Listwy LED wewnątrz kloszy - fotoporada

Gotowe opisy różnych podzespołów aut, także nasze porady.

Moderatorzy: Moderatorzy, VIP

krzykoz
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: czw mar 12, 2009 21:37
Lokalizacja: Wrocław

Listwy LED wewnątrz kloszy - fotoporada

Post autor: krzykoz » sob lip 11, 2009 13:31

Witam wszystkich!

Chciałem podzielić się z Wami sposobem zamontowania listew LEDowych wewnątrz reflektorów przednich.
Ostatnio w najbardziej znanym serwisie aukcyjnym (sic!) pojawiło się dużo rodzajów oświetlenia diodowego. Postanowiłem zakupić sylikonową listwę LEDową z myślą o zamontowaniu jej wewnątrz reflektora mojego Golfa III.
Poniżej przedstawiam po kolei krok po kroku, co należy wykonać, jak zamontować oraz końcowy efekt moich prac...

Pierwszą czynnością jest oczywiście zakup samych listew.
Ja kupiłem 4 sztuki sylikonowych listew o długości 24cm każda, posiadających 24 LEDy. Listwy te można ciąć z krokiem co 3 diody.

Obrazek

Kupiłem je od użytkownika autoport11 z odbiorem osobistym we Wrocławiu...

Ponieważ listwy będą klejone na sylikon, który musi schnąć conajmniej 8 godzin, proponuje zacząć pracę późnym popołudniem, żeby przez noc zdążyło wszystko przeschnąć...

Zdejmujemy reflektory (odkręcając wcześniej atrapę przednią - grill) oraz zabezpieczamy "oczodoły" jakąś folią (jeśli ktoś ma garaż to oczywiście mija się to z celem).

Zdejmujemy z reflektorów metalowe zaciski przy pomocy płaskiego śrubokręta.

Zdejmujemy klosze. Uwaga, są one najczęściej uszczelniane, więc może być to lekkim problemem. Mi udało się bez specjalnych zabiegów, jedynie śrubokręt, odrobina ostrożności i klosze zdjęte.

Obrazek

Czyścimy (odtłuszczamy) klosz wewnątrz. Ja użyłem do tego celu rozpuszczalnika nitro.
Następnie należy przyłożyć listwy w celu dopasowania do klosza oraz dobrania do oczekiwanego wyglądu.

Pierwszą listwę (24cm) wkleiłem całą, na spodnią część klosza, zaznaczając wcześniej jej początek i koniec za pomocą pisaka.

Obrazek

Smarujemy nie za dużą warstwę bezbarwnego sylikonu, najlepiej takiego w tubie za pomocą pistoletu.

Obrazek

Odczekujemy około 3 - 5 min żeby klej zaczął stygnąć. Producent podaje, że czas obróbki to 15 min, więc nie trzeba się przejmować, że wyschnie za bardzo.

Następnie wklejamy pierwszą listwę w taki sposób, aby przewody szły do zewnętrznej strony. Z drugiej strony przyklejona będzie druga listwa.

Obrazek

Teraz należy dobrze docisnąć listwę. Najlepsze do tego celu były by ściski stolarskie. Ja niestety takowych nie posiadałem, więc poradziłem sobie przyciskając listwę kawałkiem metalowego ceownika i ciężką książką :-P

Ważne aby to czym będziemy dociskać zaplanować jeszcze przed nałożeniem kleju!

Pierwszy klosz możemy odstawić w bezpieczne miejsce i zająć się drugim, który traktujemy dokładnie tak samo.

Gdy listwa w pierwszym kloszu będzie już w miarę stabilna, nie przesuwała się pod naciskiem przystępujemy do wklejenia listwy drugiej (no chyba że kogoś zadowoli krótki pasek na dnie).

Listwę obcinamy co 3 diody od strony końcowej, tj. po przeciwnej stronie przewodów. Ja obciąłem 12 LEDów czyli dokładnie w połowie. Dzięki temu listwa kończy się na środku łuku klosza. Ważne jest, aby cięcie było wykonane w taki sposób, aby po przyłożeniu jednej listwy do drugiej, odległość pomiędzy ich końcowymi diodami była taka sama jak odległość pomiędzy diodami w całej listwie - w moim przypadku 10 mm.

Podobnie jak w poprzednim przypadku nakładamy klej i odczekujemy około 5 min.
Przyklejamy listwę i dociskamy używając najlepiej ścisków stolarskich. Ja użyłem suwmiarki, która bardzo dobrze przytrzymała li wygiętą listwę.

Obrazek

Możemy podłączyć listwy do zasilania 12 V. Dzięki temu ich temperatura podniesie się do około 30°C, przez co klej szybciej wyschnie.

Obrazek


To samo robimy z drugim kloszem.

Możemy iść spać - jeden z ważniejszych kroków :-P

Obrazek

Teraz najważniejszy krok, bez którego nic nam nie wyjdzie - WSTAJEMY :-P

Jeszcze raz czyścimy klosz w środku. Zakładamy go w taki sposób, aby przewody od listew wchodziły za lustro i wyciągamy je przez wcześniej odkręconą czarną pokrywę.

Obrazek Obrazek
Przewody podłączyłem do żarówki świateł pozycyjnych (również LEDowej) wyjmując konektory. Końcówki przewodów złączone ze sobą (plus z plusem, minus z minusem) włożyłem do otworów w blaszkach konektorów po czym założyłem konektory. Jest to rozwiązanie prowizoryczne (na razie) ale dość stabilne.

Efekt końcowy, po zamontowaniu reflektorów w samochodzie widoczny na poniższych zdjęciach. Nie jest oszałamiający i teraz wiem, że możnaby było zastosować inne listwy, na przykład z LEDami mocy.

Zdjęcia wykonane w pełnym słońcu:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To by było na tyle.
W przyszłości postaram się zlikwidować prowizorkę wewnątrz klosza, wykonując jakieś złącze oraz przełącznik w kabinie, aby uniezależnić włączanie listew od świateł. Jak wiadomo, taka samoróbka nie ma atestu i spodziewam się, że podczas przeglądu mogą wystąpić problemy.

Mile widziane uwagi :-)

Pozdro!



Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

Post autor: Paweł Marek » sob lip 11, 2009 13:37

Dołóż proszę nocne zdjęcia


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

krzykoz
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: czw mar 12, 2009 21:37
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: krzykoz » sob lip 11, 2009 13:44

Oczywiście, z niecierpliwością czekam na zmrok :)



piteR-ek
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 686
Rejestracja: pn sty 19, 2009 19:01

Post autor: piteR-ek » sob lip 11, 2009 17:52

I to mozna używać jako swiatła dzienne ?? Chodzi mi że bez wlączania swiateł mijania.

k0nr4d, zapomnialem sobie o tych homologacjach. Bardzo ładnie to opsiałeś, powinno to trafic w odpowiedni dział :grin:
Ostatnio zmieniony sob lip 11, 2009 20:47 przez piteR-ek, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
k0nr4d
_
_
Posty: 6258
Rejestracja: ndz lis 12, 2006 15:28
Lokalizacja: Łódź
Auto: GSXR/A8
Silnik: R4V8
Kontakt:

Post autor: k0nr4d » sob lip 11, 2009 17:55

Niestety nie, takie światła nie mają homologacji.


"Nie każdy żart rodzi bekę, nie każda przyczepa ma plandekę."
Obrazek

krzykoz
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: czw mar 12, 2009 21:37
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: krzykoz » sob lip 11, 2009 22:56

Doczekałem się zmroku...

Godzina 21:15

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Godzina 22:10

Obrazek

Obrazek

Sorry za niską jakość zdjęć, ale używam telefonu..

Pozdro!



Awatar użytkownika
dziejo
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 8880
Rejestracja: pn lis 14, 2005 02:40
Lokalizacja: Kantorowice
Silnik: AFN

Post autor: dziejo » sob lip 11, 2009 23:00

ładna foto porada przenoszę do faq
moze komus się przyda :bigok:
Ostatnio zmieniony sob lip 11, 2009 23:02 przez dziejo, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
tomek507
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 143
Rejestracja: pn kwie 28, 2008 10:48
Lokalizacja: Małopolska okl.Gorlic
Kontakt:

Post autor: tomek507 » pn lip 13, 2009 12:30

Wszystko ladnie pieknie tylko ja powiem tyle ze szkoda pracy z listwami jesli nie beda one miec homologacji, nie tylko na przeglądzie bedzie problem ale przy zwykłej kontroli policyjnej jesli to zauważą dowód do zabrania bo zdejmowanie tego przy kontroli nie wchodzi w gre jak to bywało i bywa z żaróweczkami niebieskimi led postojowe przód pozakladanymi w lampy ktore przy kontroli mozna wyjac i udać głupa ze to nie ja wkładałem.


- Co wy właściwie robicie tam u was?
- Grillujemy i pijemy wódke
- A w zimie?
- Nie grillujemy

krzykoz
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: czw mar 12, 2009 21:37
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: krzykoz » pn lip 13, 2009 19:30

Dlatego planuję zrobić osobny wyłącznik w kabinie. Póki co jeżdżę na mijania, przez co diody nie rzucają się w oczy.



radmar1702
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 48
Rejestracja: ndz lip 12, 2009 13:19
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Kontakt:

Post autor: radmar1702 » czw lip 23, 2009 19:30

ja też zakupiłe te diody czyli 4 zestawy po 24
czyli chce na jedna strone w atrape tą na dole 48 i na drugą mam nadzieje że ładnie bedzie to wygladało tylko mam pytanie czy jest mozliwość podłączenia ich że zapalaja sie ałutomatycznie a po właczeniu swiateł gasną



krzykoz
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: czw mar 12, 2009 21:37
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: krzykoz » czw lip 23, 2009 20:52

radmar1702 pisze:ja też zakupiłe te diody czyli 4 zestawy po 24
czyli chce na jedna strone w atrape tą na dole 48 i na drugą mam nadzieje że ładnie bedzie to wygladało tylko mam pytanie czy jest mozliwość podłączenia ich że zapalaja sie ałutomatycznie a po właczeniu swiateł gasną
Witam!
Oczywiście, że jest możliwość...
Możesz zrobić tak jak narysowałem na poniższym schemacie:

Obrazek

Jeśli masz zrobione przekaźniki do świateł, to wykorzystujesz przekaźnik od świateł mijania, podłączając się pod styk przekaźnika NC (normal close - normalnie zamknięty). Jeśli nie masz to musisz dodać przekaźnik i podłaczyć jego cewkę pod + świateł mijania. Chodzi o ten pierwszy przekaźnik na schemacie, po lewej...

Jako drugi przekaźnik dodajesz nowy i jeśli chcesz, żeby linijka była załączona razem ze światłem pozycyjnym to podłączasz jak na schemacie, a jeśli chcesz dać dodatkowy wyłącznik w kabinie, to zamiast tego przekaźnika dajesz właśnie ten wyłącznik.

Mam nadzieję, że jasne...

Pozdro!
Krzykoz



radmar1702
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 48
Rejestracja: ndz lip 12, 2009 13:19
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Kontakt:

Post autor: radmar1702 » pt lip 24, 2009 10:25

nie wiem jak to jest w mk4 chyba najprościej by było dodać włącznik do kabiny tylko jak się z nim tam wbić by cykało???

[ Dodano: 26 Lip 2009 11:58 ]
kolego podpiełem Plus pod przewud od postojówki a mase dałem na śrube od błotnika i mnie zastanawia jak zrobić teraz że jak włącze światła mijania by mi gasły dzienne masz jakiś pomysł ???

[ Dodano: 26 Lip 2009 12:02 ]
minus na śrube od błotnika sorki za omyłke świtełka świecą super effekt bajer

[ Dodano: 26 Lip 2009 16:25 ]
A oto efekt mojej pracy w golfie IV[quote][/quote]

[ Dodano: 27 Lip 2009 13:20 ]
Chce wstawić fott a nie wiem jak ;/;/



Awatar użytkownika
AIRWOLF
Powered by MOTORSPORT
Powered by MOTORSPORT
Posty: 1162
Rejestracja: pt mar 16, 2007 16:06
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: AIRWOLF » śr wrz 02, 2009 21:38

powiedz mi czym kleiłeś reflektory :bigok:


Zapraszam do przeglądnięcia moich porad [FAQ]
[url=http://www.tinyurl.pl?XRMGNEsk]FAQ 1[/url],[url=http://www.tinyurl.pl?9WxKOJFR]FAQ 2[/url],[url=http://www.tinyurl.pl?KOaIXdpf]FAQ 3[/url],[url=http://www.tinyurl.pl?GZo0KIY1]FAQ 4[/url],[url=http://www.tinyurl.pl?Kd8lbMEh]FAQ 5[/url],

Awatar użytkownika
misiek
_
_
Posty: 5821
Rejestracja: pt maja 13, 2005 17:49
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Post autor: misiek » czw wrz 03, 2009 08:19

pawel23sruba zwykły silikon wystarczy do sklejenia kloszy


:-k ...

ODPOWIEDZ

Wróć do „FAQ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości