[mk2] PL Rozdzielacz paliwa i wkręt regulacji CO

Forum techniczne związane z silnikami 16V

Moderatorzy: bugalon, kkkacper, toffic, VIP

Awatar użytkownika
tylny
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 243
Rejestracja: pt sty 09, 2009 17:57
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

[mk2] PL Rozdzielacz paliwa i wkręt regulacji CO

Post autor: tylny » sob cze 04, 2011 17:18

Cześć. W Technicznych bez szans na odpowiedź więc może w fachowym dziale coś się ruszy ;)

Zabrałem się za cały moduł wtryskowy na filtrze powietrza (problemy z wolnymi obrotami itd) celem jego podstawowej regulacji. Okazało się, że przesłona spiętrzająca jest około 6mm poniżej krawędzi zwężki - wyregulowałem na około 2 mm. Ale tu pojawił się problem. Przy maksymalnym uniesieniu przesłony z rozdzielacza zaczyna kapać paliwo (na dźwignię przesłony, w każdym razie od dołu rozdzielacza). Odkręciłem go od podstawy i rzeczywiście, po wciśnięciu tłoczka paliwo się sączy. I tu moje pytanie - rozumiem, ze wewnątrz jest jakieś uszczelnienie, ale jak się do niego dostać? Muszę rozbierać cały rozdzielacz czy wystarczy odkręcić tą główną nakrętkę pod rozdzielaczem? Wogóle jak wygląda sprawa z rozbiórką rozdzielacza?

Dodam, że po złożeniu do kupy całości silnik lepiej pracuje na wolnych obrotach i nie ma już problemu ze spadkiem obrotów podzas hamowania/wrzucenia na luz ;) (tak jakby...)

I teraz druga sprawa - czym reguluje się zawartość CO w spalinach? Tzn wiem ze kluczem, ale jakim? W książkach piszą o specjalnym kluczu, nie wiem jaki to, nie chcę byle czym grzebać w otworze ;D Miałem to wszystko dzisiaj rozbebeszone ale nie dałem rady obadać łba śruby.

I jeszcze jedno - jak duży wpływ na pracę TEGO KONKRETNEGO silnika ma brak sondy lambda? Czy komputer przyjmuje wartości zadane/średnie czy zupełnie wariuje? Jakby nie było jest to dodatkowa dana regulacyjna, ale czy jej brak moze drastycznie pogorszyć warunki pracy?


Sporo różnych drobiazgów do mk2 ;)

Awatar użytkownika
toffic
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 3845
Rejestracja: pn gru 25, 2006 14:35
Lokalizacja: RKR
Kontakt:

[mk2] PL Rozdzielacz paliwa i wkręt regulacji CO

Post autor: toffic » sob cze 04, 2011 18:55

ad 1 prawdopodobnie za mocno pociągłeś klape do góry (poza zakres pracy); w czasie jazdy z butowaniem i kręceniem wysoko też kapie ci tam paliwo?? Jeśli nie, to zostaw to w spokoju
Ad 2 imbus 3
ad 3 większe spalanie na pewno



Awatar użytkownika
tylny
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 243
Rejestracja: pt sty 09, 2009 17:57
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

[mk2] PL Rozdzielacz paliwa i wkręt regulacji CO

Post autor: tylny » sob cze 04, 2011 19:35

toffic, dzięki za zainteresowanie.

Jeżeli chodzi o klapę, to regulowałem nie przez ciągnięcie na siłę czy coś takiego, tylko przez rozciąganie stalowej spinki pod klapą (wg Autodaty i innych książek, do wartości zadanej 1,9mm+1,1).
Jeszcze zanim się za cokolwiek brałem to zauważyłem, że filtr powietrza był lekko przebarwiony w jednym miejscu (bardziej żółty=wilgotny) no i na 100% jest to z tego wycieku. Także ten wyciek był już zanim łapy tam wsadziłem ale teraz już wiem kiedy i skąd to cieknie - przy max otwarciu klapy, a tak się nieczęsto jeździ (w mom przypadku oczywiście ale to jest spowodowane innymi niesprawnościami auta) więc też filtr jest tylko lekko mokry. Ale przytrzymując klapę w maksymalnym wychyleniu cieknie tak powiedzmy 1 kropla na sekundę.


Sporo różnych drobiazgów do mk2 ;)

Awatar użytkownika
hubos21
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 361
Rejestracja: sob sty 17, 2009 13:50
Lokalizacja: Mogilno
Kontakt:

[mk2] PL Rozdzielacz paliwa i wkręt regulacji CO

Post autor: hubos21 » sob cze 04, 2011 21:54

imbus 3 ale taki 10cm długości,bo śruba siedzi głęboko ale żeb brać się za ustawianie CO trzeba mieć idealnie pracują sonde :bigok:



Awatar użytkownika
tylny
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 243
Rejestracja: pt sty 09, 2009 17:57
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

[mk2] PL Rozdzielacz paliwa i wkręt regulacji CO

Post autor: tylny » sob cze 04, 2011 22:24

hubos21, sondę zakładam nową więc luz ;) Ale co z tym rozdzielaczem i uszczelnieniem go, rozbierał ktoś już kiedyś tą kostkę?


Sporo różnych drobiazgów do mk2 ;)

Awatar użytkownika
hubos21
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 361
Rejestracja: sob sty 17, 2009 13:50
Lokalizacja: Mogilno
Kontakt:

Re: [mk2] PL Rozdzielacz paliwa i wkręt regulacji CO

Post autor: hubos21 » sob cze 04, 2011 23:04

niestety ja rozdzielacza nie ruszałem ale dużo ludzi jak to ruszy to późnej nie może dojść do ładu :grin:



Awatar użytkownika
Marszall
Forum Master
Forum Master
Posty: 1937
Rejestracja: ndz lut 26, 2006 16:47
Lokalizacja: Łuków
Kontakt:

[mk2] PL Rozdzielacz paliwa i wkręt regulacji CO

Post autor: Marszall » pn cze 13, 2011 22:42

Wycieki z rozdzielacza w tak leciwym samochodzie to norma, nie przejmowałbym sie tym, ja tak miałem na ke-jecie kumpel w NG w audi 2.3 to samo, jakieś wielkie ilości paliwa tam nie lecą a rozebrac i złożyć rozdzielacz to z tego co słyszałem specjalne warunki musza być. Anyway nie warto.
Co do sondy to poza spalaniem (które w mechaniku i tak nie najmniejsze) to moga sie pojawić problemy z falowaniem wolnych obrotów i to poważne

jak chcesz to Ci powiem jak dobrze ustawić to ustrojstwo, tak jak kolega zauważył bez sondy PL dobrze nei ustawisz. Ale informacją wyjściowa jest prąd nastawnika.


BLACK BERTA 2.0 16V(T) >>> viewtopic.php?f=91&t=604514

Awatar użytkownika
Gacekk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 372
Rejestracja: sob mar 01, 2008 03:26
Lokalizacja: Iława
Kontakt:

[mk2] PL Rozdzielacz paliwa i wkręt regulacji CO

Post autor: Gacekk » wt cze 14, 2011 10:22

Możesz powiedzieć, innym też się przyda info jak to się ustawia...


MK2 ABF --- 16vT
Passat B4 2.0 16V ABF -- było
Polo 68cf2 1.6 ABU z CBR carbs -- było
Golf mk2 Turbo AWX/ARL, 0.216, ecu AFN, FMIC, soft by TUNE-UP ---- było
Jetta mk2 GT 16V PL na digi 2 ---- było
Passat B3 1.9TD AAZ seria ---- było

Awatar użytkownika
hubos21
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 361
Rejestracja: sob sty 17, 2009 13:50
Lokalizacja: Mogilno
Kontakt:

[mk2] PL Rozdzielacz paliwa i wkręt regulacji CO

Post autor: hubos21 » wt cze 14, 2011 15:07

Potrzebny będzie Ci miernik jakiś uniwersalny, długi imbus 3 i jak mam jeszcze zrobioną przejściówke ze starych wtyczek połączonych w ten sposób (zdjęcie zaczerpnięte z A80Klub):
Obrazek

miernik musi być dokładnie tak podłaczony, bo w przypadku gdy jest za bogato, sterownik zubaża mieszanke i wartość prądu robi się minusowa, KE-Motroniku według serwisówki, prąd musi mieścić się w granicach 0-5mA, jak nabliżej 0mA, u mnie udaje się to ustawić, że oscyluje 0,02-3,0mA, jakbym miał aparat pod ręką to bym nagrał jak to pokazuje, przy regulacji robi się minimalne ruchy tą śrubką i po każdym przekręceniu chwile czekamy, jeśli prąd jest bardzo duży np, 10mA znaczy, że jest ubogo i steronik daje większy prąd, wtedy musimy kręcić w prawo, zwiększając dawke jeśli pokazuje nam wartość ujemną znaczy, że za bogato i steronik próbuje zubożyć więc kręcimy lekko w lewo, jeśli mamy prawidłowo ustwniony skład mieszanki to w momencie wypinania kostki nastawnika ciśnienia paliwa podczas pracy silnika nie może być różnicy w jego pracy tzn. obroty nie mogą nawet min rosnąć ani spadać i przy wstępnej regulacji możemy się tym posiłkować wypinamy co chwile kostke i patrzymy co się dzieje, jeśli spadną znaczy, że za ubogo i trzeba troche ruszyć w prawo jeśli wzrosną znaczy, że za bogato i trzeba troche przekręcić w lewo, jeśli będzie już ok możemy podpiąć miernik i doregulować, jeśli ktoś ma LPG, wcześniej lepiej odpiąć kleme z aku, pojeździć troche na samej benzynie i można próbować przy czym musimy mieć sprawną szybko działającą sonde, nawet jeśli sonda żyje ale jest leniewa to będzie problem bo wartości prądu będą błądzić -10mA do 20mA



Awatar użytkownika
tylny
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 243
Rejestracja: pt sty 09, 2009 17:57
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

[mk2] PL Rozdzielacz paliwa i wkręt regulacji CO

Post autor: tylny » wt cze 14, 2011 16:09

Marszall, byłem w sklepie vw pytać się, czy wogóle są dostępne jakieś części do rozdzielacza (uszczelnienia) i o dziwo są, dwa o-ringi. Z tego co widziałem na schemacie rozdzielacz był jako całość plus dwa o-ringi montowane od dołu (tu by można przypuszczać, ze te są w miarę łatwe do wymiany, cena obu coś koło 20 zł, są jakieś niewymiarowe).

Sonda będzie zamontowana jak tylko będzie możliwość.

W każdym razie zaopatrzyłem się w długi imbus 3 i sprawdziłem co z tą regulacją mieszanki (układ i tak jest rozregulowany i bez sondy więc to tylko eksperymenty). Po przekręceniu wkrętem w prawo/lewo obroty wzrastają/maleją o około 500 na każde 1/4 obrotu. Narazie auto mało co jeździ więc jest ustawione żeby w miarę równo pracowało


Sporo różnych drobiazgów do mk2 ;)

Awatar użytkownika
Marszall
Forum Master
Forum Master
Posty: 1937
Rejestracja: ndz lut 26, 2006 16:47
Lokalizacja: Łuków
Kontakt:

[mk2] PL Rozdzielacz paliwa i wkręt regulacji CO

Post autor: Marszall » wt cze 14, 2011 17:31

Kolega wyżej opisał to dobrze z tym że jest jedno wielkie ALE!

KE-Motronic lub KE III Jetronic ma taki prąd jak mówisz, za to w PL'u gdzie rządzi ke-jetronic optymalny prąd nastawnika to 10mA nigdy nie robi sie ujemny (inny sterownik) wiec ma zakres regulacji 0 - 20mA a najlepszą wartościa jest 9-10mA można sie pokusić o ustawienie niżej (wtedy bardziej bogato) ale moga sie pojawiać stany że bedzie zalewało i sonda nie bedzie prawidłowo pracowac.

Do opisu kolegi wyżej dodałbym jescze podłączeniu drugiego miernika pod sondę, wtedy wiemy wszystko co się dzieje.

W ke-motroniki się nie wgłębiałem ALE w PL po odpięciu kostki od nastawnika NA PEWNO bedzie kulał. Ważne jest żeby o takim samym sterowniku pisać

BTW w audi ustawienie rozdzielacza to pikuś sztuką jest ustawienie potencjometru przepływomierza bo w tamtych silnikach (mówie np o NG) potencjometr odpowiada za zmiany zapłonu i obciązenia


BLACK BERTA 2.0 16V(T) >>> viewtopic.php?f=91&t=604514

Awatar użytkownika
hubos21
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 361
Rejestracja: sob sty 17, 2009 13:50
Lokalizacja: Mogilno
Kontakt:

[mk2] PL Rozdzielacz paliwa i wkręt regulacji CO

Post autor: hubos21 » wt cze 14, 2011 19:12

Sorki za zamieszanie, myślałem, że w PL ma ten sam układ wtryskowy co w 9a, KE Motronik, jeśli chodzi o potencjometr przepływki to faktycznie ciężko to ustawić ale tego się nie rusza, jak się wytrze to jedyny sposób to zmiana całej sprawnej przepływki, co prawda można było kupić jakieś zemienniki potencjometru ale nie wiem czy są dostępne a jeśli jest sprawny to się tego nie rusza specjalnie śrubki są fabrycznie zaklejone :D

P.S>
Ma ktoś jakiegoś linka doserwisówki PLa?



Awatar użytkownika
Marszall
Forum Master
Forum Master
Posty: 1937
Rejestracja: ndz lut 26, 2006 16:47
Lokalizacja: Łuków
Kontakt:

[mk2] PL Rozdzielacz paliwa i wkręt regulacji CO

Post autor: Marszall » wt cze 14, 2011 19:18

o to raczej bedzie ciezko ale można zrobic temat bo troche ludzi w głowach ma

kiedyś pamietam w starych boschowskich materiałach wyczytałem że właśnie PL'a sie ustawia na 9 do 11 mA prądu nastawnika i to się zgadza


BLACK BERTA 2.0 16V(T) >>> viewtopic.php?f=91&t=604514

JJacek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 367
Rejestracja: sob paź 17, 2009 22:27
Lokalizacja: Warszawa

[mk2] PL Rozdzielacz paliwa i wkręt regulacji CO

Post autor: JJacek » śr cze 15, 2011 11:58

Ustawienie samego wtrysku wg. Autodaty wklejałem jakiś czas temu:
http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=73&t=369390
Manual Haynes'a, nie ma za dużo informacji o samym wtrysku, ale coś tam można wyczytać (podstawowe czynności)
http://members.home.nl/alien01/auto/Vw% ... Repair.pdf
Bentley Manual, tutaj chyba jest najwięcej informacji:
http://www.race.nangreaves.com/golf/index.htm
K-Jetronic - CIS (to są te same oznaczenia tylko po niemiecku mamy Kontinuierlich a po angielsku Continuous Injection System)
KE-Jetronic - CIS-E (analogicznie tylko Kontinuierlich Elektrisch a po angielsku Continuous Injection System-Electronic)
W 9A chyba jest CIS-E Motronic



ODPOWIEDZ

Wróć do „16V”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości