Podłączenie radia i słabe podświetlenie.

Sprzęt audio do Naszych aut i wszystko co z nim związane.

Moderatorzy: dan124, powalla, VIP

zulwik
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: sob lut 14, 2009 18:20
Lokalizacja: :)

Podłączenie radia i słabe podświetlenie.

Post autor: zulwik » pn lut 16, 2009 22:41

Witam.
Ma pewien problem z radiem to model Sony Xplode XR-CA430X wszystko podłączyłem lecz okazało się że radio ma bardzo słabe podświetlenie wyświetlacza, według instrukcji serwisowej radio to posiada 4 piny
1 czerwony 12+ zasilanie
2 żółty 12+ podtrzymanie zasilania
3 czarny - masa
4 automatyczna antena
Ale w moim radiu mimo że to ten sam model jest jeszcze jeden pin między 4 a 8 pinem
według schematu kostki iso to podświetlenie ale po podłączeniu tego kabelka nic sie nie dzieję.
Ma może z was ktoś do czynienia z tym radiem ??
proszę o pomoc.



Slavwek.ie
Forum Master
Forum Master
Posty: 1280
Rejestracja: ndz sie 13, 2006 17:21
Lokalizacja: Pabianice
Kontakt:

Post autor: Slavwek.ie » wt lut 17, 2009 16:03

zulwik pisze:według schematu kostki iso to podświetlenie ale po podłączeniu tego kabelka nic sie nie dzieję.
jest to kabel illumination (najczęściej pomarańczowy) podłącza się go w miejscu, gdzie pojawia się +12V z chwilą włączenia świateł. W radiu odnajdujesz funkcję DIMMER i włączasz ją a wówczas radio przyciemnia wyświetlacz z chwilą włączenia świateł. Gadżet jest po to, aby jadąc w nocy (na światłach) wyświetlacz nie walił po oczach.
Według obecnie obowiązujących przepisów RD, jeździmy na światłach 24/h więc funkcja średnio przydatna :helm:
Moja rada - odłącz ten kabelek (gdziekolwiek jest on podłączony) zaizoluj go i sprawdź, czy radio nie będzie lepiej świecić.



zulwik
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: sob lut 14, 2009 18:20
Lokalizacja: :)

radio

Post autor: zulwik » wt lut 17, 2009 16:26

Tak wiem że to funkcja dimmer, kabelek jest odłączony ale radi dalej bardzo słabo świeci, patrząc pod odpowiednim kontem widać ledwo, ledwo cyferki na wyświetlaczu. ale bardzo słabo.



Slavwek.ie
Forum Master
Forum Master
Posty: 1280
Rejestracja: ndz sie 13, 2006 17:21
Lokalizacja: Pabianice
Kontakt:

Post autor: Slavwek.ie » wt lut 17, 2009 16:35

No więc prawdopodobnie padło podświetlenie w panelu.
Elektronik powinien ci to sprawdzić i naprawić za niewielkie $$



zulwik
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: sob lut 14, 2009 18:20
Lokalizacja: :)

radio

Post autor: zulwik » wt lut 17, 2009 16:43

Kurcze właśnie tego sie bałem :(
Dzieki za pomoc.

[ Dodano: 18 Lut 2009 15:47 ]
A ciekawe czy sam mógł bym wymienić na inne te diody jak myślicie??:)



Awatar użytkownika
miki00
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 27
Rejestracja: sob kwie 22, 2006 03:00
Lokalizacja: Polska

Post autor: miki00 » pt lut 20, 2009 03:29

nie pamiętam dokładnie ale jezeli masz panel na żarówkach to cena 1szt to około 1zł wymiana dziecinnie prosta jeżeli natomiast masz to na diodach i to w smd ( powierzchniowo lutowanych ) to już trochę gorzej i trudniej no i drożej i potrzebny inny sprzęt do naprawy



Slavwek.ie
Forum Master
Forum Master
Posty: 1280
Rejestracja: ndz sie 13, 2006 17:21
Lokalizacja: Pabianice
Kontakt:

Post autor: Slavwek.ie » pt lut 20, 2009 15:10

na 90% diody smd, więc łatwo nie będzie



zulwik
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: sob lut 14, 2009 18:20
Lokalizacja: :)

radio

Post autor: zulwik » pt lut 20, 2009 16:56

To znaczy z Tego co zaglądałem do panelu to wyświetlacz jest trzymany przez taką metalową obudowę i po bokach tej obudowy sa diody które wyglądają jak ledy na cieniutkich drucikach, widać je po lekkim odgięciu blaszki, chciałem sie zapytać czym skutkowała by wymiana tych diod na takie ładne niebieskie z zapalniczki przypuśćmy ;>
Wiem to trywialne :P



Awatar użytkownika
miki00
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 27
Rejestracja: sob kwie 22, 2006 03:00
Lokalizacja: Polska

Post autor: miki00 » pt lut 20, 2009 19:39

jeżeli chodzi ci o sam wyświetlacz to wg twojego opisu powinny być jednak żarówki ( jak masz możliwość zapodaj foto)

co do zmiany podświetlenia to wychodzi to mniej więcej " średnio na jeża" wyświetlacz jest fabrycznie np podświetlany białymi żarówkami a jednak świeci na zielono wsadzisz zamiast białych niebieskie i efekt jest taki ja super neonki z allegro po 2zł czyli kasa i robota wywalona w błoto - możesz sie pobawić ja kiedyś sprawdzałem efekty takich podmianek zabawa fajna ale efekt mizerny , oczywiście bierz pod uwagę ze w każdym radiu jest inne rozwiązanie konstrukcyjne i akurat w twoim może to fajnie wyglądać bo np pomiędy lcd a płytką nie ma zielonej folii koloryzującej.



mitas
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: wt mar 18, 2008 11:10
Lokalizacja: Grudziadz
Kontakt:

Post autor: mitas » sob lut 21, 2009 00:50

Jeśli podświetlenie jest na żarówkach to warto poszukać kolorowych żarówek. Można dostać w dobrych sklepach elektronicznych a koszt ten sam co białych. Na własnej skórze się przekonałem ile dało zastąpienie wyblakłych gumek na żarówkach na piękne nówki nie śmigane bursztynowe żaróweczki :D oczywiście radio wiekowe było :P a jak masz na diodach to może być różnie jeśli diody nie są białe to nie powinno być folii koloryzującej. Pozostaje jeszcze kwestia rozchodzenia się światła w strukturze wyświetlacza no i oczywiście ilość miejsca ale to już pozostawiam do własnych testów :bajer:



zulwik
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: sob lut 14, 2009 18:20
Lokalizacja: :)

radio

Post autor: zulwik » sob lut 21, 2009 18:47

Dzieki za pomysły :)
Pozdrawiam



ODPOWIEDZ

Wróć do „Car Audio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 77 gości