Lista Turbiny od Karambola--- nowa cena 900zł

Forum o modyfikacjach wszystkich silników TDI. Chiptuning, turbiny, pompy, wydechy i wszystko na te tematy.

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, bugalon, kkkacper, toffic, VIP

Awatar użytkownika
sagon
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 868
Rejestracja: wt lis 04, 2008 16:28
Lokalizacja: RP
Kontakt:

Post autor: sagon » pt kwie 03, 2009 19:22

Jeżeli mogę coś wtrącić.Jak już chodzi o wydajność rdzenia,to najlepsze pod tym względem są coolery od samochodów ciężarowych,ciągników siodłowych,czyli od tirów.
Wystarczy złożyć się w kilku i kupić takiego kolosa.Śmiało wystarczy na 4 sztuki pod takie mody.
Plusy są taki,że odpada spawanie boczków,gdyż te już są przyspawane i jest o wiele wydajniejszy od jakiegokolwiek seryjnego w aucie osobowym.Można sobie przerabiać dowolna ilość rdzeni w zależności od potrzeby i miejsca jakim dysponujemy.
Sam mam już takiego zmodzonego.W moim przypadku za dawcę posłużyło Renault Premium.Udało się kupić lekko uszkodzony za nieduże pieniądze i wystarczyło na 3.
Rdzeń ma 63 cm długości i 7 szerokości.
Ostatnio zmieniony pt kwie 03, 2009 19:35 przez sagon, łącznie zmieniany 3 razy.


AFN 165,5@380,8

Awatar użytkownika
jaro4444
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 479
Rejestracja: pt cze 22, 2007 20:10
Lokalizacja: Drawsko Pom/Warszawa

Post autor: jaro4444 » pt kwie 03, 2009 19:39

sagon pisze:Jeżeli mogę coś wtrącić.Jak już chodzi o wydajność rdzenia,to najlepsze pod tym względem są coolery od samochodów ciężarowych,ciągników siodłowych,czyli od tirów.
Tak Ci się tylko wydaje. Owszem wytrzymałość mechaniczną i na ciśnienie mają dużą ale małą liczbę lamelek i słabe użebrowanie wewnątrz kanałów. Mają za to grube ścianki kanałów i są sztywne.


Biegnę siły swe wszystkie biegowi oddając...
Słucham pośród krzyku piękna ciszy poszukując...

Był Leon jest Audi

Awatar użytkownika
sagon
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 868
Rejestracja: wt lis 04, 2008 16:28
Lokalizacja: RP
Kontakt:

Post autor: sagon » pt kwie 03, 2009 20:18

Wiesz,jeżeli potrafią chłodzić takie masy powietrza,jakie występują przy tych doładowaniach(niejednokrotnie 3 bary),to bez najmniejszego problemu wystudzą to,co wydusi z siebie taka mała turbinka w tdi.
Co do budowy,to porównywałem go z takim np. od focusa cmax-a i powiem Ci,że grubości ścianek są podobne.Rdzeń ma grubszy,a więc pojemniejszy,odstępy między nimi są większe,więc szybciej odda ciepło,bo więcej powietrza między nimi przeleci.Użebrowanie wewnątrz kanałów im mniejsze tym lepiej,bo zwiększy się objętość powietrza,które się tam przecież studzi.Za dużo żeberek powoduje zmniejszenie tej objętości i cały efekt diabli biorą.
Mnie te argumenty przekonały, a już łatwość z jaką się takie coolery przerabia pod dowolny wymiar,to po prostu bajka.
Ostatnio zmieniony pt kwie 03, 2009 21:23 przez sagon, łącznie zmieniany 3 razy.


AFN 165,5@380,8

Awatar użytkownika
jaro4444
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 479
Rejestracja: pt cze 22, 2007 20:10
Lokalizacja: Drawsko Pom/Warszawa

Post autor: jaro4444 » pt kwie 03, 2009 21:23

sagon pisze:Rdzeń ma grubszy,a więc pojemniejszy,odstępy między nimi są większe,więc szybciej odda ciepło,bo więcej powietrza między nimi przeleci.Użebrowanie wewnątrz kanałów im mniejsze tym lepiej,bo zwiększy się objętość powietrza,które się tam przecież studzi.Za dużo żeberek powoduje zmniejszenie tej objętości i cały efekt diabli biorą.
Mnie te argumenty przekonały, a już łatwość z jaką się takie coolery przerabia pod dowolny wymiar,to po prostu bajka.
Sagon mechanicznie są mocne to fakt, ale nie są zbyt skuteczne.

Jednak jak przestudiujesz mechanikę płynów i termodynamikę, poznasz takie pojęcia jak: prędkość przepływu, gradient temperatury, gęstość energii, energia promieniowania, powierzchnia wymiennikowa, transport energii przez przewodzenie, ... to może zrozumiesz jakie banialuki piszesz powyżej.
Ostatnio zmieniony pt kwie 03, 2009 21:24 przez jaro4444, łącznie zmieniany 2 razy.


Biegnę siły swe wszystkie biegowi oddając...
Słucham pośród krzyku piękna ciszy poszukując...

Był Leon jest Audi

Awatar użytkownika
Owen
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 76
Rejestracja: pt lis 28, 2008 15:24
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

Post autor: Owen » sob kwie 04, 2009 01:43

Jest jeszcze aktualna ta promocja z karambola z tą turbiną do golfa. Akurat mój golf vi ma silnik 1.9 TDI AHF 110 km i turbina odmówiła posłuszeństwa i teraz zastanawiam się nad zakupem nowej. Szukam oczywiście jak najlepszej oferty. Czy te turbiny z autokarambol.pl są warte ceny i czy można jeszcze ją kupić za te 900 zl ? Pozdrawiam



Awatar użytkownika
CrocodileReggae
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 882
Rejestracja: ndz gru 28, 2008 10:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: CrocodileReggae » sob kwie 04, 2009 12:36

tak
Pomyśl nad hybrydą... jeśli planujesz podwyższanie mocy.
A warto...
Do tego wtryski od cowboya
Remap - i masz rakietę


www.gustavo.pl najlepsza kawa w Puławach :)
AHF: 142KM 325Nm AWX: 171KM 378Nm CAYC: 160KM 313Nm by Rogalotti
www.rperformance.pl

Awatar użytkownika
sagon
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 868
Rejestracja: wt lis 04, 2008 16:28
Lokalizacja: RP
Kontakt:

Post autor: sagon » sob kwie 04, 2009 14:28

jaro4444 pisze:Jednak jak przestudiujesz mechanikę płynów i termodynamikę, poznasz takie pojęcia jak: prędkość przepływu, gradient temperatury, gęstość energii, energia promieniowania, powierzchnia wymiennikowa, transport energii przez przewodzenie, ...
To trzeba być najwidoczniej profesorem takim jak Ty,żeby dobrać coolera.Nie wiedziałem.
Możesz kolego stosować najróżniejsze wzory i wzorce przy doborze coolera do swojej fury i snuć te mądrości na wszystkich forach świata.
Jak dotychczas żadna z nich się u mnie nie sprawdziła,a trochę tych modów już przerobiłem.
Mogłeś liczyć,przeliczać,wyliczać,mnożyć,dzielić,potęgować itd,a i tak nie uzyskałeś w swoim silniku po tych wszystkich mądrych wyliczeniach tego czego ja.Pamiętasz?
Więc te wszystkie mądre słowa są być może dla ludzi którzy nie wiedzą jak odróżnić chłodnicę wody od coolera.
Ja zaliczam się do tych,którzy robią wszystko wg.własnego widzi mi się.I tak zostanie.
Miałbym prośbę.Podeślij mi idealny wzór na dobór coolera do mojego autka.
Chętnie z niego skorzystam.


AFN 165,5@380,8

Awatar użytkownika
jaro4444
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 479
Rejestracja: pt cze 22, 2007 20:10
Lokalizacja: Drawsko Pom/Warszawa

Post autor: jaro4444 » sob kwie 04, 2009 18:38

Sagon ciskać się możesz, ale nie nadrobisz tym braków w wiedzy. Modów gratuluję Ci, ale jakiś spektakularnych sukcesów też nie widać. Pozdrawiam


Biegnę siły swe wszystkie biegowi oddając...
Słucham pośród krzyku piękna ciszy poszukując...

Był Leon jest Audi

Awatar użytkownika
sagon
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 868
Rejestracja: wt lis 04, 2008 16:28
Lokalizacja: RP
Kontakt:

Post autor: sagon » sob kwie 04, 2009 20:04

Bo ja nie robię tego pod względem spektakularności,i nie potrzebuję braw publiki,żeby cieszyć się z jazdy.
Robię wszystko wyłącznie dla siebie.Nie zakładam tematów z modami,bo wole pozostać tylko zwykłym forumowiczem.Chwała tym,którzy tak robią,bo wielu może się czegoś dowiedzieć.Nie ukrywam,że ja też.
Co do braków wiedzy,to bądz pewny,że jakoś sobie radzę.
Pozdrawiam.


AFN 165,5@380,8

Awatar użytkownika
TuneFORCE
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 465
Rejestracja: pt lis 14, 2008 10:51
Lokalizacja: Trondheim
Kontakt:

Post autor: TuneFORCE » sob kwie 04, 2009 23:06

jaro4444 pisze:
sagon pisze:Rdzeń ma grubszy,..........


Jednak jak przestudiujesz mechanikę płynów i termodynamikę, poznasz takie pojęcia jak: prędkość przepływu, gradient temperatury, gęstość energii, energia promieniowania, powierzchnia wymiennikowa, transport energii przez przewodzenie, ... to może zrozumiesz jakie banialuki piszesz powyżej.

dokładnie to samo miałem napisać



Awatar użytkownika
sagon
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 868
Rejestracja: wt lis 04, 2008 16:28
Lokalizacja: RP
Kontakt:

Post autor: sagon » ndz kwie 05, 2009 10:30

kmink, prosiłem już kolegę,poproszę i Ciebie.Podaj-cie mi wzór na idealny cooler.
Skoro tak dobrze znacie się na nauce,to nie powinniście mieć z tym najmniejszych problemów.Wiecie przecież tyle,że nie powinno wam to zająć więcej niż 5 minut.
Chętnie zobaczyłbym te wszystkie naukowe regułki,takie jak, mechanika płynów,termodynamika,prędkość przepływu,gradient temperatury,gęstość energii itp w praktyce przy doborze jakiegokolwiek coolerka w porównaniu z jakimś innym.Np.takim od tira.

Wszędzie szuka się idealnego grubego rdzenia,a nigdzie go trafić nie można,choć istnieje ta wspaniała nauka.
Ja niestety nie jestem naukowcem i przy doborze nie sugerowałem się takimi pojęciami,a zwykłymi wyliczeniami stosując nie tak skomplikowane wzory na objętość i powierzchnie.
Ale jak widać tu trzeba zagłębić się w naukę wyższą i brać pod uwagę 20 różnych jej dziedzin.
Więc czekam na wyliczenia,bo nie chcę popełnić błędu i zamontować czegoś nieodpowiedniego.
Z góry dziękuję w imieniu własnym i tych wszystkich,którzy szukają idealnego fmic-a.
Pozdrawiam świat nauki.

[ Dodano: 05 Kwi 2009 11:36 ]
Może ułatwię wam nieco zadanie i poproszę o przeliczenia na podstawie tych dwóch fmic-ów.

Obrazek


Obrazek

Jeden z nich,to cooler od focusa c-maxa,to ten srebrny,drugi jak nie trudno się domyślić od tira.
I teraz tak.Ten od forda ma rdzeń długości 51cm,wysoki na 13cm i gruby na 5 cm.
Więc objętość wynosi 3315ccm.
Pozwoliłem sobie też na przeliczenie objętości samych rdzeni.I tak 1*5*51 wynosi 265ccm a,że jest ich osiem,to objętość wszystkich wg. moich wyliczeń wyniosła2040ccm.

Teraz to samo tylko tyczy się to tego od tira.Długość rdzenia 63cm,wysokość 13,5cm i grubość 6,6cm.Czyli jego objętość wynosi 5613ccm,focusa 3315,a dodam,że od focusa jest prawie identyczny jak od sharana.Chodzi o objętość.Sharan ma 3375ccm.
Teraz same rdzenie.0,9*6,6*63 to 374*7=2618ccm,focus 2040,a rdzeni w fordowskim o jeden więcej.

Decydując się na wybór tego od renault sugerowałem się tymi prostymi wyliczeniami.
Jeżeli jednak przy doborze trzeba kierować się innymi kryteriami,to bardzo proszę o podobne wyliczenia na ich podstawie.
Pozdrawiam i czekam.
Ostatnio zmieniony ndz kwie 05, 2009 11:38 przez sagon, łącznie zmieniany 7 razy.


AFN 165,5@380,8

Awatar użytkownika
jaro4444
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 479
Rejestracja: pt cze 22, 2007 20:10
Lokalizacja: Drawsko Pom/Warszawa

Post autor: jaro4444 » ndz kwie 05, 2009 16:37

Sagon czy dotrze do Ciebie, że masz takie dziury w wiedzy, że nawet nie rozumiesz o czym piszesz?
Weź sobie rdzeń z ciężarówki np. o wymiarach 550x200x60 mm i np. z z Renault Megane II. Oba IC niech mają te same średnice wejść i wyjść. Zbuduj stanowisko pomiarowe, doporowadź do FMIC powietrze o określonej temperaturze i przepływie (m3/sek) zapewnij idelanie takie same parametry chłodzenia. Po takim pomiarze podaj następujące parametry:
- delta T na wejściu i wyjściu z FMIC,
- dela P na dwóch jego końców,
- objętość wewnętrzną urządzenia.

Jak sobie to przeanlizujesz to dalej może domyślisz się skąd wzięły się takie wyniki...


Biegnę siły swe wszystkie biegowi oddając...
Słucham pośród krzyku piękna ciszy poszukując...

Był Leon jest Audi

Awatar użytkownika
cowboy
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 7253
Rejestracja: czw wrz 15, 2005 13:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: cowboy » pn kwie 06, 2009 16:26

heh zaraz jakiś doktorat powstanie na ten temat :)

polecam biblię czyli maximum boost by Corky Bell od strony 47 :P



Awatar użytkownika
andrew.zbyrko
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 589
Rejestracja: śr sie 08, 2007 22:18
Lokalizacja: małopolska
Kontakt:

Post autor: andrew.zbyrko » pn kwie 06, 2009 17:19

cowboy pisze:polecam biblię czyli maximum boost by Corky Bell od strony 47
praktyka + zaczątek teorii
do tego podstawy termodynamiki, przpływu gazu, parametrów do przemyśleń jest troche. :helm:


topbrakes.pl
Hamulce na ulicę i do Sportu: klocki hamulcowe, tarcze hamulcowe, przewody w stalowym oplocie

ODPOWIEDZ

Wróć do „TDI”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości