Jaki radiotelefon kupić? CZYTAJ PIERWSZY POST

Wszystko o nawigacji i CB Radiu.

Moderatorzy: k0nr4d, VIP

Awatar użytkownika
nitrox89
Dawca organów
Dawca organów
Posty: 2111
Rejestracja: wt gru 21, 2010 21:49
Lokalizacja: Kraków okolice
Auto: mk4 AXR+

Jaki radiotelefon kupić?

Post autor: nitrox89 » śr paź 17, 2012 12:08

A ja mam takie pytanko. Potrzebuje dla ojca, w miare małe i lekkie radio i antene CB z magnesem na przegubie. Zestaw dlatego taki, że on potrzebuje założyć to codzień na inny ciągnik siodłowy, a potem targać to w torbie (zawozi ciągnik siodłowy i wraca pociągiem). Więc wymogi są takie, żeby radyjko było jak najmniejsze, a antena miała ~60cm długości.

I tu też nasuwa się pytanie. Czy taka antena na kabinie (wystająca poza owiewkę) będzie zbierać podobnie jak np. ML 145 na samochodzie osobowym?
Osobiście mam Sirio AS-100 + Alana 48 Multi Excel i zestaw daje rade (nie wystrojone mam, ale z 8 - 10km ściąga), ale ma zbyt duże gabarety żeby nosić go "przy sobie".

Kwota jaką mógłby przeznaczyć to 350 - 400zł. Licze na jakieś podpowiedzi z Waszej strony.


Rust is lighter than carbon fiber

Chmarski
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 542
Rejestracja: śr lut 11, 2009 14:14
Lokalizacja: mazowsze

Jaki radiotelefon kupić?

Post autor: Chmarski » śr paź 17, 2012 12:44

Jedyne co mi przychodzi do głowy z anten, to coś w rodzaju Super Floridy. Teoretycznie się jej nie stroi. Druga taka to Gamma II, ale ta już wymaga dokupienia magnesu i ma 90cm wysokości.
AS-100 stroi się dość wąsko, więc nie polecałbym przekładania jej pomiędzy różnymi samochodami bez przynajmniej sprawdzenia SWR.
Ogólnie warto by było mieć możliwość sprawdzenia SWR przy każdej antenie. Przynajmniej by było wiadomo czy można gadać, czy ograniczyć się tylko do słuchania.
No i tu się zaczyna problem. Można zainwestować w dodatkową miarkę... lub radio z taką możliwością.
Miarki w radiach do strojenia się raczej nie nadają, ale można z nich odczytać czy SWR jest w miarę OK, czy też spoczywa sobie gdzieś w kosmosie.

Sugeruję dorzucić trochę budżetu i poszukać Herberta lub Alana 28 - sprawdzone radia i mają wbudowane miareczki.


Najlepsze przy kołku w serce jest to, że działa nie tylko na wampiry.

Awatar użytkownika
k0nr4d
_
_
Posty: 6258
Rejestracja: ndz lis 12, 2006 15:28
Lokalizacja: Łódź
Auto: GSXR/A8
Silnik: R4V8
Kontakt:

Jaki radiotelefon kupić?

Post autor: k0nr4d » śr paź 17, 2012 14:09

Do 60 cm to Sirio T327 plus magnes Faruna z główką DV. Odsłuch na niej, jeśli nie będzie za mocno pochylona, będzie zbliżony do AS100 i innych metrówek. Jak to helikal - stroi się szeroko. Co do małego radia, to 'hit forumowy', czyli Yosan PRO 120, jeśli chodzi o nowe. Tylko teraz taka sprawa - większość nowych ciężarówek ma dachy z tworzywa sztucznego, co uniemożliwi postawienie anteny. Dowiedz się dokładnie, co to będą za auta, żeby nie wtopić kasy. Kolejna kwestia to antena i sens jej kupowania. Większość nowych aut ma anteny CB w standardzie - MAN, Mercedes, Renault, DAF - tam są wszędzie helikale po około 60-90 cm.


"Nie każdy żart rodzi bekę, nie każda przyczepa ma plandekę."
Obrazek

Awatar użytkownika
nitrox89
Dawca organów
Dawca organów
Posty: 2111
Rejestracja: wt gru 21, 2010 21:49
Lokalizacja: Kraków okolice
Auto: mk4 AXR+

Jaki radiotelefon kupić?

Post autor: nitrox89 » śr paź 17, 2012 14:28

k0nr4d, Dlatego antena musi być z ruchomą główką, żeby przymocować ją za kabiną lub z boku.
Tak, anteny są fabryczne (MAN), ale trudno w nowym aucie (dosłownie, świeżo z fabryki) wyciągać zaślepki i szukać kabla :)

Co do radia to tak myslałem że mi je polecicie, ale wolałem się upewnić :D


Rust is lighter than carbon fiber

Awatar użytkownika
k0nr4d
_
_
Posty: 6258
Rejestracja: ndz lis 12, 2006 15:28
Lokalizacja: Łódź
Auto: GSXR/A8
Silnik: R4V8
Kontakt:

Jaki radiotelefon kupić?

Post autor: k0nr4d » śr paź 17, 2012 15:00

Jako takiej zaślepki na stałe pewnie nie będzie, tylko pusta kieszeń, gdzie można wrzucić CB 1DIN i tam gdzieś musi leżeć kabel z wtykiem. Osiągi T3 niestety nie będą rewelacyjne z boku lub z tyłu, nadawanie góra na 2-4 km. Odsłuch może z 7km, niestety to jest bolączka aut ciężarowych, gdzie nie da się zamontować porządnie długiej anteny.


"Nie każdy żart rodzi bekę, nie każda przyczepa ma plandekę."
Obrazek

Chmarski
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 542
Rejestracja: śr lut 11, 2009 14:14
Lokalizacja: mazowsze

Jaki radiotelefon kupić?

Post autor: Chmarski » śr paź 17, 2012 15:35

Tak chciałem wtrącić, że helikale nie stroją się zbyt szeroko. Moja minimalny SWR ma na poziomie 1.1 na kanale #12. Na #40 miarka pokazuje już ponad 6...


Najlepsze przy kołku w serce jest to, że działa nie tylko na wampiry.

Awatar użytkownika
k0nr4d
_
_
Posty: 6258
Rejestracja: ndz lis 12, 2006 15:28
Lokalizacja: Łódź
Auto: GSXR/A8
Silnik: R4V8
Kontakt:

Jaki radiotelefon kupić?

Post autor: k0nr4d » śr paź 17, 2012 15:47

Bardzo dziwne, mnie każdy helikal stroił się na jedną, dwie bandy w bok - T3 i Delta. Czy to na magnesie, czy w otworze i to nawet przy głupim montażu typu tylna część dachu w ciężarówce.


"Nie każdy żart rodzi bekę, nie każda przyczepa ma plandekę."
Obrazek

Awatar użytkownika
Jaworess
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 665
Rejestracja: pn sty 30, 2012 09:37
Lokalizacja: NOS
Kontakt:

Jaki radiotelefon kupić?

Post autor: Jaworess » czw paź 18, 2012 08:21

k0nr4d, a coś małego, bardzo małego i bardzo dobrego mógłbyś mi polecić? Myślałem już o Taylor III ale sam nie wiem czy warto i czy rzeczywiście jest małe.



Awatar użytkownika
k0nr4d
_
_
Posty: 6258
Rejestracja: ndz lis 12, 2006 15:28
Lokalizacja: Łódź
Auto: GSXR/A8
Silnik: R4V8
Kontakt:

Jaki radiotelefon kupić?

Post autor: k0nr4d » czw paź 18, 2012 09:07

Taylor taki najmniejszy nie jest, ale chyba jeden z najlepszych w takim rozmiarze. Trójka daje radę, dwójka to szrot, ale najlepsza jest jedynka.


"Nie każdy żart rodzi bekę, nie każda przyczepa ma plandekę."
Obrazek

Awatar użytkownika
Flassh
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 125
Rejestracja: czw cze 11, 2009 13:27
Lokalizacja: Lublin & Bełżyce
Kontakt:

Re: Jaki radiotelefon kupić?

Post autor: Flassh » czw lis 01, 2012 12:05

Jaworess pisze:k0nr4d, a coś małego, bardzo małego i bardzo dobrego mógłbyś mi polecić? Myślałem już o Taylor III ale sam nie wiem czy warto i czy rzeczywiście jest małe.
To może Uniden 520, mniejszy i też przyjemny. Tylko trzeba by trafić orginał chinczyka


Radiowa strona miasta, kanał 19,23,35 AM.
73!

Awatar użytkownika
k0nr4d
_
_
Posty: 6258
Rejestracja: ndz lis 12, 2006 15:28
Lokalizacja: Łódź
Auto: GSXR/A8
Silnik: R4V8
Kontakt:

Jaki radiotelefon kupić?

Post autor: k0nr4d » czw lis 01, 2012 13:01

Flassh pisze:trzeba by trafić orginał chinczyka
Nie ma podróbek. Za to ostatni wypust od 2010 roku to totalny szajs.


"Nie każdy żart rodzi bekę, nie każda przyczepa ma plandekę."
Obrazek

Chmarski
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 542
Rejestracja: śr lut 11, 2009 14:14
Lokalizacja: mazowsze

Jaki radiotelefon kupić?

Post autor: Chmarski » pt lis 02, 2012 17:01

Są podróbki. Widziałem na stole i porównywałem z oryginałem.
A chińczyka absolutnie nie polecam. Filipińczyk jeśli już, a i to z dużą dozą nieśmiałości.


Najlepsze przy kołku w serce jest to, że działa nie tylko na wampiry.

Awatar użytkownika
k0nr4d
_
_
Posty: 6258
Rejestracja: ndz lis 12, 2006 15:28
Lokalizacja: Łódź
Auto: GSXR/A8
Silnik: R4V8
Kontakt:

Jaki radiotelefon kupić?

Post autor: k0nr4d » pt lis 02, 2012 17:09

U520 nie podrabiają. Po prostu najnowszy wypust od 2010 jest jeszcze uboższy niż poprzednik. Widziałem wszystkie wersje, jeden filipińczyk i dwa chińczyki.


"Nie każdy żart rodzi bekę, nie każda przyczepa ma plandekę."
Obrazek

Chmarski
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 542
Rejestracja: śr lut 11, 2009 14:14
Lokalizacja: mazowsze

Jaki radiotelefon kupić?

Post autor: Chmarski » pt lis 02, 2012 17:44

Ja widziałem aktualnego chińczyka i obok niego podróbkę. Nie dam sobie głowy obciąć czy to nie U510 był.

Tak, czy siak, w nowych wersjach w środku hula wiatr. Praktycznie nic już tam nie ma. Podróba była jeszcze uboższa.
Z niedużych radii mogę polecić Faruna Terry Plus, ale po wcześniejszym osłuchaniu i wybiciu sobie z głowy, że ma ASQ. Potem od razu go na warsztat i można zrobić całkiem fajne radyjko. Bez warsztatu, nie powiem jak się spisuje, bo u mnie od razu poszedł na stół.


Najlepsze przy kołku w serce jest to, że działa nie tylko na wampiry.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawigacja i CB Radio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości