Luz na kole po wymianie łożyska

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

ruthi7
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: pt lis 28, 2008 00:31
Lokalizacja: Częstochowa/Nuneaton
Kontakt:

Luz na kole po wymianie łożyska

Post autor: ruthi7 » czw kwie 09, 2009 20:54

Witam!
Mój problem wygląda następująco. Wymieniłem łożysko w kole (prawy przód) gdyż już buczało i miało spory luz.
Łożysko wsadzone metodą ciepło-zimno. Niestety nie miałem prasy. Odbyło się to dosłownie puknięciem 4-6 razy miedzianym młotkiem w odpowiednie podkładki (nie w łożysko).
Przejechałem jakieś 100 km po czym dokręciłem jeszcze raz śrubę...

...i niestety luz nadal jest wyczuwalny. Naprawdę mały ale wciąż jest. Na drugim kole nie ma w ogóle.

Moje pytanie: z jakim momentem trzeba dokręcać to łożysko. Jest dokręcone solidnie - da się jeszcze ale nie chciałbym przedobrzyć. Dokręcałem z czuciem sam, jedną ręką trzymając główkę klucza a druga dokręcając/naciskając na klucz.

Ktoś ma jakieś propozycje?

PS: Łożysko nasadzone naprawdę z rozwagą. Nie było walone po łożysku. Stosowałem odpowiednie bloczki stalowe + metoda ciepło/zimno.


MK4 1.9 TDI ALH

Awatar użytkownika
Hans-Hans
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 580
Rejestracja: wt maja 06, 2008 14:00
Lokalizacja: Dądrowa Górnicza
Kontakt:

Post autor: Hans-Hans » czw kwie 09, 2009 21:08

Jesli chodzi o moment dokręcenia to przednie łożysko musisz poprostu doje.... . A o metodze ciepło zimno to pierwszy raz słysze żeby w taki sposub wymieniac łożysko . Według mnie czeka cie wymiana jeszcze raz bo rozchartowałes bieżnie łożyska i straciła twardosc. Takie cos tylko prasa . Za wcisniencie łożyska w zwrotnicę jak masz wszystko na wieszchu zapłaciłbys gura 20zł .



GRIZLI
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 416
Rejestracja: wt sie 22, 2006 19:31
Lokalizacja: MALBORK Hamburg
Kontakt:

Post autor: GRIZLI » czw kwie 09, 2009 21:11

Z tego co pamiętam -210Nm przynajmniej w Mk1 tak było. Łożysko wymieniałem 2 razy. Pierwszy raz gdy zaczęło buczeć, taką metodą jak TY. Kolejny raz po kilku tygodniach, gdy stan powtórzył się ale było jeszcze jeszcze gorzej. Wtedy wymontowałem całego persona i wprasowałem nowe łożysko dorobionym pierścieniem stalowym, na bardzo dużej wiertarce stołowej (warsztatowej). Od tego momentu było już dobrze.


Octavia III -1.4 DSG ---[/i]

ruthi7
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: pt lis 28, 2008 00:31
Lokalizacja: Częstochowa/Nuneaton
Kontakt:

Post autor: ruthi7 » czw kwie 09, 2009 21:12

Witam!
Nie były to temperatury nie wiadomo jakie. Łożysko leżało w zamrażalce 15 minut a reszta na grzejniku. Nie sądzę ze mogło dojść do rozhartowania stali. Jedynie deczko pomogło.

Pytanie czy dowalić to łożysko jeszcze mocniej? Jakie mogą być skutki przedobrzenia?


MK4 1.9 TDI ALH

GRIZLI
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 416
Rejestracja: wt sie 22, 2006 19:31
Lokalizacja: MALBORK Hamburg
Kontakt:

Post autor: GRIZLI » czw kwie 09, 2009 21:25

Temeratura niska nie zaszkodzi, bardziej chodzi o młotek. Z tego co wiem, KATEGORYCZNIE nie wolno przy tych operacjach go używać. Najlepiej pojedź do jakiegoś warsztatu, niech dokręcą kluczem dynamometrycznym (nowa nakrętka). Jeśli bardzo przedobrzysz, może ulec osłabieniu przegub i w czasie jazdy, koło odjedzie.


Octavia III -1.4 DSG ---[/i]

Awatar użytkownika
Radion
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 163
Rejestracja: sob lis 18, 2006 18:36
Lokalizacja: Kraków
Auto: VW Golf IV Variant
Silnik: ALH

Re: Luz na kole po wymianie łożyska

Post autor: Radion » pt kwie 10, 2009 10:34

ruthi7 pisze: Moje pytanie: z jakim momentem trzeba dokręcać to łożysko.
Cytat z książki do Skody Octavii I (zawieszenie, zwrotnice, łożyska - wszystko to samo co w Golfie IV): "Montaż nakrętki na koniec przegubu półosi napędowej odbywa się w specjalny sposób przewidziany technologią montażu. Najpierw nakrętka jest dokręcana momentem 300 N · m, potem jest odkręcana o 360° i ponownie dokręcana, ale już momentem 50 N · m. Ostatnią czynnością tej operacji jest obrót nakrętki o 45°."

pozdr.
Radek



Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 465 gości