[MK4] rozpórka górna i dolna, do czego one służą?

Wszystko na temat modyfikacji zawieszenia - gwinty, zawieszenia sportowe, pneumatyczne itp.

Moderatorzy: Moderatorzy, VIP

Awatar użytkownika
malutki
Forum Master
Forum Master
Posty: 1051
Rejestracja: śr lis 15, 2006 12:03
Lokalizacja: Opole/Krapkowice
Kontakt:

Post autor: malutki » pt paź 02, 2009 17:45

montana2, po montażu wszelkiego rodzaju rozpórek zwiększa się sztywność karoserii. Co to daje? Lepsze wykorzystanie potencjału samochodu, lepsze prowadzenie, mniejsze odkształcenie karoserii.


Clarion DXZ958 - Morel Hybrid Integra 402 - Morel 6W - Gladen RS10 - Phoenix Gold Ti600.4 - Phoenix Gold Ti1500.1
Szafa gra :-)

Awatar użytkownika
Whisper
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 32
Rejestracja: czw wrz 27, 2007 12:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Whisper » pn paź 05, 2009 13:29

Generalnie rozpórka ma kilka zalet:
- auto lepiej trzyma się w zakrętach
- buda jest sztywniejsza i karoseria mniej pracuje, a w kilku-kilkunastoletnich autach słychac, czuć, po założeniu moga np przestac skrzypiec plastiki w srodku ;-)
- podstawowym zadaniem oprócz usztywnienia całej konstrukcji jest trzymanie amorków w jednym położeniu, kielichy nie beda się przemieszczać na boki, przy zmianie zawiasu na twarda glebę, rowpórka jest wręcz zalecana

minusy
- chyba tylko jeden strzał w bok może lecz nie musi przemieścić cały zawias z przodu a nie "tylko" miejsce uderzenia, siła uderzenia przejdzie po rozpórce, mimo to jednak uważam że montaz rozpórki ma więcej + :)

co do wynalazków rozpórka aluminiowa ze śrubą rzymska za 120 zł odradzam,
sam pomysł śruby ma na celu prawidłowe spasowanie odległości między amorkami (wiadomo w miare czasu sie rozchodzą) zakłada sie taka na stojacym aucie i później reguluje śrubą. Zdecydowanie lepiej w kilkuletnim aucie zamówic pod wymiar nieregulowana rozpórkę.
ewentualnie kupiccos markowego: omp, sparco, wichers


Był MK3 ABF 20 jahre.
Nowy nabytek - Suzuki Swift Sport

Awatar użytkownika
MAPET
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 8598
Rejestracja: czw lis 25, 2004 01:36
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post autor: MAPET » pn paź 05, 2009 14:04

do jazdy na co dzien spokojnie mozna dac ze sruba ze sruba nie polecam na rajdy gdzie sie po mega dziurach lata i tam lepiej dac sztywniejsza bez sruby... tak to na tyle sie ona wkreca ze wystarczajaco usztywnia


http://www.mapet-TUNING.com
Najlepszy w sieci SKLEP TUNINGOWY !

Zawieszenia - największy wybór !!! również Air-Ride !

Obrazek

Awatar użytkownika
Kamel
VW Baron
VW Baron
Posty: 3278
Rejestracja: pt kwie 20, 2007 16:32
Lokalizacja: WB / WZ
Kontakt:

Post autor: Kamel » pn paź 05, 2009 14:16

Nie mogę znaleźć, ale parę dni temu był fajny temat właśnie o rozpórkach, co i jak, do czego i co dają. Poszukaj troszkę, bo było wszystko fajnie opisane wraz z rysunkami w .gif :-)


. . . . . . . . . . MOJA BYŁA GOLFINA . . . . . . . . . . . . . MOJA OBECNA JETTA . . . . . . . . . .

Awatar użytkownika
Whisper
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 32
Rejestracja: czw wrz 27, 2007 12:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Whisper » pn paź 05, 2009 14:21

Na co dzień rozpórka i sportowe zawieszenie jest średnio potrzebne ;-)
mega dziury są w Polsce codziennością
osobiście bym się nie zdecydował na montaż czegoś co może wyrwać maskę w aucie ;-)
ale oczywiście to jest moje zdanie i moje osobiste podeście do tego co się wkłada do swojego samochodu. Jak ktoś chce tanim kosztem mieć imitację rozwiązań wyczynowych to dlaczego nie. Zresztą temat rzeka co kto i jakiej marki/jakości wkłada do swojego auta.


Był MK3 ABF 20 jahre.
Nowy nabytek - Suzuki Swift Sport

Marioo
Forum Master
Forum Master
Posty: 1163
Rejestracja: czw sty 26, 2006 13:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Marioo » pn paź 05, 2009 15:45

Whisper pisze:osobiście bym się nie zdecydował na montaż czegoś co może wyrwać maskę w aucie ;-)
o takim przypadku nie słyszałem. :chytry:
Whisper pisze:Na co dzień rozpórka i sportowe zawieszenie jest średnio potrzebne
to jest prawda, ale montując sztywne zawieszenie, warto usztywnić także karoserie :bajer:
Whisper pisze:Jak ktoś chce tanim kosztem mieć imitację rozwiązań wyczynowych to dlaczego nie. Zresztą temat rzeka co kto i jakiej marki/jakości wkłada do swojego auta.
Nie chodzi tu raczej o imitację jakiś rozwiązań wyczynowych, lecz o to, że jak sie włoży coś dobrej jakości (nie będę się wypowiadał o markach itd) to może to pomóc, rozpórka ma to do siebie, że tak jak koledzy napisali wyżej, usztywnia nadwozie, co w przypadku starszych samochodów, może pomóc. Nadwozie się nie skręca tak bardzo jak w przypadku braku rozpórki.
Ja w moim golfie rozpórkę miałem, i żadnych skutków ubocznych nie odczułem, miałem niskie zawieszenie a samochód się dobrze trzymał drogi i był sztywny ale jaka zasluga w tym rozpórki to nie wiem, bo montowane było wszystko za jednym zamachem.
Ogólnie element nie niezbędny ale przydatny. :bigok:



Awatar użytkownika
Whisper
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 32
Rejestracja: czw wrz 27, 2007 12:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Whisper » pn paź 05, 2009 15:55

Ale nam sie polemika zrobiła hehe
Marioo nie chce mi sie przeklejac Twoich cytatów żeby je potwierdzić moimi, zgadzam się że rozpórka rzecz fajna i przydatna.
oponuje tylko żeby nie łasić sie na cene i nie montowac w aucie byle czego :D


Był MK3 ABF 20 jahre.
Nowy nabytek - Suzuki Swift Sport

Awatar użytkownika
dj domin1
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 566
Rejestracja: wt lis 13, 2007 21:39
Lokalizacja: Koziegłowy, Częstochowa
Kontakt:

Post autor: dj domin1 » pn paź 05, 2009 15:57

Kamel pisze:Nie mogę znaleźć, ale parę dni temu był fajny temat właśnie o rozpórkach, co i jak, do czego i co dają. Poszukaj troszkę, bo było wszystko fajnie opisane wraz z rysunkami w .gif :-)
:bigok: http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=269945


[img]http://images47.fotosik.pl/224/aec06ac71a10dc82med.jpg[/img]
Mój Wolfsburg Edition 16V I mk2 AFN
http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=188972 http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=87&t=524708

Marioo
Forum Master
Forum Master
Posty: 1163
Rejestracja: czw sty 26, 2006 13:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Marioo » pn paź 05, 2009 16:05

Whisper pisze:oponuje tylko żeby nie łasić sie na cene i nie montowac w aucie byle czego :D
dobrze gada, polać mu :bigok:
ps. i tyczy się to wszystkich elementów w samochodzie.

[ Dodano: Pon Paź 05, 2009 16:14 ]
No to temat tutaj mozna zakonczyc w linku kolegidj domin1, wszystko pokazane ładnie.



smina
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: pn lut 06, 2012 22:01

[MK4] rozpórka górna i dolna, do czego one służą?

Post autor: smina » czw mar 08, 2012 23:07

witam a dolna jakie ma zadanie bo jak bym chcial zakladac to zaraz caly komplet no i czy warto sie napalac na jeszcze dolna



Awatar użytkownika
Kamel
VW Baron
VW Baron
Posty: 3278
Rejestracja: pt kwie 20, 2007 16:32
Lokalizacja: WB / WZ
Kontakt:

[MK4] rozpórka górna i dolna, do czego one służą?

Post autor: Kamel » czw mar 08, 2012 23:42

smina pisze:a dolna jakie ma zadanie
smina wejdź w temat zapodany przez dj domin1, jest tam fajnie zobrazowane która co daje :bigok:


. . . . . . . . . . MOJA BYŁA GOLFINA . . . . . . . . . . . . . MOJA OBECNA JETTA . . . . . . . . . .

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zawieszenia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 51 gości