1.8 RP - Prychanie z rury wydechowej

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

chester_83
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: pn mar 20, 2006 23:16
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

1.8 RP - Prychanie z rury wydechowej

Post autor: chester_83 » ndz lis 29, 2009 04:24

Witam wszystkich,

Mam taki problem ze swoim silnikiem:
Z rury wydechowej wyraźnie słychać prychanie (jakby gubienie zapłonów, a może to to), silnik ma wtedy pojedyncze drgawki (wyraźnie widoczne), a dzieje się to nieregularnie około 1-2 razy na sekundę.
Na forum pojawiały się posty z pływaniem obrotów, ale to nie to, ja mam bardziej gwałtowne zjawisko (szarpanie).

Na obrotach wyższych również jest to wyczuwalne, ale delikatniej.

Po rozgrzaniu silnika trzęsie (ale nie zawsze) już całkiem mocno (całym samochodem) i staje się to w środku nieco denerwujące.

Moc i osiągi, jak najbardziej w porządku. Spalanie w rozsądnych granicach.

Zmieniane (przy innej okazji, ale też nie zlikwidowało problemu):
- przewody WN
- świece
- kopułka
- palec

Podejrzewam (nie wiem czy słusznie) że może być temu winny moduł zapłonowy? W tym silniku jest tranzystorowy, TSZ.

Silnik to RP 1.8 90KM, czysta benzyna - żadnych gazów (chyba, że liczyć powietrze) ;)


Jeszcze przy okazji zapytam o dwie rzeczy, mechaniczne, tj.:

1. W prawym przednim kole słychać (rzadko) taki jakby strzał sprężyny, jakby młotkiem walnąć w sprężynę (długo jeszcze rozbrzmiewa) - czy to sprężyna w łożu się przemieszcza? Dzieje się to raczej na w miarę równych drogach. Bez większej przyczyny dziurowo-nierównościowej (że się tak wyrażę ;)). Widocznych pęknięć sprężyna nie ma.

2. Na nierównej drodze zaś zapala mi się kontrolka ABS, brudne czujniki albo tarcze abs? Czy coś innego?


Z góry dziękuję wszystkim za uwagę i pomoc :)



agrala
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4119
Rejestracja: czw lip 19, 2007 18:55
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Post autor: agrala » ndz lis 29, 2009 10:25

w tym silniku sa kody blyskowe, odczytaj je i zobacz co mowia
jezeli chodzi o abs to stawialbym na zasniedziale styki w kostkach



jeryk10
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2745
Rejestracja: śr maja 27, 2009 22:31
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: jeryk10 » ndz lis 29, 2009 11:43

Sprawdz waz od serwa szczegulnie przy kolektorze ssacym ten gumowy napewno jest pekniety od dolu Poprostu lapie lewe powietsze



chester_83
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: pn mar 20, 2006 23:16
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Post autor: chester_83 » ndz lis 29, 2009 16:27

agrala pisze:w tym silniku sa kody blyskowe, odczytaj je i zobacz co mowia
jezeli chodzi o abs to stawialbym na zasniedziale styki w kostkach
Dzięki za podpowiedź.

Właśnie z kodami kiedyś walczyłem (z ciekawości sprawdzałem) i nie dałem rady, nie było żadnych błysków mimo sprawdzania na rożne sposoby. Chyba zrobię podejście numer 2, bo to faktycznie może coś wykazać.
W tym wątku nawet o to pytałem ale nie dostałem odpowiedzi.

Jeśli chodzi o kontrolkę ABS to chciałem właśnie zebrać listę miejsc które muszę sprawdzić. Już jedno mam, a właściwie dwa - bo również czujniki i tarcze w kołach.
jeryk10 pisze:Sprawdz waz od serwa szczegulnie przy kolektorze ssacym ten gumowy napewno jest pekniety od dolu Poprostu lapie lewe powietsze
Dzięki za podpowiedź.
Takie byłyby objawy? Pojedyncze jakby przerwy w pracy silnika?

Czy chodzi o ten wężyk (czerwony na rysunku poniżej)?
Obrazek



jeryk10
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2745
Rejestracja: śr maja 27, 2009 22:31
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: jeryk10 » ndz lis 29, 2009 16:40

Nie to nie o ten mi chodzi Przy kolektorze ssacym z prawej strony jak patrzesz to jest przykrecont waz do kolektora ssacego idacy do serwa Ten waz przy kolektorze ssacym jest kawalek gumowy a dalej idzie do serwa plastikowy Wlasnie ten kawalek gumowy lubi pekac tak z dolu i lapie lewe powietrze i z wydechu pryka :D
Ostatnio zmieniony ndz lis 29, 2009 16:42 przez jeryk10, łącznie zmieniany 1 raz.



chester_83
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: pn mar 20, 2006 23:16
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Post autor: chester_83 » ndz lis 29, 2009 17:09

jeryk10 pisze:Nie to nie o ten mi chodzi Przy kolektorze ssacym z prawej strony jak patrzesz to jest przykrecont waz do kolektora ssacego idacy do serwa Ten waz przy kolektorze ssacym jest kawalek gumowy a dalej idzie do serwa plastikowy Wlasnie ten kawalek gumowy lubi pekac tak z dolu i lapie lewe powietrze i z wydechu pryka :D
coś mi się właśnie kojarzy, taki kombinowany wężyk :)

to już musi być ten:
Obrazek

dzięki za radę, sprawdzę i dam znać czy coś dało :okej:



jeryk10
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2745
Rejestracja: śr maja 27, 2009 22:31
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: jeryk10 » ndz lis 29, 2009 17:20

Troche sie zagalopowalem i dokladnie przeczytalem Twoj post :D Masz ABS to nie maz weza do serwa i nie masz serwa Sprawdz te wezyki przy w trysku ktore masz na rysunku i ten ktory idzie do aparatu zaplonowego Ewentulalnie lapie lewe powietrze przez kolektor ssacu bo moze uszczelke wydmuchalo Odpal auto i popsikaj jakims sprajem w loczenie kolektora ssacego z glowica Jezeli bedzie nie szczelnosc to bedziesz slyszal reakcje pracy silnika



wacar
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: wt lis 24, 2009 21:47
Lokalizacja: Iława

Post autor: wacar » ndz lis 29, 2009 19:33

co do problemu ze sprężyna na bank łozysko amortyzatora jest zatarte i trzyma sprezyne i przy mocniejszym skrecie sprezyna przeskakuje
a co do prychania mam podobny problem w golfie 3 1.8 (2.0) i nie moge z tym dojsc co ładu
pozdr
Ostatnio zmieniony ndz lis 29, 2009 19:35 przez wacar, łącznie zmieniany 2 razy.



chester_83
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: pn mar 20, 2006 23:16
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Post autor: chester_83 » pn lis 30, 2009 01:13

dziękuję wszystkim za podpowiedzi,

Co do prychania to wedle porady najpierw posprawdzam te wężyki na szczelność.

Uszczelkę pod kolektorem zmieniałem niedawno, właśnie jako głównego podejrzanego nierównej pracy. Psikanie czymś łatwopalnym nie dawało efektu, tylko mocne przegięcie całego wtrysku/kolektora zmieniało lekko obroty (prychanie nie znikało).
Stara uszczelka była już wewnątrz nieco pomarszczona, ale ogólnie wyglądała OK.
Po zmianie na nową, FEBI, sytuacja bez zmian :(

co do sprężyny to chodzi o numer [8] jak mniemam?
swoją drogą nieźle musiało się tam zatrzeć już skoro to na prostych kołach odpuszcza sprężynę - przy skręcaniu i manewrach parkingowych nigdy nie strzela...
Obrazek



Awatar użytkownika
majekMK2
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4415
Rejestracja: ndz cze 10, 2007 14:10
Lokalizacja: Meszna
Kontakt:

Post autor: majekMK2 » pn lis 30, 2009 01:13

Wiec tak resetowałes moze kompa??dalej to samo po resecie czy jak??
sprawdz aparat zapłonowy moze tam gdzie idzie podcisnienie do aparatu to ten element jest uszkodzony moze byc cos z lewym powietrzem ale wtedy by tez były nie rowne obroty moze cos byc z wtryskiem napisz dokladnie co wymienione i co zrobione??


Były golfik:/
http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=111197
Obrazek

chester_83
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: pn mar 20, 2006 23:16
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Post autor: chester_83 » pn lis 30, 2009 01:33

majekMK2 pisze:Wiec tak resetowałes moze kompa??dalej to samo po resecie czy jak??
sprawdz aparat zapłonowy moze tam gdzie idzie podcisnienie do aparatu to ten element jest uszkodzony moze byc cos z lewym powietrzem ale wtedy by tez były nie rowne obroty moze cos byc z wtryskiem napisz dokladnie co wymienione i co zrobione??
reset nie raz nie dwa - problem z radiem zżerającym prąd - więc akumulator do domu na ładowanie ;)
no i nie przeszło, chyba że zbiera jakieś błędy i wtedy się zaczyna? nie zwracałem wtedy takiej uwagi na prychanie, przybity faktem że po nocy nie mogłem odpalić :panna:
spróbuję zresetować i na świeżo się przyjrzeć temu konkretnemu problemowi

a te nierówne obroty (związane z lewym powietrzem) to w jakich granicach by się pojawiały? delikatne pływanie czy raczej coś konkretnego?

co do wymienianych elementów to pisałem wyżej:
- przewody WN
- świece
- kopułka
- palec
- uszczelka pod kolektorem (to raczej na lewe powietrze, ale nie wiem czy to powoduje prychanie)

próbowałem też odczytać kody błyskowe, na różne sposoby, bo może one by coś ciekawego wykazały? niestety bez powodzenia :( tutaj mój post na ten temat



Awatar użytkownika
majekMK2
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4415
Rejestracja: ndz cze 10, 2007 14:10
Lokalizacja: Meszna
Kontakt:

Post autor: majekMK2 » pn lis 30, 2009 01:48

wiec tak zresetuj dobrze odlacz na noc aku i z rana odpal i czekaj az sie nagrzeje i wlaczy wentylator i wtedy sprawdz czy wszystko jest ok potem tak aparat zapłonowy i pompe paliwa ta z baku bo cos ma takie same zachowanie jak ostatnio naprawiałem RP to miał ten sam objaw albo bardzo podobny cos mysle ze z zapłonem ale ciezko na odległosc cos napisac


Były golfik:/
http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=111197
Obrazek

jeryk10
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2745
Rejestracja: śr maja 27, 2009 22:31
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: jeryk10 » pn lis 30, 2009 21:38

To sprawdz podstawe gumowa pod wtryskiem czy nie jest peknieta



chester_83
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: pn mar 20, 2006 23:16
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Post autor: chester_83 » pn lis 30, 2009 23:47

jeryk10 pisze:To sprawdz podstawe gumowa pod wtryskiem czy nie jest peknieta
mówisz o tym?
bo to już zmieniałem na nową chociaż stara była w miarę OK
Obrazek



Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 496 gości