O olejach raz jeszcze

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

mmarek
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 226
Rejestracja: czw gru 28, 2006 19:29
Lokalizacja: dolny slask

O olejach raz jeszcze

Post autor: mmarek » pt maja 18, 2007 00:06

Witam. Wiem wiem ze prawie co drugi temat to o olejach jest :bajer: a szczególnie mi chodzi o przekonanie że jeżeli silnik jezdził na oleju mineralnym to nie powinno sie przechodzić na oleje wyższej klasy aby nie wypłukiwać zgromadzonego nagaru w silniku itp.
Natknąłem sie gdzies w necie na temat olejów...czytam jakieś klasyfikacje lepkości itp :)
Jest też tam " liczba zasadowa (TBN) - Określa zdolności myjące i neutralizujące oleju" i np wychodzi na to że Mobil mineralny 15w40 o liczbie TBN 10mg KOH/g bardziej wypłuka silnik z osadów niż np: Elf Synthese 0W40 który ma TBN 8,7mg KOH/g lub jakiś Texaco Havoline Formula3 Energy 5W30 - półsyntetyk gdzie ma TBN 6,5mg KOH/g. Albo ja czegoś nie rozumie ? :-k albo skąd ta opinia o wypłukiwaniu przez pół/syntetyki nagaru.
Doedukujcie mnie bo "ni rozumię tego" i kto kłamie :bajer:



preker20
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 662
Rejestracja: ndz lis 20, 2005 23:40
Lokalizacja: lodz/zgierz
Kontakt:

Post autor: preker20 » pt maja 18, 2007 00:19

TBN (Total Basic Number) to parametr charakteryzujący zdolności myjąco oleju. Im liczba większa tym lepsze są właściwości myjące i neutralizujące kwaśne produkty spalania paliwa czy oleju. Czyli najlepij lac olej z jak najmniejsza liczba TBN

Opinia byc mzoe wzeila sie z lepkosci tych oleji!


[url=http://www.spritmonitor.de/en/detail/176151.html][img]http://images.spritmonitor.de/176151.png[/img][/url]

Awatar użytkownika
Marihuana Man
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 867
Rejestracja: czw lut 03, 2005 22:54
Lokalizacja: Gorzów Wlkp
Kontakt:

Post autor: Marihuana Man » pt maja 18, 2007 07:37

mmarek pisze:Jest też tam " liczba zasadowa (TBN) - Określa zdolności myjące i neutralizujące oleju" i np wychodzi na to że Mobil mineralny 15w40 o liczbie TBN 10mg KOH/g bardziej wypłuka silnik z osadów niż np: Elf Synthese 0W40 który ma TBN 8,7mg KOH/g lub jakiś Texaco Havoline Formula3 Energy 5W30 - półsyntetyk gdzie ma TBN 6,5mg KOH/g. Albo ja czegoś nie rozumie ? :-k albo skąd ta opinia o wypłukiwaniu przez pół/syntetyki nagaru.
Dokładnie tak... Dlatego wielokrotnie okreslałem takie opinie jako bzdury...

Opinia została chyba z czasów PRL... Mineralne oleje powinny być lane do aut gdzie silnik rzeczywiście nosi znamiona dużego zużycia a nie chce sie inwestować w naprawę...


[img]http://dvprogram.pl/vw.jpg[/img]

Awatar użytkownika
dziejo
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 8880
Rejestracja: pn lis 14, 2005 02:40
Lokalizacja: Kantorowice
Silnik: AFN

Post autor: dziejo » pt maja 18, 2007 08:21




Awatar użytkownika
muchenz
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 35
Rejestracja: czw wrz 29, 2005 22:54
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: muchenz » pt maja 18, 2007 11:44

mmarek pisze: Jest też tam " liczba zasadowa (TBN) - Określa zdolności myjące i neutralizujące oleju" i np wychodzi na to że Mobil mineralny 15w40 o liczbie TBN 10mg KOH/g bardziej wypłuka silnik z osadów niż np: Elf Synthese 0W40 który ma TBN 8,7mg KOH/g lub jakiś Texaco Havoline Formula3 Energy 5W30 - półsyntetyk gdzie ma TBN 6,5mg KOH/g. Albo ja czegoś nie rozumie ? albo skąd ta opinia o wypłukiwaniu przez pół/syntetyki nagaru.
Doedukujcie mnie bo "ni rozumię tego" i kto kłamie
Popieram w całej rozciącłości - tzn. wbrew powszechnie panującej opini, teoretycznie, to mineralny powinien bardzie wypłukiwać nagary.

Jeszcze zerknij na ilość popiołów - oleje syntetyczne zostawiają często więcej popiołow niż mineralne wiec teoretycznie mogą bardziej zasyfiać silnik.
preker20 pisze:Czyli najlepij lac olej z jak najmniejsza liczba TBN
Możesz usasadnić???



preker20
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 662
Rejestracja: ndz lis 20, 2005 23:40
Lokalizacja: lodz/zgierz
Kontakt:

Post autor: preker20 » pt maja 18, 2007 12:09

muchenz pisze:Możesz usasadnić???
im wieksza liczba TBN tym wieksze prawdopodobienstwo wyplukania nagaru chyba proste nie


[url=http://www.spritmonitor.de/en/detail/176151.html][img]http://images.spritmonitor.de/176151.png[/img][/url]

Awatar użytkownika
muchenz
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 35
Rejestracja: czw wrz 29, 2005 22:54
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: muchenz » pt maja 18, 2007 17:23

preker20 pisze:im wieksza liczba TBN tym wieksze prawdopodobienstwo wyplukania nagaru chyba proste nie
Chyba jednak nie takie proste...........

Zauważ, że mineralne oleje najczęściej mają wiekszy wskaźnik TBN niż syntetyczne i jakoś nikt nie pisze żeby w samochodach o przebiegu >300tkm lać syntetyka.

A co do lepkości to syntetyki w temp. roboczej są też często bardziej gęste niż mineralne wiec nic nie jest takie proste, nie?!



Awatar użytkownika
bongo
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 7767
Rejestracja: sob wrz 17, 2005 19:58
Lokalizacja: Londyn
Kontakt:

Post autor: bongo » pt maja 18, 2007 17:34

muchenz pisze:A co do lepkości to syntetyki w temp. roboczej są też często bardziej gęste niż mineralne wiec nic nie jest takie proste, nie?!
Zgadza sie :bigok:



szgr35
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: czw maja 17, 2007 21:09
Lokalizacja: tarnów

Post autor: szgr35 » pt maja 18, 2007 21:17

niektórzy na tym forum mnie zadziwiają i rozśmieszaja jednocześnie, głoszą nowe teorie - do starych silników leją syntetyki itd.
Panowie zastanówcie się nad tym co piszecie



Awatar użytkownika
guti
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 7379
Rejestracja: wt wrz 14, 2004 10:35
Lokalizacja: T-Mobile
Kontakt:

Post autor: guti » pt maja 18, 2007 21:19

Elf Sporti SRI 15W40 - mineralny API - SJ 135 -27 st.C 9mg KOH/g

to je dobre ? ja sie nie znam , odkad kupilem ogolfa jezdzil na Elfie i tak na razie mu leje


Zycie jest za krótkie , zeby jezdzic DIESLEM!!
Obrazek

szgr35
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: czw maja 17, 2007 21:09
Lokalizacja: tarnów

Post autor: szgr35 » pt maja 18, 2007 21:24

ja tam leje lotos mineralny i jest dobrze



Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 541 gości