Wywaliło olej

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
pablomo
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: czw kwie 26, 2007 14:59
Lokalizacja: Poland

Wywaliło olej

Post autor: pablomo » czw lis 29, 2007 19:35

Witam. Nie znalazłem nic co by wyjaśniło mój problem więc pisze...
Mam golfa mk3 92 benzyna silnik ABD. Dziś odpalając autko i przejeżdżając trasę ok 5 km zauważyłem że wywaliło mi olej i trudno powiedzieć skąd bo prawie z każdej strony silnik był mokry, oleju dużo nie ubyło i gdyby nie to że wylał się na przednią rurę i osłonkę i zaczął pod wpływem temperatury dymić nic bym nie wiedział bo silnik pracuje dobrze i równo. Wydaje mi się że przez bagnet też trochę olej wycisło. Do tego jeszcze jak odkręciłem korek od wlewu oleju, była na nim taka biała maź. Jaka może być przyczyna tego? Odma? Jakieś uszczelki? Czy może uszczelka pod głowicą? Auto stało całą noc na ok 10 C mrozie. Nie wiem co jeszcze istotnego mogę napisać. Czekam na pomoc i jakie mogą być ewentualne koszta naprawy.


[url=http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=111345]Mój Golf Mk3[/url]

Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

Post autor: Paweł Marek » czw lis 29, 2007 19:42

odma się zamroziła prawie na pewno, szukaj tematów o tym po forum było sporo.


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

cezary
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 83
Rejestracja: wt lut 22, 2005 21:53
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: cezary » czw lis 29, 2007 19:52

jak na przednią osłonę to pewnie przez korek.Koszta żadne,najwyżej 3,50 za denaturat.Wyjmij,przepłucz,przedmuchaj i załóż,uzupełnij olej.Nic przyjemnego o tej porze roku i przy tej temp.



Awatar użytkownika
pablomo
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: czw kwie 26, 2007 14:59
Lokalizacja: Poland

Post autor: pablomo » czw lis 29, 2007 20:30

Ciężko jest się dostać do odmy? Dam rade to zrobić sam bez kanału, tylko kładąc sie pod auto? Czy z góry jakoś to prze czyszczę? Czym najlepiej czyścić i jak? Nie pokoi mnie jeszcze ta maź na korku od wlewu? Od czego to może być? Wcześniej tego nie było, ma to jakiś związek z odmą?


[url=http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=111345]Mój Golf Mk3[/url]

Awatar użytkownika
daro1125
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: ndz lut 04, 2007 15:49
Lokalizacja: Nisko
Kontakt:

Post autor: daro1125 » czw lis 29, 2007 20:49

Ciężko jest się dostać do odmy? Dam rade to zrobić sam bez kanału, tylko kładąc sie pod auto? Czy z góry jakoś to prze czyszczę? Czym najlepiej czyścić i jak? Nie pokoi mnie jeszcze ta maź na korku od wlewu? Od czego to może być? Wcześniej tego nie było, ma to jakiś związek z odmą?
_________________
o kurcze widze ze juz zaczynaj odmy zamarzac,oby mnie to nie spotkalo
ktos mi mowil ze to od wilgoci robi sie taki majonez i on tez zapyacha odme z wtedy zamarza



Jozef
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 325
Rejestracja: czw lut 24, 2005 09:50
Lokalizacja: Lubin

Post autor: Jozef » czw lis 29, 2007 22:58

pablomo pisze: Nie pokoi mnie jeszcze ta maź na korku od wlewu? Od czego to może być? Wcześniej tego nie było, ma to jakiś związek z odmą?
Tą mazia tak bardzo się nie przejmuj, w niskich temperaturach jest to objaw normalny. Zajmij się wyczyszczeniem odmy jeśli znajdziesz dojście do niej. Musisz się liczyć z tym, że przy dużych mrozach znów ci zamarznie po jakimś czasie. Najlepsze lekarstwo to ogrzewany garaż, choć zdarzyło mi się że podczas jazdy wywaliło olej po przejechaniu 40 km, mróz był wtedy siarczysty - 26.



Awatar użytkownika
dziejo
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 8880
Rejestracja: pn lis 14, 2005 02:40
Lokalizacja: Kantorowice
Silnik: AFN

Post autor: dziejo » czw lis 29, 2007 23:08

a to tak w ramach przypomnienia i poinformowania co to jest takiego ta odma ???
odma

Odpowietrzenie skrzyni korbowej popularnie nazywane odmą pełni bardzo ważną rolę w silniku. Uszkodzenie tego elementu może spowodować awarię jednostki napędowej.


W skrzyni korbowej, czyli kadłubie silnika, pod tłokami powstaje nadciśnienie w wyniku przedostawania się powietrza lub gazów spalinowych z komory spalania. Do prawidłowej pracy silnika potrzebne jest odpowietrzenie, które kieruje nagromadzone gazy z powrotem do cylindrów. Niedrożność odpowietrzenia pojawia się w odstojniku i usterka ta najczęściej Fot. Ryszard Polit występuje w wyeksploatowanych silnikach z powodu dużej ilości gazów przedmuchowych. Na gromadzenie się osadów wpływ ma także częstotliwość wymiany oleju i jego jakość. Im lepszy tym parowanie oleju mniejsze, a więc i ilość oparów mniejsza.



W przypadku niedrożności odpowietrzenia w skrzyni korbowej bardzo szybko tworzy się nadciśnienie i olej wyrzucany jest z silnika przez najsłabszy element - uszczelnienia. Jeśli uszczelniacz został wypchnięty z gniazda, możemy być prawie pewni, że jest to wina zatkanego odpowietrzenia i wymiana samego uszczelniacza niewiele pomoże, gdyż usterka pojawi się ponownie. Wymiana uszczelniacza może być bardzo kosztowana, ponieważ oprócz uzupełnienia oleju dochodzi jeszcze koszt uszczelniacza i robocizna, która może wynieść nawet 800 zł, jeśli uszkodzony jest uszczelniacz od strony skrzyni biegów.

O zatkaniu odmy świadczy także wypchnięty bagnet do sprawdzania poziomu oleju.



Sprawdzanie stanu odpowietrzenia skrzyni korbowej jest niestety przez wielu mechaników pomijane i bagatelizowane. Dopiero gdy dochodzi do usterki sprawdzają ten element i to nie od razu. Diagnoza odmy nie zajmuje dużo czasu, a wykrycie niedomagania przed całkowitym zatkaniem pozwoli na uniknięcie niepotrzebnych kosztów.

Kłopoty z drożnością odpowietrzenia mogą pojawić się także w nowych silnikach i dają znać o sobie przeważnie podczas zimy. Powodem jest gromadząca się wilgoć, która miesza się z olejem i osadza w odpowietrzeniu. Wówczas nawet niewielki mróz może całkowicie zatkać przepływ. Zjawisko to pojawia się najczęściej podczas jazdy na krótkich odcinkach i przy niedogrzanych silnikach. Aby uniknąć zamarzania, należy wykonywać co jakiś czas dłuższą jazdę. Silnik osiągnie wówczas odpowiednią temperaturę i nagromadzone osady odparują.

Niektórzy kierowcy, aby pozbyć się problemu zatykania odmy, gazy ze skrzyni korbowej kierują bezpośrednio do atmosfery i niestety powodują dodatkowe zanieczyszczenie środowiska. Jest to również działanie niezgodne z prawem i kierowcy z tak przerobionym silnikiem narażają się na mandat oraz negatywny wynik badania technicznego.
Autor: Grzegorz Burda



Awatar użytkownika
Młoda
KS KathStyle
KS KathStyle
Posty: 13150
Rejestracja: pn kwie 10, 2006 19:35
Lokalizacja: PO
Auto: Czarna Wdowa <3

Post autor: Młoda » czw lis 29, 2007 23:10

pablomo pisze:Do tego jeszcze jak odkręciłem korek od wlewu oleju, była na nim taka biała maź. Jaka może być przyczyna tego? Odma?
biała maź czyli tzw majonez robi sie od tego, ze zbiera sie pod korkiem oleju woda i inne opary z benzyny, które nie zdarzyły wydalić sie poprzez spalanie na zewnątrz układem wydechowy. I tym samym pozostały na nim, jest to nie groźne, jednak sprawdź odme ;) może sie ona zapachac ;) do zniwelowania, objawów majonezu przydała by sie dłuższa trasa ;) Ja to przerabiam juz druga zimę :) Wystarczy kontrolowac to .
pablomo pisze:Ciężko jest się dostać do odmy?
Bardzo łatwo ja to robiłam na parkingu i nie miałam problemu no poza tym, ze mi ręce odmawiały troche posłuszeństwa :P


:satan: Squad Nocne Mary Enigmatycznie... "(...) Jeśli niebo - to siódme, jeśli piekło -to samo dno. Żadnych półśrodków(...)"

Awatar użytkownika
T.O.B.I.
Forum Master
Forum Master
Posty: 1935
Rejestracja: sob cze 24, 2006 11:15
Lokalizacja: Police
Kontakt:

Post autor: T.O.B.I. » pt lis 30, 2007 08:40

w twoim silniku odma jest pod kolektorem dolotowym po lewej stronie silnika patrzac od przodu na auto, jest przykreceny dwoma srubami, ja mialem problem go obruszyc i wyjac bo odkrecic srubki jest latwo, ja go lekko obracalem i wyciagalem i wyszedl, bezynka akstrakcyjna i czyszcic, trzeba dobrze wyskrobac ten nagar


Pozdrawiam T.O.B.I.

[url=http://www.fotosik.pl][img]http://images34.fotosik.pl/84/0c1e57131f62f7d5.jpg[/img][/url]

Awatar użytkownika
pablomo
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: czw kwie 26, 2007 14:59
Lokalizacja: Poland

Post autor: pablomo » pt lis 30, 2007 12:59

Dziękuje za rady. Sprobuje jakoś sobie z tym poradzić. Jak by co to znów napisze. Jeszcze raz dzięki.

[ Dodano: 30 Lis 2007 16:19 ]
No i przeczyściłem odmę. Mam nadziej że już teraz będzie śmigać tak jak trzeba. Podobno jest dobrze zrobić dłuższą trasę żeby to wszystko jeszcze dokładnie przedmuchało?


[url=http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=111345]Mój Golf Mk3[/url]

Awatar użytkownika
T.O.B.I.
Forum Master
Forum Master
Posty: 1935
Rejestracja: sob cze 24, 2006 11:15
Lokalizacja: Police
Kontakt:

Post autor: T.O.B.I. » pt lis 30, 2007 17:52

tak ta dluzsza trasa moze pomoc ale bezposrednio po czyszczeniu nie zawracaj sobie tym glowy, jak jezdzisz na krotkich odcinkach to trzeba to kontrolowac i czasem go troche przegonic

[ Dodano: 30 Lis 2007 16:58 ]
aha dodam ze odma jest uszczelniona oringiem i jak ja wyciagniesz to wyskrob rdze ktora ewentualnie mogla sie pojawic przed oringiem wtedy po wyczyszczeniu latwiej ci wejdzie na swoje miejsce, ja posmarowalem jeszcze smarem dla uszczelnienia ps. zapomnialem ze juz to zrobiles wiec dla potomnych bedzie :bigok:


Pozdrawiam T.O.B.I.

[url=http://www.fotosik.pl][img]http://images34.fotosik.pl/84/0c1e57131f62f7d5.jpg[/img][/url]

tomsg
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: wt kwie 08, 2008 22:15
Lokalizacja: Bytom

Post autor: tomsg » sob sty 10, 2009 17:21

Witam, zabrałem się dzisiaj za czyszczenie odmy. Niestety nie potrafię zdjąć plastikowego pojemnika w którym leży filtr powietrza. Jest on przymocowany dwoma torksami i czymś okrągłym z dziurką. Znajduje sie to w lewym górnm rogu.
Jak sie za to zabrac?
Czy natrafię pozniej jeszcze na jakies niespodzianki?
Pozdrawiam



Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 256 gości