Pękanie przedniej szyby

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
phanteon
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2780
Rejestracja: pn sty 16, 2006 02:06
Lokalizacja: GDA

Pękanie przedniej szyby

Post autor: phanteon » ndz kwie 04, 2010 12:53

Witam

Problem nietypowy - tzn pękanie przedniej szyby to częste zjawisko, ale...po kolei.

Auto było uderzone (jak zresztą 90% jeżdżących po Naszych drogach) - jak mocno tego nie wiem, ale spawów nie widać i auto jedzie prosto.

Do sedna.

Auto kupiłem, jeździłem ze 3 tygodnie. Z racji szukania przyczyn zamulenia znajomy wyciągał ECU (podszybie). Po złożeniu podszybia szyba następnego dnia pękła w dwóch miejscach (na zdjęciu poglądowym widać jak idzie pęknięcie). Pierw były te dwa co wchodzą na szybę poza zaciemnienie, potem doszły nowe. Szyba pęka tylko od dołu.

Moje pytania - czy można sprawdzić dlaczego pęka szyba - czy to wina źle zrobionej roboty, czy krzywej budy. Szyba jest w miarę świeża, więc przychodzi mi do głowy, że ktoś ją wymienił przed sprzedażą, ale z drugiej strony czemu zaczęła pękać po grzebaniu w podszybiu, czy da się temu jakoś zapobiec w przyszłości. Może wizyta w profesjonalnym zakładzie szklarskim da mi jakieś informacje.

Dzięki za odpowiedz, bo totalnie nie orientuję się w tej tematyce ani nie znam nikogo kto się na tym zna.

Obrazek
Ostatnio zmieniony ndz kwie 04, 2010 13:20 przez phanteon, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
marcinas1983
VW Baron
VW Baron
Posty: 3413
Rejestracja: pn lip 24, 2006 19:56
Lokalizacja: Poznań/Mrowino
Kontakt:

Post autor: marcinas1983 » ndz kwie 04, 2010 13:14

Co do tematu... znane są przypadki pękania szyb przednich w matizach... rdzewieją pewne elementy przedniej wnęki na szybę i zostaje ona po prostu wypychana przez rdzę... dodatkowo... może załóż górną rozpórkę i szyba nie poleci... np. skoda felicja ma takową rozpórkę bo też był z pękającymi szybami problem :P . Kolejna przyczyna to może niedokładnie oczyszczona wnęka na szybę przed wklejeniem nowej przez poprzedniego właściciela??


http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=87&t=255554&p=3049586#p3049586

Obrazek

Awatar użytkownika
luis-22
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 203
Rejestracja: sob lip 18, 2009 16:48
Lokalizacja: Płońsk [WPN]

Post autor: luis-22 » ndz kwie 04, 2010 13:18

Skoro pęka od dołu to na 100% coś pręży.
Wizyta u gościa co profesjonalnie montuje szyby w autach powinna rozwiązać sprawę, będzie musiał coś naklepać, wkleić nową szybkę z zachowaniem odpowiednich luzów i będzie oki.

Chyba że po wyjęciu szyby okaże się że konieczna jest wizyta u blacharza, bo np. słupki nie są symetrycznie ustawione... (czego osobiście Ci nie życzę)

Powodzenia.


:cady: [url=http://www.motostat.pl/statystyki-pojazdu/11964][img]http://www.motostat.pl/user_images/11964/icon4.png[/img][/url] :mk3:

Awatar użytkownika
phanteon
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2780
Rejestracja: pn sty 16, 2006 02:06
Lokalizacja: GDA

Post autor: phanteon » ndz kwie 04, 2010 13:19

Nie słyszałem o problemach pękających przednich szybach w tych budach. Co do nieprawidłowego oczyszczenia - możliwe - pytanie czy da się to stwierdzić przed montażem nowej szyby, bo szkoda 400zł...



Awatar użytkownika
misiek
_
_
Posty: 5821
Rejestracja: pt maja 13, 2005 17:49
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Post autor: misiek » ndz kwie 04, 2010 13:20

możliwe że po wadliwym zamontowaniu szyby ma znaczenie teraz duże wahanie temp. zew. a co za tym idzie naprężenia szyby są teraz większe i może stąd to pęknięcie, znajomemu w mercedesie kiedyś pękła szyba a to dlatego że stał krzywo tzn. jednym (przednim) kołem na krawężniku - tak więc przyczyn może być kilka :crazy:
phanteon pisze:ale z drugiej strony czemu zaczęła pękać po grzebaniu w podszybiu,
może czysty zbieg okoliczności :-k


:-k ...

Awatar użytkownika
phanteon
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2780
Rejestracja: pn sty 16, 2006 02:06
Lokalizacja: GDA

Post autor: phanteon » ndz kwie 04, 2010 13:23

luis-22 pisze:Chyba że po wyjęciu szyby okaże się że konieczna jest wizyta u blacharza, bo np. słupki nie są symetrycznie ustawione... (czego osobiście Ci nie życzę)
A gość co wkleja szyby jest wstanie to stwierdzić - czy może od razu do dobrego blacharza jechać i niech sam wyjmie i oceni?
luis-22 pisze:Skoro pęka od dołu to na 100% coś pręży.
Cholera.



Awatar użytkownika
edzio
Lord GTI
Lord GTI
Posty: 3937
Rejestracja: pt cze 27, 2008 01:00

Post autor: edzio » ndz kwie 04, 2010 13:24

Jeżeli szyba nie ma bezpośredniego kontaktu z karoserią(metal) nie powinna pęknąc,chyba że faktycznie rdza wypycha,ale w audi rdza :-k



Awatar użytkownika
misiek
_
_
Posty: 5821
Rejestracja: pt maja 13, 2005 17:49
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Post autor: misiek » ndz kwie 04, 2010 13:25

phanteon pisze:możliwe - pytanie czy da się to stwierdzić przed montażem nowej szyby, bo szkoda 400zł...
no to pozostaje ci chyba tylko pomiar budy na profesjonalnym stanowisku


:-k ...

Awatar użytkownika
phanteon
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2780
Rejestracja: pn sty 16, 2006 02:06
Lokalizacja: GDA

Post autor: phanteon » ndz kwie 04, 2010 13:28

Jeżeli szyba nie ma bezpośredniego kontaktu z karoserią(metal) nie powinna pęknąc,chyba że faktycznie rdza wypycha,ale w audi rdza :-k
Jest opcja, że np siedzi na uszczelkach, ale metalowy element pod spodem tak jest wypchnięty (nierówny), że wypycha szybę - i jest pupa.
misiek pisze:no to pozostaje ci chyba tylko pomiar budy na profesjonalnym stanowisku
Mówisz o punktach bazowych podwozia czy geometrii czy o czym?



Awatar użytkownika
luis-22
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 203
Rejestracja: sob lip 18, 2009 16:48
Lokalizacja: Płońsk [WPN]

Post autor: luis-22 » ndz kwie 04, 2010 13:29

Po wyjęciu starej szyby niech przymierzy nową "na sucho" (bez kleju) jeśli będzie z każdej strony dolegać to jest prosto.

U mnie w nissanie po przymiarce w górnym lewym rogu 1,5cm luzu zostawało :grin:


A jeśli masz dobrego PODKREŚLAM DOBREGO blacharza pod ręką to możesz do niego zaprowadzić, na pewno nie gorzej wklei szybę niż warsztat co się tylko tym zajmuje.


:cady: [url=http://www.motostat.pl/statystyki-pojazdu/11964][img]http://www.motostat.pl/user_images/11964/icon4.png[/img][/url] :mk3:

Awatar użytkownika
edzio
Lord GTI
Lord GTI
Posty: 3937
Rejestracja: pt cze 27, 2008 01:00

Post autor: edzio » ndz kwie 04, 2010 13:34

phanteon pisze:Jest opcja, że np siedzi na uszczelkach, ale metalowy element pod spodem tak jest wypchnięty (nierówny), że wypycha szybę - i jest pupa.
usczelki są tylko ozdobne ,jest wklejona na klej co umożliwia amortyzację,jeśli nie dotyka stali nie pęknie ,chyba że masz dach nie dospawany i pracuje :grin:



Awatar użytkownika
phanteon
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2780
Rejestracja: pn sty 16, 2006 02:06
Lokalizacja: GDA

Post autor: phanteon » ndz kwie 04, 2010 13:36

edzio pisze:chyba że masz dach nie dospawany i pracuje :grin:
Jakieś jeszcze dołujące na święta pomysły :helm:



Awatar użytkownika
edzio
Lord GTI
Lord GTI
Posty: 3937
Rejestracja: pt cze 27, 2008 01:00

Post autor: edzio » ndz kwie 04, 2010 13:41

A ten komp coście wyciągali to jest tam gdzie pęknięcia?



Awatar użytkownika
luis-22
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 203
Rejestracja: sob lip 18, 2009 16:48
Lokalizacja: Płońsk [WPN]

Post autor: luis-22 » ndz kwie 04, 2010 13:45

Spokojnie. To są tylko domysły.
Może po wyjęciu szyby okaże się że wystarczy 2 razy lekko młoteczkiem naprostować blachę i będzie git.

Pojedź do majstra i już.
Ja w swoim MKIV za wymianę (dostała kamieniem od TIR-a na pięknych polskich drogach) dałem 450PLN i mam ori szybę z 2001r w dodatku ze znaczkiem VW.


:cady: [url=http://www.motostat.pl/statystyki-pojazdu/11964][img]http://www.motostat.pl/user_images/11964/icon4.png[/img][/url] :mk3:

Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 221 gości