Dziwne problemy z ukladem chlodzenia

Forum techniczne związane z silnikami 1.8T / 20V

Moderatorzy: bugalon, kkkacper, toffic, VIP

przemobed
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 36
Rejestracja: czw lut 28, 2008 13:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Dziwne problemy z ukladem chlodzenia

Post autor: przemobed » wt lut 22, 2011 18:38

Witam,
Od wczoraj mam z swoim 1.8t 1999r AGU problemy z ukladem chodzenia. Wczoraj wsiadam do samochodu (temp -18) i jade po ok 4 km pokazuje mi temperature 90 stopni a ogrzewania w kabinie brak (wieje mrozne powietrze) po ok 15 km ciagle dmucha zimne powietrze a temp wciaz 90. Zjechalem na stacje benzynowa zatankowalem ruszylem i po chwili zaczelo dmuchac cieple powietrze. Wracajac z pracy samochod zachowywal sie normalnie grzalo mi w kabinie az milo. Jednak nie dalo mi to spokoju i dzisiaj postanowilem zrobic test. Nim odpalilem auto upewnilem sie ze w zbiorniku wyrownawczym nie ma lodu - bylo ok. Odpalilem samochod i zostawilem go na biegu jalowym po ok 10 min nagrzal sie do 90 (temp -21) a w kabinie wciaz dmucha mrozne powietrze. Po okolo 20 minutach zauwzylem ze spod silnika zaczyna parowac. Sprawdzilem czy temperatura jest ok - bylo 90 stopni. Zgasilem silnik otworzylem maske a z zborniczka wyrownawczego trysnela fontanna. Po godzinie od tego zdarzenia odpalilem autko zrobilem rundke i ku moimu zdziwnieniu zaczelo dmuchac cieplym powietrzem. Po przejechaniu 10 km zbiornik wyrownawczy nie bulgotal wszystko jakby ok. Ma ktos moze jakies sugetie co moze byc przyczyna? Moje podejrzenie to ze robi sie gdzies zator w ukladzie chlodniczyl tylko gdzie? (Jezdze na koncentracie)



Awatar użytkownika
hunterek
Forum Master
Forum Master
Posty: 1141
Rejestracja: ndz wrz 09, 2007 23:01
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Dziwne problemy z ukladem chlodzenia

Post autor: hunterek » wt lut 22, 2011 21:25

przemobed, Zapowietrzony uklad ?



Awatar użytkownika
Latiusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 305
Rejestracja: wt paź 20, 2009 21:19
Lokalizacja: SLU
Kontakt:

Dziwne problemy z ukladem chlodzenia

Post autor: Latiusz » śr lut 23, 2011 08:42

Tak jak kolega Hunterek pisze układ zapowietrza się! Drugą z przyczyn może być zakamieniona nagrzewnica, żadnej instalki gazowej nie posiadasz (bo możliwe że ktoś węże wpiol blisko nagrzewnicy), a teraz to co najgorsze uszczelka pod głowicą :crazy: dmucha powietrze do obiegu chłodzenia i nagrzewnica sie zapowietrza, a teraz powiem Ci dlaczego podczas jazdy wszystko wraca do normy, bo masz wyższe obroty silnika i pompa wody jest wstanie przepchnąć powietrze z nagrzewnicy :? Lepiej powiedz ile samochód ma najechane? :popcorn:


[b]Meine [i]GTI[/i][/b]
[url=http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=292455][img]http://img713.imageshack.us/img713/148/podpis1.jpg[/img][/url]

przemobed
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 36
Rejestracja: czw lut 28, 2008 13:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Dziwne problemy z ukladem chlodzenia

Post autor: przemobed » śr lut 23, 2011 09:43

uklad moze byc zapowietrzony gdyz przypomniala sie mi sytuacja sprzed 3 miesiecy. Otoz odrecilem korek od zbiorniczka wyrownawczego i spadla mi gumowa uszczelka z korka w silnik. Nie mialem czasu szukac zakrecil i pojechalem dalej. Calkowicie zapomnialem o tym zdarzeniu wiec dzisiaj napewno to sprawdze. Samochod ma przejechane ponad 200tys w zeszlym roku wydalem ok. 10 tys na naprawy silnika miedzyinnymi byla planowana i wymieniona uszczelka pod glowica, pompa wody, pompa oleju, turbina, sprzeglo i kupa innych rzeczy. W warsztacie chca juz powiesic moje zdjecie i podpisac jako ulubiony, najczestszy klient. Nie mam pojecia co sie dzieje z tym autkiem a szczegolnie ze nie katuje go. Jako ze stosunkowo niedawno (sierpien 2010) mialem wymieniona uszczelke odrzucilbym ten wariant. btw Poziom oleju nie wzrasta. Pozdrawiam



przemobed
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 36
Rejestracja: czw lut 28, 2008 13:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Dziwne problemy z ukladem chlodzenia

Post autor: przemobed » śr lut 23, 2011 10:47

zapomnialem dodac ze zadnej instalacji gazowej nie ma i nie bedzie mial :)



Awatar użytkownika
Latiusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 305
Rejestracja: wt paź 20, 2009 21:19
Lokalizacja: SLU
Kontakt:

Dziwne problemy z ukladem chlodzenia

Post autor: Latiusz » śr lut 23, 2011 11:07

Kolego to nieźle poszedłeś w koszty :panna: nasuwa mi sie kolejna myśl, a mianowice czy węże z wody są wszystkie dobrze pospinane? ( po remoncie) wpinałeś sie do niego może Vag-iem? Diagnoza climatronic-a, bo jak nie to zostaje tylko nagrzwnica, znajomy miał najechane swoim mk4 jakieś 90tys km i nagrzewnica wariowała, przy temperaturach na zewnątrz -21 stopni, leciało letnie powietrze z nadmuchów :crazy: okazało się ze do wymiany!


[b]Meine [i]GTI[/i][/b]
[url=http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=292455][img]http://img713.imageshack.us/img713/148/podpis1.jpg[/img][/url]

przemobed
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 36
Rejestracja: czw lut 28, 2008 13:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Dziwne problemy z ukladem chlodzenia

Post autor: przemobed » śr lut 23, 2011 13:58

Gdyby to byla wina wezy to takie zjawisko wyszloby o wiele wczesniej ale napewno sprawdze. Vagiem wpinam sie do niego minimum raz w miesiacu ostatnio mialem dziwny blad: 16500 - Engine Coolant Temp. Sensor (G62): Implausible Singal P016 - 35-10 --- Intermittient. Czy nagrzewnica moze miec wplyw na to ze z zbiorniczka wyrownawczego strzelila mi fontanna? Pozatym u mnie nawet nie leci letnie powietrze tylko takie jak jest na dworzu.

Moim zdaniem gdzies jest zator lodowy. Silnik po odpaleniu bardzo szybko sie nagrzewa do 90 i w kabinie leci mrozne powietrze jakby nie dzialalo chlodzenie. Pozniej cisnienie wzrasta (czyli pompa wody dziala) w ukladzie chlodzenia i wkoncu strzela zbiornikiem wyrownawczym. Po odczekaniu godziny samochod jezdzi jakby nic nie bylo. To moze oznaczac ze po nagrzaniu sie silnika ten zator gdzies poscil i wszystko wrocilo do normy. Czy taka opcja jest mozliwa? Z drugiej strony w zbiorniczku wyrownawczym nie ma zadnych oznak zeby cos zamarzalo. Moze gdzies w okolicy termostatu cos zamarza?



Awatar użytkownika
Latiusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 305
Rejestracja: wt paź 20, 2009 21:19
Lokalizacja: SLU
Kontakt:

Dziwne problemy z ukladem chlodzenia

Post autor: Latiusz » śr lut 23, 2011 14:50

Kolego nie ma takiej możliwości żeby przy tych temperaturach zamarzł Ci płyn w układzie chłodzenia, no chyba ze lejesz wode :panna: a korek wystrzela Ci samoczynnie (bez ingerencji) czy przy próbie okręcenia?


[b]Meine [i]GTI[/i][/b]
[url=http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=292455][img]http://img713.imageshack.us/img713/148/podpis1.jpg[/img][/url]

przemobed
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 36
Rejestracja: czw lut 28, 2008 13:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Dziwne problemy z ukladem chlodzenia

Post autor: przemobed » śr lut 23, 2011 15:43

We wtorek uruchomilem silnik i tak sobie stal i pracowal. Po 25 min zauwazylem ze paruje spod maski. Podnioslem ja do gory i z zbiorniczka wyrownawczego bez mojej ingerecji fontanna tryskala. Tak ze zrobila sie kaluza w okolicy prawego nadkola. Nim zgasilem silnik zerknalem jeszcze na temperature i byla rowno 90 stopni.



Jericho
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: sob sty 03, 2009 02:26
Lokalizacja: Szczecin

Dziwne problemy z ukladem chlodzenia

Post autor: Jericho » pn paź 17, 2011 22:06

Witam Kolegow!

Mam problem z ukladem chlodzenia w passacie B5FL 1.8T AWT AUTOMAT. Pisze tez tutajm bo na moim forum nie znaja odpowiedzi ;).

Otoz przy aktualnych temp zewn. auto musi pokonac ponad 4 km zeby pokazac na zegarach 90C. Wg VAGa jest to dopiero 75C. 90C wg VAG osiagam dopiero po ok 6-7km.

Co mnie nurtuje to to, ze gdy ledwo co podniesie sie wskazowka temp, to weze w ukladzie chlodzenia, chlodnica i zbiorniczek wyrownawczy sa juz lekko cieple. Jedynym wyjatkiem, jest waz idacy z dolu chlodnicy do termostatu, ktory jest zimny. Przy 90C na VAG, waz ten jest dopiero lekko cieply. Termostat jest nowy, WAHLER.

Dochodzi do tego wysokie spalanie w miescie, ok 15l.
Spalanie na jalowym 1.0-1.1l na rozgrzanym silniku. Podobno powinno byc to kolo 0.6-0.7l.

Czy moze ktos zaznaczyc na ponizszym ukladzie prawidlowy przebieg/kierunek cieczy w malym i duzym ukladzie chlodznia?
Obrazek

Dla porownania uklad chlodzenia 1.8T w golfie:
Obrazek



bugalon
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 2361
Rejestracja: czw paź 14, 2004 14:41
Lokalizacja: Bydgoszcz, ewentualnie Olsztyn
Kontakt:

Dziwne problemy z ukladem chlodzenia

Post autor: bugalon » śr paź 19, 2011 21:09

Z tego co opisales uklad dziala w pełni poprawnie. Dlaczego Twoim zdaniem jest z nim coś nie tak? Po spalaniu to wnioskujesz?


Pozdrawiam
Bugalon

Mk2 syncro 1.8 16V T - GT2871R - składa sie :)
Mk3 Variant TDI 1.9 AFN na pokladzie

Jericho
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: sob sty 03, 2009 02:26
Lokalizacja: Szczecin

Dziwne problemy z ukladem chlodzenia

Post autor: Jericho » śr paź 19, 2011 23:15

bugalon pisze:tego co opisales uklad dziala w pełni poprawnie. Dlaczego Twoim zdaniem jest z nim coś nie tak? Po spalaniu to wnioskujesz?
Po spalaniu juz nie, bo wymienilem termostat, na ktorym temp juz sie utrzymuje na poziomie 90-92C (wczesnie ok. 80C), ale na spalanie kompletnie to nie wplynelo.

Zastanawia mnie skad taka duza roznica w nagrzewaniu sie mojego silnika a kolegi w Adudi A4 1.8T 190PS. U niego juz po prawie 3km jest 90C.



bugalon
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 2361
Rejestracja: czw paź 14, 2004 14:41
Lokalizacja: Bydgoszcz, ewentualnie Olsztyn
Kontakt:

Dziwne problemy z ukladem chlodzenia

Post autor: bugalon » czw paź 20, 2011 12:05

Szukasz dziury w całym. Szybkość nagrzewanie nie zależy tylko od przejechanego dystansu ale i od prędkości obrotowej silnika, od obciążenia silnika, od oporów toczenia (szerokość opon itp) i wielu wielu innych czynnikow.

Wystarczy że kolega stoi w korkach a ty wyjeżdżasz od razu na trasę. On zagrzeje motor po 500 metrach (stojąc 10 minut na dojazdach do świateł) a Ty zagrzejesz motor dopiero po 6 kilometrach.


Pozdrawiam
Bugalon

Mk2 syncro 1.8 16V T - GT2871R - składa sie :)
Mk3 Variant TDI 1.9 AFN na pokladzie

Jericho
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: sob sty 03, 2009 02:26
Lokalizacja: Szczecin

Dziwne problemy z ukladem chlodzenia

Post autor: Jericho » czw paź 20, 2011 20:38

bugalon pisze:Szukasz dziury w całym. Szybkość nagrzewanie nie zależy tylko od przejechanego dystansu ale i od prędkości obrotowej silnika, od obciążenia silnika, od oporów toczenia (szerokość opon itp) i wielu wielu innych czynnikow.

Wystarczy że kolega stoi w korkach a ty wyjeżdżasz od razu na trasę. On zagrzeje motor po 500 metrach (stojąc 10 minut na dojazdach do świateł) a Ty zagrzejesz motor dopiero po 6 kilometrach.
Moze i masz racje, ale porownanie nagrzewania sie ww. aut robie na tym samym odcinku rano, jadac do pracy.

Dzisiaj pod praca, po ok 3km mial juz 90C. Waz gorny od chlodnicy mocno cieply, chlodnica zimna, zbiorniczek zimny. MANUAL.
U mnie po 3,5km 70C i wszystkie ww. elementy cieple. AUTOMAT.

Brak wygluszenia pod maska i dolnej oslony skrzyni biegow, chyba nie bedzie mial tak duzego znaczenia dla szybszego nagrzewania sie silnika?



ODPOWIEDZ

Wróć do „1.8T i 20V”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości