Golf we wredny sposób nie zapala

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

korinsj
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: ndz cze 01, 2008 07:01
Lokalizacja: Miłoszyce
Kontakt:

Golf we wredny sposób nie zapala

Post autor: korinsj » ndz cze 01, 2008 07:56

Witam,

Mam spore problemy z Golfem. Sporadycznie lubi nie zapalić, chociaż raz zdarzyło mu się to przez cały dzień, a dzisiaj nie chce zapalić od wczoraj. Zazwyczaj wystarczy poczekać kilka/naście minut i odpali. Chociaż od wczoraj zwiesił się na dobre.

Kiedy nie zapala? Kiedy chce. Niezależnie czy stał całą noc, czy też dopiero co nim jechałem. Po prostu "ma ochotę" nagle nie odpalić i tyle. Jedyne co jest dobre to to, że nigdy nie zgaśnie w czasie jazdy - gdy już silnik pracuje.

Raz nie odpalał cały dzień. Na drugi dzień załatwiłem holowanie do warsztatu. Rano jeszcze na próbę przekręcam kluczyk i... odpalił! W warsztacie pół dnia go męczyli - za każdym razem odpalał. Nic nie znaleźli. Po podłączeniu się z kompem nie wyrzucił żadnych istotnych błędów.

Jestem elektronikiem więc trochę rzeczy sprawdziłem, chociaż bez schematu jest ciężko.

Trochę danych:
- Golf III wersja Bon Jovi silnik 1.6 benzyna ABE F804, rocznik 1996
- komputerek Siemens 5WP4 206, SME-N
- immobilizer Siemens 5WK4 678, PA6-GF30
- alarmu nie ma

Objawy: najczęściej sporadycznie nie zapala. Kręci rozrusznikiem, ale nie ma iskry i nie załącza pompy paliwa. Wystarczy poczekać kilka/naście minut, nawet z załączoną stacyjką i nagle "ożyje". Dwa razy nie zapalił cały dzień.

Co zrobiłem:
- rozebrałem wszystkie przekaźniki, wyczyściłem w środku i styki na zewnątrz chemią,
- to samo z bezpiecznikami, oraz wszystkimi złączami w komorze silnika do których miałem dostęp
- wyczyściłem chemią złącze komputera
- ruszałem wszystkimi przekaźnikami, bezpiecznikami, kablami nad całą skrzynką przekaźnikową, nic nie dało
- pomierzyłem napięcia: zasilanie na cewkę zapłonową (a raczej chyba wzmacniacz zamontowany przy niej) idzie, zasilanie na przekaźnik pompy paliwa idzie
- rozebrałem przekaźnik pompy paliwa - naciskałem dźwignię palcem - pompa się włącza (bo zasilanie jest, ale komputer nie daje sygnału na cewkę),
- mam pomierzone wszystkie napięcia na wielostykowym złączu komputera gdy nie chce odpalić oraz gdy odpala. Mogę je porównać ale bez schematu czy chociaż opisu złącza komputera nie wiele wiem.
- rozebrałem immobilizer. Wylutowałem przekaźnik. W jego miejsce przylutowałem przełącznik. Próbowałem różnych kombinacji z przełącznikiem. Nic nie dało. Chociaż gdyby to był immobilizer to pewnie pozwoliłby mi na 2 sek załączyć silnik.

Mogę powiedzieć tylko jedno - POMOCY! Co jeszcze mogę sprawdzić! Mogę porobić zdjęcia, pomierzyć co trzeba (włącznie z podłączeniem się z oscyloskopem).

Może ktoś dysponuje schematem elektrycznym, albo rozpiską styków komputera i poziomem napięć jakie tam mają być? Będę wdzięczny za jakiegoś PDFa.

Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki!
Sławek



agrala
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4119
Rejestracja: czw lip 19, 2007 18:55
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Post autor: agrala » ndz cze 01, 2008 09:23

mysle ze poyliles oznaczenie silnika bo nie moge nigdzie znalezc silnika ABE
wydaje mi sie ze jest to ABU lub AEE
Najbadziej popularny jest chyyba ABU wiec taki schemat wrzucam
Skoro jestes elektronikiem to bedziesz wiedzial co z nim zrobic
Element 100 na schemacie to komputer, te cyfry na nim to piny w gniezdzie
na wtyczce od kompa lub na kompie powinny byc opisane piny, jezeli nie ma na wtyyczce bo beda w srodku niej po jej rozlozeniu
Piszez ze nie ma iskry i pompa nie dziala
Jak widac ze schematu iskry nie bedzie jezeli kommputer nie dostanie zasilania, to samo tyczy sie pompy wiec mozliwe ze szwankuje ci kostka w stacyjce
Gdy nastepnym razem autko nie bedzie chcialo zapalic to sprawdz czy na przekaznik od pompy dochodzi zasilanie i czy jeszt +12V na pinie 23 na kompie-sprawdz to bez wyciagania wtyczki. Jezeli napiecie jest a daleej nie ma iskry to czy na module zaplonu jest +12V na 3 pinie
Co do pompy paliwa to dziala ona po przekreceniu kluczyka przez jakies 2 sek pozniej sie wylacza, ponowne zalaczenie pompy jest w momenie gdy wal przekroczy pewna predkosc obrotowa
Mozesz tez sprawdzic Halla (nr 40 na rysunku) czy gdy nie ma iskry to czy jest na nim zasilanie-piny 1,3 a jezeli jest zasilanie to jak wyglada obraz na osyloskopie z halla
wrrzucam ci tez obraz jaki powinien byc z halla na oscyloskopie
Obrazek Obrazek Obrazek

Mam nadzieje ze moj post okaze sie pomocny



Awatar użytkownika
wolfzan
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 906
Rejestracja: sob cze 23, 2007 08:43
Lokalizacja: Wrocław/Nisko
Kontakt:

Re: Golf we wredny sposób nie zapala

Post autor: wolfzan » ndz cze 01, 2008 09:37

korinsj pisze:Trochę danych:
- Golf III wersja Bon Jovi silnik 1.6 benzyna ABE F804, rocznik 1996


To :gora: wyklucza to :dol: :
agrala pisze:wydaje mi sie ze jest to ABU
Najbadziej popularny jest chyyba ABU wiec taki schemat wrzucam
Auto z tego roku, w tej wersji na pewno ma silnik AEE.
korinsj pisze:Co zrobiłem:
- rozebrałem wszystkie przekaźniki, wyczyściłem w środku i styki na zewnątrz chemią,
- to samo z bezpiecznikami, oraz wszystkimi złączami w komorze silnika do których miałem dostęp
- wyczyściłem chemią złącze komputera
- ruszałem wszystkimi przekaźnikami, bezpiecznikami, kablami nad całą skrzynką przekaźnikową, nic nie dało
- pomierzyłem napięcia: zasilanie na cewkę zapłonową (a raczej chyba wzmacniacz zamontowany przy niej) idzie, zasilanie na przekaźnik pompy paliwa idzie
- rozebrałem przekaźnik pompy paliwa - naciskałem dźwignię palcem - pompa się włącza (bo zasilanie jest, ale komputer nie daje sygnału na cewkę),
- mam pomierzone wszystkie napięcia na wielostykowym złączu komputera gdy nie chce odpalić oraz gdy odpala. Mogę je porównać ale bez schematu czy chociaż opisu złącza komputera nie wiele wiem.
- rozebrałem immobilizer. Wylutowałem przekaźnik. W jego miejsce przylutowałem przełącznik. Próbowałem różnych kombinacji z przełącznikiem. Nic nie dało. Chociaż gdyby to był immobilizer to pewnie pozwoliłby mi na 2 sek załączyć silnik.
A takie sprawy jak świece, przewody WN, kopułka, palec?

Odnośnie tego silnika, to polecam jakiś dobry warsztat, bo u zwykłych "cudotwórców" nie zrobisz nic, bo to trudny silnik w naprawie i najczęściej rozkładają ręce.



agrala
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4119
Rejestracja: czw lip 19, 2007 18:55
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Post autor: agrala » ndz cze 01, 2008 09:47

to prosze schemat od AEE - do sprawdzenia to samo
Obrazek



korinsj
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: ndz cze 01, 2008 07:01
Lokalizacja: Miłoszyce
Kontakt:

Post autor: korinsj » ndz cze 01, 2008 10:50

Dziękuję za szybką odpowiedź. Zaraz posprawdzam wskazane punkty.

Dla pewności fotki tabliczek silnika, kompa, i imobilizer w środku:

http://www.korinsj.com.pl/prv/silnik.jpg
http://www.korinsj.com.pl/prv/komp.jpg
http://www.korinsj.com.pl/prv/imob.jpg

Kolejne info: stacyjka jest OK - obszedłem jej styki na zewnątrz - mogę załączać napięcia/rozrusznik poza stacyjką. Nie pomogło.

Na przekaźnik od pompy dochodzi zasilanie (jak pisałem mogę go palcem załączyć) - jedynie komputerek nie załącza jego cewki. Czyli po przekręceniu kluczyka pompa się na te 2 sek nie załącza bo komputerek przekaźnika nie chwyta, ale zasilanie pompy na przekaźniku jest.

Przewody wysokiego napięcia nowe, wytarte do czysta.

W module zapłonu jest zasilanie (tzn. na 3 pinowej wtyczce zaraz przy cewce wysokiego napięcia.

Wydaje mi się że komputerek nie dostaje jakiegoś sygnału od któregoś z czujników który sprawdza zaraz po przekręceniu stacyjki. Dlatego nie podaje wogle napięcie na cewkę pompy paliwa przez te 2 sek i nie podaje impulsów sterujących na wzmacniacz cewki zapłonowej, chociaż na nich samych wszystkie napięcia są.

Nie wiem czy to coś pomorze, ale składam kabelek do komunikacji (na MAX232 pod ODB2). Może uda mi się jakiś soft znaleźć i komp pokaże jakiego sygnału mu brakuje.

Zaraz sprawdzę to zasilanie samego kompa.

Pozdrawiam,
SM

[ Dodano: 01 Cze 2008 11:32 ]
Witam ponownie.

Poniżej rozpisałem napięcia na stykach komputerka. Brakujące numery są po prostu we wtyczce nie podłączone. Kluczyk w stacyjce przekręcony, pomiar robiłem na płytce drukowanej kompa aby podawał zasilania na czujniki potencjometryczne. W tej konfiguracji napięć samochód nie zapala - kręci rozrusznikiem, napięcia na aparacie zapłonowym i przekaźniku pompy paliwa są, ale nie daje napięcia na cewkę przekaźnika pompy paliwa i nie steruje cewką.

1 - 0
2 - 12,37
7 - 12,31
8 - 0,03
9 - 0
11 - 1,27
12 - 0,01
13 - 0,01
14 - 0
16 - 0
17 - 0,02
18 - 0
19 - 0,11
20 - 0,01
21 - 0
22 - 12,36
23 - 0
25 - 0
26 - 0
28 - 0
30 - 0
31 - 12,34
32 - 0
33 - 12,34
34 - 0
35 - 0
36 - 0
37 - 0,01
38 - 12,34
39 - 0,01
40 - 0
41 - 0
42 - 0
43 - 10,99
44 - 0,17
45 - 0,15 spada
46 - 12,36
47 - 12,36
48 - 12,36
67 - 0,22 spada
68 - 0,20 spada


Pozdrawiam,
SM



Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

Post autor: Paweł Marek » ndz cze 01, 2008 11:58

weź trochę uprość tok myślenia i czynnmości:
1. Upewnij nas co to sa silnik. ABE F804 to nie numer silnika tylko norma czystości spalin
2. Sprawdź czyjnik wału korbowego - sprawdzanie jak czunika halla w aparacie zapłonowym, opisów pełno na forum
3. Potem pod lupę immobilajzer - na tym etapie podłącz auto do Vaga, montuj interfejs sam jak chcesz tylko ile na to masz czasu??

[ Dodano: Nie Cze 01, 2008 11:59 am ]
a jak masz silnik AEE to nie ma w nim czujnika wału, wtedy sprawdź halla w aparacie zapłonowym
Ostatnio zmieniony ndz cze 01, 2008 12:04 przez Paweł Marek, łącznie zmieniany 1 raz.



korinsj
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: ndz cze 01, 2008 07:01
Lokalizacja: Miłoszyce
Kontakt:

Post autor: korinsj » ndz cze 01, 2008 12:23

ad.1. Gdzie mogę odczytać jego oznaczenie? Tutaj wrzuciłem fotkę silnika:
http://www.korinsj.com.pl/prv/fotka.jpg
ad.2. Zaraz spróbuje posprawdzać.
ad.3. Montuje właśnie dlatego że nie mam czasu - kupić na allegro i czekać aż przyjdzie.

Pozdrawiam,
Sławek



Awatar użytkownika
wolfzan
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 906
Rejestracja: sob cze 23, 2007 08:43
Lokalizacja: Wrocław/Nisko
Kontakt:

Post autor: wolfzan » ndz cze 01, 2008 12:46

korinsj, to na pewno nie jest AEE tylko AFT o mocy 101 koni.



korinsj
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: ndz cze 01, 2008 07:01
Lokalizacja: Miłoszyce
Kontakt:

Post autor: korinsj » ndz cze 01, 2008 14:02

Zapuściłem VAG-COM żeby odnalazł wszystkie możliwe adresy. Odnalazł ABS i Immobilizer.

Immobilizer miał błąd kiedy odłączałem mu antenę przy stacyjce. Czy mogę jakąś funkcją sprawdzić "stan" imobilizera? Czy kluczyk jest odpowiedni?

Nie wiem tylko czy skomunikuję się z "silnikiem". Wszędzie pisze żeby najpierw odpalić silnik a ja właśnie tego zrobić nie mogę.

Dużo by pomógł schemat podłączenia do sterownika - oba powyższe w żaden sposób mi nie pasują do mojej rozpiski pinów.

Pozdrawiam,
Sławek

[ Dodano: 01 Cze 2008 14:31 ]
Przeanalizowałem płytkę sterownika. Pin 23 chyba się zgadza ze schematem AEE - tam powinno być zasilanie. Zrobiłem zwarcie z pinem 22 (stale podłączony do +) i coś ożyło. Wygląda na przerwę gdzieś między bezpiecznikiem za stacyjką a zasilaniem pinu 23 - nie wiem który to numer bezpiecznika idzie do tego pinu 23.

SM

[ Dodano: 01 Cze 2008 16:58 ]
Zakończenie!

Koledzy! Serdeczne podziękowania za pomoc! Na razie pociągnąłem osobny przewód do sterownika i podaję plusa, potem poszukam przerwy w obwodzie. Wszystko jest OK.

Jeszcze raz dziękuję za pomoc!
Sławek



agrala
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4119
Rejestracja: czw lip 19, 2007 18:55
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Post autor: agrala » pn cze 02, 2008 07:07

zebyy polaczyc sie z silnikiem za pommoca VAGa silnik nie mmusi byyc wcale opalony, wyystraczy zeby byl wlaczony zaplon ale musisz pamietac ze gdy silnik nie jest odopalony wyskoczy ci blad halla
Jezeli w immo nie ma bldow to raczej jest tu wszystko ok
Piszesz o przekazniku pompy ze jest zasilanie bo jak dotknieesz palcemm to pompa dziala-jest zasilanie ale na styku a nie na cewce, cewka dostaje plusa z stacyjki a minus jest podawany z komputera. Kompute nie sprawdza zadnych czujnikow zeby pompa ruszyla na te 2 sek, on jest poprostu tak zrobiony ze podaje zasilanie na przekaznik pompy przez 2 sek gdy prrzekrecisz stacyjke, pozniej rozlacza to zasilanie i ponownie jed dopiero zalaczy gdy hall poda odpowiednia ilosc impulsow-czyli gddy silnik osiagnie odpowiednia predkosc obrotowa

[ Dodano: 02 Cze 2008 07:18 ]
niestety do AFT ni mam schematu
podales nowy przewod na 23 czy na 22?
Jezeli podpialbys VAGa i on komunikowalby sie ze wszystkim tylko nie z silnikiem to wtedy pewne by bylo z komputer nie dostaje zasilania po stacyjce i to twoj problem (brak zasilania ze stacyjki na komp-brak dzialania pompy paliwa)



korinsj
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: ndz cze 01, 2008 07:01
Lokalizacja: Miłoszyce
Kontakt:

Post autor: korinsj » pn cze 02, 2008 12:23

> komputer nie dostaje zasilania po stacyjce

tak. dokładnie to. tyle że przerywa mi nie stacyjka, ale gdzieś pomiędzy stacyjką, bezpiecznikiem a komputerem.

>podales nowy przewod na 23 czy na 22?

22 jest na stałe podpięty do plusa akumulatora. na 23 jest zasilanie kompa które u mnie przerywa, więc na sterowniku zwarłem 22 i 23 i wszystko ruszyło.

Dzięki za pomoc. Najważniejsze że wiem jak go odpalić jak się zwiesi. W tygodniu miernikiem wyłuskam ten kabel od 23 do bezpiecznika i go wymienie.

SM



Miszpol
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: pn wrz 03, 2007 16:45
Lokalizacja: Stolica Polskiej Miedzi LUBIN
Kontakt:

Post autor: Miszpol » pn cze 02, 2008 16:11

Powiem krótko: kostka ze stacyjką. Musisz ją wymienić.



agrala
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4119
Rejestracja: czw lip 19, 2007 18:55
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Post autor: agrala » pn cze 02, 2008 21:35

jezeli podawales napiecie przez wlacznik tak jak pisales to ni bedzi to wina stacyjki

sprawdz bezpiecznik nr 15 i przekaznik w gniezdzie nr 3- elementy te odpowiadaja za podawanie napiecia ze stacyjki na komputer



Awatar użytkownika
grabiec
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 441
Rejestracja: śr sty 30, 2008 19:34
Lokalizacja: Nowy Targ
Kontakt:

Post autor: grabiec » pn cze 02, 2008 23:43

siema ja mam to samo w 2,0 gti 2e czy jakos tak tylko ze mi zgasl i nie zapalil juz pijechalem do elektryka i na jutro mam miec auto gotowe mowi ze padl czujnik hella i ze odciol prad na pompe paliwa i na swiece ani tam ani tam go faktycznie nie ma zobaczymy co powie jutro

pozdrawiam


GrabarZ
teraźniejsze A3 8P 3.2 Quattro
http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=91&t=525739
moje byle mk4 4motion
http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=329054

Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 78 gości