renowacja plastikow, wysoka temp

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

aros87
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 148
Rejestracja: pn lis 05, 2007 15:31
Lokalizacja: jaskowice

renowacja plastikow, wysoka temp

Post autor: aros87 » pn mar 09, 2009 18:43

Witam!

Slyszalem ze dobrym sposobem na usuwanie rys i przywrocenie koloru plastikom jest opalanie opalarka, a moze dalo by sie taki plastki wrzucic na chwile do....... piekarnika? Temp rozkladala by sie rownomiernie..... ewentualnie na jaka temp nastawic piekarnik? :okej: Mozna by zamiast opalarki uzyc suszarki do wlosow?
Ostatnio zmieniony wt mar 10, 2009 00:13 przez aros87, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
prezesik25
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2901
Rejestracja: pn gru 11, 2006 21:37
Lokalizacja: ELE Łęczyca
Kontakt:

Post autor: prezesik25 » pn mar 09, 2009 18:50

aros87 pisze:Mozna by zamiast opalarki uzyc suszarki do wlosow?
za słaba
aros87 pisze:a moze dalo by sie taki plastki wrzucic na chwile do....... piekarnika? Temp rozkladala by sie rownomiernie..... ewentualnie na jaka temp nastawic piekarnik?
i zrobić chyba z nich pieczeń :grin: plastik włożony do piekarnika zacznie się przytapiać i się zniekształci.
aros87 pisze:Slyszalem ze dobrym sposobem na usuwanie rys i przywrocenie koloru plastikom jest opalanie opalarka
ja o tym nie słyszałem, ale może być dobre - opalarką można nagrzać plastik powierzchniowo, wtedy może rysy znikną...


Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
1krzy3siek6
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 341
Rejestracja: pn wrz 24, 2007 11:01
Lokalizacja: BełchatóVW

Post autor: 1krzy3siek6 » pn mar 09, 2009 18:53

Do piekarnika? :helm: Spróbuj ale watpię żeby to wypaliło.
Suszarka tym bardziej bo nie wytworzy takiej temp która by stapiała plastik.

Kiedyś sam chciałem użyć tego sposobu (nawet gdzieś temat jest na forum) do odnowienia hokeja ale się rozpier*** i go poprostu wywaliłem :D

Jakbyś próbował to opalanie to pochwal się efektem :wink:


"Lepiej żałować za grzechy niż żałować, że się nie grzeszyło;)"

Awatar użytkownika
kwietek
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 779
Rejestracja: pt paź 10, 2008 23:11
Lokalizacja: Kraków

Post autor: kwietek » pn mar 09, 2009 18:59

Teoretycznie opalenie powinno zeszklić zewnętrzną warstwę tworzywa, piekarnika nawet nie próbuj - temperatura musi działać jedynie na powierzchni. Jak byś chciał się w to bawić to tylko opalarką: cierpliwie po kilka serii przez bardzo krótki okres czasu - by temperatura nie doszła za głęboko i plastik się poprostu nie stopił.



aros87
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 148
Rejestracja: pn lis 05, 2007 15:31
Lokalizacja: jaskowice

Post autor: aros87 » pn mar 09, 2009 19:38

kwietek pisze:Jak byś chciał się w to bawić to tylko opalarką
Tylko niestety nie mam opalarki :crazy: Czym mozna by ewentualnie pofgrzac jescze taki plastik?



Awatar użytkownika
1krzy3siek6
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 341
Rejestracja: pn wrz 24, 2007 11:01
Lokalizacja: BełchatóVW

Post autor: 1krzy3siek6 » pn mar 09, 2009 20:12

W grę wchodzi tylko palnik na acetylen albo na propan.


"Lepiej żałować za grzechy niż żałować, że się nie grzeszyło;)"

Awatar użytkownika
kwietek
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 779
Rejestracja: pt paź 10, 2008 23:11
Lokalizacja: Kraków

Post autor: kwietek » pn mar 09, 2009 20:46

jak pisze 1krzy3siek6, są takie palniki propanowe używane w restauracjach dokładnie w tym samym celu (z tym że zamiast do platiku to mięsa :] ), tylko z ogniem naprawdę trzeba uważać by nie stopić plastiku. Nie ukrywam że najbezpieczniejsza i najbardziej precyzyjna jest opalarka.



Awatar użytkownika
1krzy3siek6
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 341
Rejestracja: pn wrz 24, 2007 11:01
Lokalizacja: BełchatóVW

Post autor: 1krzy3siek6 » pn mar 09, 2009 21:00

Na upartego plastik w kombinerki lub inne szczypce i nad kuchenką gazową możesz próbować :helm:


"Lepiej żałować za grzechy niż żałować, że się nie grzeszyło;)"

Awatar użytkownika
carrion
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 874
Rejestracja: wt sie 28, 2007 19:40
Lokalizacja: wlkp
Kontakt:

Post autor: carrion » pn mar 09, 2009 22:00

Wszystko się zgadza. Palnik acetylenowy da radę, pamiętać jednak musisz o tym, by te plastiki tak jakby muskać płomieniem i w żadnym wypadku nie oddziaływać na jedno miejsce zbyt długo. Jeszcze jedno, nie wiem jak ma się sprawa z plastikami w naszych autach, ale z doświadczenia wiem, że oddziaływanie wysoką temperaturą na POLIPROPYLEN powoduje, że jego powierzchnia po prostu matowieje. Niewykluczone, że w tym przypadku będzie podobnie.
Jak się podejmiesz tej akcji, zapodaj foty, najlepiej z cyklu BEFORE-AFTER. :grin: :bigok:



Awatar użytkownika
kwietek
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 779
Rejestracja: pt paź 10, 2008 23:11
Lokalizacja: Kraków

Post autor: kwietek » pn mar 09, 2009 23:02

carrion, zgadzam się z Tobą nie wiadomo z czego tak na prawdę zrobione są te plastiki - tak jak mówisz polipropylen matowieje, ale wystarczy że dodasz śladowe ilości odpowiednich pierwiastków i zachowuje się już zupełnie inaczej. Miałem gdzieś całą tabelę jak zachowują się poszczególne tworzywa sztuczne pod wpływem temperatury (jest tam ich kilka set) z bardzo dokładnym opisem, nawet zapachem podczas palenia :bigok:



Awatar użytkownika
carrion
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 874
Rejestracja: wt sie 28, 2007 19:40
Lokalizacja: wlkp
Kontakt:

Post autor: carrion » wt mar 10, 2009 21:52

kwietek pisze:Miałem gdzieś całą tabelę jak zachowują się poszczególne tworzywa sztuczne pod wpływem temperatury (jest tam ich kilka set) z bardzo dokładnym opisem, nawet zapachem podczas palenia :bigok:
Jak gdzieś przypadkiem znajdziesz tę tabelę, koniecznie wrzuć na forum albo na PM do mnie, please :bigok: . Ja na codzień zajmuję się obróbką polipropylenu i ciekawią mnie tego typu rzeczy. BTW, zróżnicowanie uwzględniające zapach podczas opalania? Fajne! :grin:



Awatar użytkownika
kwietek
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 779
Rejestracja: pt paź 10, 2008 23:11
Lokalizacja: Kraków

Post autor: kwietek » wt mar 10, 2009 22:15

carrion, poszukam - to było na 2 roku studiów ale pamiętam że gdzieś to schowałem bo mi się spodobało :pub:



Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 417 gości