Lokalizacja: Wlkp

Post autor: Kristensen » śr maja 26, 2010 13:56

VDO - Blink pisze:A tak z ciekawości zapytam. Da się jakoś zamocować antene montazową do jakiegoś magnesu??? Wiem że można dokupić magnes wraz z gotowym motylkiem gdzie tylko przykręcamy i jest ok, ale mi chodzi o rozebranie magnesu i zamontowanie jakoś tam całej anteny montażowej. Da rade tak ????
Opcje sa dwie, jak wspomniales na motylek, a druga na gwint. Po co przerabiać ;), prosciej dobrac antene z odpowiednią końcówką i w miare potrzeb, chocby przy przenoszeniu na inne auto, stosowac zamiennie uchwyt-magnes.


http://i62.tinypic.com/2rmkz1h.jpg

[IMG]http://i62.tinypic.com/2rmkz1h.jpg[/IMG]

http://oi62.tinypic.com/2rmkz1h.jpg

VDO - Blink
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 550
Rejestracja: sob kwie 04, 2009 12:23
Kontakt:

Post autor: VDO - Blink » śr maja 26, 2010 21:59

A bo już nie mam pojęcia co robić :grrr: Może za bardzo się stresuje i szukam dziury w całym :crazy: Dziś dostałem tego Alana 18 i wszystko z nim ok (ma trochę ciochy głośnik ale przeżyje od biedy), w ogóle na dzień dobry różnica całkiem zauważalna w porównaniu ze 199A. Ale w zestawieniu z moją antenką odczuwam że mam za mały zasięg. Średnio z mobilami się słyszymy w granicach 5 - 8 km. Tu gdzie się przemieszczam to po drodze mam kilka wsi tylko i odcinki ok 30% zalesione. Antenę mam na narożniku auta koło tylnej lampy na krawędzi (tylko tam udało mi się znaleźć w miarę udaną krawędź do uchwytu na antenę.) No i to mi nie daje spokoju, bo chciałbym ją przenieść na dach. Mam stary magnes od Siria AS-100 i dziś go rozebrałem, ale nie mogę wyciągnąć z tego magnesu wtyczki żeby była dziura. Wtedy mógłbym zamontować tam swoją antenę. Spróbuję jeszcze jutro coś z tym magnesem zrobić. Po podłaczeniu nowego radyjka sprawdziłem SWR i wreszcie chyba dobrze zaczął miernik pokazywać, bo na starym 199A na 20 kanale miałem ok 0,8 :goof: a na Alanie 18 mam na 20 kanale 1,1. Niby wszystko ok, ale albo mi się wydaje i próbuję zrobić coś z niczego, albo jest wszystko ok i panikuję bo mam słaby zasięg. W sumie to kiepsko mam, bo brak mi porównania z innymi radyjkami. Kuzyn ma Alana 102 i do tego Floridę, ale jak na jego możliwości to tam zasięg 3km to max.



Chmarski
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 542
Rejestracja: śr lut 11, 2009 14:14
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Chmarski » czw maja 27, 2010 10:00

VDO - Blink pisze:Mam stary magnes od Siria AS-100
Jeśli masz na mysli tego Lemm AT-1000 Eagle... to zapomnij. Minimalny magnes z jakim bym do tego podchodził to 16 cm. A i to ze sporą dozą niesmiałości. Ta antena jest długa i ciężka. Mały magnes jej nie utrzyma.
Do niej widziałbym magnes Diamonda AV-702 A lub B (B jest droższy ale ma lepszy kabel). Magnes ma średnicę 17cm i dodatkowo wyposażony jest w przyssawkę.
VDO - Blink pisze:Ale w zestawieniu z moją antenką odczuwam że mam za mały zasięg. Średnio z mobilami się słyszymy w granicach 5 - 8 km. Tu gdzie się przemieszczam to po drodze mam kilka wsi tylko i odcinki ok 30% zalesione.
Tym sie w tej chwili nie przejmuj. Przyszła propagacja jak jasna cholera i łatwiej Ci będzie pogadać z Niemcem na bazie niż z mobilem oddalonym o kilka kilometrów. Ja wczoraj z kolega nie miałem specjalnie szans pogadać mimo, ze bylismy od siebie o jakieś 9-10 km. On ma Turbo 5000 na dachu, ja WA-27. Normalnie gadamy przez całą Warszawę. A wczoraj bylismy akurat w terenie otwartym. I kicha.
Za to bez problemu udało się wczoraj pogadac z Johanem ze Stuttgartu w FM na kanale #6.

Inna sprawa jest jeszcze taka, że Ty moze doleciałbys z tej anteny dalej, ale Twoi rozmówcy mieli za słaby sprzęt by do Ciebie dolecieć z wiekszej odległości.
Założmy, ze my sobie gadamy ze swojego sprzetu z odległości 15 km bez najmniejszych problemów. Jesli dokładnie po środku między nami postawisz gościa z President Georgia na dachu, to on nas będzie pieknie odbierał, ale szanse na to , ze on do któregoś z nas doleci sa bardzo małe.
VDO - Blink pisze:W sumie to kiepsko mam, bo brak mi porównania z innymi radyjkami. Kuzyn ma Alana 102 i do tego Floridę, ale jak na jego możliwości to tam zasięg 3km to max.
Pogoń go w trasę i sprawdź na ile dolatujesz. Może Ci raportować przez telefon. Fakt, że jakby miał lepszą antenę, to wyłapałby Cię jeszcze dalej.
Niestety, nie masz wpływu na to co mają na dachu i w samochodzie Twoi korespondenci.


Najlepsze przy kołku w serce jest to, że działa nie tylko na wampiry.

VDO - Blink
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 550
Rejestracja: sob kwie 04, 2009 12:23
Kontakt:

Post autor: VDO - Blink » czw maja 27, 2010 11:03

Chmarski, jestem Ci winien duze :pub: za ta pomoc.

Wlasnie, a jak odpalam radio wieczorem to na kazdym kanale kogos slysze. A to na 1 jakis niemiec gada, na 2 ruskich slychac itp itd. Wczoraj wieczorem o wiele lepiej slyszalem jakiegos niemca z bazy na 19 niz kolege z ciezarowki 10km dalej. A ze mieszkam moze 300m od autostrady a2, wiec latwo sprawdzic, gdzie mnie mobile slysza. Narazie z antena nic nie grzebie. Moze wpadnie mi w lapki jakis lepszy magnes to wredy wsio na dach znia.



Chmarski
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 542
Rejestracja: śr lut 11, 2009 14:14
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Chmarski » czw maja 27, 2010 11:54

Ja mam swoje zdanie na temat długich anten na magnesie. Albo antena jest bardzo elastyczna i wtedy ok, albo nie pchałbym jej na magnes.
Nie wiem jak sztywny jest ten Lemm, ale Turbo 5000 przy niewielkim odchyleniu podnosiła magnes. Zmieniłem po kilku dniach na WA-27. Tą mogę walić jej szczytem o zderzak, a magnes ani drgnie.

Akurat byłem u Jarka jak odpisywał na Twojego maila. Mikrofon ze wzmocnieniem Ci pomoże w uzyskaniu większego zasięgu. Pytanie tylko jak to będzie chodziło w Twoim samochodzie. On będzie sprawdzał na bazie. Z magnesami nie zawsze się to lubi. Jak się uda zgrać akcję, to będę się starał sprawdzić u mnie w samochodzie. Wtedy będzie większa pewność (ale nadal nie 100%), że u Ciebie zadziała bez problemów.


Najlepsze przy kołku w serce jest to, że działa nie tylko na wampiry.

VDO - Blink
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 550
Rejestracja: sob kwie 04, 2009 12:23
Kontakt:

Post autor: VDO - Blink » czw maja 27, 2010 15:36

Majk to Premier CB line. Nic więcej na nim nie ma napisane. Jak gadam to mnie słyszą :grin: Dziś miałem lepszą możliwość testowania radyjka i aż sie dziwie, że jest taka OGROMNA różnica miedzy 199 a 18. W centrum miasta gdzie na poprzednim radyjku słyszałem tylko co w mieście jest, dzisiaj na 18stce łapało nawet dwóch kolesi którzy sie kłocili o fotoradar czy jest załadowany czy nie, w miejscowości oddalonej o 5 km ode mnie. A ja byłem w centrum miasta, a miedzy nami przejazd kolejowy i trochę lasu. Poza tym czysto, kulturka, bez szumów.Granica szum/cisza SQL przestawił się na godz 10.30 i ładnie zbiera. Nie wiem tylko co z tym McGain robić? Wiem że to czułość mikrofonu ale nie wiem jak to ustawiać by było optymalnie?



Awatar użytkownika
BartekGib
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 947
Rejestracja: śr maja 27, 2009 00:39
Lokalizacja: NIL/WB
Kontakt:

Post autor: BartekGib » czw maja 27, 2010 15:47

VDO - Blink pisze:Nie wiem tylko co z tym McGain robić? Wiem że to czułość mikrofonu ale nie wiem jak to ustawiać by było optymalnie?
Zazwyczaj ustawia się na maxa. W normalnym użytkowaniu ja nie widzę jakiegoś wspaniałego zastosowania. Mic Gain to w końcu czułość mikrofonu.


64 [i]KM[/i]
124 [i]Nm[/i]
[b]Nie wstydzę się tych wyników 8)[/b] ! ! Nowe Photo's - Poniżej ! !
[url=http://www.polskajazda.pl/Samochody/Volkswagen/Golf/68446][img]http://img228.imageshack.us/img228/2356/wstaw.jpg[/img][/url]

Chmarski
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 542
Rejestracja: śr lut 11, 2009 14:14
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Chmarski » czw maja 27, 2010 16:27

VDO - Blink pisze:Nie wiem tylko co z tym McGain robić?
Dooki nie masz mikrofonu z "wykopem" to nie musisz nic robić. Zostaw na maxa i już.
Jeżeli zainstalujesz mikrofon ze wzmocnieniem, to oprócz "skracania się" na mikrofonie, możesz użyć Mic Gain'a.
Chodzi o to, żeby zlikwidować sprzęganie się lub efekt przemodulowania. Jak rozkręcisz wszystko na maksa (i nawet sie nie będzie sprzegało) moze sie okazać, że głośniej i czytelniej będzie Cię słychać jak "sie skrócisz" Mic Gainem.
Inaczej mówiąc, jesli dasz za dużo w palnik, to się przekotłujesz i efekt będzie gorszy od zamierzonego. I tu rozwiązaniem jest Mic Gain.

Inne radia posiadają też regulację mocy. Ja się rozkręcam dopiero jak przestaję "dolatywać". W pozostałych przypadkach przy ustawieniu mocy radia na 4W moja modulacja jest jednoczesnie czysta, czytelna i głośna. Po rozkręceniu nadal jest czysta i czytelna, tyle, że już nie jest taka głośna. Dopóki nie mam wyboru dolecieć/nie dolecieć moc mam ustawiona na minimum. :helm:
Ostatnio zmieniony czw maja 27, 2010 16:28 przez Chmarski, łącznie zmieniany 1 raz.


Najlepsze przy kołku w serce jest to, że działa nie tylko na wampiry.

VDO - Blink
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 550
Rejestracja: sob kwie 04, 2009 12:23
Kontakt:

Post autor: VDO - Blink » sob maja 29, 2010 14:05

Zastanawiało mnie dlaczego SWR miarka mi pokazuje przy strojeniu anteny 0,8.?? No i nie dawało mi to spokoju :bajer: :helm: Okazało się że uchwyt był za słabo dokręcony i antena nie łapała dobrej masy. Teraz zdarłem od spodu trochę lakieru, dokręciłem do maxa i SWR pokazuje na 20 kanale 1,1., A na 1 i 40 wyskakuje 1,2. Czyli jest bardzo dobrze moim zdaniem. Od rana czyszcze w autku i mam odpalone CB i powiem że zależy jak leci, to sygnał nawet z 15km łapie i czysto słychać. Złapałem nawet gościa ktory krzyczał, że po obwodnicy Poznania leci karetka na sygnale. A do Poznania mam jakieś 35km :blush: :helm: Chmarski, Z Jarkiem będe gadał jeszce za jakiś czas, bo narazie muszę tamtego starego Alana upchnąć (drugi kuzyn ma chęć na niego :helm: ) No i myślę że wyślę mu radyjko na modyfikacje.

P.S. Kurde :helm: Nie sądziłem że CB tak wciąga :bajer:



Awatar użytkownika
Gashkas
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 687
Rejestracja: wt mar 21, 2006 14:28
Lokalizacja: OKlahoma City
Kontakt:

Post autor: Gashkas » ndz maja 30, 2010 17:24

Witam, jako ze w temacie CB jestem laikiem prosilbym o Wasza opinie o takim zestawie: Onwa Mk3 + Sunker CB 116 lub 119 ewentualnie ktoras z tej serii 11x. Bedzie to dobry zestaw w kwocie do 250 pln, czy moze da sie cos lepszego wybrac?
Ostatnio zmieniony ndz maja 30, 2010 17:29 przez Gashkas, łącznie zmieniany 2 razy.


vw - the best drug in the world. more u taste it u get more addicted. dont even try to let it go. u just cant. addictiVWe thing.

VDO - Blink
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 550
Rejestracja: sob kwie 04, 2009 12:23
Kontakt:

Post autor: VDO - Blink » ndz maja 30, 2010 23:10

W tej kwocie ciężko będzie cokolwiek znaleźć sensownego. W twoim przypadku bardziej skupiłbym się na antenie, niż na radyjku. A te Sunkery nie spotykają się z dobrą opinią. Lepiej dorzucić trochę do Siria lub Presidenta i będzie ok moim zdaniem. Możesz też w lemm'ach poprzebierać. Z radyjek może coś używanego wyhaczysz jeśli nie chcesz mieć nowego?



ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawigacja i CB Radio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości