CB - pogaduchy ogólne

Wszystko o nawigacji i CB Radiu.

Moderatorzy: k0nr4d, VIP

MarianSŁW
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 85
Rejestracja: sob kwie 24, 2010 21:55
Lokalizacja: SŁW (MMZ)
Kontakt:

CB Radio

Post autor: MarianSŁW » pn sie 09, 2010 19:01

a co powiecie na temat TTI TCB881?
Ładnie pasowałoby do podświetlenia deski rozdzielczej:)



enzo2211
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 596
Rejestracja: wt wrz 29, 2009 12:42
Lokalizacja: Gidle ERA
Kontakt:

CB Radio

Post autor: enzo2211 » wt sie 10, 2010 12:47

MarianSŁW, nie o to w tym sporcie chodzi żeby pasowało do deski. To nie radio do muzyki tylko do porozumiewania się...
O tym radiu też była mowa o ile pamiętam..


Druciarstwo - to jest to co kocham ...

MarianSŁW
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 85
Rejestracja: sob kwie 24, 2010 21:55
Lokalizacja: SŁW (MMZ)
Kontakt:

Re: CB Radio

Post autor: MarianSŁW » wt sie 10, 2010 13:17

Wiem, że nie o to chodzi. Najważniejsze jest to jak działa.



Awatar użytkownika
Ral1n
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 392
Rejestracja: pn cze 21, 2010 13:15
Lokalizacja: Warszawa

CB Radio

Post autor: Ral1n » wt sie 10, 2010 13:38

Koledzy, wiem, że po fakcie (bo już kupiłem zestaw w Sinadzie) ale interesuje mnie Wasza opinia nt. zestawu President Kennedy II :cool: plus Dakota V2. Może być? Miałem do wyboru zamiast Dakoty - Santiago 600. To mój pierwszy kontakt z CB. Jeśli chodzi o zasięg to przyznam, że najprawdopodobniej udało mi się zebrać na otwartej przestrzeni rozmowę z dobrych 45-50km jak nie lepiej. Wiem bo właśnie tyle mniej więcej byłem oddalony od równoległej krajowej, na której to w znanym mi miejscu stoją krokodyle, o których była mowa, że tam stoją. :goof:

Pozdrawiam serdecznie.

P.S. Mam tylko problem z montażem radia (1DIN) - czy warto montować w konsoli nad radiem (Golf MKIV), czy może lepiej przy konsoli przy fotelu pasażera? Żeby nie kusić złodzieja to w przypadku montażu w kieszeni DIN można wysunąć uchwyty na napoje z butelkami 0,5l w przypadku postoju.



Chmarski
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 542
Rejestracja: śr lut 11, 2009 14:14
Lokalizacja: mazowsze

CB Radio

Post autor: Chmarski » wt sie 10, 2010 14:50

Radio... jak na pierwszy kontakt z CB to zacząłeś od wysokiej półki. Nie powinieneś być zawiedziony. Zwłaszcza jesli SINAD włożył tam swoje łapska i zretuszował to radio (poprawa ASC i RF_Gain'a).
O antenie niespecjalnie coś słyszałem. Myślę, że wybór ML145 od Sirio byłby lepszy ze względu na kasę, bo osiągi raczej zbliżone będą miały. Chociaż do tego radia to mi się widzi jakiś 2-metrowy bat.
Ral1n pisze:Jeśli chodzi o zasięg to przyznam, że najprawdopodobniej udało mi się zebrać na otwartej przestrzeni rozmowę z dobrych 45-50km jak nie lepiej. Wiem bo właśnie tyle mniej więcej byłem oddalony od równoległej krajowej, na której to w znanym mi miejscu stoją krokodyle, o których była mowa, że tam stoją.
To o niczym nie świadczy. Mogli byc nawet niedaleko Ciebie i przekazywać sobie tę informację. A to, że ich słyszałeś, to nie tylko zasluga Twojego zestawu, ale przede wszystkim ich. Od tego jak mocno oni do Ciebie dolecą zalezy jak ich odbierzesz (w skrajnych przypadkach czy cokolwiek od nich odbierzesz).


Najlepsze przy kołku w serce jest to, że działa nie tylko na wampiry.

Awatar użytkownika
Ral1n
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 392
Rejestracja: pn cze 21, 2010 13:15
Lokalizacja: Warszawa

CB Radio

Post autor: Ral1n » wt sie 10, 2010 15:03

"Dzięki Kolego" za odpowiedź. :pub:

Co kwestii odbioru, zaczynam dostrzegać (tak mi się wydaje) pewną irytującą kwestię, że jak mnie słychać powiedzmy dosyć dobrze to ktoś odpowiadając mi np. przy pomocy krótkich anten nie generuje czytelnego sygnały - i nie dochodzi o co kaman. :goof:

Początkowo "napaliłem" się na króciutkie antenki - bo owszem ładnie wyglądają ale dostrzegam zalety 145cm i w górę. :bigok:



VDO - Blink
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 550
Rejestracja: sob kwie 04, 2009 12:23
Kontakt:

CB Radio

Post autor: VDO - Blink » wt sie 10, 2010 15:45

Ral1n pisze:Jeśli chodzi o zasięg to przyznam, że najprawdopodobniej udało mi się zebrać na otwartej przestrzeni rozmowę z dobrych 45-50km jak nie lepiej
Wiesz, ja słyszę jak chłopaki na autostradzie gadają o bramkach w koninie i misiakach, a do Konina mam dobre 150km. Nie sugeruj się tym. Najlepiej jak sobie sprawdzisz zasięg z bazą CB. Wtedy dokładnie będziesz wiedział ile wyciąga twój zestaw i jak daleko dolatujesz. Równie dobrze mogłeś trafić na moment propagacji. Mi dzięki niej udało się usłyszeć bazę ze Szczecina :) ale to nie znaczy że mój zasięg wynosi 200km.
Ral1n pisze:ale dostrzegam zalety 145cm i w górę.
:pub: Polać mu, dobrze gada :D



Awatar użytkownika
Ral1n
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 392
Rejestracja: pn cze 21, 2010 13:15
Lokalizacja: Warszawa

CB Radio

Post autor: Ral1n » wt sie 10, 2010 16:01

VDO - Blink,
:pub: Jestem początkującym użytkownikiem jak już wspomniałem ale poruszyłeś kwestię propagacji. W dniu, w którym zdarzenie to opisuję - stroiłem antenę w pobliskiej miejscowości. Chłopak, który mi stroił powiedział, że właśnie jest propagacja... sprawdzałem znaczenie tego słowa i jest to odbicie fali od jonosfery. Myślałem, że zjawisko ciągłe ale wychodzi na to, że chyba tylko przy czystym niebie często występujące. :jezor: Muszę się douczyć kiedy jest obserwowane i co to dokładnie za cudo.

Pozdrawiam wszystkich. Dzięki.
:okej:



VDO - Blink
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 550
Rejestracja: sob kwie 04, 2009 12:23
Kontakt:

CB Radio

Post autor: VDO - Blink » wt sie 10, 2010 17:08

Propagacja nie ma jakichś określonych zjawisk atmosferycznych. Raz jest a raz nie ma. Ma na to wpływ bardzo wiele czynników. Przy mojej antenie 2 metrowej nie ma dnia, żebym nie słyszał na jakimś kanale kogoś z UE bądź ruskich. Ale próbój. Niezłe łączności idzie dzięki temu nawiązać :okej:



Chmarski
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 542
Rejestracja: śr lut 11, 2009 14:14
Lokalizacja: mazowsze

CB Radio

Post autor: Chmarski » wt sie 10, 2010 17:17

VDO - Blink pisze:Przy mojej antenie 2 metrowej nie ma dnia, żebym nie słyszał na jakimś kanale kogoś z UE bądź ruskich.
No, to jak u Ciebie na "króciaku" słychać, to co ja mam powiedzieć?


Najlepsze przy kołku w serce jest to, że działa nie tylko na wampiry.

varth
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 28
Rejestracja: sob paź 17, 2009 15:02

Re: CB Radio

Post autor: varth » wt sie 10, 2010 20:58

VDO - Blink pisze:Propagacja nie ma jakichś określonych zjawisk atmosferycznych. Raz jest a raz nie ma. Ma na to wpływ bardzo wiele czynników. Przy mojej antenie 2 metrowej nie ma dnia, żebym nie słyszał na jakimś kanale kogoś z UE bądź ruskich. Ale próbój. Niezłe łączności idzie dzięki temu nawiązać :okej:
Ściślej - propagacja to jest zawsze. Potocznie może być 'lepsza' lub 'gorsza', na codzień może zależeć m.in. od warunków atmosferycznych :).



VDO - Blink
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 550
Rejestracja: sob kwie 04, 2009 12:23
Kontakt:

CB Radio

Post autor: VDO - Blink » wt sie 10, 2010 21:59

Z tym, że przy krótkiej antenie możesz jej w ogóle nie zauważyć. A tak jak wspomniałem wyżej, ja mam ją codziennie na swoim sprzęcie...



Awatar użytkownika
kornata_m
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 63
Rejestracja: sob maja 31, 2008 13:15
Lokalizacja: LUBIN

CB Radio

Post autor: kornata_m » pt sie 13, 2010 12:06

Witam.
Panowie zakupiłem antenę sirio t3 27 i mam zamiar wstawić ją w miejsce anteny FM, mam zamiar podpiąć radio FM pod antenę CB. Wszelkie anteny wewnętrzne czy też zostawienie anteny pod podsufitówką raczej nie wchodzą w grę ponieważ nawet na tej antenie zewnętrznej radio słabo zbierało.
W związku z tym szukam splitera znalazłem dwa rodzaje jeden tańszy:
Obrazek
http://www.merx.pl/index.php/start/inde ... 7/kat/1107" onclick="window.open(this.href);return false;
lub też droższy
Obrazek
trochę droższy.
Czy ktoś wie czym się one różnią?
Ten pierwszy wygląda jakby miał jakieś śrubki do regulacji, drugi natomiast nie.
Znalazłem również schemat tego droższego na internecie i zastanawiałem się również czy nie złożyć tego samemu.
Proszę wyraźcie swoją opinie :hmm:
Pozdrawiam



szumi85
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 32
Rejestracja: sob maja 22, 2010 19:46
Lokalizacja: Zabrze

CB Radio

Post autor: szumi85 » wt sie 17, 2010 16:59

Siema dopiero przymierzam się do kupna radyjka i znalazłem kilka modeli które mnie interesują a mianowicie Alan 78+, Alan 48+ i president jonny 3 i harry 3 które radzicie kupić. A antenka i tu problem SIRIO ML145 troche długi bat bardziej widziałbym SIRIO AS-100 MAGNES. Proszę o pomoc w doborze. Zestawik będę używał głównie na trasie.


Kiedyś pojadę tak szybko, że przeniosę się w czasie

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawigacja i CB Radio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości