Dymiąca stacyjka

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

Szki3l3t
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: pn kwie 27, 2009 18:14
Lokalizacja: Kamieniec

Dymiąca stacyjka

Post autor: Szki3l3t » pn kwie 27, 2009 18:39

Witam mam mały (jak na razie)problem ze stacyjką, mianowicie dziś koło południa, wkładając kluczyk do stacyjki nie zdążyłem nawet odpalić samochodu. Praktycznie natychmiast zauważyłem dym unoszący się spod osłony stacyjki i kierownicy. Kluczyk szybko wyciągnąłem, po chwili gdy wsadziłem ponownie samochód odpalił bez problemu. W domu zdjąłem airbag, kierownice, wajchy od kierunków i wycieraczek, odłączyłem wszystkie widoczne kostki i zdjąłem immobiliser. Została praktycznie sama stacyjka na wałku od kierownicy, oglądałem wszystkie zdjęte elementy i praktycznie nie widać śladu stopienia, więc musiało palić coś wewnątrz stacyjki. Samej stacyjki nie zdejmowałem (odkręciłem jedynie blokującą ją śrubę), bo jest tam jakieś łożysko, a nie chce nic uszkodzić.

Prosiłbym o sugestie co mogę z tym zrobić, bo nie chce wywozić na złom spalonego wraku. Na koniec dodam, że od dłuższego czasu gdy wyłączam zapłon i zostawiam kluczyk w stacyjce napięcie podawane na radio raz zanika a raz nie (przy lekkim manewrowaniu widoczne są zamiany (załączanie/rozłączanie), radio jest tymczasowe, więc nie zamieniałem kabla żółtego (pamięciowego) z czerwonym (zapłon) i dobrze wszystko widać (praca radia).

Może troszeczkę namieszałem, ale w razie wątpliwości proszę pytać, z góry dziekuję za wszelką pomoc.
:)



agrala
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4119
Rejestracja: czw lip 19, 2007 18:55
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Post autor: agrala » pn kwie 27, 2009 18:44

uszkodzona kostka stacyjki
masz do wymiany element pomiedzy stacyjka a wtyczka do niej
zobacz na allegro jak wyglada ten element



marek_3535
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: wt wrz 02, 2008 19:37
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post autor: marek_3535 » pn kwie 27, 2009 18:53

Jeżeli piszesz że przewody są nie naruszone to napewno nie było to zwarcie.Prawdopodobnie przyczyną są słabe styki w stacyjce,a dym wydobywający się z niej to palona wazelina,która jest nałożona na styki stacyjki.Przez stacyjkę przechodzi dosyć duży prąd.



Szki3l3t
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: pn kwie 27, 2009 18:14
Lokalizacja: Kamieniec

Post autor: Szki3l3t » pn kwie 27, 2009 19:38

Kostka jest raczej sprawna, bo część męska jest nienaruszona (czysta i brak nadtopionych elementów),a przy minimalnych tknięciach kluczyka rozłącza mi radio, uszkodzone będzie pewnie wnętrze stacyjki, ale jak ją ściągnąć? użyć ściągacza czy jakiegoś innego sposobu?? blokującą śrubę już zdjąłem, a nie chce uszkodzić łożyska.

I jeszcze jedno pytanie, z prawej strony stacyjki (prawa jej część do której wkładamy kluczyk) jest widoczny wycięty prostokąt w obudowie, pewnie da się zdjąć tą ściankę i zobaczyć czy we wnętrzu jest coś nie tak, pewnie tam zmienia się (jeżeli się zmienia) wkładki kluczykowe. Jeżeli się da to jak? Podważać?

Czy wewnętrzne styki są wymienne? A jeżeli tak to czy da się je kupić?



Awatar użytkownika
dziejo
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 8880
Rejestracja: pn lis 14, 2005 02:40
Lokalizacja: Kantorowice
Silnik: AFN

Post autor: dziejo » pn kwie 27, 2009 20:19




Awatar użytkownika
smook81
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 47
Rejestracja: pn mar 31, 2008 21:00
Lokalizacja: Radomin

Post autor: smook81 » pn kwie 27, 2009 20:28

a moim zdaniem też kiedyś miałem golfa III i też mi dymiło jak wkładałem kluczyk no i wymieniłem tą kosteczkę ale i tak sie nadal dymiło:( i okazało sie że to przełącznik od wycieraczek był walnięty. na twoim miejscu jak już bedziesz miał zdjętą kierownicę dla pewności sprawdziłbym te przełączniki od wycieraczek, długich świateł i od kierunkowskazów :):)



Szki3l3t
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: pn kwie 27, 2009 18:14
Lokalizacja: Kamieniec

Post autor: Szki3l3t » pn kwie 27, 2009 20:37

Ok już powinienem sobie poradzić linkować do googla nie trzeba bo już wcześniej oglądałem porady ale to nie to samo co opisać swój problem i uzyskać rzeczową odpowiedz (chociaż jak zdjąć stacyjkę nie sprawdzałem). Co do wycieraczek i kierunków dokładnie je oglądałem i były czyste. Postaram się wszystko sprawdzić jeszcze raz jutro i rozebrać stacyjkę. Jeżeli to kostka, kupię nową.

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam! :grin:
Ostatnio zmieniony pn kwie 27, 2009 20:39 przez Szki3l3t, łącznie zmieniany 1 raz.



agrala
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4119
Rejestracja: czw lip 19, 2007 18:55
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Post autor: agrala » wt kwie 28, 2009 06:20

z tego co pamietam to nie trzeba wyciagac stacyjki, kostka jest przykrecona na srubke i jak ja odkrecisz to wyjdzie bez stacyjki



vpil
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 166
Rejestracja: ndz sie 28, 2005 21:55
Lokalizacja: Katowice
Auto: Golf 7
Silnik: Czca

Post autor: vpil » wt kwie 28, 2009 11:23

Witam.

Dymić się może z przełącznika wycieraczek (częsta przyczyna), lub z kostki stacyjki.
Jeśli przerywa Ci dopływ prądu do radia to napewno uszkodzoną masz kostkę stacyjki.
Kostka jest przykręcona na dwie śrubki, tylko jedna jest niedostępna. Aby się do niej dostć
nałatwiej jest zdjąć drążek kierowniczy z przegubu kardana. Wtedy drążk wyjdzie Ci do góry i już masz dostęp do wspomnianej drugiej śrubki. Ja tak robiłem i wydaje mi się iż ta metoda jest najłatwiejsza.

Pozdrawiam.



Awatar użytkownika
Mike_D
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 65
Rejestracja: wt cze 24, 2008 13:28
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mike_D » czw lip 02, 2009 13:39

Witam wszystkich,

(odświeżam temat żeby nie śmiecić, bo problem częsty)

W skrócie - przy nagrzanym samochodzie po przekręceniu kluczyka palą się kontrolki a silnik nie kręci - czyli na 99% kostka stacyjki.

Jestem w pracy i nie mam teraz dostępu do etki, czy ktoś mógłby podać mi numer części? (Golf 3 TDI, 96 r.) Sprawdzę czy mają w aso na miejscu..

Druga sprawa - chciałbym jakoś dojechać do domu ;) - a nie bardzo ogarniam temat odpalania auta przez zwieranie kabli przy rozruszniku. Czy ktoś mógłby bardzo łopatologicznie mi to wytłumaczyć, najlepiej z jakimś zdjęciem pokazującym co i jak ;)

Z góry dzięki :)
Ostatnio zmieniony czw lip 02, 2009 13:39 przez Mike_D, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

Post autor: Paweł Marek » czw lip 02, 2009 14:49

do styku czerwono czarnego kabla od rozrusznika (ten cieńszy) podajesz plus z sąsiedniego grubego czerwonego kabla, wystarczy do tego kawałeczek przewodu. Wcześniej włącz zapłon. NIE ZAPOMNIJ WYLUZOWAĆ BIEGU.


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

Awatar użytkownika
Mike_D
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 65
Rejestracja: wt cze 24, 2008 13:28
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mike_D » czw lip 02, 2009 15:06

Dzięki wielkie kolego. Mogę mieć problem z przewodem - nie mam chyba w aucie żadnego zbędnego kawałka. Jest szansa że sprawa zadziała jeśli zewrę przewody np. kombinerkami albo innym izolowanym narzędziem?



ufol22
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: pn mar 31, 2008 18:15
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: ufol22 » ndz lip 12, 2009 11:11

Witam, odświeżam temat gdyż mam podobny problem co kolega z pierwszego posta.

Jak wkładam kluczyk do stacyjki to leci z kierownicy szary dym, wygląda jakby leciał z samego środka kierownicy. Zdjąłem obudowę i nie znalazłem żadnych przepalonych przewodów, głębiej wole nie szukać gdyż jestem amatorem ;P dlatego w poniedziałek umówiłem się do mechanika.

Z tego co wyczytałem może to być:

- kostka stacyjki,
- przełącznik wycieraczek,
- przełączniki świateł,

Ważne jest też to, że przestały mi działać światła pozycyjnez przodu. ( poprzedni właściciel wstawił po stłuczce światła nie od GOLFA III tylko takie z diodami od AUDI chyba ).

Dochodzę więc do wniosku, że to może być przełącznik właśnie od tych świateł.

Bardzo proszę o sugestie żeby mnie mechanik nie zrobił w bambuko.

Z góry dzięki za odpowiedź, napiszę jak się dowiem co to było.
Ostatnio zmieniony ndz lip 12, 2009 12:21 przez ufol22, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
dziabi3
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 905
Rejestracja: pt maja 16, 2008 15:34
Lokalizacja: xxxxxxxx

Post autor: dziabi3 » ndz lip 12, 2009 13:36

ja podpinam się pod temat

bo u mnie dymi się z kierownicy i przepala się bezpiecznik od wycieraczek

czy to morze zalany silniczek od wycieraczek

bo ostatni miałem mały wypadek otuz zarówka wypaliła mi dziurke w podszybiu ale za rynienką pod maską

zabezpieczyłem to czyli zakleiłem


był golf3 ABD 1,4 60km
był golf3 AFT 1,6 101km
było punto gt 1,4 136km
jest ford focus 2.0 131km
jest BMW 330Ci 231Km
ale na pewno będzie kiedyś jeszcze VW bo VW to jak dobry sex którego nigdy za wiele :-0

Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 295 gości