Problem z chłodzeniem silnika

TDI, TD, D.... Piszemy tutaj TYLKO O PROBLEMACH Z SILNIKAMI DIESLA!

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Olaf
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 342
Rejestracja: sob sty 14, 2006 20:20
Lokalizacja: ok. Krakowa

Problem z chłodzeniem silnika

Post autor: Olaf » pn lut 04, 2008 19:04

Witam :)

mam dziwny problem, troche o tym juz przeczytałem na forum, ale dalej nie wiem co robić :(

Sprawa wygląda tak : wymieniłem czujnik temperatury na nowy, i w ciągu paru minut na postoju auto doszło do przedostatniej kreski na wskaźniku z tablicy zegarów. Wymieniłem też włącznik wentyatora, ale nadal się nie włącza, mimo, że wg wskazań z tablicy zegarów powinien. Zostaje opcja z wymianą termostatu, ale chciałbym wcześniej zaptyać co o tym sądzicie, bo może coś przegapiłem :otepienie:

:pub:


:okej: [b] Pozdrawiam [/b] :okej:

Przemek
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2357
Rejestracja: śr lut 28, 2007 20:22
Lokalizacja: CENTRUM DOWODZENIA OSSY
Kontakt:

Post autor: Przemek » pn lut 04, 2008 19:07

Proponuje wymienić termostat i nie masz pełnego obiegu i wysoka temperatura nie dociera do czujnika wentylatota

[ Dodano: 04 Lut 2008 18:08 ]
a dokładnie oco chodzi o wysoką temperaturę ??


LEŚNY PRZYTULAS

Awatar użytkownika
bongo
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 7767
Rejestracja: sob wrz 17, 2005 19:58
Lokalizacja: Londyn
Kontakt:

Post autor: bongo » pn lut 04, 2008 19:09

A termostat otwiera obieg na chłodnicę przy tak wysokiej temperaturze?Bo jest opcja że czujnik jest do bani,były przypadki że nowy zle pokazywał,szczególnie podróbka..



Awatar użytkownika
cyna
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 41
Rejestracja: śr lis 21, 2007 23:47
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: cyna » pn lut 04, 2008 19:14

Mysle, ze jesli w ciagu kilku minut wskaznik zaczal Ci pokazywac bardzo wysoka temperature po wymianie czujnika, to cos jest nie tak z czujnikiem (lub wskaznikiem). potwierdza to fakt, ze nie wlaczyl sie wnetylator na chlodnicy, oczywiscie, jesli jest sprawny. Mozesz miec jeszcze padniety termostat tak, ze wcale sie nie otwiera, ale to malo prawdopodobne.

po pierwsze wyjmij wtyczne z czujnika na chlodnicy i polacz przewody ( jesli masz 2 przewody, to sparawa proste, jesli masz 3, to mozesz laczyc we wszystkie konfiguracje) i jak je polaczysz, to powinien Ci sie wlaczyc wentylator na chlodnicy. tym sposobem sprawdzisz sam wnetylator, jego bezpiecznik i cala reszte układu wentylatora, ale bez czujnika. Aby sprawdzic czujnik w Twojej sytuacji musisz go wykrecic, pozniej tzw "próba czajnikowa" ;D

no i podstawowe pytanie, to czemu wymieniales czujnik temp od wskaźnika?


[url=http://ilepali.info/pt.php?id=27][img]http://ilepali.info/foot.php?id=27[/img][/url]

Awatar użytkownika
BENITO
Forum Master
Forum Master
Posty: 1459
Rejestracja: śr mar 07, 2007 23:47
Lokalizacja: Wałbrzych Edgeworthstown IE
Kontakt:

Post autor: BENITO » pn lut 04, 2008 19:33

Niestety w naszych golfach rozkalibrowuje sięwskaźnik na desce. Jeśli wszystko będzie pracowało normalnie to proponuję ci zmierzyć temperaturę płynu termometrem. U mnie np. wskazówka jest na środku przy zaledwie 70 stopniach, a przy 90 jest na 2/3 skali.


Powrót do korzeni, GTD to jest to.

Olaf
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 342
Rejestracja: sob sty 14, 2006 20:20
Lokalizacja: ok. Krakowa

Post autor: Olaf » pn lut 04, 2008 19:50

Być może czujnik jest zły, zamienię jutro wtyczki czujnika od świec z tym nowym i zobaczę co wtedy się będzie działo, bo ten od świec jest pewny (co ciekawe teraz kupiłem czujnik tej samej firmy).

Wentylator jest sprawny, bo już jakiś czas temu sprawdzałem go poprzez połączenie odpowiedniach przewodów z wtyczki.

Niestety od jakiegoś czasu wentylator się nie włączał, więc wymieniłem jego włącznik i dalej nic.

Jeżeli okaże się, że przy temperaturze, przy której wnetylator powinien się włączyć - nie włącza się to będzie to znaczyło, że do wymiany jest termostat, który nie otwiera dużego obiegu przez co gorąca woda nie nagrzewa włącznika, a ten nie włącza wiatraka, tak ? (bo z tego wynika, że czujnik temperatury nie ma odgrywa przy wentylatorze żadenej roli...)


:okej: [b] Pozdrawiam [/b] :okej:

To_mas
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 8027
Rejestracja: pt gru 02, 2005 00:13
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Post autor: To_mas » pn lut 04, 2008 19:53

BENITO pisze:Niestety w naszych golfach rozkalibrowuje sięwskaźnik na desce. Jeśli wszystko będzie pracowało normalnie to proponuję ci zmierzyć temperaturę płynu termometrem. U mnie np. wskazówka jest na środku przy zaledwie 70 stopniach, a przy 90 jest na 2/3 skali.
mocne :) musze kiedyś sprawdzić :)

[ Dodano: Pon Lut 04, 2008 18:54 ]
Olaf pisze:Niestety od jakiegoś czasu wentylator się nie włączał, więc wymieniłem jego włącznik i dalej nic.
bo moze faktycznie temp jest niska a wskaźnik pokazuje więcej i dlatego wentylator sie nie włącza



Olaf
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 342
Rejestracja: sob sty 14, 2006 20:20
Lokalizacja: ok. Krakowa

Post autor: Olaf » pn lut 04, 2008 20:13

A czy możliwe jest uszkodzenie termostatu polegające na tym, że się nie otworzy i nie puści płynu chłodzącego na duży obieg ? Bo, że w drugą strone się da (tzn, że cały czas jest duży obieg) to wiem.


:okej: [b] Pozdrawiam [/b] :okej:

Awatar użytkownika
bongo
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 7767
Rejestracja: sob wrz 17, 2005 19:58
Lokalizacja: Londyn
Kontakt:

Post autor: bongo » pn lut 04, 2008 20:15

Olaf pisze:A czy możliwe jest uszkodzenie termostatu polegające na tym, że się nie otworzy i nie puści płynu chłodzącego na duży obieg
No pewnie.Ale to można sprawdzić łapiąc dolny przewód chłodnicy,jak termostat zepsuty to jest cały czas zimny,i przeciwnie,jak cały czas ciepły,a nie od +-85 st.to też zepsuty..



Olaf
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 342
Rejestracja: sob sty 14, 2006 20:20
Lokalizacja: ok. Krakowa

Post autor: Olaf » pn lut 04, 2008 20:30

To muszę przuważyć jak to jest z tym dolnym przewodem... A gdzie znajduje się termostat w golfiku :blush: ? Bo wstyd się przyznać, ale nie wiem, a zdjęcie w książce nie pozwala na zlokalizowanie tego miejsca, bo jest za małe...


:okej: [b] Pozdrawiam [/b] :okej:

Awatar użytkownika
bongo
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 7767
Rejestracja: sob wrz 17, 2005 19:58
Lokalizacja: Londyn
Kontakt:

Post autor: bongo » pn lut 04, 2008 20:45

Olaf pisze:A gdzie znajduje się termostat w golfiku
Powinien być właśnie tam gdzie zaczyna sie dolny wąż chłodnicy :bigok:



zbyko
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: czw gru 13, 2007 18:55
Lokalizacja: sosno

Post autor: zbyko » pn lut 04, 2008 22:22

Wykręcasz pod spodem z kopuły co trzyma termostat dwie śrubki powinny być na kluczyk 10-tkę zanim zaczniesz wymieniać to kup sobie uszczelkę jeśli jej nie będzie w komplecie z termostatem bo czasem dorzucają jakieś nietypowe. Wygląda jak duży oring i raczej nie używaj starego bo możesz stracić płyn. A przy okazji sprawdź korek zbiorniczka wyrównawczego czy ma sprawne odpowietrzanie bo zapowietrzony układ lubi się przegrzewać



Przemek
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2357
Rejestracja: śr lut 28, 2007 20:22
Lokalizacja: CENTRUM DOWODZENIA OSSY
Kontakt:

Post autor: Przemek » wt lut 05, 2008 10:31

tu masz gdzie to jest



Obrazek


LEŚNY PRZYTULAS

Olaf
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 342
Rejestracja: sob sty 14, 2006 20:20
Lokalizacja: ok. Krakowa

Post autor: Olaf » wt lut 05, 2008 18:19

Sprawdziłem czujnik zamieniając go z drugim, i okazało się, że obydwa pokazują tak samo - dość szybko auto się nagrzewa i po 15 minutach pracy silnika (w garażu) auto ma temp. na przedostatniej kresce. Drugi czujnik jest raczej pewny, bo od roku odpowiada za grzanie świec i nie ma z jego działaniem żadnych problemów.

Wskazania czujnika zreszta moim zdaniem są wiarygodne, bo wąz jest naprawdę gorący. Dolny wąż jest zimny, a wentylator się na włącza, czyli to raczej wina termostatu. Pytanie tylko czy diesele rzeczywiśćie tak szybko się nagrzewają ?

Czy dla przeciętnego majsterkowicza wymiana termostatu jest trudną sprawą :chytry: ?


:okej: [b] Pozdrawiam [/b] :okej:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki Diesla-problemy dotyczące tylko silników”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 185 gości